νέος vintage look δικάναλος ενισχυτής από την Onkyo

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.201
Reaction score
82.963
Δεν υπάρχει περίπτωση και λογική κάποιος σε οικιακό χώρο να έχει σύστημα που να δίνει τα "120 db στους 20 κύκλους" για να ικανοποιηθεί μια προδιαγραφή. Αλίμονο αν για να βιώσει κάποια ψευδαίσθηση "αληθοφάνειας" στον ήχο θα έπρεπε κάποιος να πηγαίνει σε τέτοια μεγέθη στα όρια του ακουστικού φάσματος! Και επιπρόσθετα είναι αδύνατο για το χώρο του να ανταποκριθεί.

Γι αυτό και ο όντως αναιμικός ενισχυτής των 30 βατ θα συνεχίσει να πουλά. Όπως και τα ηχεία βάσης. Όλα είναι συμβιβασμός.
Κορυφές λέμε. Όχι μέση στάθμη.
Τοσο δύσκολο ειναι να γίνει αντιληπτό;

ΚΟΡΥΦΕΣ
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Κορυφές λέμε. Όχι μέση στάθμη.
Τοσο δύσκολο ειναι να γίνει αντιληπτό;

ΚΟΡΥΦΕΣ
Ναι σίγουρα. Γι αυτό ο Absenti ξεκινά στα 20 Hz με 138 db. Είναι απλά κορυφής :)

Μπορείς φυσικά να δείξεις ένα σύστημα/χώρο με τις μετρήσεις του, όπως το ονειρεύεσαι, που απευθύνεται σε ένα νορμάλ άνθρωπο, με νορμάλ σπίτι & τσέπη. Θα κάνει τρελές πωλήσεις.
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Εγω μεση σταθμη τελοσπαντων ακουω γυρω στα 100 db...συν πλην 5 db.
Οι κορυφες προσωπικα εμενα δε με απασχολουν,θελω να ακουω σε σταθερες σταθμες την μουσικουλα μου.Δε θα το κανω λαστιχο το ηχοσυστημα μου,ουτε θα ανεβαζω τη μουσικη τερμα για 3 με 5 δευτερα για να τρελαινω τους γειτονες οπως εκανε ενα παιδακι σε μια αλλη πολυκατοικια που εμενα....ανεβαζε κατεβαζε..ανεβαζε κατεβαζε καθε 5 δευτερα..ετσι πως ευχαριστιουνται μουσικη δε μπορω να καταλαβω..ισως για το παιδι αυτο ενα ηχο συστημα ειναι σαν το αυτοκινητο..το αγοραζει οχι για τις αναγκες του αλλα για να το ακουνε ολοι οι υπολοιποι...ευχαριστηση υπαρχει;δε ξερω.
Για μενα προσωπικα,καλη περιπτωση ειναι να αγορασεις ποιοτικα ακουστικα...ακους οσο θες δυνατα χωρις να ενοχλεις κανεναν και με πολυ ποιοτικο αποτελεσμα..
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.778
Reaction score
10.613
Άντε πάλι τα db,
άντε πάλι :offtopic:

Εγω μεση σταθμη τελοσπαντων ακουω γυρω στα 100 db...συν πλην 5 db.
Δεν νομίζω Ιππότη μου!!
Αν ακούς μέση 100 σημαίνει κορυφές 120+,
μπακαλίστικα όπου ακούτε max spl πχ 130 που λέει ο εαρ βγάλτε 20 για μέση στάθμη.

Σε σαλόνι πάνω από 110 δεν πάτε που να χτυπιέστε, (δλδ μέση 90 - 95 ), παραπάνω θα πέσουν οι κρυσταλιέρες και θα έχετε πονοκέφαλο καμιά 'βδομάδα :gotcha:
Ο λόγος που δεν πάει είναι το RT60
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.201
Reaction score
82.963
Εγω μεση σταθμη τελοσπαντων ακουω γυρω στα 100 db...συν πλην 5 db.
Οι κορυφες προσωπικα εμενα δε με απασχολουν,θελω να ακουω σε σταθερες σταθμες την μουσικουλα μου.Δε θα το κανω λαστιχο το ηχοσυστημα μου,ουτε θα ανεβαζω τη μουσικη τερμα για 3 με 5 δευτερα για να τρελαινω τους γειτονες οπως εκανε ενα παιδακι σε μια αλλη πολυκατοικια που εμενα....ανεβαζε κατεβαζε..ανεβαζε κατεβαζε καθε 5 δευτερα..ετσι πως ευχαριστιουνται μουσικη δε μπορω να καταλαβω..ισως για το παιδι αυτο ενα ηχο συστημα ειναι σαν το αυτοκινητο..το αγοραζει οχι για τις αναγκες του αλλα για να το ακουνε ολοι οι υπολοιποι...ευχαριστηση υπαρχει;δε ξερω.
Για μενα προσωπικα,καλη περιπτωση ειναι να αγορασεις ποιοτικα ακουστικα...ακους οσο θες δυνατα χωρις να ενοχλεις κανεναν και με πολυ ποιοτικο αποτελεσμα..
Δεν εχεις καταλάβει τίποτα απο μέση στάθμη και κορυφές.
[DOUBLEPOST=1496414250][/DOUBLEPOST]
Ναι σίγουρα. Γι αυτό ο Absenti ξεκινά στα 20 Hz με 138 db. Είναι απλά κορυφής :)

Μπορείς φυσικά να δείξεις ένα σύστημα/χώρο με τις μετρήσεις του, όπως το ονειρεύεσαι, που απευθύνεται σε ένα νορμάλ άνθρωπο, με νορμάλ σπίτι & τσέπη. Θα κάνει τρελές πωλήσεις.
Ούτε εσύ εχεις καταλάβει Αλλα δεν ειναι πρώτη φορα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.201
Reaction score
82.963
Ναι σίγουρα. Γι αυτό ο Absenti ξεκινά στα 20 Hz με 138 db. Είναι απλά κορυφής :)

Μπορείς φυσικά να δείξεις ένα σύστημα/χώρο με τις μετρήσεις του, όπως το ονειρεύεσαι, που απευθύνεται σε ένα νορμάλ άνθρωπο, με νορμάλ σπίτι & τσέπη. Θα κάνει τρελές πωλήσεις.
Θα μπω στη διαδικασία να απαντήσω στην ερώτηση σου, κι ας παει τζάμπα.

Χρειαζεσαι ενα ήσυχο δωμάτιο, όπου οι διαστάσεις του να μην ειναι πολλαπλάσια η μια της άλλης.
Να μην εχει μεσα τσιμπρακαλα και κρυσταλλιερες. Αποκλειστικής χρήσης. Και δυο χιλιάρικα σε room treatments.

Χρειαζεσαι ζεύγος ηχείων να ξεπερνάει τα 115db. Να ενα παράδειγμα:
https://www.thomann.de/gb/adam_s3v.htm 4500€
Και μερικά ισχυρά σαμπ.
´Αλλα 7-8 χιλιάρικα.

Επιπλέον χρειαζεσαι ενεργητική ισοσταθμιση χωρου, πες 400€.

Σύνολο 15000€ πάνω κάτω.

Δεν ειναι λίγα, ξέρω. Αλλα το κακό το άρχισε ο συνονόματος μου που μίλησε για ιδανικό χαιεντ ηχοσύστημα σε σαλόνι, υπονοώντας συστηματα πολλαπλάσιας αξίας που δεν μπορούν ούτε να πλησιάσουν αυτα τα δεδομένα.

Σαλόνι+ χαιεντ = δράμα
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.778
Reaction score
10.613
Αριστερά το ηχείο μας, δεξιά το ντουβάρι του δωματίου μας από την πλευρά ακρόασης.

Εξαρτάται από το μήκος της απόστασης, αλλά ΟΛΟΙ σίγουρα κάπου έχουμε στάσιμα.
Σε μια θεμελιώδη συχνότητα και πέριξ αυτής θα γίνεται μπάχαλο.


Το RT60 ( για να το δέσω με το άλλο νήμα του @Mr Spock ) μετράει τον χρόνο που θα κάνουν τα στάσιμα να πέσουν κατά 60db.
Σε σαλόνι με RT60 1sec+
Σε χαμηλές εντάσεις:
  • Χαλαρό μπάσο
  • Μπουμάρισμα, αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό
  • Μπαλώνεται με eq
Σε δυνατές εντάσεις 80db+
  • Μπουμάρισμα
  • Σκεπάζει τα πάντα το μπάσο
  • Πονοκέφαλος - δυσφορία.
  • Μπαλώνεται με eq αλλά μέχρι κορυφές 100 - 110 εξαρτάται την διάσταση του χώρου

Μοναδική λύση σε όλα ... room treatment
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.778
Reaction score
10.613
Τώρα είναι που θα πεταχτεί κάποιος και θα πει:

''Στα δικά μου αυτιά ακούγεται ωραία το τάδε.
Δλδ αν δεν έχω δικό μου χώρο να μην ακούω μουσική;
Καλά όλη την ώρα με μετρήσεις θα ασχολούμαι;
Εμένα με ενδιαφέρει η μουσική και δεν θα γίνω ψυχωτικός με το RT60''

Χαλαρώστε, και εγώ σε σαλόνι με RT60 1,5sec ακούω, ε και; Μια χαρά μουσική απολαμβάνω, και από τα ηχεία του λάπτοπ την απολαμβάνω. Δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Για σαλόνι dirac, δεν υπάρχει καλύτερη λύση, θα σας κόψει μερικά db από τα στάσιμα.
Θα σας δώσει + 5 εως 10db κορυφές, εκεί που θα ακούγατε σε 85 μέση στάθμη γιατί παραπάνω θα ήταν κουραστικό, μετά θα ακούτε 90 - 95db. Αν κάνετε τεστ στον εαυτό σας τα πρώην 85 θα σας ακούγονται το ίδιο δυνατά με τα νυν 90 -95
 
Last edited:

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Θα μπω στη διαδικασία να απαντήσω στην ερώτηση σου, κι ας παει τζάμπα.

Χρειαζεσαι ενα ήσυχο δωμάτιο, όπου οι διαστάσεις του να μην ειναι πολλαπλάσια η μια της άλλης.
Να μην εχει μεσα τσιμπρακαλα και κρυσταλλιερες. Αποκλειστικής χρήσης. Και δυο χιλιάρικα σε room treatments.

Χρειαζεσαι ζεύγος ηχείων να ξεπερνάει τα 115db. Να ενα παράδειγμα:
https://www.thomann.de/gb/adam_s3v.htm 4500€
Και μερικά ισχυρά σαμπ.
´Αλλα 7-8 χιλιάρικα.

Επιπλέον χρειαζεσαι ενεργητική ισοσταθμιση χωρου, πες 400€.

Σύνολο 15000€ πάνω κάτω.

Δεν ειναι λίγα, ξέρω. Αλλα το κακό το άρχισε ο συνονόματος μου που μίλησε για ιδανικό χαιεντ ηχοσύστημα σε σαλόνι, υπονοώντας συστηματα πολλαπλάσιας αξίας που δεν μπορούν ούτε να πλησιάσουν αυτα τα δεδομένα.

Σαλόνι+ χαιεντ = δράμα

Στα λογια μου ερχεσαι. Φυσικα αυτα που γραφεις ειναι ομορφα, σωστα αλλα....θεωρητικα. Προτεινονται αλλα οταν φτασει η ωρα της εφαρμογης ειτε το δωματιο δεν θα το επιτρεπει, ειτε η κυρα, ειτε τα παιδια, ειτε θα λειπουν τα 14 απο τα 15 χιλιαρικα, ειτε η αισθητικη θα ειναι η "σπηλια του Μοντεχρηστου".....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.201
Reaction score
82.963
Στα λογια μου ερχεσαι. Φυσικα αυτα που γραφεις ειναι ομορφα, σωστα αλλα....θεωρητικα. Προτεινονται αλλα οταν φτασει η ωρα της εφαρμογης ειτε το δωματιο δεν θα το επιτρεπει, ειτε η κυρα, ειτε τα παιδια, ειτε θα λειπουν τα 14 απο τα 15 χιλιαρικα, ειτε η αισθητικη θα ειναι η "σπηλια του Μοντεχρηστου".....
Αυτα που λες ισχύουν συνήθως πράγματι, αλλα δεν αναγορεύουν τις χαιεντιές σε σαλόνια ως ιδανικά συστηματα αναπαραγωγής. Πανάκριβες κουράδες ειναι.

Ο στόχος ειναι αυτο που περιέγραψα, και πολλές παρόμοιες εκδοχές-παραλλαγές . Προσπαθούμε να το πετύχουμε σε βάθος χρόνου.

Αν κάποιος δεν μπορει για τους λόγους που ανέφερες να πετύχει τον στοχο, κάθεται στα αυγά του και δεν ονειρευεται ιδανικές καταστάσεις, ακούει την μουσικούλα του και περνάει καλά. Και κυριως δεν προσπαθεί να δώσει θεωρητικό υπόβαθρο επιβεβαίωσης στην ανεπάρκεια του ηχητικού αποτελέσματος.

Οσο για την αισθητική, σε dedicated δωμάτιο ακροασης δεν με απασχολεί και τοσο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.659
Reaction score
132.950
Μοναδική λύση σε όλα ... room treatment
Όχι μόνο.
Ναι, φυσικά ναι στο ρουμ τριτμεντ.

Αλλά έχουμε κι άλλα όπλα διαθέσιμα:
1. Νιαρφιλντ ακροάσεις
2. Πολύ προσεκτική τοποθέτηση ηχείων για το τρίγωνο ακρόασης και αυξημένο toe in για μείωση πλευρικών ανακλάσεων
3. Εκμετάλλευση των room boundaries για ακύρωση των βασικών ρυθμών μέσω ακύρωσης από τον πίσω ή και πλευρικό τοίχο
4. Ενεργή ισοσταθμιση χώρου

Συνολικά δηλαδή, έχουμε 5 όπλα διαθέσιμα για να παίξει όσο το δυνατόν καλύτερα το στέρεο, ακόμα και στο σαλόνι.

Χωρίς αυτά τα 5, τζάμπα τα λεφτά.

Κι εννοείται, επαρκής οδήγηση, καθώς και σωστά ηχεία για το μέγεθος του χώρου ακρόασης και για την απόσταση ακρόασης.

Πολλά παραδείγματα τυπικών χαλιεντιών, συμπεριλαμβάνουν όλα τα αντίθετα από τα ανωτέρω (ανεπαρκή οδήγηση, ακατάλληλα ηχεία για το χώρο, απουσία ενεργής και παθητικής ισοστάθμισης, τοποθέτηση ηχείων όπως λάχει κλπ) αλλά νταξ, είναι ακριβά και όμορφα μηχανάκια. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Άντε πάλι τα db,
άντε πάλι :offtopic:


Δεν νομίζω Ιππότη μου!!
Αν ακούς μέση 100 σημαίνει κορυφές 120+,
μπακαλίστικα όπου ακούτε max spl πχ 130 που λέει ο εαρ βγάλτε 20 για μέση στάθμη.

Σε σαλόνι πάνω από 110 δεν πάτε που να χτυπιέστε, (δλδ μέση 90 - 95 ), παραπάνω θα πέσουν οι κρυσταλιέρες και θα έχετε πονοκέφαλο καμιά 'βδομάδα :gotcha:
Ο λόγος που δεν πάει είναι το RT60
Λαθος διατυπωση εκανα.
Με απλα λογια ακουω τοσο δυνατα οσο να μην ενοχλω εμενα και τους γυρω μου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.659
Reaction score
132.950
Λαθος διατυπωση εκανα.
Με απλα λογια ακουω τοσο δυνατα οσο να μην ενοχλω εμενα και τους γυρω μου.
Σωστά τα λές.
Όταν ενοχλείται το αυτί σου πάντως, δεν ενοχλείται από τη στάθμη. Κι ας νομίζεις ότι αυτό φταίει. ;)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.731
Reaction score
8.741
Εσύ είσαι κουφός, εντάξει, μη σκας.



Κοίτα το πρόβλημα κατάματα:

View attachment 75720 View attachment 75721

Κάτω από 80 ντεσιμπέλ, δε μπορεί το αυτί σου να ακούσει το κάτω όριο των χαμηλών συχνοτήτων.

Δε μπορεί, σε περιβάλλον νεκρικής σιγής. Στο σπίτι σου τι κατώφλι θορύβου υπάρχει, δε ξέρω, αλλά όποιο είναι, ουσιαστικά το προσθέτεις..



Χιούστον, γουι χεβ ε προμπλεμ.

Δε μπορεί το αυτί.

Το κατώφλι ακουστοτητας μεταξύ μεσαίων και τέρμα μπάσων, έχει ένα χάσμα 80 ντεσιμπέλ. Φακ. Παλιοζωή..

Θέλει πολύ γερό φίλτρο λαουντνες σε τόσο χαμηλές στάθμες "μέσης ακρόασης" ας πούμε.

Ταυτόχρονα, όταν μετράει 75 ντεσιμπέλ στα μεσαία, η ανάγκη στους 20 κύκλους βρίσκεται στα 115 ντεσιμπέλ.

Φακ. Δε το'ξερες, ε; :p:D
Λόγω υψηλής ευαισθησίας των ηχείων σε συνδυασμό με την σχετικά μεγάλη ισχύ του τελικού, ευτυχώς δεν μου λείπει το μπάσο , το αντίθετο μάλιστα. Άνευ λάουντνες και τα σχετικά φυσικά...
Υπάρχει λύση ευτυχώς.

Ως προς τα ώτα τώρα, μάλλον υπερβάλουν. Πριν από 15 μέρες έκανα συμπτωματικά ακουόγραμμα και ευτυχώς πολύ καλό και με απειροελάχιστη διαφορά από το προ 10ετίας προηγούμενο! Για να μην αγχώνεστε και οι κάποιας ηλικίας Φίλοι.;)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Σωστά τα λές.
Όταν ενοχλείται το αυτί σου πάντως, δεν ενοχλείται από τη στάθμη. Κι ας νομίζεις ότι αυτό φταίει. ;)
Φανταζομαι ενοχλειται το αυτι απο τυχον παραμορφωσεις...σωστα;
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Ανηκουμε σε δυο διαφορετικές ομαδες

Οι μεν ακουμε μουσική και μονος στοχος ειναι η αίσθηση που αποκομιζουμε δια μεσω των αυτιων μας να μας ικανοποιεί
Οι δε ακουτε μουσικη και το καθε κομματι μουσικης ειναι το μεσο για να δειτε-μετρησετε-διαπιστωσετε οτι τα οποια μηχανηματα αναπαραγωγης αναπαράγουν με υψηλη πιστοτητα στον συγκεκριμένο χωρο τα κομματια.

Οι δυο κοσμοι αυτοι συναντώνται ισως σε καποια σημεια στην παραλληλη πορεια τους ισως κυριως επειδη αυτοι της πρωτης κατηγοριας δεν απορρίπτουν μετα βδελυγμίας ΚΑΙ την τεχνοκρατικη αποψη ισα ισα την σέβονται

Οι "τεχνοκρατες" η "επιστημονες" χαρακτηριζουν μονίμως ως χαιντιες και τσαμπα λεφτα πχ 10000 για εναν λαμπατο
Αλλα ως επιτυχημενη αγορα το ιδιο ποσο για ενεργα ηχεια πχ και απο την οπτικη τους εχουν ισως δικιο επειδη το αναπαραγωμενο μουσικο κομματι αποδιδεται με υψηλοτερη πιστοτητα κτλ κτλ
Απο την πλευρα μας ομως το αναπαραγωμενο κ
Μουσικο κομματι ενος τρομερου λαμπατου δεν συγκρινεται με τίποτε

Σε μια προσφατη συνεντευξη του μπρουνο που ναι ευαγγελιο για αυτους και ο ιδιος ελεγε στην αρχη πως με τον πατερα του κατλ οταν ακουσε εναν τρανσιστορ ενισχυτη πολλων βατ και εναν λαμπατο ελαχιστων βατ ο λαμπατος επαιζε ονυως καλυτερα και αυτο ηταν και μια αφορμη για να ασχοληθει με την επιστημη του ηχου κτλ

Δεν χρειαζεται οι μεν να πεισουν τους δε για τιποτα
Ουτε να τους την πουν για τιποτα περαν φυσικα του χαβαλέ :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.201
Reaction score
82.963
New Ανηκουμε σε δυο διαφορετικές ομαδες

Οι μεν ακουμε μουσική και μονος στοχος ειναι η αίσθηση που αποκομιζουμε δια μεσω των αυτιων μας να μας ικανοποιεί
Οι δε ακουτε μουσικη και το καθε κομματι μουσικης ειναι το μεσο για να δειτε-μετρησετε-διαπιστωσετε οτι τα οποια μηχανηματα αναπαραγωγης αναπαράγουν με υψηλη πιστοτητα στον συγκεκριμένο χωρο τα κομματια.
Ανήκω στην πρώτη ομάδα φανατικά.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.778
Reaction score
10.613
Οι μεν ακουμε μουσική και μονος στοχος ειναι η αίσθηση που αποκομιζουμε δια μεσω των αυτιων μας να μας ικανοποιεί
Όλοι τον ίδιο στόχο έχουμε.
Οι δε ακουτε μουσικη και το καθε κομματι μουσικης ειναι το μεσο για να δειτε-μετρησετε-διαπιστωσετε οτι τα οποια μηχανηματα αναπαραγωγης αναπαράγουν με υψηλη πιστοτητα στον συγκεκριμένο χωρο τα κομματια.
Πλάκα με κάνεις; ( Που έλεγε η κυρία στο ληστή, αυτό το βίντεο με το ψιλικατζίδικο )
Οι μετρήσεις είναι ο μοναδικός τρόπος για να βελτιώσεις το στέρεο, δεν υπάρχει σώφρον άνθρωπος που να θέλει να ακούει τα sweep των μετρήσεων, μιλάμε για το χειρότερο στάδιο, να ακούς μετρήσεις.
Διαπιστώνουμε την ανεπάρκεια του στέρεο.
Με το dirac ή τεσπα με κάποιο eq- dsp αποκτάς 50 διαφορετικά ηχεία σχεδόν τσάμπα.
Αντί να παιδεύεσαι και καλώδια ή ηχεία ή πέτρες που γλυκαίνουν τις μεσαίες βάζεις dirac.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.201
Reaction score
82.963
Αλλά με ικανοποιεί περισσότερο όταν ακούω την μουσική να αναπαράγεται σωστά. Όσο πιο σωστά τόσο πιο πολύ το ευχαριστιέμαι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.895
Μηνύματα
2.921.909
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top