Γιατί οι AVR's έχουν τόσο χαμηλό SINAD?

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.208
Reaction score
56.322
απολυτος σωστα :hi: μονο που πρεπει να εισαι μπιλ γκειτς για να το σιαξεις οπως το σιαχνεται
εσεις Μεσιε Μπουτια:hi: τα σεβη μου:hi:
Chris υπερβάλλεις...Με τον χώρο που έχεις φτιάξει αυτό που χρειάζεσαι εσύ είναι ηχειακές πηγές με κατάλληλη σύνθεση και τοποθέτηση να βγάζουν ικανοποιητική κλίση που να ξεκινά από την πρώτη οκτάβα στην εγγενή απόκριση χωρίς να εφαρμόζονταν διορθώσεις από λογισμικό...Αν κάτι χρειαζόταν όμως μεγάλη υπομονή κι επιμονή,είναι η διαχείριση στις πρώτες οκτάβες...Διασκεδάζω όποτε κάποιος θα με παρατηρούσε για την επίδειξη κρεβατωμένου sub,αφού δεν ξέρει πόση τεχνογνωσία έχει εισπραχθεί με τέτοια σενάρια πάνω στην ενσωμάτωση sub με main...
 





christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.544
Reaction score
13.873
Chris υπερβάλλεις...Με τον χώρο που έχεις φτιάξει αυτό που χρειάζεσαι εσύ είναι ηχειακές πηγές με κατάλληλη σύνθεση και τοποθέτηση να βγάζουν ικανοποιητική κλίση που να ξεκινά από την πρώτη οκτάβα στην εγγενή απόκριση χωρίς να εφαρμόζονταν διορθώσεις από λογισμικό...Αν κάτι χρειαζόταν όμως μεγάλη υπομονή κι επιμονή,είναι η διαχείριση στις πρώτες οκτάβες...Διασκεδάζω όποτε κάποιος θα με παρατηρούσε για την επίδειξη κρεβατωμένου sub,αφού δεν ξέρει πόση τεχνογνωσία έχει εισπραχθεί με τέτοια σενάρια πάνω στην ενσωμάτωση sub με main...
Καμια διαφωνια, τα υποβαθυφωνα μου ειναι 40hz -160hz + - 6db maximum SPL 125 dB
Απ τα 40 και κατω δεν, ωστοσο αν ανεβασω εστω και 3 db της χαμηλες συχνοτητες ;) ειναι υπερβολικο το μπασσο, βεβαια αν ηταν ενας τυπικος χωρος εχω την εντυπωση οτι θα γινοταν κολαση τωρα οχι αλλα δεν μου αρεσει εμενα το υπερβολικο μπασσο
ισορροπια θελω σε ολο το φασμα:hi:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.208
Reaction score
56.322
Καμια διαφωνια, τα υποβαθυφωνα μου ειναι 40hz -160hz + - 6db maximum SPL 125 dB
Απ τα 40 και κατω δεν, ωστοσο αν ανεβασω εστω και 3 db της χαμηλες συχνοτητες ;) ειναι υπερβολικο το μπασσο, βεβαια αν ηταν ενας τυπικος χωρος εχω την εντυπωση οτι θα γινοταν κολαση τωρα οχι αλλα δεν μου αρεσει εμενα το υπερβολικο μπασσο
ισορροπια θελω σε ολο το φασμα:hi:
Το μπάσο που αντιλαμβάνεσαι τότε δεν είναι υπερβολικό σε ενέργεια,αλλά...ανισόρροπο.Για την εξισορρόπηση δε χρειάζεται κατάλληλη διαρρύθμιση σε υποβαθύφωνες μονάδες.

Να δημοσιεύσεις spectrogram με τα επιμέρους κανάλια εκπέμποντα μαζί και θα δούμε...Αυτό εξάγεται από το κλασσικό sweep και όχι περιστρεφόμενο μικρόφωνο.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.544
Reaction score
13.873
οταν θα ναρθ ο γιος θα αναρτησω της χθεσινες μετρησεις μια μερα με παιδευαν οι ατιμες οι συχνοτητες της εσιαξα με το rew οσο ξερω εγω το εργο του διαολου που ακουει στο ονομα rew ;)
εσιαξα και πρεσεντ οπως προβλεπε, τα κρατησα , μετα τα μηδενισα ολα
φτου κι απ την αρχη αυριο, με οσο δυνατον μικροτερες επεμβασεις στο EQ;)
 

Μηνύματα
4.536
Reaction score
7.839
Δες απο ενα παλιό sweep στο Distortion
Τώρα βράδυ κλειστές πόρτες pc fans στο silent έπεσε πολύ.
αλλά τώρα δε μπορώ να κάνω :o

noise floor.jpg


το απόγεμα ήταν τόσο.

έχω κοντά σχολείο, περνάει δρόμος, αφυγραντίρας - aircondition, τα fan του pc στο auto ήταν εκεί στα 36-37
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.131
Reaction score
134.459
παλι αγριεψες
Ένα κοκομπλοκο λίγο πήρες πρέφα πολυκαναλο στου Μάρκου, συ τα'πες.
Εγώ το έχω προχωρήσει πολύ παραπάνω, 13 δορυφόροι γύρω γύρω σου λένε το ποίημα.
Επιστροφή στα 2 ηχεία είναι κακούργημα.
Και λίγα λέω. Λόγω ευγένειας, γιατί είμαι καλός άνθρωπος.

Άμα μάθεις στα πολλά ηχεία, είναι μετά αηδία το άλλο, το πετσοκομμενο.

Σα να σου λένε σένα βγάλε το ένα ηχείο, πέτα τα σαμπ, κι άκου μόνο από το άλλο ηχείο, μονοφωνικά, γ@μάει. Γιατί έτσι. Άποψη.
Περισσοτερα θα έλεγες εσύ από όσα είπα γω.
Λίγα είπα. Πολύ λίγα.

Κι ένα μαιμουδολινκ καλύτερο απ τα δικά σου τα ρεμπέτικα της φυλακής:


Μαντ Ρας, Έρωτας. Βορτεξ, ποίημα.
Μετα-μόρφωση. Μετα-μορφώσου.
Μορφωμένος άνθρωπος, homo morfosius.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.131
Reaction score
134.459
Όπως βλέπεις τα πριόνια του γουιζι τις χεβιμεταλιες, έτσι βλέπω τα ρεμπέτικα, προτιμώ πριόνια και κομπρεσέρ.

Όλα μουσικές είναι, δε διαφωνώ, μα εδώ χωράει το γούστο, όχι στα στέρεα.

Ας μείνουμε στον γκλας που εκτιμάμε αμφότεροι, ας μη βλέπουμε τι μας χωρίζει, αλλά τι μας ενώνει.




Απλή, κοινή λογική.


images (7).jpeg


Αϊνστάιν ον δι Μπιτς, Μπιτς.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.301
Reaction score
83.296
Τώρα βράδυ κλειστές πόρτες pc fans στο silent έπεσε πολύ.
αλλά τώρα δε μπορώ να κάνω :o

View attachment 203801

το απόγεμα ήταν τόσο.

έχω κοντά σχολείο, περνάει δρόμος, αφυγραντίρας - aircondition, τα fan του pc στο auto ήταν εκεί στα 36-37
Δεν εχεις αποθηκευμένα sweeps? Έχω λόγο που στο λεω. Άσε το RTA, δεν δείχνει όλο τον θόρυβο, μόνο τον θόρυβο του χωρου δείχνει..
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.208
Reaction score
56.322
Μωρέ σκατ΄παιδο είσαι άλλά ας μην το κάνουμε θέμα. :p
τον ακουω τον φιλιππα μρε χερ ντοκτορ αλλα ακουω και ρεμπετικα
αλλα εσυ στερεισαι καλιτεχνικως περι των ρεμπετικων :party: :drinks:
θα σου βαλω και το καταλληλο ασμα

Λέγε με σκατόπαιδο,του Atmos αλφαμίτη,
όπως σου κατεβεί.
Λέγε με παλιόπαιδο, λέγε με και πρήχτη,
ωμό ναρκισσιστή.
Μα μη με λες δικάναλο και λάμπας εραστή.
Τις τρίχες που έχασα για σένα
δεν λες ούτε ευχαριστώ,
και δεν μπορείς ένα Rehdeko
να το λες ευχάριστο.

Λέγε με στρατόπεδο,του Trinnov ισοβίτη,
στο SINAD διχαστή.
Μα μη με πεις του hi-end πιστό αγωνιστή .
κάνε μου τρολάρισμα,περί spotify
με ανάλυση όση θες,
πως με τα sub που έβαλα στους δικούς μου τοίχους
χύθηκε καφές.
Μη λες για ισοπέδωση και bassheads άμα θες.

Ό,τι και αν φώτισα σε σένα
ηχείο πήρες άχρηστο
μα δεν μπορείς χάλια spinorama
να μου λες ευχάριστο.

Λέγε με ανισόρροπο,καράφλα παπαγάλο
του Tesla αρμοστή.
Μα μη μου φτιάχνεις target curve με κλίση πριμαριστή.
 


Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Τώρα βράδυ κλειστές πόρτες pc fans στο silent έπεσε πολύ.
αλλά τώρα δε μπορώ να κάνω :o

View attachment 203801

το απόγεμα ήταν τόσο.

έχω κοντά σχολείο, περνάει δρόμος, αφυγραντίρας - aircondition, τα fan του pc στο auto ήταν εκεί στα 36-37
χαμος στο survivor :lolsign:

The noise floor in the distortion plots is obtained from the spectrum of the signal captured before the sweep is output, it combines any acoustic and electronic noise and includes the process gain of the FFT length used.

nf.jpg
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.607
Εχω στειλει πμ στον Λεανδρουκο να ανεβασει και για μενα ενα γραφημα καλο για να λεω οτι ειναι απ΄το δικο μου σεταπ αλλά χαθηκε. Αντε καλε Λεανδρε στειλε τιποτε να τους ξεσκισω... :roflmao: :roflmao: :roflmao:
20bf63de91da8f2ea0d632b66ad0f3cd.gif
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.927
Reaction score
79.422
Εχω στειλει πμ στον Λεανδρουκο να ανεβασει και για μενα ενα γραφημα καλο για να λεω οτι ειναι απ΄το δικο μου σεταπ αλλά χαθηκε. Αντε καλε Λεανδρε στειλε τιποτε να τους ξεσκισω... :roflmao: :roflmao: :roflmao:
View attachment 203807
μόνο την πάρτη σου σκέφτεσαι :laugh:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.198
Reaction score
6.109
Εχω στειλει πμ στον Λεανδρουκο να ανεβασει και για μενα ενα γραφημα καλο για να λεω οτι ειναι απ΄το δικο μου σεταπ αλλά χαθηκε. Αντε καλε Λεανδρε στειλε τιποτε να τους ξεσκισω... :roflmao: :roflmao: :roflmao:
View attachment 203807
Όλο μουφες είσαι καλή μου, πμ δεν μου έστειλες ποτέ, μη περιμένεις λοιπόν και γράφημα. Στείλε λοιπόν μύνημα εκεί που πρέπει να σου στείλει κι εσένα μια μέτρηση κάποιου τρίτου, απογευματινή, καλοκαιρινή, προ λοκνταουν, με aircondition να δουλεύει, για να σου πει πόσο επίπεδο θορύβου πιθανολογεί ότι μπορεί να έχεις τώρα το βράδυ με απαγόρευση κυκλοφορίας, ξέρει αυτός από διαρροές... προσωπικής αλληλογραφίας....
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.133
Μηνύματα
2.930.077
Members
38.140
Νεότερο μέλος
Microvios
Top