Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ρίχνεις αλάτι σε ανοικτές πληγές...Εδώ έχασε ο υποφαινόμενος στο τσακ και τον τίτλο του ΄΄Troll της Χρονιάς΄΄ ως εμπνευστής ενός νήματος απείρου κάλλους που πάτησε πολλούς...κάλους,εφ'όλης της ύλης και στους...άλλους.

Το νήμα αυτό θεμελίωσε ένα κρίσιμο δεδομένο στο οποίο δεν πιστεύω να σημειωθεί πλέον βάσιμη αντίρρηση.Και λέω πιστεύω διότι δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τις μελλοντικές βουλές κι επιχειρήματα των αναγνωστών.Αυτό που γνωρίζω είναι ότι δεν υπήρξε δολιότητα στην όλη του σύλληψη,αφού η έμπνευση ήλθε μονομιάς υπό τις συνθήκες που περιγράφηκαν στην έναρξη,με δεδομένο κιόλας το πόσο αραιά ανοίγει νήματα ο υποφαινόμενος.

Οι δε λογικώς σκεπτόμενοι κατανοούν ότι άμα ίσχυαν όσα υπονοούνται,κάτι τέτοιο θα καταλόγιζε...υπερφυσικές ιδιότητες στον υποφαινόμενο και τα γραπτά του.;)
Αγαπητό μέλος του AVSite - Editor Bhutia χρόνια πολλά.

Δε μπορώ να γνωρίζω πως σου ήλθε η έμπνευση για τη δημιουργία του νήματος, δεν έχει και καμιά σημασία άλλωστε. Αυτό που θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να σ' απασχολήσει ιδιαιτέρως, είναι δύο πράγματα.

1. Πρώτα το έλασσον:

O τίτλος που έδωσες στο συγκεκριμένο νήμα, ήταν απολύτως, απολύτως βέβαιο, λαβών υπ' όψιν συνολικά τις τοποθετήσεις σου περί των λυχνιακών ενισχυτικών, υποστηριζόμενες καταλλήλως - ενθέρμως και από μερικά άλλα μέλη με τις ίδιες ακριβώς απόψεις, ότι θα διέγειρε τα αντανακλαστικά, και θα πυροδοτούσε αντιδράσεις των κατόχων αυτών ακριβώς των ενισχυτικών, αλλά και όχι μόνο. Θα με συγχωρέσεις
Bhutia, αλλά είμαι απολύτως πεπεισμένος, ότι ενήργησες "εν πλήρει συνειδήσει", και εν "πλήρει επιγνώσει" για το αποτέλεσμα, και βεβαίως, αδιαφόρησες γ' αυτό. Γνώμη μου: απόφυγε στο μέλλον να ονοματίζεις με τέτοιο τρόπο τα, πράγματι, αραιά κείμενά σου, προκαλούν. Και οι προκλήσεις δεν αρμόζουν σ' ένα site που κυρίως έχει σαν θέμα του την εικόνα και τον ήχο.

2. Το μείζον:

Θα πρέπει να επανεξετάσεις τον τρόπο γραφής σου, απαραίτητα, και τάχιστα πρέπει να το κάνεις. Σου γνωρίζω ότι ο γραπτός σου λόγος, δε γνωρίζω για τον προφορικό, αλίμονο εάν είναι ο ίδιος, απέχει πάρα πολύ από τη σωστή χρήση της γλώσσας μας. Αυτή τη γλώσσα την οποία διακρίνει η σαφήνεια, η αμεσότητα, η ευστοχία, η ευθύτητα, η περιεκτικότητα, και λακωνικότητα (όταν απαιτείται), αναφέρω μερικά μόνο από τα πολλά υπέροχα χαρακτηριστικά της, την ευτελίζεις, και την μειώνεις. Λυπάμαι που το λέω, ο γραπτός σου λόγος, πάλι συνειδητά πιστεύω ότι γίνεται αυτό, δεν ενσωματώνει κανένα, απολύτως κανένα από τα ανωτέρω χαρακτηριστικά, και η απορία μου είναι γιατί. Γιατί γίνεται αυτό;
Θα ήταν αποδεκτή η χρήση της εάν απευθυνόσουν στον κύκλο σου, όποιος και αν είναι αυτός, δεν τον γνωρίζω, όχι όμως για την επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων, τη διατύπωση σκέψεων, προτάσεων, απαντήσεων κ.λ.π.

Δεν είναι δυνατόν να αναγκάζεις τους συνομιλητές σου να "σπάνε" τις εκφράσεις του όποιου κειμένου σου σε λέξεις, ή προτάσεις που είναι περισσότερο κατανοητές, ώστε στο τέλος να συνθέσουν συνολικά το νόημά του. Αυτό δεν ονομάζεται ορθός τρόπος γραφής. Η ελληνική γλώσσα δεν είναι έτσι, και φυσικά δεν γράφεται έτσι. Θα είναι λάθος, πίστεψέ με, εάν, παρά τις παρατηρήσεις μου, συνεχίσεις να επιμένεις στον συγκεκριμένο τρόπο γραφής. Δε μπορώ να φανταστώ ότι είναι δυνατόν να επιμένεις περισσότερο στη σκόπιμη ασάφεια και στην γλωσσοπλασία. Αυτό πρέπει να σταματήσει νομίζω.

Αυτές είναι οι σκέψεις ενός απλού μέλους του AVSite, φανερού, όχι Hidden, και προς θεού, όχι, επ' ουδενί.. ..Guru!! Τις έγραψα με σκοπό να καταδείξω το μέγεθος του προβλήματος που εντοπίζω, αναγιγνώσκοντας τα κείμενά σου, ελπίζοντας σε διόρθωση, και όχι σε επιβολή . Δε διεκδικώ άλλωστε τον τίτλο του κατέχοντος την τέχνη της ορθής γραφής.

Καλή χρονιά και πάλι, και να είναι γεμάτη με πολλή πολλή μουσική..
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Το νήμα επιτέλεσε και άλλον εναν σκοπό: να μου θυμίσει πόσοι ζουν ανάμεσά μας που πιστεύουν στο “υπερβατικό” και όχι στο αποδεδειγμένο.
Είτε πρόκειται για θρησκείες, είτε για τον Σώρρα, είτε για την Λόλα, είτε για εναλλακτική ιατρική, τα επιχειρήματά τους είναι πάντα ίδια, ο τρόπος (μη ;)) σκέψης ίδιος, η επιθετικότητα και η κλάψα ίδια όταν τους δείχνεις το παράλογο.
Και η άγνοια πάλι ίδια, διανθισμένη απο “προσωπικές εμπειρίες και μαρτυρίες φίλων”.

Ενα μικρό ποσοστό σε βάθος χρόνου δραπετεύει, οι υπόλοιποι νομίζω πως είναι γενετικά προκαθορισμένοι προς το “υπερβατικό”, δεν γλιτώνουν με τίποτα.

Πάρτε ο,τι γουστάρετε, μόνο μην κλαίτε πάλι μετά, βαρέθηκα να σας ακούω :lolsign:
Μπερδεψες βουρτσες ...
Γενικα κουλουβαχατα

Καλη χρονια :lolsign:
[DOUBLEPOST=1546372742][/DOUBLEPOST]Προτιμω τον μπουχτια απο τα και καλα poios einai o karamalakas

Γενικά η αγορα κ ειδικα του audio ειναι μικρη κ οτι γινεται μαθαίνετε

Γιατι οι αγαπες καποιων με τα ενεργα γιατι...γιατι....
:D
 
Last edited:

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Ωραἰα μπἠκε το 19
Και γιατἰ να εἰναι απαραἰτητο ὀλο αυτὀ το δηλητἠριο, αυτἠ η ἀνευ προηγουμἐνου πὀλωση,
Γιατἰ ἐνα φὀρουμ σχετικὀ με το audio θα πρἐπει να εἰναι εχθρικὀ στη θρησκεἰα, στις λἀμπες, και σε ὀποιο μἐλος στοχεὐει διαφορετικἀ ? Δεν θα ἐπρεπε να ενοχλεἰ η διαφορετικὀτητα, αλλἀ εδὠ ὀμως ασκεἰται ἀκρως επιλεκτικἀ. Μἐχρι κι ο Τουρνἀς μπἠκε μἐσα.
Εγὠ θαυμἀζω την διἀθεση, το κἐφι και την ικανὀτητα των γιατρὠν μας εδὠ, που καταφἐρνουν να διαβἀσουν, να συνδιἀσουν, να καταλἀβουν και να εφαρμὀσουν ἐνα σωρὀ χρἠσιμες μελἐτες προς ὀφελος ὀλων μας. Και γι αυτὀ ευγνωμονὠ το φὀρουμ, και εἰναι μεγάλη τὐχη να το ἐχουμε.
Εἰναι ὀμως φανερὀ, οτι γιἀ πολλοὐς, θα ἠταν προτιμὀτερο, να μη συμμετἐχουν ενεργἀ, ὠστε να μην κατακεραυνωθοὐν απὀ τον εγωισμὀ των υπολοἰπων και τις ορδἐς των Κλἰνγκον οπαδὠν. Ἰσως να αναρρωτηθοὐμε μἠπως θα εἰναι καλὐτερα να το παρακολουθοὐμε απὀ μακριἀ.
Καλἠ χρονιἀ με μετἀνοια και συγχὠρεση.
γιατι εδω δεν συζηταμε μονο χομπιστες με την αποψη του ο καθενας και την μακρυ και το κοντο του το οποιο θα επρεπε να ειναι αποδεκτο
εκτος αν πω εγω πως το δικο μου μακρυ ειναι καλυτεροαπο το δικο σου η το δικο σου δεν αξιζει δεν ακουγεται καθολου

εδω παιζουν και ιδιοτελεις σκοποι ;):D
 


Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Αν αυτό υπονοεί παπαγαλάκια πωλήσεις κλπ μάλλον πας γυρεύοντας.
συνεχισε το....

δεν μιλαω για ολους ουτε για τους γνωστους επαγγελματιες του χωρου τους οποιους σεβομαι προς θεου ομως για τους κρυφους ναι υπαρχουν :)
 




Μηνύματα
1.221
Reaction score
1.750
Πουθενἀ δεν θα μποροὐσα να διαφωνἠσω με τον κὐριο Τεγὀπουλο.
Ὀμως απολαμβἀνω αυτἠ την πολυπλοκὀτητα, το ιδιὀμορφο, την προσπἀθεια να καταλἀβω, τα κρυμμἐνα νοἠματα, το βἰτσιο του ιντελεκτουἐλ απὀ τον πλανἠτη Κρἐλλ. Κι εγὠ θα προτιμοὐσα πιὀ εὐληπτη τη μετἀδοση της γνὠσης, αλλἀ απὀ ολὀτελλα, καλἠ και η Μπουτχιὀτεννα.
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Για άναψε το φως...
εσυ η παλια καρβανα ζητας απο εμενα?:)
κι εγω θα περιμενα περισσοτερα απο εσενα

:) μου το αναψαν και το αναψα κι εγω για αυτους που θελουν
αστο νικο δεν χαρηκα , απλα καταλαβα οτι ημουν χαζος που ειχα αρχισει να αμφιβαλλω :)



προτεινω σε ολους τους απλους χομπιστες του χωρου και του σαιτ να ειμαστε επιφυλακτικοι...στο οτιδηποτε φυσικα
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Διαφωνώ εντόνως. Κρίνω δε σκόπιμον την περαιτέρω πύκνωσιν του ύφους του Bhutia.
...δια να το διακωμωδήσομεν ολίγον Κώστα: μου θύμησες την φράση του τέως βασιλέα, στο διάγγελμα του από την Καβάλα, μετά την αποτυχημένη προσπάθεια ανατροπής των απριλιανών τον Δεκ του 1967, παραφραζω: Καλώ τα μέλη του Site να πυκνώσει τας τάξις των προς ενίσχυσήν του!!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
O Bhutia εχει εναν σκοπιμως επιτηδευμενο τροπο γραφης, οπου σε αλλους αρεσει και σε αλλους ...ου. Εγω "γουσταρω" τετοιες γραπτες/εκφραστικες ...αναρχοκαπηλιες παλαιοθεν (ή αν προτιματε "εξαπανεκαθεν"), οποτε του γνωστικου κερδους, υφισταται και το διασκεδαστικον τοιουτον κι ετσι...
Keep going ψυχιατρε μου...
...ετσι κι αλλιως "αρπαγμενη" την εχουμε, τι αλλο θα παθουμε;;;


Οοοοοχι, δεν θα σχολιασω περι γλομπων και "ντουλαπιων", και δη ως αμεσα "παθων" - μολις ανωτερω υπαρχει η αιτιολογια.

Νικο διπλα απο το σπιτι σου μεταδοθηκε το "διαγγελμα" του ψοφοδεους Ανακτος - μην μας παρει τη δοξα η Καβαλα:)

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.741
εσυ η παλια καραβανα ζητας απο εμενα?
κι εγω θα περιμενα περισσοτερα απο εσενα
Μπορεί να μας ξέφυγε κάτι.
Εσύ που το βρήκες γιατί δεν το λες?
Τι παραπάνω περίμενες δηλαδή?
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Μπορεί να μας ξέφυγε κάτι.
Εσύ που το βρήκες γιατί δεν το λες?
Τι παραπάνω περίμενες δηλαδή?
εγω ειπα αυτο που ξερω και αυτο που καταλαβα τι αλλο θες δηλαδη :D?



τιποτα παραπανω δεν περιμενω:)
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
O Bhutia εχει εναν σκοπιμως επιτηδευμενο τροπο γραφης, οπου σε αλλους αρεσει και σε αλλους ...ου. Εγω "γουσταρω" τετοιες γραπτες/εκφραστικες ...αναρχοκαπηλιες παλαιοθεν (ή αν προτιματε "εξαπανεκαθεν"), οποτε του γνωστικου κερδους, υφισταται και το διασκεδαστικον τοιουτον κι ετσι...
Keep going ψυχιατρε μου...
...ετσι κι αλλιως "αρπαγμενη" την εχουμε, τι αλλο θα παθουμε;;;


Οοοοοχι, δεν θα σχολιασω περι γλομπων και "ντουλαπιων", και δη ως αμεσα "παθων" - μολις ανωτερω υπαρχει η αιτιολογια.

Νικο διπλα απο το σπιτι σου μεταδοθηκε το "διαγγελμα" του ψοφοδεους Ανακτος - μην μας παρει τη δοξα η Καβαλα:)

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
...να κάνω λάθος; Από τον Ρ/Φ Σταθμό εντός της 1ης Στρατιάς μεταδοθηκε; Νομίζω από την Καβάλα, δεν επιμένω ομως, εγώ τα ξέρω μελετώντας την ιστορία, εσύ.....είσαι η ιστορία!!!
 



Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Δεν είπες τίποτα ουσιαστικό.
Φοβάσαι να πεις ονόματα και καταστάσεις?
Δέχομαι και pm.
οποτε θες απο κοντα να την κανουμε την κουβεντα μεγαλη :)
[DOUBLEPOST=1546376517][/DOUBLEPOST]
Λαϊκό Δικαστήριο 2019
ελα τωρα υπερβολες...:lolsign:
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
...να κάνω λάθος; Από τον Ρ/Φ Σταθμό εντός της 1ης Στρατιάς μεταδοθηκε; Νομίζω από την Καβάλα, δεν επιμένω ομως, εγώ τα ξέρω μελετώντας την ιστορία, εσύ.....είσαι η ιστορία!!!
Βρε αει μη σου πω τιποτα παλιοτηλεορασακια;););)
Ναι απο την εδω ΥΕΝΕΔ μεταδοθηκε και περαν του ...Βλοχου αμφιβαλλω αν ακουσθηκε ,λογω μικρης ισχυος του πομπου, ο οποιος ηταν ....ΛΑΜΠΑΤΟΣ φυσικα, με κατι λαμπες σαν ..κουβαδες;) - αλλα αυτα τα ξερεις καλυτερα;)
Πότε θα δουμε τβ; αυριο επιστρεφω
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.285
Μηνύματα
2.895.380
Members
38.022
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top