Nord Acoustics Νέοι ενισχυτές Class D


A

AKARL

Guest
1V. ειναι για τις RCA εξόδους στον Yamaha 5100

Για τις XLR ειναι όσο χρειάζεται και παραπάνω.

View attachment 73931

Δεν υπηρχε περίπτωση η Yamaha να έφτιαχνε μηχάνημα με 1V στις Balanced εξόδους.
Σωστότατον dear Doctor .... πλην όμως ο Ραλλυτέχνης έχει τον RX-A2050, ο οποίος δεν έχει XLR εξόδους. :(

Τι λές, θα δουλέψει η πατέντα που του πρότεινα; :idk::idk::idk::idk::idk:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.946
Reaction score
127.540
γιατί δεν παίζει ο χιππιέξ με 1 Volt εξοδο
Διότι είναι μηχάνημα της κατηγορίας "pro" με συνέπεια το line level σήμα να ορίζεται από τα επαγγελματικά στάνταρντ, ενώ ο γιαμι είναι της κατηγορίας "consumer" (-10dBV):



Λινκ. Όπως έχει εξηγηθεί κατ'επαναληψιν.

Το οποίο σημαίνει, ότι για να οδηγηθεί η "pro" είσοδος από "consumer" συσκευές, δεν αρκεί ένα προενισχυτικό στάδιο buffer, το οποίο έχει μηδενικό κέρδος (ορισμός του buffer), όμως παρέχει μετατροπή σε ισορροπημένο σήμα (RCA to XLR δηλαδή), αλλά θέλει θετικό gain από προενισχυτικά στάδια, ώστε να ανεβάσει το line level στα επίπεδα στάθμης του pro προτύπου.

Δηλαδή, από +-0,447V (~1V peak to peak) της line level στάθμης του consumer, χρειάζεται να πάει στα +-1,095V (~2,2V peak to peak) της line level στάθμης του professional.

Εδώ υπερτερεί ο κραουν, διότι διαθέτει είσοδο consumer line level, με RCA. Αν θυμάμαι καλά, διαθέτει διακόπτη ορισμού του επιπέδου τάσης του line level. Δηλαδή, ορίζει ο χρήστης το κέρδος του ενσωματωμένου προενισχυτικού σταδίου, ώστε να μην έχει πρόβλημα υποοδηγησης. ;)
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.651
Reaction score
80.735
Διότι είναι μηχάνημα της κατηγορίας "pro" με συνέπεια το line level σήμα να ορίζεται από τα επαγγελματικά στάνταρντ, ενώ ο γιαμι είναι της κατηγορίας "consumer" (-10dBV):



Λινκ. Όπως έχει εξηγηθεί κατ'επαναληψιν.

Το οποίο σημαίνει, ότι για να οδηγηθεί η "pro" είσοδος από "consumer" συσκευές, δεν αρκεί ένα προενισχυτικό στάδιο buffer, το οποίο έχει μηδενικό κέρδος (ορισμός του buffer), όμως παρέχει μετατροπή σε ισορροπημένο σήμα (RCA to XLR δηλαδή), αλλά θέλει θετικό gain από προενισχυτικά στάδια, ώστε να ανεβάσει το line level στα επίπεδα στάθμης του pro προτύπου.

Εδώ υπερτερεί ο κραουν, διότι διαθέτει είσοδο consumer line level, με RCA. Αν θυμάμαι καλά, διαθέτει διακόπτη ορισμού του επιπέδου τάσης του line level. Δηλαδή, ορίζει ο χρήστης το κέρδος του ενσωματωμένου προενισχυτικού σταδίου, ώστε να μην έχει πρόβλημα υποοδηγησης. ;)
Αυτό θα του κάνει δουλειά;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.946
Reaction score
127.540
Αυτό θα του κάνει δουλειά;
Όχι.
Θέλει 10 dB θετικό γκεϊν, όχι αρνητικό. ;)

Το μηχάνημα αυτό, προσφέρει μετατροπή σε ισορροπημένο σήμα, και δύο επιλογές μείωσης στάθμης (αρνητικό γκεϊν).
 

Μηνύματα
250
Reaction score
285
Kαλως κακως αυτον τον πολυκαναλο εχω και αυτα τα ηχειακια και με καποιον τροπο τα απεκτησα.Και δεν ηρθαν στα χερια μου πακετο.Διερωτηθηκα παραπανω για το που κατεληξε η απορια μου.Δεν κατηγορησα κανεναν και δεν ζητησα ευθυνες.Τωρα γιατι δεχτηκα τοση ειρωνια δεν καταλαβα.Ενταξει.Δεν μπορει ολοι να ειμαστε παντογνωστες, ουτε διαθετουμε τοσο χρονο ωστε να εχουμε διαβασει οτι εχει γραφτει εδω μεσα ολα αυτα τα χρονια.Περι των Κραουν και των λοιπων της ιδιας κατηγοριας, τα εχω διαβασει κατ΄επαναληψη γι αυτο και ειχα αποφασισει να παω σε κατι πολυ καλυτερης ποιοτικης αποδοσης μηχανημα, χωρις βεβαια να ξερω τα της εξοδου προενισχυσης δεσμευτικα.Οπως επισης και την γνωστη σε ολους αποψη σας περι των ενεργων ηχειων Κε Cοstas Ear.Σεβαστη αν μη τι αλλο.Δυστυχως ομως καποιοι πρεπει να προσπαθησουμε να παντρεψουμε το hc με το hifi, με τον καλυτερο δυνατο τροπο, οχι απαραιτητα με hiend καταληξη, με τα υπαρχοντα μηχανηματα μας, απλα με καποια προσθηκη που αντεχει η τσεπη και ο χωρος μας και που μπορει να μας προσφερει, εστω μια ψευδαισθηση οτι εχουμε πλησιασει σε κατι που ο καθενας μας μπορει να το θεωρει υπερ αρκετο γι αυτον.Δεν κανει λοιπον ο hypex στην περιπτωση μου???Δεν υπαρχει κατι να μεσολαβησει, ωστε να κανει???Δεν θα αποδωσει κανενας τελικος αυτο που ηλπιζα, λογω του yamaha???Mονο λυσεις τυπου Κραουν???ΟΚ.θα κοιταξω λοιπον να πορευτω με αυτα τα δεδομενα, αν δεν διαβασω για κατι αλλο.Σας ευχαριστω και παλι.Καλη συνεχεια και καλο μηνα!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.946
Reaction score
127.540
Περι των Κραουν και των λοιπων της ιδιας κατηγοριας, τα εχω διαβασει κατ΄επαναληψη γι αυτο και ειχα αποφασισει να παω σε κατι πολυ καλυτερης ποιοτικης αποδοσης μηχανημα,
Δεν διαθέτεις (από πλευράς av ενισχυτή και ηχείων) "κατι πολυ καλυτερης ποιοτικης αποδοσης" από τον κράουν, μάλλον το αντίθετο.;)
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Καλό μήνα. Υπάρχει λύση και φτηνή κιόλας. Και γω θα συμφωνούσα να πας για crown και να γλυτώσεις αρκετά φράγκα
 

Μηνύματα
250
Reaction score
285
Διότι είναι μηχάνημα της κατηγορίας "pro" με συνέπεια το line level σήμα να ορίζεται από τα επαγγελματικά στάνταρντ, ενώ ο γιαμι είναι της κατηγορίας "consumer" (-10dBV):



Λινκ. Όπως έχει εξηγηθεί κατ'επαναληψιν.

Το οποίο σημαίνει, ότι για να οδηγηθεί η "pro" είσοδος από "consumer" συσκευές, δεν αρκεί ένα προενισχυτικό στάδιο buffer, το οποίο έχει μηδενικό κέρδος (ορισμός του buffer), όμως παρέχει μετατροπή σε ισορροπημένο σήμα (RCA to XLR δηλαδή), αλλά θέλει θετικό gain από προενισχυτικά στάδια, ώστε να ανεβάσει το line level στα επίπεδα στάθμης του pro προτύπου.

Δηλαδή, από +-0,447V (~1V peak to peak) της line level στάθμης του consumer, χρειάζεται να πάει στα +-1,095V (~2,2V peak to peak) της line level στάθμης του professional.

Εδώ υπερτερεί ο κραουν, διότι διαθέτει είσοδο consumer line level, με RCA. Αν θυμάμαι καλά, διαθέτει διακόπτη ορισμού του επιπέδου τάσης του line level. Δηλαδή, ορίζει ο χρήστης το κέρδος του ενσωματωμένου προενισχυτικού σταδίου, ώστε να μην έχει πρόβλημα υποοδηγησης. ;)
Εχετε την καλοσυνη να μου υποδειξετε καποιον συγκεκριμενο απο την εν λογω εταιρια????Ευχαριστω.
 

Μηνύματα
250
Reaction score
285
Καλό μήνα. Υπάρχει λύση και φτηνή κιόλας. Και γω θα συμφωνούσα να πας για crown και να γλυτώσεις αρκετά φράγκα
[/QUOTE]
Αν παω σε crown τελικα, νομιζω οτι δεν θα χρειαστει και η λύση που μου προτεινεις αγαπητε φιλε???Καποιο μοντελο της crown εχουμε στα υποψιν???
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Εγω εχω ειδικοτητα στα κοντοσουβλια και στα τσιπουρα, αλλα Crown κατω απο 3000 δεν θα επαιρνα, εκτος αν εμενα καπου με θορυβο περιβαλλοντος ανω των 85 ντιμπι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.651
Reaction score
80.735
Αν παω σε crown τελικα, νομιζω οτι δεν θα χρειαστει και η λύση που μου προτεινεις αγαπητε φιλε???Καποιο μοντελο της crown εχουμε στα υποψιν???
Υπάρχει και μια άλλη λύση:
Επειδή η nord acoustics κάνει και custom made, στείλε τους ένα mail με τα δεδομένα σου να δεις τι λύσεις μπορούν να δώσουν.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Φυσικά και έχουμε υπόψην. Crown xls 1502 ή xls2002. M' αυτούς δεν θα χρειαστεί γιατί έχει ρύθμιση input sensitivity. Το βάζεις στο 0,775vrms και είσαι άρχοντας. Το default είναι 1,4 vrms. Aυτό που με προβληματίζει όμως είναι ότι τα ηχεία σου έχουν υψηλή ευαισθησία και υπάρχει περίπτωση να βγάλουν κάποιο hum στα τουίτερ - κόρνες. Αν ήμουν στην θέση σου θα προσπαθούσα να δοκιμάσω πρώτα στο σύστημά σου
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.946
Reaction score
127.540
Crown xls 1502 ή xls2002. M' αυτούς δεν θα χρειαστεί γιατί έχει ρύθμιση input sensitivity. Το βάζεις στο 0,775vrms και είσαι άρχοντας.
:drinks::thumbsup::thumbsup::thumbsup:
υπάρχει περίπτωση να βγάλουν κάποιο hum στα τουίτερ - κόρνες
Δε νομίζω να βγάζει τόσο φύσημα ο γιαμαχα από τις line level εξόδους του.8-)

Ωστόσο, ένα ιντερκονεκτ με 100% θωράκιση, είναι απαραίτητο. Πχ belden 1694A. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Κώστα όχι μόνο εξαιτίας του yamaha, αλλά στον crown στα 0,775vrms το Signal to Noise πέφτει από τα 103 στα 97 και σε συνδυασμό με την ευαισθησία (100db) των ηχείων υπάρχει περίπτωση να συμβεί....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.946
Reaction score
127.540
Αυτά είναι τα μειονεκτήματα των ερσεά.. ;)
 

Μηνύματα
250
Reaction score
285
Φυσικά και έχουμε υπόψην. Crown xls 1502 ή xls2002. M' αυτούς δεν θα χρειαστεί γιατί έχει ρύθμιση input sensitivity. Το βάζεις στο 0,775vrms και είσαι άρχοντας. Το default είναι 1,4 vrms. Aυτό που με προβληματίζει όμως είναι ότι τα ηχεία σου έχουν υψηλή ευαισθησία και υπάρχει περίπτωση να βγάλουν κάποιο hum στα τουίτερ - κόρνες. Αν ήμουν στην θέση σου θα προσπαθούσα να δοκιμάσω πρώτα στο σύστημά σου
Aναμεσα σ΄αυτους τους δυο λοιπον.Υπαρχει τροπος να κανω την δοκιμη που μου προτεινεις???Αν ναι, θα το προτιμουσα φυσικα.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.728
Reaction score
10.548
Aναμεσα σ΄αυτους τους δυο λοιπον.Υπαρχει τροπος να κανω την δοκιμη που μου προτεινεις???Αν ναι, θα το προτιμουσα φυσικα.
Μπορείς να νοικιάσεις κάποιον κράουν.
Δυστυχώς είμαστε όλοι (σχεδόν) θύματα της βλακείας του RCA, αυτή η ανοησία θα έπρεπε να έχει καταργηθεί χρόνια τώρα.

Στις πλάτες των μηχανημάτων θα έπρεπε να υπάρχουν μόνο xlr & aes/ebu
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Aναμεσα σ΄αυτους τους δυο λοιπον.Υπαρχει τροπος να κανω την δοκιμη που μου προτεινεις???Αν ναι, θα το προτιμουσα φυσικα.
Σε κατάστημα με επαγγελματικό ήχο αν είναι κάποιο κοντά σου μπορείς να νοικιάσεις έναν. Ο xls 1502 έχει αρκετά watt δεν χρειάζεται να πας σε μεγαλύτερο μοντέλο
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.090
Μηνύματα
2.888.022
Members
37.984
Νεότερο μέλος
fchristos
Top