Αναβάθμιση καλωδίων ρεύματος σε REL Subwoofers








Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.745
Reaction score
29.216
Αν μιλάς για βλώδια ηχείων όχι γιατί τα δικά μου είναι ενεργά . Αρα 3 δρόμοι 3 βλώδια ανά ηχείο.
Ιωάννης ο Τριβλώδιος.
...
Πού είναι αυτοί οι μοντεράτορες όταν τούς χρειάζεσαι??
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.115
Reaction score
55.840
...
Καλό όπως έχω ξαναπεί πολλάκις είναι να δοκιμάζεις χωρίς να "πληρώνεις".
Το να πληρώσεις γουρουνι στο σακί είναι πολύ μεγάλο ρίσκο ειδικά για καλώδια κάτι το οποίο μας δείχνει άντρα πολύ θαρραλέο αλλά τελικά πάρααα πολύ απρόσεκτο.
Σαν και αυτούς πχ που παντρεύονται και τρίτη φορά :p
Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω πάνω σε αυτό... Μου φαντάζει άνευρη μια χομπίστικη ενασχόληση χωρίς το ενδεχόμενο να γινόταν κάποιο στραβοπάτημα για το οποίο θα έπρεπε να υπάρχουν οπωσδήποτε επιπτώσεις.Θεωρώ ότι είναι πιθανότερο να διδασκόμαστε από τα λάθη μας πώς να κάνουμε καλύτερες επιλογές άμα δεν θα παίζαμε ΄΄εκ του ασφαλούς΄΄. Γενικώς δεν βλέπω πώς θα μπορούσε κάποιος να γίνει καλύτερο άτομο αποποιούμενος τα στραβοπατήματα σα να μην είχαν ποτέ πραγματοποιηθεί αυτά,τελώντας παράλληλα υπό άτυπο καθεστώς ΄΄ατιμωρησίας΄΄.
19 σελίδες ρε παλιοσκυλα για τα καβλωδια;
Κατά βάθος είναι για... ποιότητα αναβαθμίσεων. :sneaky:
 



JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.490
Reaction score
27.226
Αν μιλάς για βλώδια ηχείων όχι γιατί τα δικά μου είναι ενεργά . Αρα 3 δρόμοι 3 βλώδια ανά ηχείο.
Επίσης , ξέχασα , αν μιλάτε για βλώδια τροδοσίας , (ΣΙΑ που είσαι sia ) , μιλάμε για 5 τουλάχιστον βλώδια τροφοδοσίας , χωρίς την πηγή . Με την πηγή πάμε στα εξι βλώδια τροφοδοσίας.
Τι συζητάτε τώρα?
Οτι αν αλλάξετε ένα μόνο βλώδιο τροφοδοσίας θα ακουστούν διαφορές?


Ευλόγησον .
Kondo ρεύματος σιγουριά :dance2:
Βρε καλώς το παιδίίίί .
 

Μηνύματα
1.918
Reaction score
2.851
Επίσης , ξέχασα , αν μιλάτε για βλώδια τροδοσίας , (ΣΙΑ που είσαι sia ) , μιλάμε για 5 τουλάχιστον βλώδια τροφοδοσίας , χωρίς την πηγή . Με την πηγή πάμε στα εξι βλώδια τροφοδοσίας.
Τι συζητάτε τώρα?
Οτι αν αλλάξετε ένα μόνο βλώδιο τροφοδοσίας θα ακουστούν διαφορές?


Ευλόγησον .

Βρε καλώς το παιδίίίί .
Εννοείται ότι θα ακούσουμε διαφορές. Εσύ θα πας για καφέ και όταν τελειώσουμε..
Θα σας ειδοποιήσουμε. :smoke:
 

Μηνύματα
15.247
Reaction score
17.303
Αυτό που έκανα ήταν μια ΄΄τραβηγμένη΄΄ υπόθεση εργασίας.
Η ποιότητα στη στερεοφωνική απεικόνιση συναρτάται στενά με την ομοιομορφία της off-axis προς την on-axis,όχι μόνο λόγω επικρατούσας ενέργειας από πεδίο αντήχησης,αλλά επειδή η κεφαλή μας τείνει να μη μένει ακλόνητη κατά τη διάρκεια ακροάσεων.Μια ανισόρροπη on-axis αλλά με ομοιόμορφη προς εκείνη off-axis και ομοιότητα εννοείται ανάμεσα στα επιμέρους κανάλια θ'απέδιδε μεν τονική ανισορροπία αλλά όχι ανώμαλη απεικόνιση σε κανονικές περιπτώσεις.

Η ποιότητα της απεικόνισης εκτός του MLP εξαρτάται από την ευρύτητα στη διασπορά και όχι μόνο την ομοιογένεια αυτής στο φάσμα..

Η υπόθεση του να είχαμε RT ελαττωματικό ως αντικατοπρικό είδωλο μιας ανισόρροπης off-axis απόκρισης ισοδυναμεί με την απόπειρα αντιστάθμισης ενός λάθους μ'ένα άλλο. Κάθε άλλο παρά ιδεώδης επανορθωτική δράση.


΄΄Γίνετε ο πρώτος που θα...εξομολογήσει το προϊόν΄΄... :lolsign:
Καλά δεν ρωτάω, ζητάω μεγαλύτερη ανάλυση στα γραφόμενα σου για να χτίσω ένα βασικό θεωρητικό υπόβαθρο για το θέμα. Είναι και Παρασκευή χα χα, μέρα χαλάρωσης.
Αλλά αυτά που γράφεις ισχύουν και για τα παρόμοια θέματα που συνεισφέρει το δωμάτιο (όχι μόνο το ηχείο), έτσι δεν είναι ; Βασικά εγω για το δωμάτιο με ενδιέφερε περισσότερο και την ζημιά που αυτό κάνει. Σχετίζεται με του ηχείου βέβαια και όλα αυτά που λές.

Με λίγα λόγια η ερώτηση είναι .... (ξέχνα λίγο το RT) μπορούμε να κάνουμε αντικατοπτρισμό (για ένα περιορισμένο εύρος συχνοτήτων που έχουμε πρόβλημα στην ον άξις) στην οφ άξις κατάσταση, αφήνοντας ανακλάσεις να αναπτυχθούν στην οφ άξις περιοχή ενω ήταν να τις πνίξουμε ... ώστε να έχουμε τονική ισορροπία , χωρίς να χαλάσουμε την στερεοφωνική εικόνα ;

Με λίγα λόγια ότι είπε ο Ντάνι στο βίντεο που εσυ πόσταρες (πιο πίσω, κάπου) αλλά χωρίς να χαλάσει η στερεοφωνική εικόνα.... αφού απλώς θα αφήσουμε επίτηδες αφρόντιστες και για μόνο κάποιο εύρος τους στην οφ άξις. Εξάλλου αυτό που μετράει είναι τι θα ακούσουμε στην MLP και γύρω γύρω μας (συν πλήν) ώς σύνολο.
Το ερώτημα δηλαδή μου προέκυψε απο το συνδυασμό αυτού που λέει ο Ντάνι και του πόστ σου.

Επίσης, μπορούμε να διαλέξουμε μια περιοχή για να τις αφήσουμε να αναπτυχθούν που δεν επηρρεάζει τόσο το κομπ φιλτερινγκ ή άλλα πράγματα.... δηλαδή π.χ. όχι τις πλάγιες ανακλάσεις που είναι σημαντικές , αλλά τις ανακλάσεις στο ταβάνι.

Βέβαια το θεωρητικά σωστό είναι να τα πνίξουμε όλα με απορρόγηση που θεωρούν πολλοί αλλά αυτό δεν γίνεται σε οικιακό, μη σου πω ούτε στουντιακό περιβάλλον, οπότε δεν το εξετάζω καθως έτσι και αλλιώς δεν θα μάθω ποτέ "που" οδηγεί. χα χα
 
Last edited:

Μηνύματα
1.918
Reaction score
2.851
Καλά δεν ρωτάω, ζητάω μεγαλύτερη ανάλυση στα γραφόμενα σου για να χτίσω ένα βασικό θεωρητικό υπόβαθρο για το θέμα. Είναι και Παρασκευή χα χα, μέρα χαλάρωσης.
Όχι άλλο κάρβουνο.
:headbang:
 



Μηνύματα
15.247
Reaction score
17.303
Νεαρέ μου, άπειρε και αφολοσόφητε χέβι μεταλά, :D όταν μεγαλώσεις και γίνεις ή σε κάνει με το ζόρι η ζωή πιο σοφό με σφαλιάρες που θα πέφτουν βροχή, θα συνειδητοποιήσεις ότι με αυτόν που διαφωνούσες πιο πολύ στη ζωή σου και τον έχασες θα στενοχωρηθείς πολύ περισσότερο, απο τους άλλους, όταν τον χάσεις.

Απο την άλλη μπορεί να μην το καταλάβεις και ποτέ. Αυτό θα είναι η προσφορά του χέβι μέταλ στην ζωή σου χα χα. Φτιάχνει "σκληρούς" άντρες χα χα.

Πάντως μου άρεσε το "Όχι" που έγραψες , μόνο και μόνο επειδή μπόρεσε να βάλει like αμέσως ο Πέτρος και του δόθηκε αυτή η ευκαιρία να εκφράσει τα σκοτεινα του συναισθήματα δια το άτομόν μου. :D
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.990
Μηνύματα
2.924.779
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top