Μετακόμιση σε νέο χώρο almost complete (daharis666)

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.639
Reaction score
80.697
με κρος L-R στα 100 και sub 120 πλέον:)
τα L-R στα 80 έχουν ελάχιστη διαφορά...κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις σε αυτά
θα το δω πιο αναλυτικά αύριο...θα βάλω κανένα στιγμιότυπο από ταινία να δω πως πάει και τα βρίσκουμε αυτά μετά:D
1/6 smooth

View attachment 89010
Πρώτη φορά βλέπω γραφική παράσταση απο το -60db έως το 180db.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.421
Reaction score
78.429
Πρώτη φορά βλέπω γραφική παράσταση απο το -60db έως το 180db.
σορρυ ντοκ
το έκανα φωτο από φουλ σκριν;)
[DOUBLEPOST=1517522842][/DOUBLEPOST]
τελικά το app δουλεύει;
περίπου..θα το δουλέψω από αύριο σε mac να δω αν αντέχει λεπτομέρεια ''ποντικιού'' γιατί με το κινητό...δεν
 
  • Like
Reactions: PPG

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.421
Reaction score
78.429
μετά από ένα βασανιστικό 3ημερο εργασιών και λοιπών συλλογισμών

ολοκληρώθηκε η κατασκευή του μεγκαντιφιούζερ(από βιβλία να φαν και οι κότες) - wannabe μπασοπαγίδα με μόντες (θα συζητήσουμε τον τρόπο:sneaky::)..μπήκε πλάτη επίτηδες μήπως το κάνουμε κάπως διάτρητο με αριθερμ)

προσωρινά μπήκαν 2 ηχειάκια για ατμος δηλωμένα από τον 6011 σε θέση για Auro

Α!! Ο 6011 αν και δεν υποστηρίζει Auro...έχει επιλογή τοποθέτησης κατά Auro!
οπότε θα μου δωθεί μια καλή ευκαιρία να κάνω δοκιμή ποια διάταξη θα παίξει καλύτερα Atmos

ομολογώ ότι έτσι έστω και με 2 φροντ χάι σε τέτοια διάταξη ο ήχος γέμισε εντυπωσιακά:o..όμως έκανε αισθητή την απουσία αντίστοιχης διάταξης για πίσω..οπότε θα γίνει πλήρης δοκιμή και θα δούμε

μια άλλη ιδέα που μου πέρασε από το μυαλό...
(εφόσον ο 6011 επιτρέπει να τα δηλώνεις όπου θέλεις:))μια που δεν με παίρνει κανονική διάταξη για 5.1.4 σε άτμος μόνο για 7.1.2
είναι μια mix τοποθέτηση με τα φροντ χαι κατά Auro (σχεδόν όπως είναι δηλαδή..με κάποιες βελτιώσεις) και τα μπακ χαί στο ταβάνι κατά άτμος ώστε να έχω 5.1.4
τι λένε οι ειδικοί πάνω σε αυτό?
IMG_0631.JPG
IMG_0632.JPG
IMG_0634.JPG

κάποια στιγμή την ώρα της τοποθέτησης τα μαστόρια (πεθερός και γέρος μου) άρχισαν να με αγχώνουν και να μου λένε ότι η οθόνη δεν είναι καλά αλφαδιασμένη,ότι μου ξέφυγε γιατί ο τοίχος είναι στραβός και ότι θα φαίνεται άσχημα με το αλφαδιασμένο έπιπλο κλπ κλπ


και κάπου εδώ είναι η στιγμή που τους λέω πάρτε τα π@π@ρια μου :fuckyou::fuckyou::fuckyou:μογγολικά γατάκια από σας περίμενα να μάθω να αλφαδιάζω...

IMG_0637.JPG
IMG_0639.JPG
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.421
Reaction score
78.429
Και αναρωτιώμουν που χάθηκε τόσες μέρες.:lolsign:
δουλειές με φούντες..
μια συρταριέρα μου έμεινε να μοντάρω και ένα βάψιμο το παιδικό σε χρώμα μέντας
:D
και είμαστε οκ;)

στο μεταξύ χθες τα βιβλία τα είχα συμπληρώσει-μπουκώσει από κάτω προς τα πάνω και με μέσα-έξω σε διάφορες κλίμακες-αποστάσεις
ώστε να κάνω σήμερα μια πρώτη ακρόαση
και να μετρήσω διαφορές...

με το που γύρισα σπίτ τα είδα άλλα ντ άλλων...τακτοποιημένα:o...ανά κατηγορίες-αλφαβητικά και δε συμμαζεύεται....μου τα χάλασε όλα>:(:o
θα το χέσω το Γωγουλίνι μου φαίνεται>:(:p:D
 





Μηνύματα
27.749
Reaction score
26.077
Μπράβο Daharis έκανες καλή δουλειά , βεβαίως και να ξεχέσεις το γωγουλίνι. Τι? ότι θέλει αυτή θα κάνει?
Επίσης αν μαζέψεις υπογραφές για το πέταμα της κρυσταλιέρας είμαι μέσα.
Αντιλαμβάνεσαι βέβαια ότι το έπιπλο σε περιορίζει όσον αφορά στην οθόνη έτσι?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.518
Reaction score
75.193
έχει επιλογή τοποθέτησης κατά Auro!
Όλοι έχουν και δεν είναι κατά Auro. :p

τι λένε οι ειδικοί πάνω σε αυτό?
Δεν θα ακούσεις τους ήχους απο το σημείο που αποφασίστηκε κατά το mastering.
Αυτό μπορεί να είναι ή να μην είναι σημαντικό για 'σένα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.421
Reaction score
78.429
Να ηταν και μαύρα ....
Τωρα σε περιορίζει και στο μέγεθος οθόνης ...
Να σαι καλα να τα χαιρεσαι !!!
Μπράβο Daharis έκανες καλή δουλειά , βεβαίως και να ξεχέσεις το γωγουλίνι. Τι? ότι θέλει αυτή θα κάνει?
Επίσης αν μαζέψεις υπογραφές για το πέταμα της κρυσταλιέρας είμαι μέσα.
Αντιλαμβάνεσαι βέβαια ότι το έπιπλο σε περιορίζει όσον αφορά στην οθόνη έτσι?
να στε καλά παιδιά
win win κατάσταση παιδιά...τι να κάνουμε?
το ότι είναι ανοιχτόχρωμο πάντως δημιουργεί ένα ξεκούραστο ambilight που δεν ενοχλεί:)


αυτό με τον περιορισμό της οθόνης δεν το έπιασα...πλιζ εξπλέιν:)
[DOUBLEPOST=1517985709][/DOUBLEPOST]
Δεν θα ακούσεις τους ήχους απο το σημείο που αποφασίστηκε κατά το mastering.
Αυτό μπορεί να είναι ή να μην είναι σημαντικό για 'σένα.
λες ε?δεν το γλυτώνω το τρύπημα
ναι αλλά ο μαραντζάκος γιατί σου δίνει αυτή την δυνατότητα?
δεν στα ρυθμίζει έτσι ώστε να μη το χάνεις αυτό?
για τέτοιο 5.1.4(ή7.1.4 θα δούμε) μιλάω

[DOUBLEPOST=1517985954][/DOUBLEPOST]
Όλοι έχουν και δεν είναι κατά Auro. :p
τελευταίος πάλι τα μαθαίνω!! >:(>:(
για δε μιλάτε μωρέ!!!???:p:roflmao:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.518
Reaction score
75.193
ναι αλλά ο μαραντζάκος γιατί σου δίνει αυτή την δυνατότητα?
Γιατί μπορεί να υπάρχουν κι αλλού Γωγουλίνια με άλλες απαιτήσεις.
Γιατί το DTS:X επιτρέπει άλλη τοποθέτηση.
Γιατί τα heights (και τα wide), presence σε άλλους, χρησιμοποιούνταν πολύ πριν την έλευση των object based.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.421
Reaction score
78.429
Γιατί τα heights (και τα wide), presence σε άλλους, χρησιμοποιούνταν πολύ πριν την έλευση των object based.
είχα yamahako κάποτε...θυμάμαι
Γιατί το DTS:X επιτρέπει άλλη τοποθέτηση.
ναι αλλά και σε αυτουνού την τοποθέτηση θα επεμβαίνει ώστε να σου αποδώσει σωστά την ηχογράφηση

δηλαδή..τι θέλω να πω..
όπως θέλεις τα βάζεις που σε βολεύουν..και ο ενισχυτής δημιουργεί μια διαφορετική κατευθυντικότητα για το κάθε φορμά...ασχέτως αν τα ηχεία σου δεν πληρούν τα στάνταρ τοποθέτησης
κατάλαβα λάθος?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.518
Reaction score
75.193
δημιουργεί μια διαφορετική κατευθυντικότητα
Θα δημιουργήσει διαφορετική αίσθηση, αλλά τα καταφέρνει στη θέση των objects;
Είναι σαν να τοποθετήσεις σε λάθος μέρος κάποια απο τα 5-7 κύρια ηχεία. Ενώ ο καημένος ο ενισχυτής παλεύει και ιδρώνει :D , δεν θα καταλαβαίνεις τη λάθος θέση ή το κενό αν γνωρίζεις τι και απο πού πρέπει να ακούσεις;
Μπορεί φυσικά να μη σε ενδιαφέρει και να θέλεις απλώς λίγο αέρα, ύψος σκηνής και καμιά βροχή απο κάπου ψηλά και μπροστά. ;)
Όμως, η συντριπτική πλειονότητα του διαθέσιμου υλικού είναι Atmos με σταθερά βελτιούμενη απόδοση, και αυτό δεν δείχνει να αλλάζει στο ορατό μέλλον.

Σε ταινίες που δεν έχουν Atmos, DTS:X ή Auro και θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε upmix, τα πράγματα μπορεί να είναι διαφορετικά αλλά τότε η επιλογή upmix format αλλάζει σημαντικά την αποπάνω πληροφορία.
Κατά τη γνώμη μου αυτό είναι λάθος κριτήριο τοποθέτησης, εκτός αν κάποιος που γνωρίζει πώς πρέπει να ακούγονται έχει την υπομονή να δοκιμάσει συνδυασμούς όλων των συστημάτων με όλους τους τρόπους τοποθέτησης με δοκιμές υλικού σε κάθε format συν upmix στον χώρο του και βγάλει συμπέρασμα που πάλι δεν θα ισχύει για όλους. :party:

Το δικό μου hobby είναι να βλέπω ταινίες, οπότε οι αλλαγές τοποθέτησης και το hardware αφορούν ελάχιστο χρόνο της ενασχόλησής μου με αυτό. Γι' αυτό επέλεξα αυτό που πρέπει (όσο είναι εύκολο :p ) κι όχι αυτό που με βόλευε και ήδη είχα κατά το ήμισυ.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.927
Reaction score
127.498
Το δικό μου hobby είναι να βλέπω ταινίες, οπότε οι αλλαγές τοποθέτησης και το hardware αφορούν ελάχιστο χρόνο της ενασχόλησής μου με αυτό. Γι' αυτό επέλεξα αυτό που πρέπει (όσο είναι εύκολο :p ) κι όχι αυτό που με βόλευε και...
Το ίδιο ισχύει και στην μουσική, βεβαίως βεβαίως.. ;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.421
Reaction score
78.429
Α! και κάτι ενημερωτικό

...που δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο από την στιγμή που είναι το ίδιο σοφτγουερ


οι ρυθμίσεις που έφτιαξα στο app audyssey για τον 7012 ΔΕΝ μπορούν να μεταφερθούν στον 6011:(:headbang:
εμφανίζει τον 6011 στο App για την μεταφορά αλλά τον έχει χλωμό...δεν μπορείς να τον επιλέξεις:(
 

A

AKARL

Guest
Α! και κάτι ενημερωτικό

...που δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο από την στιγμή που είναι το ίδιο σοφτγουερ


οι ρυθμίσεις που έφτιαξα στο app audyssey για τον 7012 ΔΕΝ μπορούν να μεταφερθούν στον 6011:(:headbang:
εμφανίζει τον 6011 στο App για την μεταφορά αλλά τον έχει χλωμό...δεν μπορείς να τον επιλέξεις:(
Ότι πλερώσεις παίρνεις κουμπάρε...
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Α! και κάτι ενημερωτικό

...που δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο από την στιγμή που είναι το ίδιο σοφτγουερ


οι ρυθμίσεις που έφτιαξα στο app audyssey για τον 7012 ΔΕΝ μπορούν να μεταφερθούν στον 6011:(:headbang:
εμφανίζει τον 6011 στο App για την μεταφορά αλλά τον έχει χλωμό...δεν μπορείς να τον επιλέξεις:(
Α και σου έλεγα πάρε τον 7012... >:(
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.071
Μηνύματα
2.887.595
Members
37.982
Νεότερο μέλος
Kleiber
Top