Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Μηνύματα
13.189
Reaction score
10.492
Δε μιλάω για τις εταιρίες που θέλουν να πουλήσουν τα προϊόντα του. Μιλάω για τις ερευνήτριες και τους πρωτοπόρους στο χώρο. Αυτές με τις δημοσιεύεις στην AES.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.198
Reaction score
6.109
Κι επειδή μας αρέσουν τα φωτογραφικά πειστήρια,ιδού το studio mastering του φτηνιάρη Bob Katz που έχει κοτσάρει το ζεύγος sub JL Fathom προκειμένου να συγκάλυπτε τις ανισορροπίες από την...πλαστικούρα των πύργων που έχει στοιβάξει.
το δικό σου σύστημα να αναρτήσεις φίλε buthia να με πείσεις..
εγώ το έχω κάνει..
με ξένα κόλυβα κηδείες..
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
[/DOUBLEPOST]

Έχω στο σπίτι.[/QUOTE]

Έχεις στο σπίτι σου πολυκαναλο; Με μετρήσεις και τα τοιαυτα; Δώσε περισσότερες πληροφορίες.
 

Μηνύματα
13.189
Reaction score
10.492
Έχω 5.1 χωρίς μετρήσεις. Βλέπω τις ταινίες μου στον προβολέα, αλλά πάντα πριν, ακούω μουσική με 5.1 upmixing.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.062
Reaction score
55.626
το δικό σου σύστημα να αναρτήσεις φίλε buthia να με πείσεις..
εγώ το έχω κάνει..
με ξένα κόλυβα κηδείες..
Δεν διακατέχομαι από μιμητικές τάσεις,ούτε και σκοπεύω να κάνω προβλήματα άλλων...δικά μου.:sneaky:
(χωρίς κανένα ουσιαστικό αντίκρυσμα κιόλας)

Ας δούμε κι ένα τσίπικο οικιακό σύστημα:
https://scontent.cdninstagram.com/v...n.jpg?_nc_ht=scontent-sea1-1.cdninstagram.com

Legacy Audio κύρια ηχεία κι εξάδα από JL σε δύο συστοιχίες...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.811
Reaction score
79.163
Δεν έχω μιμητικές τάσεις,ούτε και σκοπεύω να κάνω προβλήματα άλλων...δικά μου.:sneaky:

Ας δούμε κι ένα τσίπικο οικιακό σύστημα:



https://scontent.cdninstagram.com/v...n.jpg?_nc_ht=scontent-sea1-1.cdninstagram.com

Legacy Audio κύρια ηχεία κι εξάδα από JL σε δύο συστοιχίες...
να τέτοια δεν μπορώ....>:(
ας βάζανε άλλα 2 στο πυργάκι...
τι τσιγκουνεύτηκαν? το πολύπριζο? :roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.526
Reaction score
132.518
Πίτα γύρος βλέπει;

Βλέπω να λες.

Τα ίδια Παντελάκη μου, τα γίδια Παντελή μου.

Πες μου το στέρεό σου να σου πω ποιος είσαι. (ο Κογιας ο κακομοίρης ήταν ο πρώτος που του το έτριβαν αυτό στη μούρη σε κάθε ευκαιρία. Τώρα είναι σειρά του μπουτχια, από ποιον; Από τον Λεάνδος βεβαίως βεβαίως, τον μουσικόφιλο εραστή των καλωδίων)

Δες επίπεδο μουσικόφιλων που θίγονται, και που πας δήθεν να υπερασπιστείς. Δες τι ζητάνε για να κάνουν δήθεν κουβέντα.

Όσο είχα τα μαγκνεπαν, επί σειράς ετών, που έλεγα τα ίδια, έφταιγα που δεν είχα ενεργά ο ίδιος, εξακολουθούσα με παθητικά.

Βέβαια έγραφα ότι θα προτιμούσα να έχω ενεργά, και το θρεντ "η δύναμη της λογικής" έχει κλείσει δεκαετία.

Τώρα που πήρα ενεργά, που έσπασε ο δγιάβολος το ποδάρι του και έτυχε και πήρα κατά δγιαβολική σύμπτωση αυτά που από τότε πρότεινα, έγινα.. καγκουρας.:lol::lol:

Από πουθενά δε πιανεστε.

Αλλά και γω δε πιανομαι, έχω και τα μαγκνεπαν, παθητικά .. υπάρχουν. Σα το λεφτά υπάρχουν του γαπ.

Οι σωστοί μουσικόφιλοι που λόγω της πλήρωσης της διαθέσιμης ραμ του κρανίου τους με μουσικό έρωτα, δε χωράει το κεφάλι τους βασικές έννοιες. Αλλά είναι αθώοι μουσικόφιλοι. Που νιώθουν όμως το γρεζι το μικροσκοπικό. Το Πρατ. Το τζιτερ από το ίντερνετ. Άι λοβ Σκαλουμπακα!

Είναι εξόχως διασκεδαστικό το όλο τροπάριο, συνεχίστε αδερφοί χριστιανοί.
Αποδείξτε ότι ο ear είναι κακό σπυρί στον κώλο της ελληνικής κοινότητας χαιεντοβλαμμενων, ότι σας ενοχλεί η παρουσία του. Είναι εξόχως διασκεδαστικό και ταυτόχρονα τιμητικό για μένα, όπως και για άλλα παιδιά εδώ μέσα που ακούν διάφορα, και να μη θυμίσω τι άκουσε ο Κογιας στα χρόνια που γράφει στο φόρουμ. Έχει ακούσει τόσα πολλά ο άνθρωπος, που όσα και να μου σύρετε, μπροστά του δεν έχω καν θιχτεί ακόμα. Και δε θέλω να γίνω Κογιας στη θέση του Κόγια, κατά το χαλίφης στη θέση του χαλίφη. Μόνο αυτός είναι ημίθεος άλλωστε, εμείς κοινοί θνητοί. ;)
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.198
Reaction score
6.109
Δεν διακατέχομαι από μιμητικές τάσεις,ούτε και σκοπεύω να κάνω προβλήματα άλλων...δικά μου.:sneaky:
(χωρίς κανένα ουσιαστικό αντίκρυσμα κιόλας)

Ας δούμε κι ένα τσίπικο οικιακό σύστημα:
https://scontent.cdninstagram.com/v...n.jpg?_nc_ht=scontent-sea1-1.cdninstagram.com

Legacy Audio κύρια ηχεία κι εξάδα από JL σε δύο συστοιχίες...
δεν μίλησε κανείς για μιμήσεις, αλλά για ηχοσυστήματα οικιακής χρήσης..
και μιας και συμβουλέυεις... τους πάντες για...τα πάντα, καλό θα ήταν να δείξεις την αρτιότητα του χώρου/setup σου..με μετρήσεις!
...και μια κοντινή από τα υποβαθύφωνα σου;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.188
Reaction score
82.917
χμμ δεν ξερω :p
Εγώ μιλάω (σε συνέχεια θέματος που έθιξε ο sudoku) για το downmixing πολυκάναλου διακριτού (24 tracks) πρωτογενούς υλικού σε πολυκάναλη (π.χ. atmos) παραγωγή.
Όχι, δεν γίνεται με αλγόριθμο. (Και πάλι δεν είμαι σίγουρος για ποιό θέμα μιλάς, σόρι)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.811
Reaction score
79.163
Πίτα γύρος βλέπει;

Βλέπω να λες.

Τα ίδια Παντελάκη μου, τα γίδια Παντελή μου.

Πες μου το στέρεό σου να σου πω ποιος είσαι.

Δες επίπεδο μουσικόφιλων που θίγονται, και που πας δήθεν να υπερασπιστείς. Δες τι ζητάνε για να κάνουν δήθεν κουβέντα.

Όσο είχα τα μαγκνεπαν, επί σειράς ετών, που έλεγα τα ίδια, έφταιγα που δεν είχα ενεργά ο ίδιος, εξακολουθούσα με παθητικά.

Βέβαια έγραφα ότι θα προτιμούσα να έχω ενεργά, και το θρεντ "η δύναμη της λογικής" έχει κλείσει δεκαετία.

Τώρα που πήρα ενεργά, που έσπασε ο δγιάβολος το ποδάρι του και έτυχε και πήρα κατά δγιαβολική σύμπτωση αυτά που από τότε πρότεινα, έγινα.. καγκουρας.:lol::lol:

Από πουθενά δε πιανεστε.

Οι σωστοί μουσικόφιλοι που λόγω της πλήρωσης της διαθέσιμης ραμ του κρανίου τους με μουσικό έρωτα, δε χωράει το κεφάλι τους βασικές έννοιες. Αλλά είναι αθώοι μουσικόφιλοι. Που νιώθουν όμως το γρεζι το μικροσκοπικό. Το Πρατ. Το τζιτερ από το ίντερνετ.

Είναι εξόχως διασκεδαστικό το όλο τροπάριο, συνεχίστε αδερφοί χριστιανοί.
Αποδείξτε ότι ο ear είναι κακό σπυρί στον κώλο της ελληνικής κοινότητας χαιεντοβλαμμενων, ότι σας ενοχλεί η παρουσία του. Είναι εξόχως διασκεδαστικό και ταυτόχρονα τιμητικό για μένα, όπως και για άλλα παιδιά εδώ μέσα που ακούν διάφορα, και να μη θυμίσω τι άκουσε ο Κογιας στα χρόνια που γράφει στο φόρουμ. Έχει ακούσει τόσα πολλά ο άνθρωπος, που όσα και να μου σύρετε, μπροστά του δεν έχω καν θιχτεί ακόμα. Και δε θέλω να γίνω Κογιας στη θέση του Κόγια, κατά το χαλίφης στη θέση του χαλίφη. Μόνο αυτός είναι ημίθεος άλλωστε, εμείς κοινοί θνητοί. ;)
μη γράφεις τόσα πολλά....
θα μπορούσες πολύ απλά να ξεκινήσεις να μοιράζεις κwλότριχες...:lol::lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.526
Reaction score
132.518
Η έστω και στο περίπου κατανόηση του τρόπου παραγωγής, δεν πάει ποτέ χαμένη...
Έχει γίνει απολύτως κατανοητή από μένα.
Γι'αυτό ήμουν επαρκής στο να κάνω διάλογο επί της διαδικασίας αυτής με τους μαστεράδες της pmc στην αδόκιμη αλλά αποτελεσματική δουλειά τους με την γνωστή μονοφωνικη ηχογράφηση του Μάιλς.

Επίσης, έχει γίνει απολύτως κατανοητή από εμένα, και η διαδικασία upmixing σε όλες της τις διαθέσιμες μορφές. Υπάρχει υλικό για διάβασμα. Μπόλικο, επίκαιρο.

Δε θα σας δώσω μασημένη τροφή επ'αυτων των διαδικασιών. Όχι, πριν πρώτα γίνουν κατανοητές οι βασικές έννοιες. Τόσα μεγαλειώδη χάσματα υπάρχουν ακόμα, τόσο βασικά, που τα ψιλά γράμματα μας μαραναν....:tongue:

Βεβαίως, η ημιμαθεια είναι εμφανής σε όλους μας. Και σε πολλά θέματα, βαδίζουμε ακόμα με δοκιμή και πλάνη, σα τους πίθηκους:drinks: που βλέπουν τη μαύρη πλάκα στην γνωστή ταινία του Κιούμπρικ, με μουσική υπόκρουση αν θυμάμαι καλά από τους πλανήτες του Γκούσταβ του χολστ. Μη σκατε, χόμπι είναι. :party:
 
Last edited:




christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.439
Reaction score
13.573
- η τονική ισορροπία αρκεί. - αποπροσανατολίζεις την κουβέντα.
πως αντιλαμβανομαστε με το αυτι, αν ενα ηχειο εχει τονικη ισοροπια η οχι
[DOUBLEPOST=1563918685][/DOUBLEPOST]
Ανατροπή και πέναλτι στον καγκουρα απέναντι!!
:):drinks:
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.526
Reaction score
132.518
ανατρεπεται ο εαρ, δεν ειναι δυνατον
Όχι βέβαια, μέχρι να τελειώσουν οι τριχες που έχω να μοιραστώ με φίλους που τις ζητάνε, θα είμαι πάντα κει, μέχρι να γίνω γουλί.:p

Το κακό με τη δυσκολία αντίληψης της πραγματικότητας, είναι ότι κανείς τους δε διαφωνεί με τις δικές μου απόψεις, εκτός του ντιμιφουτ.

Οι δικές μου προσωπικές αυτές "απόψεις", είναι η αγάπη για τα μαγκνεπαν, και για τα φουσκωμένα μπάσα στα άνω αποδεκτά επίπεδα των διασταυρωμενων με τυφλές δοκιμές ταργκετ κερβ από τις μελέτες της ψυχοακουστικης.

Ο ντιμιφουτ διαφωνεί και με τα δύο.

Άλλες προσωπικές απόψεις, ουσιαστικά δεν έχω στο οντιο, πέραν κάτι ψιλων γραμμάτων, όπως πχ η προτίμηση στα γκοερτζ και στους πυκνωτές της ανσαρ ή στους λαδιού με Κόπερ φοιλ. :tongue:

Τα υπόλοιπα όλα που επαναλαμβάνω, δεν αποτελούν προσωπικές απόψεις. Αυτό όμως, δεν μπορούν να το αντιληφθούν..:p:D

Επίσης δε μπορούν να αντιληφθούν ότι πρακτικά αδιαφορώ για τις προσωπικές μου ..απόψεις.8-)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.188
Reaction score
82.917
Οι δικές μου προσωπικές αυτές "απόψεις", είναι η αγάπη για τα μαγκνεπαν, και για τα φουσκωμένα μπάσα στα άνω αποδεκτά επίπεδα των διασταυρωμενων με τυφλές δοκιμές ταργκετ κερβ από τις μελέτες της ψυχοακουστικης.

Ο ντιμιφουτ διαφωνεί και με τα δύο.
Και κόβεις και πολύ τα πρίμα. :p
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.834
Μηνύματα
2.919.344
Members
38.103
Νεότερο μέλος
panagiotis8181
Top