Windows 8.1 a.k.a. Windows "Blue"





xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.510
Reaction score
89.507
σας προειδοποίησα ότι πρέπει να κάνετε λίγες μέρες υπομονή :gamer:

Τι θα αλλάξει; Θα διαβάσουμε ότι υπάρχουν προβλήματα και δεν θα τα βάλουμε; :p

Πάντως, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. Από την άλλη, δεν έχω δει και καμία απολύτως πρακτική και οπτική διαφορά (το metro δεν το υπολογίζω).
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.510
Reaction score
89.507
Μπλιάχ.

Roll back δεν έχει.

Τον ήπια.
Αν είχες κάνει ένα system image backup από το history, θα μπορούσες να κάνεις πλήρες recovery. Αλλά βιάζεσαι!
Ούτε εγώ είχα κάνει...:D
 



Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.752
Reaction score
76.115
Αν είχες κάνει ένα system image backup από το history, θα μπορούσες να κάνεις πλήρες recovery. Αλλά βιάζεσαι!
Ούτε εγώ είχα κάνει...:D

Στερνή μου γνώση... :(
 



gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Nokia Lumia 2520, πανέμορφο tablet με άχρηστο λειτουργικό






Operating System: Windows RT 8.1
Networks: GSM: 850, 900, 1800, 1900MHz; WCDMA: 850, 900, 1800, 1900, 2100MHz; LTE: 2, 3, 4, 5, 7, 13, 17, 20
Speed: LTE: 150 Mbps DL / 50 Mbps UL
Memory: 2GB RAM, 32 GB internal memory, micro SD card support up to 32GB, SkyDrive
cloud storage
Display: 10.1” 1080p full HD (1920×1080) AHIPS Capacitive Multi-Touch Display, Gorilla Glass 2
Processor: 2.2GHz Quad Core Qualcomm Snapdragon 800
Primary camera: 6.7MP Auto Focus ZEISS optics with f1.9 aperture; FFC: 2MP HD wide-angle
Size & weight: 267 x 168 x 8.9* mm (*volumetric); 615g
Connectivity: NFC, A-GPS+GLONASS, WLAN 802.11 a/b/g/n, microUSB 3.0, BT 4.0 LE, 3.5mm audio connector
Battery: 8000 mAh
Audio: Stereo front facing speakers
 
Last edited:




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.510
Reaction score
89.507
Αρκετοί χρήστες έχουν εκφράσει παράπονα για lag του ποντικιού όταν παίζουν σύγχρονα παιχνίδια στα Windows 8.1.
H Microsoft έβγαλε ένα Patch που διορθώνει το πρόβλημα. Περισσότερα εδώ.

Games that the update applies to
This update resolves this issue in the following games:
  • Call of Duty: Black Ops
  • Call of Duty: Black Ops - Multiplayer
  • Call of Duty: Black Ops II
  • Call of Duty: Black Ops II - Multiplayer
  • Call of Duty: Black Ops II - Zombies
  • Call of Duty: Ghosts - Multiplayer
  • Call of Duty: MW2
  • Call of Duty: MW2 - Multiplayer
  • Call of Duty: MW3
  • Call of Duty: MW3 - Multiplayer
  • Call of Duty: MW
  • Call of Duty: MW - Multiplayer
  • Counter Strike: Global Offensive
  • Counter Strike: Source
  • Deus Ex : Human Revolution
  • Deus Ex : Human Revolution Director's Cut
  • Hitman Absolution
  • Hitman Sniper Challenge
  • Half Life 2
  • Metro 2033
  • Portal
  • Tomb Raider
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
καλά τους έκανε, να σταματήσουν να παίζουν και να πάνε καμιά βόλτα :gamer:
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Από τον Ιανουάριο του 2014 και με τιμή 6.000$ θα είναι διαθέσιμο το 4Κ tablet της Panasonic

 

Μηνύματα
4.543
Reaction score
3.085
Couldn't update to Windows 8.1 - 0xC1900101 - 0x40017
http://answers.microsoft.com/en-us/...-0x40017/e1ee316f-f912-43ef-92dc-ee31a5fe62d9

Έκανα την αναβάθμιση χτες χωρίς να αντιμετωπίσω πρόβλημα
Καλησπέρα σε όλους

Από το πρωί προσπαθώ να γίνω κι εγώ ένας από τους επισήμως συμμετέχοντες στο παρόν νήμα, παλεύοντας να αναβαθμίσω τα μόλις εγκαταστηθέντα Windows 8 Pro (64) στο επίσης μόλις στημένο PC μου, αλλά αυτό καθίσταται αδύνατον, κατά την ωραία μας Micro-μαλακή.

Όπως είχα επισημάνει και στο προηγούμενο νήμα, που συζητούσα τις δυσκολίες του hardware για αυτό το PC (και που ήταν οι μνήμες τελικά), έγραφα τότε αναφερόμενος στο περιβάλλον του νέου λειτουργικού:

.........

Βέβαια, το περιβάλλον των 8-αριών, μολονότι πολύ ελκυστικό, είναι λίγο "ξένο" σε μένα και φαντάζομαι και σε όποιον το βλέπει για πρώτη φορά, αλλά ελπίζω να το συνηθίσω. Αυτό που ψάχνω να βρω στο site της Micro-μαλακής είναι κανένα Tutorial ή κάποια παρουσίαση των 8-αριών, αλλά με βγάζει απ' ευθείας στα 8.1.
.............
Με αφορμή λοιπόν, εκείνη την παρατήρησή μου για το περιβάλλον των 8-αριών, και με την προτροπή φίλων συμπεριλαμβανόμενου και του Γιώργου μας, αφού κατάφερα να εγκαταστήσω και να ενεργοποιήσω τα 8άρια, και μετά την αναμενόμενη εγκατάσταση των πρώτων updates, πήγα στο Microsoft Store για να αναβαθμιστώ κι εγώ σε 8.1 Pro.

Αμ δε!

Το πρώτο μήνυμα που πήρα ήταν ότι η εγκατάσταση των 8.1 δεν μπορεί να γίνει γιατί η αναβάθμιση δεν υποστηρίζεται από τον επεξεργαστή μου:

Sorry, you can’t install the update because it isn’t supported by your computer’s CPU. More info.

Αυτό το τελευταίο "more info" είναι ένα link που σε παραπέμπει ουσιαστικά στις αρχικές απαιτήσεις συστήματος για την εγκατάσταση των 8.1, όπου αναφέρεται ότι ο επεξεργαστής πρέπει να είναι τουλάχιστον 1GHz ή ταχύτερος και να υποστηρίζει PAE, NX, και SSE2. Ο δικός μου είναι ο τετραπύρηνος Q9550 της Intel, που ικανοποιεί και με το παραπάνω την παραπάνω προδιαγραφή.

Είπα να το ψάξω λίγο ακόμα και ανακάλυψα ότι η Microsoft διαθέτει για τους χρήστες μια εφαρμογή-εργαλείο, με το οποίο διαπιστώνεται (με λεπτομέρεια) η συμβατότητα του υπολογιστή με τα Windows 8.1 Pro. Λέγεται Windows 8.1 Upgrade Assistant, το κατεβάζεις και το τρέχεις και σου βγάζει ακριβώς το γιατί. Εμένα μου έβγαλε το εξής μήνυμα:

You can’t install Windows 8.1 because your processor doesn’t support CompareExchange128.

Ιδού και η εικόνα στην οθόνη του desktop:



Φανταζόμουνα βέβαια, ότι οι τετραπύρηνοι της Intel, ακόμα και αυτοί της προηγούμενης γενιάς, δεν θα πρέπει να είχαν προβλήματα με τα νεότερα λειτουργικά. Τώρα, τι είναι αυτό το CompareExchange128 δεν έχω ιδέα, αλλά το έψαξα. Βρήκα λοιπόν σε ένα άλλο φόρουμ το εξής link:

http://forums.mydigitallife.info/threads/47665-What-is-CompareExchange128-(Windows-8-1)

το οποίο παραπέμπει για λύση σε ένα άλλο link:

http://forums.mydigitallife.info/th...2-check/page12?p=771750&viewfull=1#post771750

(Όχι ότι με κόφτει και πολύ αν μείνω στα 8 Pro, αντί για τα 8.1, αν και δεν έχω παρακολουθήσει ιδιαίτερα τις εξελίξεις και το κατά πόσον τα 8.1 προσφέρουν σημαντικές βελτιώσεις σε σχέση με τα 8, αλλά λέω τώρα...)

Ξέρει κάποιος κάτι για το πώς μπορούμε να ακολουθήσουμε τις προτεινόμενες οδηγίες επίλυσης του προβλήματος και πώς αυτές μπορούν να συγκεκριμενοποιηθούν πιο απλά, για περιπτώσεις σαν τη δική μου;

Ευχαριστώ.
-
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.133
Μηνύματα
2.930.064
Members
38.140
Νεότερο μέλος
Microvios
Top