Focal Sopra & Mola-Mola, signature edition

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
Μα αυτό ακριβώς γίνεται. Συστηματικά εδώ και χρόνια. Αποτελεί πανέξυπνη κοινή πρακτική.

Λέει ο έμπορος "ακου το" κι αποφάσισε εσύ. Κι ο αγοραστής εμπιστεύεται τα αυτιά του, το ακούει στο μαγαζί, το ακούει στο σπίτι, το αγοράζει. Γιατί του άρεσε.

Το γούστο του πελάτη, τι αρέσει στον πελάτη, το αυτί του πελάτη.

Τι τον φταίει ο έμπορος;

Μαθήματα χάι φαϊ υποχρεούται να του κάνει ο έμπορος ή μαθήματα φυσικής; Μήπως ρώτησε τον έμπορο για το rt του χώρου;

Εγώ το μόνο που καταδικάζω είναι ακριβώς η εξακολουθηση αυτής της τακτικής. Σα τακτική όμως, είναι αψεγάδιαστη. Δύσκολο να κατανοηθεί τι εννοώ; Δε νομιζω.. ;)
Δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό. Και όντως είναι η σωστή πρακτική ενός καλού εμπόρου στο σουπερ μάρκετ του.
Κάτσε, άκου, διάλεξε. Media markt κι έτσ'.
Αν και έχω την εντύπωση ότι στο high end δεν (μπορεί να) είναι έτσι τα πράγματα σέβομαι τους εμπόρους που ακολουθούν αυτή την τακτική. Γιατί προφανώς δεν έχουν τη γνώση ώστε να ξέρουν τι πουλάνε και με τη σειρά τους να κατευθύνουν τον πελάτη τους. Τον αντιμετωπίζουν όπως στα media markt.

Αφού λοιπόν συμφωνούμε ότι οι έμποροι είναι άσχετοι και απλοί μεταπράτες επίπλων με λεντάκια τότε μένει ως μόνο ασφαλές καταφύγιο των καταναλωτών η ενημέρωση του από sites σαν το δικό μας για το τι είναι τεχνικά σωστό και για το τι είναι φύκια και μεταξωτές κορδέλες.
Σε αυτή την αποστολή το avsite.gr πιστεύω ότι είναι μακράν το καλύτερο που υπάρχει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.204
Reaction score
82.966
Τα μόλα μόλα προφανώς είναι τα καλύτερα ενισχυτικά του πλανήτη, άλλο ένα αριστούργημα του αδιαμφισβήτητα πολύ μεγάλου μπρουνο. Του βγάζω το καπέλο σε ο,τι δημιουργεί, είναι θεός. Τέλος.

Όπως προφανώς έχεις εμπεδώσει, ο μόνος τρόπος να επιτρέψεις σε αυτά τα ενισχυτικά να βγάλουν αυτό που είναι ικανά να βγάλουν, είναι να μη τα φιμωσεις με ένα παθητικό δικτυωμα διαχωρισμού κλάδων ηχείου, και σε αυτό δεν δέχομαι ούτε το παραμικρό σχόλιο.

Οπότε, ζηλεύω πολύ και μακαριζω τον εύπορο μουσικόφιλο που θα διαθέσει το χρηματικό αντίτιμο να αποκτήσει όσα μόλα μόλα χρειάζεται για να καλύψει τον αριθμό των κλάδων του ηχείου του, χρησιμοποιώντας κάποια πχ μέτρικ χαλο για υλοποίηση του κρος.

Ταυτόχρονα, χλευάζω μέχρι φτυσίματος και βάλε, τον οποιονδήποτε ανόητο που στο σπίτι του δε θα χρησιμοποιήσει με ενεργά κρος σε μία υλοποίηση ενεργού πολυενισχυσης τέτοιου επιπέδου ενισχυτικά, είναι ακόμα πιο άχρηστα από τα ενκορ, ένα απλό χυπεξ του αρκεί. Είναι σα να πήρε αξιόλογα ηχεία και να τα έβαλε κατω από τον καναπέ ή μέσα στον καμπινέ.

Τα ηχεία αυτά κρίνω ότι είναι πραγματικά πολύ αξιόλογα ηχεία, και ορθώς κοστολογημενα, για παθητικά ηχεία, καθώς υπάρχει πλειάδα άλλων παθητικών που κατατάσσονται στις ανόητες ψαροκασσελες και ταυτόχρονα κοστίζουν περισσότερο, άρα στη συγκεκριμένη κατηγορία οι νέες "σούφρες" που λέει ο ζαπ, είναι όντως πολύ αξιόλογες προτάσεις και αποτελούν πραγματική ευκαιρία για αξιοπρεπή ήχο για τους ανθρώπους που απέχουν (συνηδειτά ή μη, μου είναι αδιάφορο) από την σύγχρονη πραγματικότητα των ενεργών πολυενισχυόμενων ηχείων με ενσωματωμένα DSP (όπως αδιαμφισβήτητα δείχνει ο δημιουργός των συγκεκριμένων ενισχυτικων, ο τιτανοτεράστιος μπρούνος στις αντίστοιχες δημιουργίες του, στα κιι ή στα γκριμ) και πιθανώς και με άλλες δυνατότητες, πχ ασύρματης σύνδεσης (των φαντομ κλπ), για να μην πιάσω στο στόμα μου τα πραγματικά σύγχρονα μπανγενολουφσεν.

Προφανώς είναι σοφή επιλογή του κρισχατ (και τον συγχαίρω για τις επιλογές) να συνδέσει τα εν λόγω ηχεία με τα μόλα μόλα, διότι καλύτερα ενισχυτικά, δε μπορούν να βρεθούν στο γνωστό σύμπαν. Είμαι βέβαιος ότι παίζουν υπέροχα μουσική.

Την χρήση των συγκεκριμένων καλωδίων ηχείων δε θέλω να τη σχολιάσω, για να μη φανεί πως προσπαθώ να γίνω ζαπ στη θέση του ζαπ, κατά το χαλίφης στη θέση του χαλίφη, ρισπεκτ. Επιτρεψτε μου να απέχω από τέτοιες καλωδιακές ενασχολήσεις της πορδής, άλλωστε στο δικό μου σκεπτικό, όπως το έχω καταθέσει με απόλυτη σαφήνεια στο φόρουμ, εδώ και τουλάχιστον μία δεκαετία ζουν και βασιλεύουν μόνο ενεργά πολυενισχυομενα ηχεία με dsp και ψηφιακή είσοδο στα απολύτως στάνταρ προαπαιτούμενα, όπου η ενασχόληση με καλώδια ηχείων και ενισχυτικά στάδια είναι παρωχημένη πρακτική, συναφή με τηλεοράσεις καθοδικού σωλήνα, λαμπατες τροφοδοσίες και σταθερά τηλέφωνα με καντράν. Ειλικρινά βαριέμαι πλέον τέτοιες ενασχολήσεις.

Εξ ου και η διαφωνία μου με τον ντιμιφουτη, που βλέπει μόνο οικονομοτεχνικα το θέμα, προσκολλημένος στο αυταποδεικτο και αδιαμφισβήτητο βαλιου φορ μανεϊ των ενεργών που δε χρήζει καμίας υποστήριξης ή ανάλυσης. Η ουσία βρίσκεται στην επιστημονική θεωρία των ενεργών, διότι στα αμιγώς τεχνικά θέματα επισης αδιαμφισβήτητα και αυταποδεικτα, καταδεικνύεται η προφανής υπεροχή επί της ουσίας της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής αυτής της επιλογής, ασχέτως κοστολογίου, πολιτικών πεποιθήσεων, χρώματος δέρματος και ευαισθησίας αφτιων, χρυσών πιστοποιημένων ή μη, είναι (αντικειμενικώς και αποδεδειγμένα) αδιάφορο.
Η αγάπη για το χάι εντ, τις ρετρό επιλογές και οτιδήποτε άλλο, δε με συγκινεί, ασχέτως αν συγκινεί συγκεκριμένο κοινό, δέχομαι την επιλογή του για λόγους κυρίως αισθητικής, κι εφόσον συνειδητά δεν κυνηγάει την υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής (σε οποιοδήποτε κοστολογιο), ή έστω περνάει σε δεύτερη μοίρα. Οπότε ντιμιφουτη μου, ναι σε ροκπορτ και γουιλσον και μπιεντνταμπλεγιου, αλλά σε ενεργό πολυενισχυομενο και ντιεσπιαζόμενο, ειδάλλως φίλε μου, χαλιεντίζεις και δε συννενοούμαστε, ομιλούμε άλλην γλώσσα. ;)
Λάθος προβληματισμός ουσίας, όχι πρακτικότητας.

Σου εριξα λαικ μόνο για την τελευταία πρόταση του ποστ σου, σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα διαφωνώ εντόνως.
Διαφωνώ σε ολα (και ναι, για λόγους τιμής/απόδοση, για τίποτα αλλο).
Εκτός απο την πρώτη και την τελευταία πρόταση:lolsign:

Έχουμε και τον Βενιζέλο (απο εδώ απο τη Σαλονικη ειναι) που διαφωνεί με την ΝΔ:gotcha:

Οπότε Like και απο μένα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.663
Reaction score
132.966
Αν και έχω την εντύπωση ότι στο high end δεν (μπορεί να) είναι έτσι τα πράγματα σέβομαι τους εμπόρους που ακολουθούν αυτή την τακτική. Γιατί προφανώς δεν έχουν τη γνώση ώστε να ξέρουν τι πουλάνε και με τη σειρά τους να κατευθύνουν τον πελάτη τους. Τον αντιμετωπίζουν όπως στα media markt.
Σωστά το πας. ;)

Ναι, μερικοί όντως δε γνωρίζουν σε βάθος ένα τεχνικό αντικείμενο. Αυτοί αποτελούν την πλειοψηφία, έμποροι είναι, όχι μηχανικοί ήχου. Μερικοί όμως το γνωρίζουν το σπορ. Άλλοι έχουν άποψη λόγω εμπειρίας. Ολοι κάτι ξέρουν.
Το πιο μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι έμποροι, είναι τα πιστεύω του πελάτη, διότι ο πελάτης έχει κάνει θρησκεία κάποια "άποψη" και ο έμπορος (και η λογική) σηκώνουν τα χέρια ψηλά.. Οπότε η κοινή πρακτική του "άκου το και διάλεξε" και "εμπιστεψου τα αφτιά σου" είναι ασφαλής σε κάθε περίπτωση, καθώς και η κατάθεση της άποψης του εμπόρου, δηλαδή να πει τι του άρεσε. Αν ο πελάτης δίνει σημασία στα αρεσω του άλλου, κακό του κεφαλιού του, ας τον ρωτήσει και ποια γκομενα να πάρει. :gotcha:

Αφού λοιπόν συμφωνούμε ότι οι έμποροι είναι άσχετοι και απλοί μεταπράτες επίπλων με λεντάκια
Ε, δε συμφωνούμε απόλυτα, καθώς κάποιοι έμποροι όντως γνωρίζουν, αλλά βαρέθηκαν να τα βάζουν με τα πιστεύω του κάθε πελάτη, αλλά τες πα, το συμπέρασμα που λες είναι απολύτως σωστό. Το προσωπικό ψάξιμο του καθενός σε site όπως το φόρουμ μας, είναι αναντικατάστατο. Γι'αυτό οφείλει να μαλλιασει η γλώσσα μας, να μείνουν τα γραπτά να βοηθήσουν όποιους τους κόβει αρκετά για να καταλάβουν και ταυτόχρονα δε πάσχουν από κάποια χαιεντική θρησκεία, που δε παλεύεται, είναι καμμένα χαρτιά. ;)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
Σωστά το πας. ;)

Ναι, μερικοί όντως δε γνωρίζουν σε βάθος ένα τεχνικό αντικείμενο. Αυτοί αποτελούν την πλειοψηφία, έμποροι είναι, όχι μηχανικοί ήχου. Μερικοί όμως το γνωρίζουν το σπορ. Άλλοι έχουν άποψη λόγω εμπειρίας. Ολοι κάτι ξέρουν.
Το πιο μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι έμποροι, είναι τα πιστεύω του πελάτη, διότι ο πελάτης έχει κάνει θρησκεία κάποια "άποψη" και ο έμπορος (και η λογική) σηκώνουν τα χέρια ψηλά.. Οπότε η κοινή πρακτική του "άκου το και διάλεξε" και "εμπιστεψου τα αφτιά σου" είναι ασφαλής σε κάθε περίπτωση, καθώς και η κατάθεση της άποψης του εμπόρου, δηλαδή να πει τι του άρεσε. Αν ο πελάτης δίνει σημασία στα αρεσω του άλλου, κακό του κεφαλιού του, ας τον ρωτήσει και ποια γκομενα να πάρει. :gotcha:



Ε, δε συμφωνούμε απόλυτα, καθώς κάποιοι έμποροι όντως γνωρίζουν, αλλά βαρέθηκαν να τα βάζουν με τα πιστεύω του κάθε πελάτη, αλλά τες πα, το συμπέρασμα που λες είναι απολύτως σωστό. Το προσωπικό ψάξιμο του καθενός σε site όπως το φόρουμ μας, είναι αναντικατάστατο. Γι'αυτό οφείλει να μαλλιασει η γλώσσα μας, να μείνουν τα γραπτά να βοηθήσουν όποιους τους κόβει αρκετά για να καταλάβουν και ταυτόχρονα δε πάσχουν από κάποια χαιεντική θρησκεία, που δε παλεύεται, είναι καμμένα χαρτιά. ;)

Εγώ που θέλω να είμαι ευγενικός με όλους μπορώ να δεχτώ μόνο την άποψη ότι είναι άσχετοι. Γιατί αν δεν είναι άσχετοι και παρουσιάζουν ένα ακριβότερο και υποδεέστερο τεχνικά σύστημα ως τη σωστή επιλογή θα πρέπει να χαρακτηριστούν αλλιώς και δεν θέλω.
Σαν να λέμε ένας γιατρός να δίνει ακριβότερο και λιγότερο αποτελεσματικό φάρμακο σε ασθενή. Γιατί; για να μην του χαλάσει την ψυχολογία επειδή ο ασθενής προτιμά τα μπλε χάπια από τα κόκκινα; γιατί θέλει να κάνει πείραμα στην πλάτη του ασθενούς; γιατί θέλει να βγάλει απλά περισσότερα λεφτά;
 




dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.949
Reaction score
11.341
Να σημειωσω οτι το συστημα περιελαμβανε το dac του bruno, το οποιο ειναι δικη του σχεδιαση με διακριτα υλικα. Μπορειτε να διαβασετε για αυτο στο blog του, στο site της mola mola.

(Δεν καταλαβα αν ειμαι το σαμαρι ή το γαιδουρι. :angel:)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
Ακριβώς. ;)
Και καλά κάνει. ;)
Αυτή είναι η δουλειά του.;)

Και γω μαζί του. :)
Εγώ θαυμάζω τον επιτυχημένο έμπορο για την "ικανότητα του" αλλά δεν είμαι μαζί του, θα παραμείνω με τον ανυποψίαστο καταναλωτή που είναι έρμαιο των εμπόρων, ιδίως αυτών που φορούν την "προβιά" της τεχνικής επάρκειας.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.204
Reaction score
82.966
Να σημειωσω οτι το συστημα περιελαμβανε το dac του bruno, το οποιο ειναι δικη του σχεδιαση με διακριτα υλικα. Μπορειτε να διαβασετε για αυτο στο blog του, στο site της mola mola.

(Δεν καταλαβα αν ειμαι το σαμαρι ή το γαιδουρι. :angel:)
Επειδη το ξεκινησε ο dapost.......
"βαράμε το σαμάρι για ν'ακούσει το γαϊδούρι "
I rest my case
over & out

:hi:
Εγω παντως κυριοι δεν βάρεσα κανέναν. Παραμένω fan και των δυο εταιριών και κυριως του Putzeys.

Τα κριτήρια μου ηταν μονο οικονομικά- value for money.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.102
Reaction score
55.789
Πολλά λεφτά. Τα δικαιολογεί;
Επιφορτισμένος ν'απαντήσει σε τέτοιο ερώτημα είναι μονάχα όποιος θα είχε πρόθεση και δυνατότητα να τα αποκτήσει,εφόσον θα τον ικανοποιούσε ιδιαιτέρως η απόδοση του συνδυασμού.
Και βέβαια όχι.
Για να μη μιλήσω για το συνδυασμό μονομπλόκ ενισχυτές - τρίμετρα καλώδια ηχείων από τη γνωστή χαβούζα:
΄΄Μόρτες΄΄ με αμορτισέρ υψηλής πιστότητας και...τρίκυκλα
Ποια νιότη...
Μέσα στο προβοκατόρικον...παραλήρημα δεν πρόσεξες και το σακούλι με τα Kimber Kable όπισθεν του ηχείου.
:lolsign:
Εγώ που θέλω να είμαι ευγενικός με όλους...
Επειδή όμως ο υποφαινόμενος δεν ΄΄θέλει΄΄ να είναι ευγενικός με όλους -και απλώς του προκύπτει ως...παρενέργεια- σημειώνει ότι οι αγορές ομοιάζουν με τις εκλογές.Δεν κατευθύνονται από κοσμοθεωρίες και πολιτικούς καθωσπρεπισμούς,αλλά από ιδιαίτερα οικονομικά δεδομένα και απωθημένα εκάστου...ψηφοφόρου.:sneaky:
Ακριβώς γι'αυτό, με αναφορά την υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, καταδικάζω τις ακροάσεις πριν την αγορά εδώ και χρόνια.
Τις εκθέσεις χάι εντ.
Την παραφιλολογία του χάι εντ, του TAS και των καβλωδίων.

Διότι τα πράγματα είναι απλά, χώρος, μετρήσεις rt60, κατάλληλο ηχείο για τον όγκο του χώρου, την απόσταση ακρόασης και τις απαιτήσεις σε στάθμη, ενεργό ηχείο πολυενισχυομενο, DSP ισοστάθμιση, καρδιοειδης λοβος ή εντοιχισμένα για το μπάσο, φαρδιές μπαφλες για διασπορά, και λοιπά αμιγώς τεχνικά χαρακτηριστικά, αδιαμφισβήτητα και πέραν προσωπικών απόψεων.
Στο χώρο της "άποψης", του χάι εντ, του "τι αρέσει" στο μάτι και στο αυτί, οι ακροάσεις πριν την αγορά είναι απαραίτητες, όπως και οι επισκέψεις σε χάι εντ εκθέσεις. ;)
Αρκεί να ξέρουμε τι λέμε. ;)
Ομοίως και τις ένθεν κι ένθεν φιλοφρονήσεις ιδιοκτητών ως προς τις συσκευές που έχουν στην κατοχή τους.
...
(Δεν καταλαβα αν ειμαι το σαμαρι ή το γαιδουρι. :angel:)
Το ψέμα και το βλέμμα διακρίνονται μεταξύ τους ουσιαστικώς από ένα...΄΄μι΄΄.;)

Δεν θα μπορούσα να φανταστώ πιο ταιριαστή υπόκρουση για το παρόν νήμα από το album "Skeleton Tree"...
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.949
Reaction score
11.341
... καρδιοειδης λοβος ή εντοιχισμένα για το μπάσο, φαρδιές μπαφλες για διασπορά, και λοιπά αμιγώς τεχνικά χαρακτηριστικά, αδιαμφισβήτητα και πέραν προσωπικών απόψεων...
Αυτο να το φωναζεις και στις ¨πανω κατηγοριες¨ του home cinema. Κανουν που κανουν οικοδομικες εργασιες, ας κανουν και εντοιχισμο των ηχειων για καλο μπασο, οχι μονο να μας τρεχουν τα σαλια για το νεο svs 32 ultra ή το σουπερ ντουπερ jbl.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.663
Reaction score
132.966
Αυτο να το φωναζεις και στις ¨πανω κατηγοριες¨ του home cinema. Κανουν που κανουν οικοδομικες εργασιες, ας κανουν και εντοιχισμο των ηχειων για καλο μπασο, οχι μονο να μας τρεχουν τα σαλια για το νεο svs 32 ultra ή το σουπερ ντουπερ jbl.
Είσαι μεγάλη σουπχιά.
 


Μηνύματα
4.724
Reaction score
8.233
ενα συστημα αξιας πανω απο 25000.......ε ενταξει δεν μπορω θα γελασω:D. κριμα που δεν θα παω στην εκθεση να δω ποιος αντιπροσωπος θα το τερματισει το κοντερ.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
777
Μερικά σχόλια για το σύστημα έτσι όπως το είδα...

1) Γενικότερα τα focal είναι εξαιρετικά ηχεία. Αν κρίνω απο την τιμή του συγκεκριμένου, ναί είναι ακριβό. Νομίζω πάντως οτι τα focal είναι ακριβά. Αν όμως σας φαίνεται ακριβό μήν το αγοράσετε (βάζω και εμένα μέσα) δέν έγινε και τίποτα. Και οι μερσεντές είναι ακριβές. Η ζήτηση των φοκάλ, η διατήρηση τους για δεκαετίες στον αφρό και η αποδοχή τους απο σοβαρούς χρήστες δείχνει οτι η τιμή αυτή είναι δεκτή απο την αγορά. Έτσι και αλλιώς όλα τα ref ηχεία όλων των μεγάλων εταιρειών ακριβά είναι... ένα χιλιάρικο πάνω ένα κάτω δέν λέει κάτι.

2) Αυτά που με ενοχλούν λίγο είναι τα μόλα μόλα. Κάπου τα είχε πάρει το μάτι μου αλλα δέν είχα ασχοληθεί. Τα μόλα μόλα μου φαίνονται πολύ ακριβά. Εν αντιθέση όμως με την φοκάλ που καινοτομεί στα ηχεία πρίν εγώ γεννηθώ η μόλα μόλα υπάρχει μόλις... 5 χρόνια? (δέν βρίσκω σελίδα στο wikipedia στο περίπου το νούμερο). Σε συνδυασμό οτι το ψαχνό του πουλιέται ξεχωριστά και απ ότι κατάλαβα δέν ξεπερνάει το 1/5 της τιμής των μόλα νοιώθω "χαζός" να το πληρώσω τόσο.

Ναι αλλα θα μου πείς ρε μάστορα οτι ο άλλος πληρώνει τα ίδια για ένα π.χ. mark levinson το οποίο μάλιστα μπορεί να είναι και χειρότερο. Συμφωνώ. Συμφωνώ οτι τα υλικά του mark levinson έχουν το 1/5 της τελικής τιμής του. Όμως δέν μπορώ να το φτιάξω μόνος μου (ή κάποιος DIYς). Δηλαδή αν θέλω τον ήχο του πρέπει να το πληρώσω ασχέτως του πόσο καλό είναι.

Σε τελικό συνδυασμό με το οτι στην πλάτη του βλέπω ... μπόρνες ... furutech (?). Αυτοί δέν είναι που κάνουν μπριζάκια των 300 ευρώ με ανθρακονήματα και καλά?

Γιατί?

3) Δέν θέλω να πώ κάτι για τα καλώδια δεδομένου οτι το στήσιμο του συστήματος δείχνει σχετικά "στο πόδι" και δέν θεωρώ οτι απο το συγκεκριμένο κατάστημα κάποιος θα λάβει ως (τελική) συμβουλή την συγκεκριμένη καλωδίωση...

4) (και τελευταίο) Το σύστημα αυτό είναι ενα παραδοσιακό hi-end σύστημα με τα παθητικά του ηχεία, τους ενισχυτές του και τα καλώδια του. Περίμενα μετά το kii να εμφανιστεί κάτι ίσως σε πρώτη φάση ασύρματο και αν είναι δυνατόν ιπτάμενο :lolsign:.
Σίγουρα περίμενα στην έκθεση κάτι που θα ξεχωρίσει απο τα πολλά απλά κοινότυπα συστήματα που βρίσκονται σε πολλά δωμάτια.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
47.216
Reaction score
97.273
Ένα μαγευτικό σύστημα που θα απολαύσουμε στην προσεχή έκθεση. Με την υπογραφή του chrishat. Χωρίς περαιτέρω σχόλια.

View attachment 65683

View attachment 65684
Εγώ να ρωτήσω αν θα είναι και τα Kii στην έκθεση για άμεση αντιπαραβολή;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.204
Reaction score
82.966
Εγώ να ρωτήσω αν θα είναι και τα Kii στην έκθεση για άμεση αντιπαραβολή;
Και περιπου στο 1/3 του κόστους...(εκεί εγω, με τα φράγκα ασχολούμαι)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.044
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top