Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.


Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.332
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Καλημέρα σε όλους
χωρίς να τα καταφέρνω ιδιαίτερα στην περιγραφικότητα θα ήθελα να καταθέσω μία εμπειρία σχετικά
με τουσ class D ενισχυτές . ( δεν έχω ακούσει τα ncore )
Όσο πιο απλά και καλά είναι τα καλώδια διασύνδεσης ματαξύ προ, τελικού και ηχείων τόσο χαοτικά καλήτερο
είναι το τελικό αποτέλεσμα .

Συγκριτικά αναφέρω τάξης μεγέθους.Καλώδια διασύνδεσης της τάξεως των 200 εώς 400 ευρώ με αντίστοιχα των 1000 και πάνω....
Τα ακριβά καλώδια χαλούσαν όλη την μουσική σκηνή.

Μπορεί αντίστοιχα κι εγώ να πέσω ακόμα πιό χαμηλά όταν έρθουν τα belden.

Αυτά... χωρίς να θεωρηθεί δεδομένο αυτό που λέω (προσωπική εμπειρεία) και χωρίς να έχω πολλές ακουστικές εμπειρίες.
Αισθάνομαι μικρός σε σχέση με τις ακουστικές εμπειρείες των υπόλοιπων φίλων και τραγικά μικρός με τις τεχνικές γνώσεις των υπολόιπων.

Συγχαρητήρια για μία άκρως εθιστική διαδικτυακή συζήτηση. Χρόνια φίλος του site

ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Εγω θα ήθελα να ζητήσω δημόσια συγνώμη απο τον ep4nder οχι για κάτι άλλο αλλά για μια παρεξήγηση εκ μέρους μου και μόνο.
Αλεξ συγνώμη αγοράκι μου δεν το ήθελα να γράψω τις κακίες που έγραψα.
Mπραβο σου βρε Γιανναρε.........ειλικρινα μπραβο σου ρε φιλε!!!!!!!:drinks:
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

φιλε μου καλη σου μερα!
αυτο που μετραει πανω απ ολα ειναι η προσωπικη εμπειρια του καθενος μας! σημερα κατι που υποστηριζουμε αυριο μπορει να το αναιρεσουμε!! τιποτα δηλαδη παραπανω απ οτι κανει και η ιδια η επιστημη!! τωρα αν καποιοι νομιζουν οτι ειναι μπροστα ,εγω προσωπικα τους λεω ζαμε!!!!
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.332
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

φιλε μου καλη σου μερα!
αυτο που μετραει πανω απ ολα ειναι η προσωπικη εμπειρια του καθενος μας! σημερα κατι που υποστηριζουμε αυριο μπορει να το αναιρεσουμε!! τιποτα δηλαδη παραπανω απ οτι κανει και η ιδια η επιστημη!! τωρα αν καποιοι νομιζουν οτι ειναι μπροστα ,εγω προσωπικα τους λεω ζαμε!!!!
Αυτό ξαναγράψτο θέλει να σοφία και αυτογνωσία! να μπορέσεις να αναιρέσεις κάτι το οποίο το θεωρείς δεδομένο για ολόκληρα χρόνια .
 


D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

φιλε μου καλη σου μερα!
αυτο που μετραει πανω απ ολα ειναι η προσωπικη εμπειρια του καθενος μας! σημερα κατι που υποστηριζουμε αυριο μπορει να το αναιρεσουμε!! τιποτα δηλαδη παραπανω απ οτι κανει και η ιδια η επιστημη!! τωρα αν καποιοι νομιζουν οτι ειναι μπροστα ,εγω προσωπικα τους λεω ζαμε!!!!
Λάθος λάθος λάθος.
αυτο που μετράει ειναι η προσωπική γνώση.
οταν Ξέρεις ακόμα και η πρόσληψη των ερεθισμάτων και οι σχηματιζομενες εμπειρίες ειναι διαφορετικές.
δεν θα νόμιζε πχ ο Κώστας οτι ακούσει μισή σκηνή με τα ncore αν γνώριζε ποια χαρακτηριστικά ενός ενισχυτη την διαμορφώνουν.
η εμπειρία ακολουθεί και η απόκτηση της ειναι δεδομένη, αλλα δεδομένη ειναι και η διαφορετική πρόσληψη της οταν Γνωρίζεις και Ξέρεις.
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Αυτό ξαναγράψτο θέλει να σοφία και αυτογνωσία! να μπορέσεις να αναιρέσεις κάτι το οποίο το θεωρείς δεδομένο για ολόκληρα χρόνια .
Ετσι.
θελει σοφία και γνώση.
αλλιως θα είμασταν απο εμπειρία σε εμπειρία.
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Πχ αυτο ειναι το ποιο άχρηστο νήμα ever.
Μηδέν γνώση μηδέν ουσιαστική συζητηση μόνο εμπειρίες ατακτως ερριμένες δεξιά και αριστερά.
 


Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.332
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

takis6c33
Νικο, τα παντα ρει!!​
vet
Πχ αυτο ειναι το ποιο άχρηστο νήμα ever.
Μηδέν γνώση μηδέν ουσιαστική συζητηση μόνο εμπειρίες ατακτως ερριμένες δεξιά και αριστερά.





Καρός για αλαγή... απο εσας περιμένουμε κι εμεις οι νεότεροι
 

D

deleted user 10898

Guest
Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Νικο, τα παντα ρει!!
Ναι αλλα εσυ Ξέρεις.
διαβαζεις ψάχνεις και οταν ακούς μια Λαμπα που γουσταρεις Ξέρεις γιατί παίζει ετσι.
μην σου πω ξέρεις απο πριν πως περίπου θα παίξει.
ετσι δεν ειναι;
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

και επειδη ολα τα στηριζουμε στην οδηγηση θα πω πολυ απλα ολοι , μα ολοι οι ενισχυτες, οποιας διαταξης με το καταλληλο ταιρι [ηχειο] μπορουν να παιξουν ΤΕΛΕΙΑ!!!
Σε αυτο το βουνο που νομαζουμε hi-fi υπαρχουν πολλα μονοπατια!!
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Ναι αλλα εσυ Ξέρεις.
διαβαζεις ψάχνεις και οταν ακούς μια Λαμπα που γουσταρεις Ξέρεις γιατί παίζει ετσι.
μην σου πω ξέρεις απο πριν πως περίπου θα παίξει.
ετσι δεν ειναι;
Νικο το εχω γραψει πολλακις οτι το μονο που μπορω να δω ειναι την γραμμικοτητα!! τα αλλα ειναι μαγειρεμα!!!
Οπως βλεπεισ ειμαι ειλικρινης!!
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Νικο το εχω γραψει πολλακις οτι το μονο που μπορω να δω ειναι την γραμμικοτητα!! τα αλλα ειναι μαγειρεμα!!!
Οπως βλεπεισ ειμαι ειλικρινης!!
καπου εδω αρχιζει και η εμπειρια.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

και θα μου πεις με τις παραμορφωσεις τι γινεται; και θα σου απαντησω , καλα σε πειραζει το 0,7 % οταν το ηχειο σου γραφει ακομα και 10% ;;;; συνεπως αυτο το νημα δεν το βρισκω εγω και τοσο αχρηστο!
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Εντελως ακατανοητο, ειναι το οτι με το να θαυμαζεις την επιγραφη : "Ref. Master Monitor"
σου εχει αποτυπωθει η ψευδαισθηση πως αυτο που ακους στο σπιτι σου, ειναι αυτο που πρεσβευει την γυμνη και απολυτη αληθεια. Ξεχνας να υποστηριξεις οτι εστησες το συστημα σου, απλα για να σου αρεσει. Αντιθετα ομως, επιμενεις να συσχετιζεις το γουστο σου με την ψυχρη στουντιακη πραγματικοτητα. Το σχολιο λοιπον αναφορικα με την "κολοτουμπα" ειχε αποκλειστικο σκοπο να σε κανει επιτελους να παραδεχτεις οτι τα συστηματα των σπιτιων μας, τα φτιαχνουμε για να εξυπηρετουν τα "ιδιαιτερα γουστα" μας. Οχι ομως και να νομιζουμε πως κατακτησαμε την μοναδικη αληθεια! Δεν το θελαμε και δεν προσπαθησαμε ποτε για κατι τετοιο!
Ειναι αφελης, αδικη, και αυθαιρετη η σταση σου αυτη, να νομιζεις οτι επιασες τον παπα απο τα @αχιδια, επειδη εχεις τον Steve η τα Ref. Master Monitor που σου δινουν απλα το ηχοχρωμα που σου αρεσει. Παραδοχες του στυλ εχω αναγνωρισμενες εταιριες, εχει μετρηθει ο χωρος μου, εχω διασημους καλεσμενους, δεν δειχνουν σημαδια βελτιωσης, ουτε καμια διαθεση για αυτοκριτικη. Φαινεται (μετα βεβαιοτητος) πως εισαι ...προεδραρα και εμεις ...ουτε για να σου ξυνουμε την πλατη. Να ξερεις φιλε μου Κωστα οτι σε ενα φορουμ σαν αυτο, πολλοι εχουν κανει αυτα που κανεις, πολυ πριν απο 'σενα, και ειναι γι'αυτους απογοητευτικο να σε βλεπουν να μασας τα σιδερα κανοντας τους ιδιους κυκλους. Και να εισαι σιγουρος, πως αυτος ειναι και ο μονος λογος γι οτι γραφω εδω μεσα : Η βελτιωση ολων μας.
Συνεχιζεις το λαθος, βγαζοντας λανθασμενα συμπερασματα.

Δεν θαυμαζω την υπογραφη της εταιριας και δεν στεκομαι καθολου σ αυτην, οσον αφορα τον ηχο του συγκεκριμενου ηχειου.
Αναφερθηκα στην υπογραφη, για να καταδειξω μια διαφοροποιηση σε σχεση με το nautilous.

Για τον συγκεκριμενο 'Steve', υπαρχουν καποια πραγματα που σιγουρα δεν ξερεις, οπως και αρκετοι εδω μεσα. Για την ακριβεια μονον 4 γνωριζουν το τι ιδιαιτερο και διαφορετικο εχει αυτο το μηχανημα σε σχεση με τα αλλα της παραγωγης.

Πραγματι, στηνουμε ενα συστημα που μας αρεσει, το οποιο ταυτοχρονα πληρει τις βασικες προδιαγραφες να ειναι και οσο τον δυνατον γινεται σωστο.

Παραθετοντας τα χαρακτηριστικα του οπως ειδες, ποιος ειναι αυτος που θα αμφισβητησει την ενδεχομενη διαφορα του απο εναν στουντιακο ο οποιος ακουγεται καλα μονο επειδη εχει καλες μετρησεις? - Οι μετρησεις και των δυο ειναι τελειες.
Προφανως η διαφορα μας ειναι στην "καταγωγη".

Δεν εχω προσωπικα καμια αναγκη να κανω αυτοκριτικη για το συστημα μου η για τον τροπο που ακουω, ουτε αισθανομαι την αναγκη να βελτιωθω σε κατι, ουτε ζητησα καποια γνωμη η συμβουλη. Αν χρειαζοταν, πιστεψε με οτι εχω και την δυνατοτητα και την αναλογη γνωση να το κανω. - Βλεπεις δεν με ξερεις !

Το να εχω "διασημους" φιλους η καλεσμενους, δεν νομιζω οτι ενοχλει κανεναν, εκτος αν "σε" ενοχλει.

Οποτε, το τι γραφω σε ενα φορουμ ανταλλαγης αποψεων, μπορω ευκολα να το κρινω μονος μου, το μονο θεμα που μενει, ειναι να 'δουμε' αν αυτα που λεω αρεσουν σε ορισμενους. - Κι αν δεν αρεσουν παλι φιλοι ειμαστε. - Αν καποιους ενοχλησαν ζητω συγνωμη δημοσια απο αυτους.

Αρκει να σκεφτουμε οτι η μονη μας διαφωνια ειναι το πως μας αρεσει να ακουμε, η αν θελεις το τι δεν μας αρεσει.

Αυτο για να κλεισει αυτη η ιστορια των προσωπικων αντιπαραθεσεων.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Ε ρε τι εγινε ολο το βραδυ , αντιθετα απο τον φιλο Vet εγω θεωρω πολυ χρησιμο το συγκεκριμενο νημα οπως εξελισσεται.
Γινεται καταγραφη αποψεων και κατοψεων εκ διαμετρου αντιθετες.
Εχει αεροπλανικα, εχει γουστα, εχει παθη, φανατισμους, εντασεις, παραξηγησεις, εξηγησεις , εχει λογικα και παραλογα.
Ας δωσεις καποιος το συνθημα του επομενου γυρου ..........
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Δεν βρήκα καμμιά αναλογική "φουσκωμένη" οπότε βολευτείτε με μιά digital
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.132
Μηνύματα
2.889.747
Members
37.993
Νεότερο μέλος
thanosmule
Top