Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.706
Reaction score
80.947
Αν παρεις τα εφταρια για μεσαία πηγαινε για 7.1 αλλιως μη δωσεις λεφτα προς το παρον κατα τη γνωμη μου
Αν πάρω τα επτάρια, που θα το ήθελα και το εχω σκεφτεί, θα πρέπει να ξηλώσω ενα καλοριφέρ για να μπει το SL. Και δεν ξέρω αν αρκεί το ενα καλοριφέρ που περισσεύει . Βαριέμαι και την γκρίνια απο σύζυγο για τους μαστόρους . Ισως άλλο ενα Aon3 ειναι πιο απλό.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.449
Reaction score
78.500
Αν παω για Atmos και όχι Auro3d θα βάλω ειδικά ηχεία οροφής https://www.goldenear.com/products/invisa-series

Παρακαλώ τους @Zizik , @rose.athens , @stathis ,@Μανώλης Κ. , @TERMATOGAZI , @susano lx90 , @stampol @SurfDrifter @ichaltou και όλους τους άλλους του σινεμά να ψηφίσουν στο ερώτημα του ποστ #1631
άρα απλά πράματα...πάνε για Auro για να είμαστε εντός πρακτικότητας :D:party:
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
θα πρέπει να ξηλώσω ενα καλοριφέρ για να μπει το SL
:confused::oo_O:rolleyes:

Αυτό που δεν κατανοεί ο πολύς κόσμος,
είναι ότι η υπερθέρμανση του πλανήτη
θα οδηγήσει σε μια νέα, πρωτόγνωρη
ΕΠΟΧΗ ΠΑΓΕΤΩΝΩΝ !!! :cautious:

ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ DIMI !!! :acute: :help:
[DOUBLEPOST=1513468836][/DOUBLEPOST]
πάνε για Auro
Εννοείται AURO ! :drinks:
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.734
Reaction score
10.562
Αν πάρω τα επτάρια, που θα το ήθελα και το εχω σκεφτεί, θα πρέπει να ξηλώσω ενα καλοριφέρ για να μπει το SL
Ρε τον μπαγάσα θα το γκρεμίσει το σπίτι !! Μια χαρά ήσουνα με το 2.1 :angel:
 

Μηνύματα
3.684
Reaction score
5.541
Αν πάρω τα επτάρια, που θα το ήθελα και το εχω σκεφτεί, θα πρέπει να ξηλώσω ενα καλοριφέρ για να μπει το SL. Και δεν ξέρω αν αρκεί το ενα καλοριφέρ που περισσεύει . Βαριέμαι και την γκρίνια απο σύζυγο για τους μαστόρους . Ισως άλλο ενα Aon3 ειναι πιο απλό.
το θεμα με το καλοριφερ ειναι απλο. Βαζεις ενα αλλο μεγαλυτερο στη θεση αυτου που μενει ωστε να αποδιδει τις ιδιες θερμιδες και εισαι κομπλε. Οσο για τη γυναικα ξερεις..... τη γνωστη δικαιολογια. "Αυτο αγοραζω αγαπη μου και τελος.... δε ξαναπερνω τπτ...." ;);)
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Εάν πας σε auro το κάτω επίπεδο θα έχει 5 ηχεία οπότε είσαι οκ.
Στο ατμος μπορείς να έχεις και περισσότερα των 5. Οπότε εάν πας σε ατμος μπορεις να βάλεις sb τα ίδια με αυτά που έχεις ως surround.
Οπότε αποφάσισε πρώτα το ατμος ή auro και τα άλλα είναι εύκολα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.548
Reaction score
75.303
Τι γνώμη έχετε; Να πάρω κι αλλα δύο για back surrounds ; Αξίζει η επένδυση ή είμαι καλά με τα 5;
Αν οι ταινίες είναι προτεραιότητα και υπάρχει αρκετή απόσταση του καναπέ απο τον πίσω τοίχο αξίζει, αφού το ποσοστό των 7.1 είναι μεγάλο (και τo PL IIx σύστημα upmix των 5.1 σε 7.1 άριστο).
Αν αποφασίσεις να βάλεις διαρρύθμιση Auro3D και το χρησιμοποιείς μόνιμα με AuroMatic upmix, προφανώς δεν αξίζει.
 


Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
αν πας σε αυτον Emotiva RMC-1 AV Pre/Pro λογικα θα υποστηριζει 13.1 auro3D
(οπως ο marantz av8805)...οποτε μπορεις να εχεις και πισω ηχεια...

προτεινω να βαλεις τα 2 πισω τωρα και νακους και οταν πας σε καναλια υψους βλεπεις τι βαζεις ....atmos η auro3D

το auromatic upmix ειναι σχεδιασμενο για οσα καναλια εχει....νομιζω ως 15.1 φτανει !!!
...δεν πιστευω να φτασεις εκει...:D

γιατρε....κοιτα τι εκανε ο τυπος στα ηχεια :party:

https://www.parts-express.com/dayto...7225X1552345X6924d3bbdd2bceacb8f387dd119e471f


τριτο μηνυμα .....Replaced Goldenear Triton Two



 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.706
Reaction score
80.947
αν πας σε αυτον Emotiva RMC-1 AV Pre/Pro
Πιθανότατα. Όχι μέσα στο 2018. Και μέχρι τότε πιστευω θα εχει ξεκαθαρίσει το αν θα επιζήσει το auro3d.
Είσαι ήδη φανταστικός στο πόκερ πάνε για atmos βάλε τα back.
Καλός ήμουν στο πόκερ όταν έπαιζα...αλλά δεν κατάλαβα το υπονοούμενο :idk:
Αν οι ταινίες είναι προτεραιότητα και υπάρχει αρκετή απόσταση του καναπέ απο τον πίσω τοίχο αξίζει, αφού το ποσοστό των 7.1 είναι μεγάλο (και τo PL IIx σύστημα upmix των 5.1 σε 7.1 άριστο).
Εχω περίπου τρία μετρα απόσταση απο τον πίσω τοίχο.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αν οι ταινίες είναι προτεραιότητα και υπάρχει αρκετή απόσταση του καναπέ απο τον πίσω τοίχο αξίζει, αφού το ποσοστό των 7.1 είναι μεγάλο (και τo PL IIx σύστημα upmix των 5.1 σε 7.1 άριστο).
Όχι ρε συ και προτεραιότητα οι ταινίες.
Αφού..
Όχι, δεν με νοιαζουν καθόλου τα υπόλοιπα κανάλια, βλέπω δυο τρεις ταινίες το μήνα το πολυ, και είμαι ευχαριστημένος απο το surround, δεν ζητάω και πολλα απο αυτο. Μονο 2.1 με ενδιαφέρει, ακούω τρεις ώρες τουλαχιστον τη μέρα.
:whistling::whistling::whistling:
:p:p:p
 



Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.734
Reaction score
10.562
το θεμα με το καλοριφερ ειναι απλο. Βαζεις ενα αλλο μεγαλυτερο στη θεση αυτου που μενει ωστε να αποδιδει τις ιδιες θερμιδες και εισαι κομπλε. Οσο για τη γυναικα ξερεις..... τη γνωστη δικαιολογια. "Αυτο αγοραζω αγαπη μου και τελος.... δε ξαναπερνω τπτ...." ;);)
Πλάκα πλάκα είναι πολύ ευκολο αν έχεις και δεύτερο σώμα. Μια ώρα δουλειά είναι αλλά θα βάλεις στις αγγελίες δυο καλοριφέρ.
 


Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Πιθανότατα. Όχι μέσα στο 2018. Και μέχρι τότε πιστευω θα εχει ξεκαθαρίσει το αν θα επιζήσει το auro3d.
και τι γιατρος εισαι που θα το αφησεις να μην επιζησει !!!! :p

καλε τι λες ;
τωρα που εγινε free κιολας θαχουμε σοου στο μελλον :party:


Εχω περίπου τρία μετρα απόσταση απο τον πίσω τοίχο.
πολυ καλος !!!!
αν ειναι και σωστα τοποθετημενα εισαι ταμαμ
....συνηθως παιζουν κατω απο τα μιση αποσταση που εχεις και τα αλλα ηχεια σε αλλες αποστασεις :D
 


TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.881
Ερώτηση προς Χαρντ κόρ χομσινεματζιδες:

Πήγα απο 7.1 σε 5.1 πλέον, με το εξής σκεπτικό: πως ολα (ή σχεδόν όλα) τα μουσικά DVD κλασικής και αρχεία πολυκάναλης μουσικής ειναι 5.1.

Χάνω πολύ στον κινηματογράφο που λείπουν τωρα τα back surround? Δεν εχω και πολλές ταινιες 7.1...απο την αλλη ολα επεξεργάζονται απο τον prepro και γίνονται 7.1, το οποίο μου μπερδεύει την μνήμη και την αξιολόγηση. Και ισως να ειναι και κακό για την μουσική, που ειναι γραμμένη σε 5.1.

Μακροπρόθεσμα, αν παω σε Atmos θα πρέπει να ειναι 5.1.4; Ή 7.1.4; Αν επιζήσει το Auro3d χρειάζομαι 7 ηχεία στο κάτω επίπεδο;

Τι γνώμη έχετε; Να πάρω κι αλλα δύο για back surrounds ; Αξίζει η επένδυση ή είμαι καλά με τα 5;
εννοειται και surround back.
και στις 7.1 υπαρχει αρκετη πληροφορια και ιδιως στις atmos ταινιες , (οπου τωρα που θα βλεπεις μονο 4kuhd (γιατι θα ερθεις να δεις σε μενα και δεν θα ξανα δεις 2k) σχεδον ολες εχουν atmos)
αν θες βαζουμε atmos ταινιες με και χωρις τα surround back και θα καταλαβεις τι χανεις.
για μουσικη θα δουλευεις auro διαταξη και ταινιες atmos
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.169
Μηνύματα
2.891.147
Members
37.998
Νεότερο μέλος
Stathis82
Top