Αναβάθμιση καλωδίων ρεύματος σε REL Subwoofers


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
@SpZach
Ισχύει αυτό που λες -γράφεις , αλλά όπως και ό ίδιος γράφεις είναι περισσότερο πρόβλημα των ίδιων των συσκευών και λιγότερο των καλωδίων , χωρίς όμως αυτά να είναι άμοιρα ευθυνών .
Με λίγα λόγια μηχανήματα που την ακούν εύκολα σε αλλαγές καλωδίων είναι κακοσχεδιασμένα , αλλά και τα καλώδια που προκαλούν προβλήματα είναι κακοσχεδιασμένα επίσης.
Παλαιοτερα θεωρουσα οτι οι ακριβοι ενισχυτες ηταν de facto καλης σχεδιασης και η ανωτερωτητα τους οφειλεται στην καλη ποιοτητα κατασκευης, τα καλα υλικα, τα στιβαρα τροφοδοτικα κτλ και δεν περιμενα οτι θα εχουν σοβαρα σχεδιαστικα προβληματα τα οποια θα επρεπε να με απασχολουν.
Μολις προσφατα ανακαλυψα ποσο τραγικοι ειναι καποιοι υποτιθεμενοι καλοι ενισχυτες βλεποντας καποια reviews με μετρησεις (Amir) και τοτε μου ηρθε φλασια για το ποσο συχνα συναντουσα συστηματα με ενισχυτικα υπερανω υποψιας οπου οι διαφορες στα καλωδια ηταν αμεσα ακουστες ενω σε αλλα συστηματα δεν ακουγοταν καμια διαφορα. Οποτε το συμπερασμα μου ηταν οτι επειδη κυκλοφορει πολλη σαβουρα σε ενισχυτες, τα καλωδια ηχειων οντως επιφερουν αλλαγες στον ηχο αλλα οταν αυτο συμβαινει, ειναι καλυτερα να αλλαξεις ενισχυτη παρα καλωδια.
 

Μηνύματα
3.784
Reaction score
6.773
@thva Σήκω γρήγορα από το κρεβάτι να διαβάσεις τι γράφουν από πάνω🤣🤣🤣
Εγώ πάω για υπνο γιατί αύριο έχει δουλίτσα😁😁
 

Μηνύματα
1.918
Reaction score
2.851
Γιάννη, μία ερώτηξη, (διπλή)
κάποιοι κόβουν το ενσωματομένο καβλώδιο γεύματος και βάζουν χωριστό με φις και κάποιοι άλλοι καρφώνουν το εν λόγω καβλώδιο πάνω στον Μ/Σ. Το/α σχόλιο/α σου περικαλώ.
Αν κάπου κάνω λάθος διόρθωσε με καθότι ως ξέρεις δεν είμαι ηλεκτροτέτοιος.
 

Μηνύματα
7.398
Reaction score
12.045
Μόνο που η συγκεκριμένη δοκιμή, όχι μόνο δεν ήταν τυφλή, αλλά είχε και αρκετή δόση πόλωσης, ενώ η στάθμη ήταν ρυθμισμένη στο "περίπου", ρυθμισμένη με τη θέση του ποτενσιόμετρου και όχι με ντεσιμπελόμετρο. Αν διαφωνείς ως προς την αρκετή δόση πολώσης ( και επηρεασμού ), θυμήσου καλύτερα τί συνέβη εκείνη τη βραδιά όταν υποστήριξα ότι μου άρεσε το μαύρο καλώδιο. Έκτοτε, έχουν αλλάξει πολλά. Το σημαντικότερο, έχω κάνει προσωπικές unbiased δοκιμές στο σύστημά μου. Επαναλαμβάνω: πραγματικό, τυφλό τεστ... Το'χετε παληκάρια μου; Δεν το νομίζω...

Τα καλώδια παιδιά είναι σαν τις γυναίκες.
Σε άλλους κάθονται και σε άλλους όχι.
Το θέμα ειναι ότι αν δεν σου κάτσει κάποια δεν υπάρχει λόγος να την κυνηγάς και ούτε φυσικά να την κακολογείς επειδή έκατσε στον άλλον😀
Βολεύεσαι με αυτήν που σου «ταίριαξε» και πας παρακάτω. 😊😊
Δεν είναι αυτό το ζήτημα. Το ζήτημα είναι ότι θεωρείτε ότι βλέπετε με κάθε αλλαγή καλωδίων ότι τα βυζιά τους μεγαλώνουν όλο και πιο πολύ, ενώ όλα γεμίζουν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο το σουτιέν.

Τον Αμιρ τον εμαθα προσφατα και τον εχω παρακολουθησει ελαχιστα. Το HiFi ειναι για μενα ενα χομπι με το οποιο ασχολουμαι απο τα 14 μεν (40χρονια) αλλα με διακοπες on και off αρκετων ετων αναλογα την ορεξη (μια που εχω κι αλλα χομπι) και μου αρεσει να ψαχνω τα παντα εις βαθος. Τωρα ετυχε να ασχοληθω ξανα μετα απο τουλαχιστον 5 χρονια και ομολογω οτι οταν τον ανακαλυψα διαπιστωσα οτι προκειται για εναν ανθρωπο με τον οποιο συμφωνουμε σε πολλα πραγματα οσον αφορα το Audio αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο λογος του ειναι ευαγγελιο (τουλαχιστον οχι για εμενα) και εχω διαπιστωσει οτι πολλοι απο τους ειδημονες του ειδους εχουν πολυ συχνα αντιθετες αποψεις σε θεματα περι audio (παρ ολο που συμφωνουν απολυτα σε αλλα) και μαλιστα τεκμηριωμενα και οι μεν και οι δε και αυτο ειναι κατι που συμβαινει πολυ συχνα στην επιστημη.
Αυτο ομως που δεν μπορω να δεχθω με τιποτα ειναι τα μαγικα που φερνουν ακουστες βελτιωσεις που τις ακουν καποιοι με χρυσα αυτια τις οποιες ομως δεν μπορουν να τις τεκμηριωσουν με καμια επιστημονικη μεθοδο.
Οποτε σε μια συγκριση Αμιρ (μετρησεις, τεκμηριωση, επιστημη) VS Golden ears, θα εμπιστευτω σιγουρα τον πρωτο.
Να σημειωσω εδω οτι στο παρελθον λογω της ανοσιας μου στο placebo effect ειχα παει σε ΩΡΛ να κανω ακοογραμμα να σιγουρευτω οτι ακουω καλα γιατι ειχα παρευρεθει σε ακροασεις οπου οι υπολοιποι παρευρισκομενοι ακουγαν υποτιθεται διαφορες σε CD που ειχε περαστει με πρασινο "ειδικο" μαρκαδορο, και αλλη φορα που προσπαθουσα να διαπιστωσω την ανωτεροτητα ενος πανακριβου καλωδιου interconnect σε συγκριση με ενα αλλο φτηνοτερου μεν αλλα οχι φτηνου η κακου καλωδιου και δεν μπορουσα να χωνεψω το γεγονος οτι δεν ακουγα καμια διαφορα στην περιπτωση του CD ενω η διαφορα στο καλωδιο ηταν αδυνατον για εμενα να σιγουρευτω οτι οντως υπηρχε και αν ηταν υπερ του ενος η του αλλου ενω δεν ειχα κανενα προβλημα οχι μονο να αναγνωρισω αλλες πιο σημαντικες αλλαγες (πχ ενισχυτικα, καλωδια ηχειων, βελτιωσεις ακουστικης του χωρου κτλ) αλλα και να κανω και πολυ επιτυχημενες διορθωσεις σε τοποθετησεις ηχειων και subwoofer με το αφτι οντας για ενα διαστημα υπευθυνος στο τμημα HiFi και Pro Audio καταστηματος ηλεκτρικων και ηλεκτρονικων συσκευων στην πολη μου.
Mε απλα λογια ειχα πλεον πεπειστει οτι η ακοη μου ηταν μια χαρα και οτι απλα δεν ειχα χαζεψει απο τα υποτιθεμενα μαγικα του χαι εντ. Αν κατι προσφερει ακουστικη βελτιωση σε καποια ακουστικη αλυσιδα αναπαραγωγης, αυτη πρεπει με καποιο τροπο να μπορει να αποτυπωθει ως διαφορα σε καποια μετρηση και να τεκμηριωθει η θετικη της επιδραση με ελεγχομενη τυφλη δοκιμη. Αν αυτο δεν μπορει να γινει, τοτε ειναι απατη.
+1


Edit: Και με βάση τις δικές μου unbiased δοκιμές, το σύστημά μου δεν χαμπαριάζει απο αλλαγές καλωδίων ( μιλώντας για ποιοτικά κατασκευασμένα καλώδια ). Δεν έχει δείξει σημάδια επηρεασμού απο τα...τσαλιμάκια του δικτύου διανομής ρεύματος και γενικότερα, αδιαφορεί πλήρως αν του βάζω mogami η kimber. Επαναλαμβάνω όμως, τη διαφορά στο χρονισμό μεταξύ των δύο δρόμων των ηχειων ( μέσω εφαρμογής delay στο κροσόβερ ), μια χαρά τη φτύνει κατάμουτρα.
 

Μηνύματα
1.918
Reaction score
2.851
Μόνο που η συγκεκριμένη δοκιμή, όχι μόνο δεν ήταν τυφλή, αλλά είχε και αρκετή δόση πόλωσης, ενώ η στάθμη ήταν ρυθμισμένη στο "περίπου", ρυθμισμένη με τη θέση του ποτενσιόμετρου και όχι με ντεσιμπελόμετρο. Αν διαφωνείς ως προς την αρκετή δόση πολώσης ( και επηρεασμού ), θυμήσου καλύτερα τί συνέβη εκείνη τη βραδιά όταν υποστήριξα ότι μου άρεσε το μαύρο καλώδιο. Έκτοτε, έχουν αλλάξει πολλά. Το σημαντικότερο, έχω κάνει προσωπικές unbiased δοκιμές στο σύστημά μου. Επαναλαμβάνω: πραγματικό, τυφλό τεστ... Το'χετε παληκάρια μου; Δεν το νομίζω...



Δεν είναι αυτό το ζήτημα. Το ζήτημα είναι ότι θεωρείτε ότι βλέπετε με κάθε αλλαγή καλωδίων ότι τα βυζιά τους μεγαλώνουν όλο και πιο πολύ, ενώ όλα γεμίζουν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο το σουτιέν.



+1
Θα απαντήσω Νικόλα. Μισό..
 

Μηνύματα
1.918
Reaction score
2.851
..
Κοίτα. Εσύ μπορεί να το πήρες αλλιώς το πράγμα έκτοτε και κάποιοι βοήθησαν προς αυτήν την κατεύθυνση. No problem. Και εγώ στην αρχή άλλαζα γνώμες. Πλέον όχι. Ότι πω μένει
Και εμένα μου άρεσε λίγο το μαύρο γιατί διατηρούσε μια ουδετερότητα. Αν θυμάσαι έκανα βόλτες ακούγοντας στο χώρο και δεν έμεινα κολλημένος για να ακούσω τα μεσσαία ή τα υψηλά. Με ενδιέφεραν αλλοιώσεις λόγω μη συνέργιας με την συσκευή. Κάτι που γράφει ο Γιάννης με άλλα λόγια ίσως. Τελικά κατέληξα στην κουζίνα, όχι για να φαω χαχα αλλά από εκεί κάτι περίεργο άκουγα. Δεν μπορεί, θα το θυμάσαι. Πιθανόν και η αλληλοεπίδραση με τον χώρο.. Οι χαμηλές εκεί ακούγονταν καθαρά. Από πλαδαρές μέχρι στακάτες κλπ. Δεν με ενδιέφερε τι έπαίζε.. Εγώ έπιανα διαφορές.
Ευχαρίστως να πάρω μέρος σε άλλο τυφλό συγκριτικό. Έχω κάνει εξάλλου άπειρα πριν και μετά. Και θα πω την αλήθεια. Δεν έχω θέμα.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.490
Reaction score
27.226
Γιάννη, μία ερώτηξη, (διπλή)
κάποιοι κόβουν το ενσωματομένο καβλώδιο γεύματος και βάζουν χωριστό με φις και κάποιοι άλλοι καρφώνουν το εν λόγω καβλώδιο πάνω στον Μ/Σ. Το/α σχόλιο/α σου περικαλώ.
Αν κάπου κάνω λάθος διόρθωσε με καθότι ως ξέρεις δεν είμαι ηλεκτροτέτοιος.
Καλά ο καθένας κάνει ότι παπαριά θέλει .
Και ο δικός μου πρώτος μεγάλος τελικός Β2301L από γερμανία είχε κομένο καλώδιο τροφοδοσίας στους 10 πόντους και είχε ένα θηλυκό σούκο στην άκρη. Του είχα φορέσει ένα δικής μου κατασκευής 2χ3,00 καλώδιο με δύο αρσενικά σούκο για κάποια χρόνια , μέχρι που βρήκα το ίδιο το δικό του καλώδιο της KAWASAKI 3χ3 το πήρε ο φίλος από αμερική και μου το έφερε και το έβαλα επάνω.
Και πάλι όμως καμία διαφορά , απλά ήθελα να έχει το μαμά καλώδιο, 2,5 μέτρα 3χ3 .
Ηχητικά δεν είχε καμία απολύτως διαφορά , απλώς τον ήθελα μαμά.
Σιγά μην είχε διαφορά το 2χ3 , με το 3χ3 που βάζαν οι ιάπωνες και με γείωση , που δεν χρησιμοποιούσε η SANSUI .
Απλά έκοβε το τρίτο καλώδιο , στις δύο άκρες .
 

Μηνύματα
7.398
Reaction score
12.045
..
Κοίτα. Εσύ μπορεί να το πήρες αλλιώς το πράγμα έκτοτε και κάποιοι βοήθησαν προς αυτήν την κατεύθυνση. No problem. Και εγώ στην αρχή άλλαζα γνώμες. Πλέον όχι. Ότι πω μένει
Και εμένα μου άρεσε λίγο το μαύρο γιατί διατηρούσε μια ουδετερότητα. Αν θυμάσαι έκανα βόλτες ακούγοντας στο χώρο και δεν έμεινα κολλημένος για να ακούσω τα μεσσαία ή τα υψηλά. Με ενδιέφεραν αλλοιώσεις λόγω μη συνέργιας με την συσκευή. Κάτι που γράφει ο Γιάννης με άλλα λόγια ίσως. Τελικά κατέληξα στην κουζίνα, όχι για να φαω χαχα αλλά από εκεί κάτι περίεργο άκουγα. Δεν μπορεί, θα το θυμάσαι. Πιθανόν και η αλληλοεπίδραση με τον χώρο.. Οι χαμηλές εκεί ακούγονταν καθαρά. Από πλαδαρές μέχρι στακάτες κλπ. Δεν με ενδιέφερε τι έπαίζε.. Εγώ έπιανα διαφορές.
Ευχαρίστως να πάρω μέρος σε άλλο τυφλό συγκριτικό. Έχω κάνει εξάλλου άπειρα πριν και μετά. Και θα πω την αλήθεια. Δεν έχω θέμα.
Φυσικά και το θυμάμαι ότι έμεινες στη κουζίνα, μάλιστα θυμάμαι ότι είχες πει πως τις παρατηρήσεις σου και τον λόγο για τον οποιο έμεινες εκεί, θα τα ανέφερες στο συμπέρασμα της δοκιμής, κάτι που δεν θυμάμαι να έκανες, αλλά οκ, δεν μου φάνηκε παράξενο αυτό.
Η ουσία όμως δεν αλλάζει. Τυφλό τεστ παιδιά με μπλόφες και χωρίς να γνωρίζουμε τίποτα για το τί ακούμε κι εγώ μαζί σας! Να έρθει και ο @kanakiani μαζί! :p :p :p
 

Μηνύματα
1.918
Reaction score
2.851
Φυσικά και το θυμάμαι ότι έμεινες στη κουζίνα, μάλιστα θυμάμαι ότι είχες πει πως τις παρατηρήσεις σου και τον λόγο για τον οποιο έμεινες εκεί, θα τα ανέφερες στο συμπέρασμα της δοκιμής, κάτι που δεν θυμάμαι να έκανες, αλλά οκ, δεν μου φάνηκε παράξενο αυτό.
Η ουσία όμως δεν αλλάζει. Τυφλό τεστ παιδιά με μπλόφες και χωρίς να γνωρίζουμε τίποτα για το τί ακούμε κι εγώ μαζί σας! Να έρθει και ο @kanakiani μαζί! :p :p :p
Να πουμε και του Γιάννη....;
Αλλά άστο, θα κάνει μανούρα αν δεν έχουμε Sansui. :rolleyes:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.589
Reaction score
15.723
...3χ3 που βάζαν οι ιάπωνες και με γείωση , που δεν χρησιμοποιούσε η SANSUI .
Απλά έκοβε το τρίτο καλώδιο , στις δύο άκρες .
τόσο "βλαμμένη" ήταν...
θα μπορούσε να βάλει διακοπτάκι ground/lift και να έχει ένα ακόμη μπιχλιμπίδι στα μασίνια της!

αλλά ...καλύτερα που δεν το έκανε γιατί θα μας τα είχες κάνει "πορτοκάλια" με το: "πρώτη η sansui το έκανε!¨

:p :p :p :p
 

Μηνύματα
4.740
Reaction score
8.262
Τα καλώδια παιδιά είναι σαν τις γυναίκες.
Σε άλλους κάθονται και σε άλλους όχι.
Το θέμα ειναι ότι αν δεν σου κάτσει κάποια δεν υπάρχει λόγος να την κυνηγάς και ούτε φυσικά να την κακολογείς επειδή έκατσε στον άλλον😀
Βολεύεσαι με αυτήν που σου «ταίριαξε» και πας παρακάτω. 😊😊
Αρκεί να μην μας κάθονται.. με το ζόρι, επειδή πληρώσαμε :biggrin:
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.389
Reaction score
7.638
Η ουσία όμως δεν αλλάζει. Τυφλό τεστ παιδιά με μπλόφες και χωρίς να γνωρίζουμε τίποτα για το τί ακούμε κι εγώ μαζί σας! Να έρθει και ο @kanakiani μαζί!
Εγώ που δεν έχω χρυσά αυτιά προσφέρομαι να έρθω να αλλάζω τα καλώδια. Δεν θα συμμετέχω στη βαθμολόγηση.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.115
Reaction score
55.840
Αρκεί να μην μας κάθονται.. με το ζόρι, επειδή πληρώσαμε :biggrin:
Είσαι μεγάλος...΄΄μαστρωπός΄΄. Μόνο...πενηντάρικο δεν ζητάς. :lolsign:
...
Ινφλουένσερς λοιπόν παντού.
Νέα τάξη πραγμάτων. Γη επίπεδη και λοιπά; Ή κοίλη γη;
😜
Εβαλα να ακούσω λίγο σήμερα και έχω χαρούλες. Μην δίνεις σημασία σε αυτά που γράφω🤣🤣
Για τον χαμίρ λέω!
Και το άλλο το παππούδι επίσης.
Αυτόν που είχε κάτι δορυφόρους πάνω στο τζάκι κάτι άλλα δαπέδου ανάποδα και όλα αυτά τα διαφορετικά τα πρωτοπόρα.
Δύο παρατηρήσεις...Πρώτον άμα κάποια δεδομένα δεν μας ΄΄κάθονται΄΄ καλό θα ήταν να μην τα κακολογούμε και να μέναμε cool για όσους...θα τους κάθονταν.

Δεύτερον,όπως κάθε παντρεμένος θα μπορούσε να καταλάβει, υπάρχει και το φαινόμενο μια κατάσταση που μας είχε κάποτε καθήσει, για κάποιους λόγους με την πάροδο του χρόνου και τις τριβές της καθημερινότητας να μας καθόταν πλέον...μόνο στο στομάχι.Τουλάχιστον στην περίπτωση των καλωδίων οι εναλλαγές είναι πιο εύκολες... :sneaky:
 

Μηνύματα
15.247
Reaction score
17.303
καλό θα ήταν να μην τα κακολογούμε
Ναι του το είπα και εγω , είμαστε σκ@τάνθρωποι εμείς οι δύο. Να μην δούμε κανέναν καλό άνθρωπο αμέσως να τον κακολογήσουμε. Δεν χωράμε κάτω απο την καλή στέγη του Αμίρ. Μαρτυρίες μάλιστα λένε ότι απο όπου περνάει ο κόσμος νοιώθει αυτόματα μια ευεξία και μια ευωδία πλημμυρίζει το περιβάλλον. Εγω και ο Κανακιανι ως διαβολικοί άνθρωποι, μας προκαλεί μια αναστάτωση αυτό, όπως καταλαβαίνεις. :D :D
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.490
Reaction score
27.226
τόσο "βλαμμένη" ήταν...
θα μπορούσε να βάλει διακοπτάκι ground/lift και να έχει ένα ακόμη μπιχλιμπίδι στα μασίνια της!

αλλά ...καλύτερα που δεν το έκανε γιατί θα μας τα είχες κάνει "πορτοκάλια" με το: "πρώτη η sansui το έκανε!¨

:p :p :p :p
Περάστε κύριε.
Που να περάσω ?

ΟΞΩ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.115
Reaction score
55.840
Ναι του το είπα και εγω , είμαστε σκ@τάνθρωποι εμείς οι δύο. Να μην δούμε κανέναν καλό άνθρωπο αμέσως να τον κακολογήσουμε. Δεν χωράμε κάτω απο την καλή στέγη του Αμίρ. Μαρτυρίες μάλιστα λένε ότι απο όπου περνάει ο κόσμος νοιώθει αυτόματα μια ευεξία και μια ευωδία πλημμυρίζει το περιβάλλον. Εγω και ο Κανακιανι ως διαβολικοί άνθρωποι, μας προκαλεί μια αναστάτωση αυτό, όπως καταλαβαίνεις. :D :D
Μπορεί και ο ίδιος ν'ανήκω σε αυτή τη συνομοταξία , αλλά δεν θα ... συνωμοτούσα έστω και για ένα γενικότερο καλό όπως θα το εννοούσε κάποιος.
Περάστε κύριε.
Που να περάσω ?

ΟΞΩ.
Δεν ΄΄θα σας ειδοποιήσουμε΄΄ - όπως λέει ο marlboro man - αλλά θα σας... προειδοποιήσουμε.
 

Μηνύματα
15.247
Reaction score
17.303
ο Σάκης είναι αδερφός μου
Ποιός είναι ο Σάκης ; Σοβαρά το ρωτάω, μην αρχίσεις την πλάκα.
στον καρδιογράφο
Α, έτσι εξηγείται η μεγάλη απήχηση που έχει το audio στους απανταχού ιατρούς. Χρησιμοποιούν με τους ηλεκτρολόγους και τα μαστόρια κοινά εργαλεία. Και αυτοί έχουν τρυπάνια, πριόνια , κατσαβίδια, μαχαίρια και καρδιογράφους και στηθοσκόπια ακόμη. Είδες η ψυχολογία, όλα εξηγούνται. :D :D
συνωμοτούσα έστω και για ένα γενικότερο καλό όπως θα το εννοούσε κάποιος.
Σωστός. I am impressed.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.490
Reaction score
27.226
Γιάννη, μία ερώτηξη, (διπλή)
κάποιοι κόβουν το ενσωματομένο καβλώδιο γεύματος και βάζουν χωριστό με φις και κάποιοι άλλοι καρφώνουν το εν λόγω καβλώδιο πάνω στον Μ/Σ. Το/α σχόλιο/α σου περικαλώ.
Αν κάπου κάνω λάθος διόρθωσε με καθότι ως ξέρεις δεν είμαι ηλεκτροτέτοιος.
Ουδέν σχόλιον .
Ο καθένας κάνει ότι θέλει στα μηχανήματά του .
Και ο amp8 στην ιαπωνία που κάνει επισκευές και recaping , σε κάποια μηχανήματα κόβει και ξηλώνει το καλώδιο του κατασκευαστή , ανοίγει τρύπα βάζει IEC για να μπορεί μετά ο ιδιοκτήτης να αλλάζει καβλώδια κατά το δοκούν.
Της παλαβομάρας το πάτερο.
 

Μηνύματα
15.247
Reaction score
17.303
με κατανομή ανά οκτάβα αντικατοπτρική προς την απόκριση δεδομένου ηχείου σε μεγάλες γωνίες off-axis,έστω και αν θ'αντιστάθμιζε εν μέρει την όλη τονική συμπεριφορά,δεν θα γινόταν αποκατάσταση σε ανωμαλίες κατά τη στερεοφωνική απεικόνιση.
Πολύ ωραίο πόστ. Κρίμα που δεν έχω τις γνώσεις να το εκτιμήσω όσο θα ήθελα ή να το καταλάβω σε βάθος. Δίκο φυσικά αλλά ας το τυρρανήσω λίγο μπάς και το κατανοήσω καλύτερα απο απλά να το δεχτώ ως θέσφατο.

Αυτό που λές για την αποκατάσταση (καλώς επιτευχθείσας) της στερεοφωνικής απεικόνισης θα οφείλεται :

α) Στο ότι αυτή καθορίζεται περισσότερο απο την on axis απόκριση ;

β) μόνο για το RT ισχύει αυτό που λές ή και για την προσπάθεια μας να δώσουμε στις ανακλάσεις και άλλη διασπορά - κατεύθυνση; Περισσότερο ή λιγότερο σχετίζεται ένα τέτοιο αποτέλεσμα με το latter που λέω ή με τo former (RT) ;

Αλλαγή σε κατεύθυνση σαν σκοπός μας και προσπαθεια μας, θα είχε την ισορροπία στην σκηνή. Παράλληλα θα είχε και την όποια τονική διόρθωση σε κάποιο μέρος του φάσματος (που έχουμε πρόβλημα). Γιατί είναι αντικρουόμενα αυτά τα δύο ; Ούτε αυτό είναι θετικό να πράξουμε και δεν οδηγεί σε ισορροπία ;

Η αντικατόπτριση με επέμβαση με παθητική φροντίδα εκτός απο το τονικό πρόβλημα που θα λύσει γιατί αυτό εξαρτάται απο όλο το δωμάτιο (σαν σύνολο) , δεν έχει κατά ανάγκη σχέση με την στερεωφονική εικόνα στην MLP τουλάχιστον, η οποία δεν εξαρτάται τόσο απο την οφ άξις ; (ή εξαρτάται τόσο πολυ ;) Δηλαδή τονικά να δουλέψουμε σε όλο τον χώρο του δωματίου αλλά ανακλαστικά, κατευθυντικά να δουλέψουμε με όραμα-σκοπό μόνο τον χώρο της MLP.

Σόρρυ για το ακατανόητο, αλλά πρέπει να φύγω για δουλειά και εαν δεν το έγραφα τώρα ... δεν θα το έγαρφα καθόλου αργότερα. Καλά εσυ είσαι ικανός και να το καταλάβεις χα χα. Κάνε μια προσπάθεια και το επόμενο reply μου θα είναι καλύτερο (ελπίζω χα χα).
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.990
Μηνύματα
2.924.779
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top