Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.992
Reaction score
127.667
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Του Κωσταυτιά .
Περίμενα να ακούσω τρομερά πράγματα και τελικά δεν με φόβισαν καθόλου.
Μου ήταν παντελώς αδιάφορο
Με απογοήτεψε .
Άψυχο, άσωμο, φλαταδούρα τελείως .
δε σε φόβισαν; ούτε τα πιράνχας;
φτού!
:laugh:
ε, χωρίς πικάπ που να βρω "ψυχή" μωρέ;;; χαμένε, έ χαμένε! :tongue:

Και τώρα επιτρέψτε μου να πάω να του σκουπίσω τα δάκρυα .
ναι, ναι, πάρε και το Βλάση μαζί! άλλωστε 2 μάτια έχω, σας θέλω και τους 2, "πακέτο" να μού'ρθετε! (κράτα κι ένα πακέτο χαρτομάντηλα σε κάθε χέρι, μη ξεχαστείς, ε; :cool:)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.992
Reaction score
127.667
Απάντηση: Re: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Καλημερα σε ολους, σε ποιο γυρο ειμαστε?
γύρο πρωινιάτικα; καλά, πίτα γύρο θες ή ψωμάκι;

πάντως τέτοια ώρα, κάτσε να παραγγείλω γω για σένα: μια μπουγάτσα κρέμα στο παιδί!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.992
Reaction score
127.667
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

του Kοτσωνη , και δεν πρεπεινα ξεχνουν καποιοι οτι το γαμω πικαπ του το εχει στυσει ο [ασχετος] κατα καποιους Παπας!!!!

ο Παπάς έχει βοηθήσει κόσμο και κοσμάκη στα πικάπ τους, και δικαίως χαίρει της ανάλογης εκτίμησης.

τώρα για το άλλο θέμα, αυτό με το "στύσει", δε ξέρω, εσύ ξέρεις τάκη μου! :tongue::laugh::biggrin:


ταυτόχρονα, το ότι γνωρίζει από πικάπ και "στύση", τέλος πάντων, δε σημαίνει πως σε άλλα θέματα δεν είναι άσχετος. εντελώς άσχετος όμως, ούτε στο φάλτσα δε τό'χει. δεν είναι κακό, σιγά τα ωά! :thumbsup:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.992
Reaction score
127.667
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

IMHO ο ncore δεν μπήκε ταπεινά σε αυτό νήμα. Μπήκε σαν μία "τραγικοαπίστευτη" πλακέτα που παίζει καταπληκτικά, τα κάνει όλα και συμφέρει.
"Ακούστηκε" καλύτερα σε ένα υπάρχον setup, σε ένα συγκεκριμένο χώρο, με κοινά υποκειμενικά κριτήρια αξιολόγησης και αξίωσε τα πρωτεία ακουστικής σε όλα τα υπόλοιπα setups με την λογική τής εξέδρας και της επιβολής των ίδιων υποκειμενικών κριτηρίων αξιολόγησης που τον έκριναν ικανό πριν.

Η μεν λογική της εξέδρας γνωστή στο κατά αφού νικά τον A ενισχυτή που με την σειρά του "νομίζω" ότι νικά τον B, συνεπάγεται ότι νικά και τον Β.
(Το boomerang όμως δεν γυρίζει πάντα στο χέρι του ρίπτη /έκφραση/)

Η δε λογική των υποκειμενικών κριτηρίων αξιολόγησης έχει άμεση σχέση με τις προτεραιότητες και την βαρύτητα που δίνει το υποκείμενο ακροατής.

Τα εν λόγο μηχανάκια δεν είναι υπεράνω κριτικής και θα κριθούν βάση απαιτήσεων. Το "απόλυτο" δε ως παρουσιάζεται εδώ δεν θέλει βελτίωση/αναβάθμιση. Ο χρόνος θα δείξει....

Καλή εβδομάδα και από μένα

Καλή βδομάδα νά'χουμε!

Όσο για το "φλέγον" (δήθενμου τάχαμου) θέμα των ενκορ, τα πράγματα είναι απολύτως ξεκάθαρα, αλλά λόγω τρόπου σκέψης συγχέονται.

να το ξανα-εξηγήσω, αφού μου ξανα-δίνετε αφορμή δηλαδή.

Όντως, το ενκορ δικαίως δε μπήκε "ταπεινά" σε αυτό το νήμα. Διότι, τα γ@μει τη μαμάκα όλα.
Όντως, είναι μια "τραγικοαπίστευτη" πλακέτα που αποτελεί (και θα αποτελεί) "ορόσημο" πιστότητας.
Όντως, είναι και σε σχετικά χαμηλό κόστος, αν και όχι όσο ίσως θα έπρεπε.

Όμως, δεν ακολουθεί τη λογική "ακροάσεων".
Όμως, δεν είναι μηχάνημα που θα το "ακούσεις" για να έχεις "άποψη".

Δηλαδή, είναι λάθος η τακτική του φίλου μας του Βλάση, ο οποίος το "άκουσε", του "άρεσε" και θα το πάρει.
Επίσης, είναι λάθος η τακτική του φίλου μας του δείνα, ο οποίος το "άκουσε", δεν του "άρεσε" και δε θα το πάρει.

Σαν υλοποίηση, αντικειμενικά μιλώντας, "στοχεύει" αν θέλετε, σε "άλλο" κοινό, καθώς και σε άλλες υλοποιήσεις συνοδών.

Προσωπικά θεωρώ σπατάλη χρημάτων για ένα τυπικό ηχείο το ενκορ. Κάποιο άλλο κλας ντε, στο 1/3 των χρημάτων, αρκεί και περισσεύει.

Αυτά, και άλλα πολλά, από καθαρά αντικειμενική άποψη.


Γνωρίζω βέβαια, και πολύ καλά μάλιστα, πως οι 9 στους 10 που θα πάρουν ενκορ, θα το πάρουν επειδή το άκουσαν και τους άρεσε.
Επίσης γνωρίζω με απόλυτη βεβαιότητα, πως οι 9 στους 10 που δε θα το πάρουν, θα είναι επειδή το άκουσαν και δε τους άρεσε.

Το ότι οι 18 στους 20 θα επιλέξουν την μια ή την άλλη οδό, δε σημαίνει (δυστυχώς) πως έχουν δίκιο.
Τον πωπό τους να βαράνε κάτω. Οι 2 στους 20 θα έχουν δίκιο....

δι φακτς οφ λάιφ.


Φυσικά, ο καθένας για τις "προτιμήσεις" του και τις "ανάγκες" του, εννοείται πως θα έχει δίκιο για την όποια επιλογή του.

Όμως, η ελευθερία επιλογής του καθενός, η οποία εννοείται πως είναι απόλυτα σεβαστή και θεμιτή, δε πρέπει να συγχέεται με το αντικειμενικά ορθό, υπό την έννοια της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής. Εκεί δυστυχώς συνεχίζει να γίνεται το μπέρδεμα, διότι αυτό που "ακούει" ο καθένας ως πιο "αρεστό", το "βαφτίζει" και ως πιο "σωστό". Φυσικά, αυτό δεν ισχύει.

Μπορεί δηλαδή να σου αρέσει πολύ το πικάπ, τραγικοαπίστευτα περισσότερο από τα άκαρδα κι άψυχα φλακ, αλλά αυτό δε σημαίνει πως είναι "καλύτερο μέσο" το πικάπ από τα φλακ. Απλά σου αρέσει περισσότερο, και πολύ καλά κάνει.

Να, στο πικαπ ας πούμε, βεβαίως να επιλέξεις κεφαλή βάσει "ακροάσεων" (αν και οι πιο γνώστες θα έχουν τις αντιρρήσεις τους, ξέρω), αλλά στην υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, δεν επιλέγεις ενκορ με ...ακροάσεις, κι ούτε θεωρείς πως το συνδέεις σε ένα τυπικό "καλό" ηχείο (σα το ηχείο του Βλάση ας πούμε) κι είσαι ο κατακτητής του Hi-Fi. Δυστυχώς, απέχεις ακόμα έτη φωτός...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.992
Reaction score
127.667
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Οπότε, τα εν λόγω μηχανάκια, δυστυχώς ή ευτυχώς είναι υπεράνω κριτικής.

Το ότι θα "κριθούν" από τις υποκειμενικές ανάγκες και γούστα του καθενός για να αποκτηθούν ή όχι, δεν αλλάζει το παραπάνω, απλά δείχνει την "συνήθεια" αν θέλετε στο χώρο του Hi-End.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Καλή βδομάδα νά'χουμε!

Όσο για το "φλέγον" (δήθενμου τάχαμου) θέμα των ενκορ, τα πράγματα είναι απολύτως ξεκάθαρα, αλλά λόγω τρόπου σκέψης συγχέονται.

να το ξανα-εξηγήσω, αφού μου ξανα-δίνετε αφορμή δηλαδή.

Όντως, το ενκορ δικαίως δε μπήκε "ταπεινά" σε αυτό το νήμα. Διότι, τα γ@μει τη μαμάκα όλα.
Όντως, είναι μια "τραγικοαπίστευτη" πλακέτα που αποτελεί (και θα αποτελεί) "ορόσημο" πιστότητας.
Όντως, είναι και σε σχετικά χαμηλό κόστος, αν και όχι όσο ίσως θα έπρεπε.

Όμως, δεν ακολουθεί τη λογική "ακροάσεων".
Όμως, δεν είναι μηχάνημα που θα το "ακούσεις" για να έχεις "άποψη".

Δηλαδή, είναι λάθος η τακτική του φίλου μας του Βλάση, ο οποίος το "άκουσε", του "άρεσε" και θα το πάρει.
Επίσης, είναι λάθος η τακτική του φίλου μας του δείνα, ο οποίος το "άκουσε", δεν του "άρεσε" και δε θα το πάρει.

Σαν υλοποίηση, αντικειμενικά μιλώντας, "στοχεύει" αν θέλετε, σε "άλλο" κοινό, καθώς και σε άλλες υλοποιήσεις συνοδών.

Προσωπικά θεωρώ σπατάλη χρημάτων για ένα τυπικό ηχείο το ενκορ. Κάποιο άλλο κλας ντε, στο 1/3 των χρημάτων, αρκεί και περισσεύει.

Αυτά, και άλλα πολλά, από καθαρά αντικειμενική άποψη.


Γνωρίζω βέβαια, και πολύ καλά μάλιστα, πως οι 9 στους 10 που θα πάρουν ενκορ, θα το πάρουν επειδή το άκουσαν και τους άρεσε.
Επίσης γνωρίζω με απόλυτη βεβαιότητα, πως οι 9 στους 10 που δε θα το πάρουν, θα είναι επειδή το άκουσαν και δε τους άρεσε.

Το ότι οι 18 στους 20 θα επιλέξουν την μια ή την άλλη οδό, δε σημαίνει (δυστυχώς) πως έχουν δίκιο.
Τον πωπό τους να βαράνε κάτω. Οι 2 στους 20 θα έχουν δίκιο....

δι φακτς οφ λάιφ.


Φυσικά, ο καθένας για τις "προτιμήσεις" του και τις "ανάγκες" του, εννοείται πως θα έχει δίκιο για την όποια επιλογή του.

Όμως, η ελευθερία επιλογής του καθενός, η οποία εννοείται πως είναι απόλυτα σεβαστή και θεμιτή, δε πρέπει να συγχέεται με το αντικειμενικά ορθό, υπό την έννοια της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής. Εκεί δυστυχώς συνεχίζει να γίνεται το μπέρδεμα, διότι αυτό που "ακούει" ο καθένας ως πιο "αρεστό", το "βαφτίζει" και ως πιο "σωστό". Φυσικά, αυτό δεν ισχύει.

Μπορεί δηλαδή να σου αρέσει πολύ το πικάπ, τραγικοαπίστευτα περισσότερο από τα άκαρδα κι άψυχα φλακ, αλλά αυτό δε σημαίνει πως είναι "καλύτερο μέσο" το πικάπ από τα φλακ. Απλά σου αρέσει περισσότερο, και πολύ καλά κάνει.

Να, στο πικαπ ας πούμε, βεβαίως να επιλέξεις κεφαλή βάσει "ακροάσεων" (αν και οι πιο γνώστες θα έχουν τις αντιρρήσεις τους, ξέρω), αλλά στην υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, δεν επιλέγεις ενκορ με ...ακροάσεις, κι ούτε θεωρείς πως το συνδέεις σε ένα τυπικό "καλό" ηχείο (σα το ηχείο του Βλάση ας πούμε) κι είσαι ο κατακτητής του Hi-Fi. Δυστυχώς, απέχεις ακόμα έτη φωτός...
στην προσπαθεια σου να πεισης οτι εχει δικιο κανης ενα τεραστιο λαθος.οι ncore σαν ενισχυτες που ειναι κρινονται σε σχεση με αλλους ενισχυτες.οκ καποιοι κρινουν με βαση της μετρησεις και καποιοι με βαση τα αυτια τους.εγω τα ncore θα τα επαιρνα και χωρις να τα ακουσω (και που δεν τα εχω παρη ειναι οτι δεν παιζη χρημα προς το παρον)αλλα επετρεψε μου να σου πω οτι
τα ncore χρειαζονται πιο πολυ σε αυτους που εχουν παθητικα ηχεια.αυτα τα μηχανακια εχουν την ιδιοτητα να ασκουν τρομακτικο ελεγχο πανω στο ηχειο πραγμα που δεν κανη κανενας ενισχυτης απο οσους εχω ακουση στη ζωη μου.αν ενεργο κροσοβερ κανη ευκολοτερη τη δουλεια ενος ενισχυτη τοτε αν τα ncore το χρειαζονται μια φορα οι υπολοιποι ενισχυτες το χρειαζονται 10.οσο πιο δυσκολο το ηχειο τοσο πιο πολυ θελη το ncore του.
 




Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.332
Ωραια....τωρα που τελειωσαμε να πω οτι οι παραγγελιες εχουν γινει......τα πρωτα βυσματα ηρθαν,οι μοντουλες θα ειναι εδω μεχρι την παρασκευη και τα καλωδια γυαλισμενα και φρεσκα σε κανα δυο μερες.......τα κουτια θα αργησουν λιγο αλλα αντεχω!!!!!!!!!!!

:geek::laugh:
Με το καλο ...
Τελικα τα καλυτερα γινονται εκτος αθηνων !!! Και ακουγονται
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.535
Reaction score
75.264
Re: Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

[Off Topic]


το εχει στυσει ο


Ρε συ τάκη έχει καμιά σχέση με τις στύσεις αυτό?
Το βεβαίως τακη μου με Ω , ξέρεις τι εννοώ
Οχι μικρουλάκια Νίκο , μικρούλικα.
Ήρθε πάλι η ώρα.

Απο την πρώτη Φεβρουαρίου:

Ποιός ακριβώς διετύπωσε οτι science is a denocracy εδω μέσα και δεν το πήρα χαμπάρι?
Οχι ρε Γιάννη , απλά διαφώνησα σε κάτι που αντελήφθειν λάθος , ως εκ τούτου έπρεπε να πω οτι λάθος διαφωνούσα σε κάτι το οποίο δεν υπήρχε.
Λάθος αντελήφθειν την στάση του ep4nder, οκ ζητώ συγνώμη.
Απο οσο θυμάμαι κανείς δεν είπε-έγραψε ποτέ οτι είναι θέσφατο , τα clas αβ, να παίζουν καλύτερα απο τα d.
...
Οσο για το πότε μαθαίνουμε να ακούμε , ε, , μερικοί απο μας μπορεί και να έχουμε λίγο ανώτερη παιδία , τι να κάνουμε? ως γνωστόν δεν είμαστε όλοι ίδιοι.
Είσαι λάθος.

Με τα κατάλληλα κυκλώματα ούτε περιέργειες ούτε τίποτα. Χανηλά δεν είναι νεκροί οι δίχρονοι.
...
Τώρα το ψηλά εύκολα στον κόρο , απο που το συμπέρανες? Αν αφήσεις ελεύθερο εναν δίχρονο χωρίς να τον κόψεις (ποικιλοτρ'οπως) ψηλά δεν φτάνει στον κόρο ακόμα και στην υπερστροφία. Οσο ανεβάζει βγάζει δύναμη που οι τετρ'αχρονοι κρεμάνε.Ποιόν κόρο? τα 200 άλλογα απο 500cc?
Βλάσση δεν ξέρω τι λέει ο ncore , δεν τον εχω ακούσει στον χώρο μου , με τα δικά μου συσνοδά και ηχεία , αλλά γιατί πρέπει σώνει και καλά να μου αρέσει?
Παιδιά δεν πρόκειται να υπερβάλωΚαι να πω πόσο ωραία πaίίζει ο encore
Μπορεί να παίζει εξαίρετα Ποιός το μετράει ΄΄ όμως και πως?
Θα πάει κάοια στιγμή στο service για έλεγχο. Bias dc offset, κλπ.
Σήμερα έφτασε και το έταιρο θεριό.Ητοι SANSUI B2301.

Είρθε επάνω σε παλέτα.
Συληπητήρια
Το ολο thread θα μπορούσε να γινει σκέτο ψωρίασης μιας και αφορά μόνο ψείρες.Υποθετικά και κυριολεκτικά.
...
Υπάρχουν και άλλα μηχνήματα που αναπαράγουν οτι είναι γραμμένο μέσα στο μουσικό κομάτι , ο,τι και αν είναι αυτό. ...

Οσο για τις αδυναμίες του συστήματος πρώτα απο όλους τις αναδικνύει ο χώρος με τα ηχεία.
...

[/Off Topic]
 



ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

Και είναι τόσο απλό....ένα addon στον browser!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.535
Reaction score
75.264
Όλοι κάνουμε λάθη. Κανείς άλλος όμως δε διορθώνει τα λάθη των άλλων μέσα στα threads.
 


Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε ψωρίασις.

τα ncore χρειαζονται πιο πολυ σε αυτους που εχουν παθητικα ηχεια.αυτα τα μηχανακια εχουν την ιδιοτητα να ασκουν τρομακτικο ελεγχο πανω στο ηχειο πραγμα που δεν κανη κανενας ενισχυτης απο οσους εχω ακουση στη ζωη μου.αν ενεργο κροσοβερ κανη ευκολοτερη τη δουλεια ενος ενισχυτη τοτε αν τα ncore το χρειαζονται μια φορα οι υπολοιποι ενισχυτες το χρειαζονται 10.οσο πιο δυσκολο το ηχειο τοσο πιο πολυ θελη το ncore του.
Αυτο (υποθετω) δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει καποιος ενισχυτης που να ασκει ικανο ελεγχο στο ηχειο, τον οποιο να μην εχεις ακουσει.
Υπαρχει λοιπον και η εξαιρεση στον 'κανονα".

Αρα, το αν χρειαζονται τα ncore σε καποιον, θα πρεπει να εξεταστει σε σχεση με την ικανοτητα οδηγησης του υπαρχοντος ενισχυτη στο υπαρχον ηχειο.
Επισης, η κινηση ενδεχομενης αναζητησης ενισχυτη απο ορισμενους, θα πρεπει να προκυπτει απο την γνωση της πραγματικης αναγκης αλλαγης για συγκεκριμενους λογους.

Αλλιως, και αναφερομενος στα λογια του Κωστα, πιθανοτατα ο αγοραστης ενος ncore που θα αντικαταστησει μονον αυτον και τιποτα αλλο στην αλυσιδα του θα μπει σε περιπετειες.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.981
Reaction score
55.237
Απάντηση: Νκορίασις......πως λέμε See for...Ίασις

...και κάνει την θανατηφόρα ερώτηση στον πατέρα…
-Δηλαδή μπαμπά, άμα βάλουμε από δω λουκάνικο, θα μας βγάλει από την άλλη βόδι;
-Αυτό παιδί μου, μόνο η μάνα σου το κατάφερε! :wink:
Μπορεί να το καταφέρει και ο ανθρώπινος εγκέφαλος κατά τη μουσική επεξεργασία.

Ένας συνθέτης έχει διαθέσιμες ιδέες αναζητώντας με τη διάνοιά του νότες που θα τις εκφράσουν.
Ένας ακροατής έχει διαθέσιμες τις νότες αντιστοιχίζοντάς τες με ιδέες στη διάνοια του συνθέτη.

Η διαδικασία σκαλώνει δυνητικά,όποτε ο ακροατής δίνει προτεραιότητα στις ιδέες που φωλιάζουν σε (υλο)ποιήσεις συσκευών αναπαραγωγής.
...Λοιπον κυριοι παρτετο χαμπαρι απο την μπριζολα κιμα κανεις. Απο τον κιμα ξανα μπριζολα ποτε!!! Τωρα αν παρεις τον metricoΤσελεμεντε , και τον κιμα ,μπορεις να φτιαξεις απο σουντζουκακια, κεφτεδακια, μπιφτεκακια, γιουβαρλακια , μεχρι και...
...Spring (t)rolls:whistling:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.535
Reaction score
75.264
Εκτός απο τον τράκη βέβαια.
Κάποτε πρέπει να καταλάβεις ότι είναι μεγάλη χοντράδα το να διορθώνεις τους άλλους* στα threads, να μάθεις να απαντάς επί του θέματος αντί να γράφεις παπαριές, και να παραδέχεσαι τα λάθη σου.


*Και μάλιστα άσχετα απ' το ότι κάνεις τα ίδια και χειρότερα.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.113
Μηνύματα
2.889.143
Members
37.990
Νεότερο μέλος
Βίκυ Γκλαβά
Top