Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.737
Reaction score
10.564
Αν θέλετε χωρίς, μετρήστε σε ανηχοϊκό θάλαμο
Σε τηλεφωνικό βολεύει; Κρίση γαρ.
Τέλουμε να ντούμε πόσες ντιορθώσεις κάνει αφεντικό.

Οι ρυθμίσεις που έχουν στην πλάτη + - db σε ποιες συχνότητες επεμβαίνουν;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.723
Reaction score
81.071
Σε τηλεφωνικό βολεύει; Κρίση γαρ.
Τέλουμε να ντούμε πόσες ντιορθώσεις κάνει αφεντικό.
Όσες θέλω:p. “Χειροκίνητο” ειναι αυτο το αποτέλεσμα. Στο αυτόματο δεν ειναι τοσο καλή η διόρθωση.

Το σωστό βέβαια σε εκτίμηση room eq, ειναι να παίρνουμε μετρηση απο περισσότερες απο μια θέσεις, όχι μόνο sweet spot δηλαδη, και να βγάζουμε average. Και μαλιστα με variable smoothing. Αλλά δεν ειναι σύνηθες, και δεν θα γίνουν αντιληπτά αυτά απο τον μέσο όρο.

Το 1/3 ανά οκταβα που θελει ο Χάρης ειναι πολυ στρογγυλευτικό.

Αλλά τα εχω ανεβάσει αυτα τα πριν και μετα δεκάδες φορές σε αυτο το θρεντ. Δεκάδες. Με τρία διαφορετικά ηχεία, B&W, Rogers και ενεργά Adam. Και με ολα τα smoothing, απο τοτε που ήμουνα και γω Νταχάρης. Γύρνα πίσω τις σελίδες να βρεις πριν και μετά, και όλη την εξέλιξη της συζήτησης. Μερικές εκατοντάδες σελίδες βιβλιογραφίας διάβασμα μετα, σου λεω πως δεν εχει νόημα.

Αυτο που εχει σημασία, το πραγματικά ουσιαστικό στην ισοσταθμιση, πέρα φυσικά απο τον απόλυτα κυρίαρχο χώρο , ειναι εάν ενα σύστημα ηχείων-ενισχυτή εχει το περιθώριο να διορθωθεί. Και πόσο. Ειδικά στα boost. Και με τι κόστος σε headroom.

Επίσης (για όσους καταλαβαίνουν) μια πολυ σημαντική λεπτομέρεια:
Οταν στήνω ηχεία με σκοπό να χρησιμοποιήσω ισοστάθμιση, δίνω περισσότερη σημασία στο να μην υπάρχουν ακυρώσεις, τουλαχιστον όχι βαθειές και με μικρο Q . Τα βουναλάκια δεν με πειράζουν, θα τα κουρέψει το eq ανέτως. Αντιθέτως, αν για κάποιον περίεργο λόγο έπρεπε να στήσω ηχεία στα οποία δεν θα χρησιμοποιηθεί ισοστάθμιση :headbang:, θα με ένοιαζε η συνολική ομοιομορφία. Αυτο ειναι πιθανό να οδηγεί σε διαφορετικές θέσεις των ηχείων στον χώρο. Τι να συγκρίνουμε λοιπον Ζακμαν ? Να κουβαλάω τα ηχεία πέρα δώθε μεταξύ των δυο ιδανικών θέσεων και να μετράω; Αφού θα τα έβαζα αλλού αν δεν χρησιμοποιούσα Dirac!!!

Οι ρυθμίσεις που έχουν στην πλάτη + - db σε ποιες συχνότητες επεμβαίνουν;
Στο μπάσο, στο ενεργό κομμάτι του παθητικου ηχείου :p. Τωρα δεν τα ξαναπειράζω για να σου πω, οταν θα ξαναρυθμίσω θα μετρήσω.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Δεν εχω απο το GE χωρίς dsp. Μέτρησα μια φορα, με κατι κιβώτια στο χώρο, σε λαθος θέσεις (και μάλλον με το παλιό Dirac ενεργοποιημένο) και το ειχα ανεβάσει πριν δυο τρεις σελίδες. Κανένα νόημα, κακές συνθήκες, το πηρα χαμπάρι μετα και το έγραψα.

Οπως επίσης δεν εχει κανένα νόημα η συγκριση για ολους αυτους τους λόγους που έγραψα πριν (σημαντικές αλλαγές στην διαρρύθμιση του χωρου)

Οταν ξαναβγαλω μικρόφωνο να μετρήσω αν αυτο επιθυμεί ο λαός. Αλλα συμπέρασμα δεν θα βγει.
Οκ no problem καταλαβαίνω,
απλά ήθελα να δω την διαφορά στο κούρδισμα που μπορεί να έχουν τα δύο ηχεία στα μέσο υψηλά και βέβαια πόσο διαφορετική είναι η διέγερση του χώρου στα χαμηλά.
 

A

AKARL

Guest
απο τοτε που ήμουνα και γω Νταχάρης
Δηλαδή, υπάρχει περίπτωση .... σε κάπχοιο απώτερο μέλλον .... ο Νταχάρης να .... εκσελιχθεί σε Ντιμιπόδη; :geek::tongue:
 
Last edited by a moderator:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.737
Reaction score
10.564
Όλοι στην αρχή τα ιδια μαργαριτάρια κάναμε. Όσο και να διαβάζεις τα μανουάλια αν δεν πάρεις μικρόφωνο και να κάνεις άπειρα λάθη δεν πρόκειται να καταλάβεις.
 

A

AKARL

Guest
Όλοι στην αρχή τα ιδια μαργαριτάρια κάναμε. Όσο και να διαβάζεις τα μανουάλια αν δεν πάρεις μικρόφωνο και να κάνεις άπειρα λάθη δεν πρόκειται να καταλάβεις.
Όταν, λοιπόν, με το καλό ο Νταχάρης αποκτήσει τις δεκσιότητες του Ντιμιπόδη θα αποκτήσω ενεργά ηχεία με όλα τα πσηφιακά κομφόρ, θα στήσω το άουρο 4Δ που θα υπάρχει τότε και θα τον καλέσω να τα καλιμπράρει! :welcome: :party:

ΥΓ: Η παραπάνω δήλωση δεν είναι δεσμευτική και γίνεται με την επιφύλακση παντός νομίμου δικαιώματος. Τα, δε, πνεβματικά δικαιώματα για το σενάριο της ταινίας ανήκουν αποκλειστικά στον υποφαινόμενο.
 





Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.723
Reaction score
81.071
Ερώτηση προς Χαρντ κόρ χομσινεματζιδες:

Πήγα απο 7.1 σε 5.1 πλέον, με το εξής σκεπτικό: πως ολα (ή σχεδόν όλα) τα μουσικά DVD κλασικής και αρχεία πολυκάναλης μουσικής ειναι 5.1.

Χάνω πολύ στον κινηματογράφο που λείπουν τωρα τα back surround? Δεν εχω και πολλές ταινιες 7.1...απο την αλλη ολα επεξεργάζονται απο τον prepro και γίνονται 7.1, το οποίο μου μπερδεύει την μνήμη και την αξιολόγηση. Και ισως να ειναι και κακό για την μουσική, που ειναι γραμμένη σε 5.1.

Μακροπρόθεσμα, αν παω σε Atmos θα πρέπει να ειναι 5.1.4; Ή 7.1.4; Αν επιζήσει το Auro3d χρειάζομαι 7 ηχεία στο κάτω επίπεδο;

Τι γνώμη έχετε; Να πάρω κι αλλα δύο για back surrounds ; Αξίζει η επένδυση ή είμαι καλά με τα 5;
 

Μηνύματα
3.686
Reaction score
5.541
Πολλες ταινιες πλεον ειναι 7.1. Τα πισω ηχεια προσφερουν ελαχιστη πληροφορια αρα δε σε νοιζει να ειναι οδια με τα μπροστα, ασχετα αν αυτο ειναι το σωστο. Αρα αν αναβαθμισεις τα τωρινα με τα εφταρια που ελεγες πας αυτα που εχεις τωρα πισω και εισαι κομπλε με 7.1. Περα απο αυτο ποιος ο λογος να μην εχεις 7.1 και να παιζεις 5.1 τη μουσικη σου; Δεν εχεις τη δυνατοτητα να αποθηκευσεις δυο προφιλ στο ντιρακ;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.723
Reaction score
81.071
Πολλες ταινιες πλεον ειναι 7.1. Τα πισω ηχεια προσφερουν ελαχιστη πληροφορια αρα δε σε νοιζει να ειναι οδια με τα μπροστα, ασχετα αν αυτο ειναι το σωστο. Αρα αν αναβαθμισεις τα τωρινα με τα εφταρια που ελεγες πας αυτα που εχεις τωρα πισω και εισαι κομπλε με 7.1. Περα απο αυτο ποιος ο λογος να μην εχεις 7.1 και να παιζεις 5.1 τη μουσικη σου; Δεν εχεις τη δυνατοτητα να αποθηκευσεις δυο προφιλ στο ντιρακ;
To Dirac δεν εχει σχέση, παίζει τα πάντα απο δικάναλο έως 7.2. Δεν χρειάζεται αλλα presets.

Η απορία μου ειναι αν ειναι πιο σωστό value for money το 7.1 ή το 5.1 για μένα, και τις προϋποθέσεις που προανέφερα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.454
Reaction score
78.515
Ερώτηση προς Χαρντ κόρ χομσινεματζιδες:

Πήγα απο 7.1 σε 5.1 πλέον, με το εξής σκεπτικό: πως ολα (ή σχεδόν όλα) τα μουσικά DVD κλασικής και αρχεία πολυκάναλης μουσικής ειναι 5.1.

Χάνω πολύ στον κινηματογράφο που λείπουν τωρα τα back surround? Δεν εχω και πολλές ταινιες 7.1...απο την αλλη ολα επεξεργάζονται απο τον prepro και γίνονται 7.1, το οποίο μου μπερδεύει την μνήμη και την αξιολόγηση. Και ισως να ειναι και κακό για την μουσική, που ειναι γραμμένη σε 5.1.

Μακροπρόθεσμα, αν παω σε Atmos θα πρέπει να ειναι 5.1.4; Ή 7.1.4; Αν επιζήσει το Auro3d χρειάζομαι 7 ηχεία στο κάτω επίπεδο;

Τι γνώμη έχετε; Να πάρω κι αλλα δύο για back surrounds ; Αξίζει η επένδυση ή είμαι καλά με τα 5;
από έναν πρώην 9.1 που έγινε 5.1 και κατέληξε σε 7.1 σου λέω δαγκωτό πάρε άλλα 2

χωρίς τα sback χάνεις πάρα πολύ ακρίβεια σε κινούμενα εφέ...ειδικά κάτι διασταυρούμενες καταστάσεις πυρών Avengers στυλ κλπ ..το 5.1 το θεωρώ φτωχό και λίγο ατσούμπαλο στον προσανατολισμό του ήχου συγκριτικά με 7 κανάλια

αλλά αφού είχες...δεν καταλαβαίνεις τις διαφορές σε γνωστές ταινίες-σκηνές?
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.723
Reaction score
81.071
χωρίς τα sback χάνεις πάρα πολύ ακρίβεια σε κινούμενα εφέ...ειδικά κάτι διασταυρούμενες καταστάσεις πυρών Avengers στυλ κλπ ..το 5.1 το θεωρώ φτωχό και λίγο ατσούμπαλο στον προσανατολισμό του ήχου συγκριτικά με 7 κανάλια
Μάλλον ισχύει. Αξίζει ομως επένδυση;
Δεν εχεις τα παλια ηχεια να τα αφησεις για surround back να δεις και μονος σου;
Μπα. Τα πούλησα ΟΛΑ...

Και κάθονται οι βάσεις μόνες τους και κλαίνε. :cry:

78F51CA2-B1A9-4467-A1CA-13E2A2B079F6.jpeg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.454
Reaction score
78.515
Μάλλον ισχύει. Αξίζει ομως επένδυση;

Μπα. Τα πούλησα ΟΛΑ...

Και κάθονται οι βάσεις μόνες τους και κλαίνε. :cry:

View attachment 85717
στην περίπτωσή σου φυσικά και αξίζει

και το λέω επειδή έχεις σκοπό την μελλοντική αναβάθμιση σε atmos,auro..οπότε σίγουρα θα χρειαστείς να πάρεις και άλλα...2 ή 4
αν δεν σε ικανοποιήσει δηλαδή το 7.1 τα κρατάς για atmos-auro...δεν θα πάνε άχρηστα

γνώμη μου και επιμένω ότι πρέπει να σταματήσουν οι βάσεις να κλαίνε:D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.723
Reaction score
81.071
στην περίπτωσή σου φυσικά και αξίζει

και το λέω επειδή έχεις σκοπό την μελλοντική αναβάθμιση σε atmos,auro..οπότε σίγουρα θα χρειαστείς να πάρεις και άλλα...2 ή 4
αν δεν σε ικανοποιήσει δηλαδή το 7.1 τα κρατάς για atmos-auro...δεν θα πάνε άχρηστα
Αν παω για Atmos και όχι Auro3d θα βάλω ειδικά ηχεία οροφής https://www.goldenear.com/products/invisa-series

Παρακαλώ τους @Zizik , @rose.athens , @stathis ,@Μανώλης Κ. , @TERMATOGAZI , @susano lx90 , @stampol @SurfDrifter @ichaltou και όλους τους άλλους του σινεμά να ψηφίσουν στο ερώτημα του ποστ #1631
 

Μηνύματα
3.686
Reaction score
5.541
Μάλλον ισχύει. Αξίζει ομως επένδυση;

Μπα. Τα πούλησα ΟΛΑ...

Και κάθονται οι βάσεις μόνες τους και κλαίνε. :cry:

View attachment 85717
Αν παρεις τα εφταρια για μεσαία πηγαινε για 7.1 αλλιως μη δωσεις λεφτα προς το παρον κατα τη γνωμη μου
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Η απορία μου ειναι αν ειναι πιο σωστό value for money το 7.1 ή το 5.1 για μένα, και τις προϋποθέσεις που προανέφερα.
5.* για τα sacd,
5.*.4 για σινεμά, με τα center height και το vog, να παίζνε φάντομ.
Οικονομία uber alles! o_O

κάθονται οι βάσεις μόνες τους και κλαίνε. :cry:
Βάλε δυο βαζάκια με λουλούδια να φτιάξει το σαράουντ πεδίο ρε άσχιετε! :D
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.222
Μηνύματα
2.892.531
Members
38.005
Νεότερο μέλος
NikosK18
Top