Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Μοιάζεις να πέφτεις από τα σύννεφα με όσα μαθαίνεις...τελευταίος και καταϊδρωμένος Καρά μου.

Πρόσεχε τις ημερομηνίες δημοσίευσης:
https://www.avsite.gr/forum/threads/cary-cad-805ae-με-spendor-sp100.64814/page-8#post-858080

https://www.avsite.gr/forum/threads/«Καθένας-λέει-τα-δικά-του…».67659/#post-887833

Κατά τη διάρκεια των τελευταίων δεκατεσσάρων χρόνων,οι μόνες λυχνίες που περιέχονταν σε όλα όσα απέκτησα ήταν...δίοδες.;)

Από εκεί και πέρα διατηρώ συσκευές που μου άρεσαν αφού γνωρίζω υπό ποιες συνθήκες εξακολουθούν να με συγκινούν.

Δεν έχω κρύψει ούτε και την απουσία έλξης προς τα πολυκάναλα setup.Αλλά χαίρομαι για όσους τα υιοθετούν,αφού αποτελούν βήματα προόδου.

Για χώρους διαμονής όπου οι χρόνοι αντήχησης είναι ανισόρροποι,υπάρχουν διαθέσιμα ακουστικά κι εναλλακτικά desktop με studio monitor εγγύς πεδίου.Κι έχει προβλεφθεί να μην είναι υπέρμετροι σε κανέναν από τους διαθέσιμους οικιακούς μου χώρους,όχι ελέω ηχοσυστημάτων,αλλά επειδή θα ενοχλούσαν γενικώς τις καθημερινές δραστηριότητες.
Έχω μια απέχθεια προς τους διάφορους γκουρού και δεν τους παρακολουθώ. Κανένα ενδιαφέρον γι αυτούς. Αντίθετα έχω μεγάλο ενδιαφέρον για δασκάλους όπως ο Δρ.Τουλ που κατέχουν το θέμα τους. Οι διάφοροι, αυτόκλητοι και αυτοαποκαλούμενοι γκουρού προσπαθούν μέσω λεκτικών πυροτεχνημάτων να εντυπωσιάσουν. Ευτυχώς που εσύ είσαι κρυπτογκουρου και δεν προκαλείς.

Πέφτω πάντως από τα σύννεφα με το αναίτιο κακό. Τη χολή, το κακισμα κτλ. άνευ λόγου κι αιτίας. Ειδικά για θέματα σαν την ακρόαση μουσικης, με τους περιορισμούς που ορθά αναφέρει ο Καυτιας για την περίπτωση σου. Όταν δεν υπάρχουν φράγκα, αποκλειστικός χώρος να κάνει κάποιος τις υπερβολές του τότε για ποια πιστότητα να μιλησουμε; Δεν μπορεί και δεν θέλει η μεγάλη πλειοψηφία να μεταβάλει το οικογενειακό του σαλόνι σε σπηλιά για τρωγλοδυτες και να είναι βιδωμενος σε μια θέση μήπως του ξεφύγει κάτι.

Τελικά είναι καλύτερα να είσαι ευχαριστημένος από τη ζωή, έστω και με τους αναγκαίους περιορισμούς πάρα να έχεις τα εσωτερικά σου θέματα και να σου φταίνε τα πάντα. Υπό αυτό το πρίσμα χαίρομαι με τους χαρούμενους ανθρώπους που ακούν μουσική.

Πείτε την άποψή σας, μοιραστείτε γνώση αλλά κάντε το με μια στοιχειώδη ευγένεια και καλή διάθεση. Δεν είστε απαραίτητοι, δεν σας χρειάζεται πραγματικά κάποιος για να ακούσει την μουσική που του αρέσει. Μπορεί να το κάνει και με λιγότερα.
 


Μηνύματα
9.498
Reaction score
13.009
:p:p:D:D:laugh::laugh::geek:[QUOTE="kkaram, post: 2380156, membe και να είναι βιδωμενος σε μια θέση μήπως του ξεφύγει κάτι.[/QUOTE]
καλα οσο για αυτο... περνανε και εξτρα εκπαιδευση........
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.258
Reaction score
128.324
Δεν είστε απαραίτητοι, δεν σας χρειάζεται πραγματικά κάποιος για να ακούσει την μουσική που του αρέσει.
Απαραίτητος σε ένα φόρουμ τεχνολογίας, σίγουρα δεν είναι αυτός που θέλει να ακούσει τη μουσική που του αρέσει. :p

Μπορεί να το κάνει και με λιγότερα.
Ναι, και με καυσόξυλα ντουλάπια, με μπιενταμπλεγιου και με τα ενσωματωμένα ηχεία του τάμπλετ (και στερεοφωνικά παρακαλώ).:D

A, και με λάμπες! :gotcha:
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Έχω μια απέχθεια προς τους διάφορους γκουρού και δεν τους παρακολουθώ. Κανένα ενδιαφέρον γι αυτούς. Αντίθετα έχω μεγάλο ενδιαφέρον για δασκάλους όπως ο Δρ.Τουλ που κατέχουν το θέμα τους. Οι διάφοροι, αυτόκλητοι και αυτοαποκαλούμενοι γκουρού προσπαθούν μέσω λεκτικών πυροτεχνημάτων να εντυπωσιάσουν. Ευτυχώς που εσύ είσαι κρυπτογκουρου και δεν προκαλείς.

Πέφτω πάντως από τα σύννεφα με το αναίτιο κακό. Τη χολή, το κακισμα κτλ. άνευ λόγου κι αιτίας. Ειδικά για θέματα σαν την ακρόαση μουσικης, με τους περιορισμούς που ορθά αναφέρει ο Καυτιας για την περίπτωση σου. Όταν δεν υπάρχουν φράγκα, αποκλειστικός χώρος να κάνει κάποιος τις υπερβολές του τότε για ποια πιστότητα να μιλησουμε; Δεν μπορεί και δεν θέλει η μεγάλη πλειοψηφία να μεταβάλει το οικογενειακό του σαλόνι σε σπηλιά για τρωγλοδυτες και να είναι βιδωμενος σε μια θέση μήπως του ξεφύγει κάτι.

Τελικά είναι καλύτερα να είσαι ευχαριστημένος από τη ζωή, έστω και με τους αναγκαίους περιορισμούς πάρα να έχεις τα εσωτερικά σου θέματα και να σου φταίνε τα πάντα. Υπό αυτό το πρίσμα χαίρομαι με τους χαρούμενους ανθρώπους που ακούν μουσική.

Πείτε την άποψή σας, μοιραστείτε γνώση αλλά κάντε το με μια στοιχειώδη ευγένεια και καλή διάθεση. Δεν είστε απαραίτητοι, δεν σας χρειάζεται πραγματικά κάποιος για να ακούσει την μουσική που του αρέσει. Μπορεί να το κάνει και με λιγότερα.
Ο τελικός σου αφορισμός είναι λίαν εμψυχωτικός,αφού άμα δραστηριοποιούμην όπου θα με χρειάζονταν πραγματικά,ενδεχομένως να είχα επιβάλει και κάποιον βαθμό...αυτολογοκρισίας,ανησυχώντας μήπως ταραχθούν ασκόπως όσες συνειδήσεις θα είχαν την ανάγκη μου.;)

Είμαι μέσος χαρακτήρας με τους συνήθεις περιορισμούς ενός μέσου ανθρώπου,πληρωμή λογαριασμών,διατήρηση καλής υγείας,διασκέδαση,μέριμνα αγαπημένων συγγενικών προσώπων.Τα γούστα βεβαίως των μέσων ανθρώπων δεν είναι απαραιτήτως ταυτισμένα.

Με διασκεδάζουν λ.χ. τα αυθαίρετα συμπεράσματα απ'όσους δεν διαθέτουν επαρκή δεδομένα,λες και ασχολούνταν εκείνοι με κάτι σημαντικότερο απ'ό,τι πρεσβεύει μια συνηθισμένη κατάσταση...

Χαίρομαι επίσης με όσους βρίσκουν μεθόδους να χαίρονται περισσότερο τις ακροάσεις τους,πληρώνοντας όμως συγκριτικά λιγότερα.Κι ένας ωραία φροντισμένος χώρος αποσοβεί ακριβώς αυτό που εξορκίζεις,δηλαδή την ακινητοποίηση μπας και πηδηχθεί καμιά...σιωπηρή παύση ανάμεσα στις νότες.:D

Απεχθάνομαι κατά συνέπεια οξύμωρες καταστάσεις όπου ο μέσος χομπίστας θα μπορεί να πληρώνει ολοένα περισσότερα για να μπορεί ν'απολαμβάνει ουσιαστικώς...λιγότερα.

Αναρωτιέται κιόλας η Λόλα μήπως αυτό το τελευταίο παραπέμπει και στη γενικευμένη φιλοσοφία της λάμπας που θα έκαιγε όμως τζάμπα.
Και δεν καταδέχομαι καν να θίξω το σχόλιο περί ΄΄αυτόκλητου΄΄ και ΄΄αυτοαποκαλούμενου΄΄,καθότι τυγχάνω απλώς...αυτοαπασχολούμενος.:roflmao:
 

Μηνύματα
7.268
Reaction score
4.647
Πώπω
Ανατριχιασα ....
Ρε ακούστε με ότι έχετε !!!
Όπως γουστάρει ο καθένας .
Με ότι μπορεί κ ότι μπορεί να διαθέσει .
Κ γω με τους τελειωμένους είμαι .
Δηλαδή εγώ που χρεώθηκα για να φτιάξω έναν αποδεκτό χώρο τι έγινε ;
Δεν προλαβαίνω μάτια μου ...
Τέλος πάντων ..
Υγεία να έχουμε να ακούμε ότι μπορούμε όπως μπορούμε οπότε μπορούμε ..
Κουράστηκα πια ...
Άλλοτε λέω πώπω τιι έχω φτιάξει ο παπάρας κ άλλοτε λέω τι μακακας είμαι ...
Χρεωθηκα για πιο λόγο ;
Για να πουλάω μούρη ;;;
Δεν αλλάζει τίποτα , μέτρο για τα πάντα θέλει
Έχουμε ξεφύγει ...
Ζηλεύω τα πιτσιρίκια με τα ακουστικά από το κινητό ...
Αμάν πια !
Γι'αυτό και πότε πλέον δεν προκειται να ανεβάσω φωτό
Δεν χρειάζεται ούτε ο χώρος ούτε εγώ επιβεβαίωση ...
Ούτε ξερολας είμαι ούτε γουστάρω να μάθω
Δεν με ενδιαφερει
Ούτε απόδοση ούτε δύναμη ούτε νόμοι φυσικής .
Να βρω χρόνο θέλω να ακούσω λίγο μουσική η να δω καμμιά ταινία
Όλα παίζουν ρόλο .
ε και ;;
Πάρε την οικογενεια σου κ πήγαινε μέγαρο η πανυγήρι
Περνα καλά όπως μπορείς με ότι έχεις
Τραγουδά μόνος σου
Έλεος πια ....
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Οσον αφορα στη θρασεια και λιαν απαξιωτικη ετυμηγορια του Καραμ για το ποιος και που ειναι απαραιτητος ο Μπουτχια και γενικως ο τυπος Μπουτχια, θα σ΄το πω γρηγορα γιατι βαριεμαι απο απογοητευση αφου τιποτα δεν αλλαζει προς το καλυτερο εντελει. Το αβσαιτ θα φτωχυνει αν εκλειψουν οι Μπουτχια και οχι εσυ ή εγω. Το φορουμ εμπλουτιζεται με παρακαταθηκη γνωσεων απο αυτους και οχι απο σενα. Ειναι το οπλοστασιο του τροπον τινά... Αλλά μη στεναχωριεσαι. Σε καποιο αλλον ιστοτοπο μπορει να εισαι εσυ η γνωση, να εχεις δηλαδη εσυ τα...Μπουτχια!!!! Ολοι εχουν καποιο ταλεντο σε κατι.

Βαρεθηκα να μιλαω σοβαρα, παω στο εδω γελαμε...:D
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.474
Reaction score
28.049

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.258
Reaction score
128.324
Όλα παίζουν ρόλο .
ε και ;;
Πάρε την οικογενεια σου κ πήγαινε μέγαρο η πανυγήρι
Περνα καλά όπως μπορείς με ότι έχεις
Τραγουδά μόνος σου
Έλεος πια ....
Πω πω κούραση....:p:D:D:D

Σε φόρουμ τεχνολογίας εικόνα ήχου, για να προτείνεις τον άλλο να τραγουδάει, να πηγαίνει Μέγαρο και να αρκείται σε ότι ήχο έτυχε να έχει σπίτι του, δηλώνει μάλλον τρομερή κούραση και απογοήτευση.:(

Έχω τη λύση για σένα, να γεμίσεις ενέργεια:

Πάρε ενεργά. :dance2:
 

Μηνύματα
1.905
Reaction score
4.514
Οι μέρες των εορτών
δεν είναι ο κατάλληλος χρονος για να λυθούν...πραγματα που δεν λύνονται.
 


Μηνύματα
5.302
Reaction score
6.456
Oτανε τελειωνουν (γιατι αρχισαν και ποτε;:gotcha:) τα επιχειρηματα σε τεχνικη βαση αρχιζουν οι χαραχτηρισμοι, κλασικη συνταγη...
Ναπω οτι λατρευω τα πειραγματα του Μπουτια και του Εαρ ; Ε το λεω...
Η MF εβγαλε τους supercharger για πουσαρισμα ανε(αι)μικων :cautious:ενισχυτων αλλα για να διευρυνει την αγορα της τοποθετησε και την κλασικη εισοδο rca, θα μου πεις ενισχυτης ειναι ενα ρολο εχει να κανει...συμφωνοι αλλα θελω να πω οτι υποψηφιος αγοραστης αυτονομου ενισχυτη θα κοιτουσε κατι αλλο ...Ο Sudoku ακομη και εαν εχει δικιο ,αντε τωρα να τον πιστεψεις ,ειναι σαν να μπηκε καποιος σε ζαχαροπλαστειο ,ξερεις οτι ειναι εργενης,αγορασε ενα κουτι γλυκα χωρις κορδελλα αρα οχι για δωρο,τον πετυχαινεις στη πορτα ,ημερα που δεν γιορταζει κανεις και του λες, τι εγινε γλυκα ; ζαχαρο δεν εχεις τι γινεται; και σου λεει :δεν ειναι για μενα ειναι για δωρο ...:lolsign:
Να πω επισης οτι και η μανα μου απολαμβανει μουσικη απο το ραδιοφωνακι της και εχει και ωραια φωνη η ατιμη; :)
Αληθεια γκουρου τι ειναι ; καποια νεα τυροπιτα; Κρυο εε;:D

Παμε λιγο ποιο σοβαρα...
Όταν δεν υπάρχουν φράγκα, αποκλειστικός χώρος να κάνει κάποιος τις υπερβολές του τότε για ποια πιστότητα να μιλησουμε; Δεν μπορεί και δεν θέλει η μεγάλη πλειοψηφία να μεταβάλει το οικογενειακό του σαλόνι σε σπηλιά για τρωγλοδυτες και να είναι βιδωμενος σε μια θέση μήπως του ξεφύγει κάτι.
Τι ειναι τρωγλοδυτες; :D
Ποιος μιλησε για επεμβασεις για βελτιωση του χωρου εαν αυτο δεν ειναι στις προτεραιοτητες του ; Η λαμπα ειναι αυτη που θα βελτιωσει την κατασταση; Η ψηφιακη επεξεργασια δε σου κανει; Θα χαλασει η μαγιά ή μαγεια της λαμπας αυτο να λες...:D
Εαν και οπως ξεκινησε η αναφορα ειχε να κανει με δυνατοτητες επαρκους οδηγησης ...
Παμε ποιο σοβαρα... αληθεια πως μπορει να παιξει αυτονομα ενας ενισχυτης λυχνιας; μπορει; πως μπορει να γινει κατι τετοιο διατηρωντας αναλλοιωτο τον αρχικο του χαραχτηρα;
Γιατι περαν της επαρκους οδηγησης δεν πρεπει να ξεχναμε τον χωρο ,τις ανακλασεις στα μεσουψηλα , θελουμε οσο γινεται να τις μειωσουμε, βελτιωνοντας ετσι την εικονα...τα ειδωλα ...αλλα χωρις καμια ψηφιακη επεξεργασια...
Μπορουμε να εχουμε σκυλο χορτατο και πιτα ολοκληρη; Να Λολα...εδω σε θελω...
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
μερικα απο τα καλυτερα συστηματα στον κοσμο ειναι με ενισχυτες λαμπας
η λολα να χτυπησει τον κωλο της κατω....:D:D

 

Μηνύματα
5.645
Reaction score
3.466
Στην ψηφιακή επεξεργασία αν καλυφθεί με κάποιο τρόπο το χαμένο μιισό ημιτόνιο θα μπορούσε να πλησιάσει την "ζεστή ακουστική ψευδαίσθηση" λάμπας /βινυλίου;
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Ναι

αν Σέρνει το δεξί το χέρι κατά μήκος τον λάρυγγα τον, το χέρι τον το έχει ανοικτό και ο αντίχειρας βρίσκεται δίπλα στο λάρυγγα τον, και το κατεβάζει προς τα κάτω και φωναξει φτου φτου φτου τα ενεργα

μονο τοτε κι αν......:D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
μερικα απο τα καλυτερα συστηματα στον κοσμο ειναι με ενισχυτες λαμπας
η λολα να χτυπησει τον κωλο της κατω....:D:D

Μπορεί να τον έχει ήδη χτυπήσει,αλλά...για διαφορετικούς λόγους.
https://www.avsite.gr/forum/threads/ΕΝΕΡΓΑ-ΗΧΕΙΑ-vs-ΠΑΘΗΤΙΚΑ-ΗΧΕΙΑ.168647/page-10#post-2369529
Μερικά από τα πιο εκλεκτά συστήματα περιέχουν λάμπες.Οι πλέον αληθοφανείς αναπαραγωγές συμβάντων με υψηλή ενέργεια δεν περιέχουν όμως.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Άστον στην αγαλλίασή του,αφού έχει ήδη δει το...΄΄φως το αληθινόν΄΄.:D
για το δευτερο δεν εχω αποψη
και επειδη δεν ειμαι επι παντος επιστητου δεν διαφωνω :)
και τη ζεστασια που μου ελειπε σαν μικρο παιδι....:D
ζεματανε οι ατιμες οι λαμπες
Παρομοίως...εξ ου και η προηγούμενη απόκριση.
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Μπορεί να τον έχει ήδη χτυπήσει,αλλά...για διαφορετικούς λόγους.
https://www.avsite.gr/forum/threads/ΕΝΕΡΓΑ-ΗΧΕΙΑ-vs-ΠΑΘΗΤΙΚΑ-ΗΧΕΙΑ.168647/page-10#post-2369529
Μερικά από τα πιο εκλεκτά συστήματα περιέχουν λάμπες.Οι πλέον αληθοφανείς αναπαραγωγές συμβάντων με υψηλή ενέργεια δεν περιέχουν όμως.
για το δευτερο δεν εχω αποψη
και επειδη δεν ειμαι επι παντος επιστητου δεν διαφωνω :)
[DOUBLEPOST=1546163018][/DOUBLEPOST]
Άστον στην αγαλλίασή του,αφού έχει ήδη δει το...΄΄φως το αληθινόν΄΄.:D
και τη ζεστασια που μου ελειπε σαν μικρο παιδι....:D
ζεματανε οι ατιμες οι λαμπες
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.286
Μηνύματα
2.895.431
Members
38.023
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top