Ποδήλατο

Μηνύματα
20.772
Reaction score
14.775
Και μιας και χρειάστηκε να κάνω εξαέρωση (bleeging) μετά την εγκατάσταση των νέων caliper (απόψε έβαλα και το μπροστινό, όχι ότι χρειαζόταν, αλλά καλύτερα να έχω και τα δύο νέα, άσε που αφήνουν περισσότερο περιθώριο σε σχέση με τα παλιά), μια πολύ ωραία και πρακτική εναλλακτική μέθοδος, την οποία και εφάρμοσα με επιτυχία!

 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.496
Reaction score
45.184
Βασικά με προβλημάτισε πολύ Σώτο.
Μου φαίνονται τρελά τα μεγέθη και η επίπτωση που θα έχει στη μόχλευση.
Περισσότερο μου κάνει για μια ακριβή διαφήμιση της 5 dev, διαβάζω ότι έχει πολλές αστοχίες στα προϊόντα της.
Δεν ξέρω πραγματικά, σύμφωνα με αυτούς πρέπει να πάω σε 160mm βραχίονα με 83,5 καβάλο, αυτό σημαίνει αλλαγές σε όλες τις ρυθμίσεις με ακόμα πιο επιθετική θέση οδήγησης, αρα χάνεις ακόμα πχιο πολύ σε άνεση. Το εργαλείο που μετράει το καβάλο και σου βγάζει το μήκος του βραχίονα πωλείται 200$ εντωμεταξύ :roflmao:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.586
Και μιας και χρειάστηκε να κάνω εξαέρωση (bleeging) μετά την εγκατάσταση των νέων caliper (απόψε έβαλα και το μπροστινό, όχι ότι χρειαζόταν, αλλά καλύτερα να έχω και τα δύο νέα, άσε που αφήνουν περισσότερο περιθώριο σε σχέση με τα παλιά), μια πολύ ωραία και πρακτική εναλλακτική μέθοδος, την οποία και εφάρμοσα με επιτυχία!

Αν δεν είσαι ψείρας ή πολύ απαιτητικός το βασικό bleeding με τη μέθοδο της βαρύτητας είναι αυτό που χρειάζεσαι. Απλό, γρήγορο, αποδοτικό. Αρκεί βέβαια να τοποθετήσεις όσο το δυνατό κατακόρυφα το σύστημα μανέτα-σωλήνας-δαγκάνα.
 

Μηνύματα
20.772
Reaction score
14.775
Είμαι "ευαίσθητος" στην αίσθηση των φρένων, και επίσης πιο εύκολα το κάνω αυτό, παρά να βάλω κατακόρυφα το σύστημα. Άσε που για να βάλεις τη μανέτα με αυτό τον τρόπο, ουσιαστικά πρέπει κάτι να χαλαρώσεις, είτε την ίδια είτε το τιμόνι (στα MTB, και γενικά ποδήλατα με ίσιο τιμόνι είναι εύκολο αυτό, αλλά στα drops, τρέχα γύρευε), αλλιώς δεν κάθεται κατακόρυφα το "ποτηράκι" στην οπή της μανέτας, και όλο το λάδι θα χυθεί έξω. Είναι και θέμα συνήθειας (ως τώρα το έκανα με τη σύριγγα, αλλά με το "αντλιάκι" αυτό είναι πιο εύκολο).
 

Μηνύματα
13.927
Reaction score
15.802
Είμαι "ευαίσθητος" στην αίσθηση των φρένων, και επίσης πιο εύκολα το κάνω αυτό, παρά να βάλω κατακόρυφα το σύστημα. Άσε που για να βάλεις τη μανέτα με αυτό τον τρόπο, ουσιαστικά πρέπει κάτι να χαλαρώσεις, είτε την ίδια είτε το τιμόνι (στα MTB, και γενικά ποδήλατα με ίσιο τιμόνι είναι εύκολο αυτό, αλλά στα drops, τρέχα γύρευε), αλλιώς δεν κάθεται κατακόρυφα το "ποτηράκι" στην οπή της μανέτας, και όλο το λάδι θα χυθεί έξω. Είναι και θέμα συνήθειας (ως τώρα το έκανα με τη σύριγγα, αλλά με το "αντλιάκι" αυτό είναι πιο εύκολο).
Όχι για να μεταφέρω την κόντρα εδώ, αλλά ο Κασελάκης δεν κάνει ποδήλατο ενώ ο Μητσοτάκης κάνει. :D :D 😍

Παρακαλώ ως πρός την τοποθέτηση σας, ως αρμόδιοι. :D :D

Για να είμαι και λίγο στο θέμα χα χα :


 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.586
Το βλέπω δύσκολο να μην "βάλεις" αέρα με αυτόν τον τρόπο. Ναι θέλει στήριξη το ποδήλατο όρθιο και να φέρεις το τιμόνι σε οριζόντια θέση αλλά με τη βασική μέθοδο με το χωνί είσαι ασφαλής και σίγουρος πως δε θα έχεις αέρα. Ίσως να μην πιάσεις την πίεση που θα έχεις με τα τα συνεχή μπρος - πίσω (πάνω χωνί και κάτω σύριγγα) αλλά χρειάζεσαι λιγότερο λάδι και ελάχιστο χρόνο για σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα.
Όχι για να μεταφέρω την κόντρα εδώ, αλλά ο Κασελάκης δεν κάνει ποδήλατο ενώ ο Μητσοτάκης κάνει. :D :D 😍
Με ένα τηλεφωνηματάκι λύνεται αυτό. Τώρα είμαστε στη φάση πουυ προβάλουμε οικογένεια, πιο μετά θα μπούμε στις αγκαλιές με τις γιαγιάδες, το καλοκαίρι στα μπάνια κ.ο.κ.
 

Μηνύματα
20.772
Reaction score
14.775
Όχι για να μεταφέρω την κόντρα εδώ, αλλά ο Κασελάκης δεν κάνει ποδήλατο ενώ ο Μητσοτάκης κάνει. :D :D 😍

Παρακαλώ ως πρός την τοποθέτηση σας, ως αρμόδιοι. :D :D

Για να είμαι και λίγο στο θέμα χα χα :


Τι κάνει ο Μητσοτάκης, ποδήλατο; Χα, χα, χα, χα... χααα... Επειδή τον είδες σε μερικές φωτό με το ΜΤΒ μια φορά το... χρόνο, κάνει ποδήλατο; :roflmao: :rolleyes::party:
 


Μηνύματα
20.772
Reaction score
14.775
Το βλέπω δύσκολο να μην "βάλεις" αέρα με αυτόν τον τρόπο. Ναι θέλει στήριξη το ποδήλατο όρθιο και να φέρεις το τιμόνι σε οριζόντια θέση αλλά με τη βασική μέθοδο με το χωνί είσαι ασφαλής και σίγουρος πως δε θα έχεις αέρα. Ίσως να μην πιάσεις την πίεση που θα έχεις με τα τα συνεχή μπρος - πίσω (πάνω χωνί και κάτω σύριγγα) αλλά χρειάζεσαι λιγότερο λάδι και ελάχιστο χρόνο για σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα.


Με ένα τηλεφωνηματάκι λύνεται αυτό. Τώρα είμαστε στη φάση πουυ προβάλουμε οικογένεια, πιο μετά θα μπούμε στις αγκαλιές με τις γιαγιάδες, το καλοκαίρι στα μπάνια κ.ο.κ.
Βασικά τον βγάζεις τον αέρα με αυτό τον τρόπο! Τρομπάροντας μαζεύονται οι φυσσαλίδες προς τα κάτω, και στη θέση τους μπαίνει το λάδι που έχεις στο χωνάκι, αρκεί να μην αφήσεις να χαμηλώσει η στάθμη του λαδιού στο χωνάκι, και ξαναμπεί αέρας. Μπορείς να το κάνεις 2-3 φορές αυτό, ξαναγεμίζοντας το χωνάκι, μέχρι να σταματήσουν κι οι τελευταίες φυσσαλίδες. Ε τώρα αν έχει μείνει και καμιά παγιδευμένη στο σύστημα, είμαι σίγουρος ότι με και τον άλλο τρόπο δεν θα εξασφαλιζόταν η απουσία της. Το αποτέλεσμα το βλέπεις έτσι κι αλλιώς στο φρένο, πόσο σφιχτό ή σπογγώδες είναι πλέον (αν είναι το δεύτερο, φυσικά δεν έχει γίνει δουλειά).
 


Μηνύματα
20.772
Reaction score
14.775
Είμαι στο τσακ να παραγγείλω σετ για εξαέρωση φρένων, είναι όμως λιγάκι ακριβό
Έχει κι φθηνότερα, για ποιο λόγο αυτό; Εδώ και χρόνια έχω πάρει ένα παρόμοιο σετ, δεν γίνεται κι αλλιώς δουλειά... αλλά κι ένα μπιτονάκι mineral λαδιού Shimano, γιατί αυτά τα μπουκαλάκια έχουν λίγη ποσότητα, τι να πρωτοκάνεις...
 


Μηνύματα
15.567
Reaction score
21.773
ε και τι α παης άλλο;
έχει την σύριγγα μαναχιάτς αν τη θες 18 ευρώ νομίζω.
είναι νταβραντισμένη βέβαια, το σωληνάκι μπαίνει με σπείρωμα και έχει μικρό μαστό στην άκρη για τα ρίχνει λάδι μέσα στο ματζαφλάρι
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.586
Τι παραπάνω έχει από το shimano;
Μερικά ευρώ :p

Μην πετάτε χρήματα https://www.aliexpress.com/item/100....order_list.order_list_main.15.290718029mtbNH δοκιμασμένο και άριστο για τη δουλειά του. Βέβαια χρησιμοποιώ μόνο το κυπελάκι, το μπουκάλι για απορρίματα και κίτρινο μπλοκ για τις δαγκάνες.

Θα το ξαναπώ πως θεωρώ πως η πίεση (θετική ή αρνητική) για την πλήρωση με υγρό του συστήματος των φρένων είναι επικίνδυνη. Αφήστε τη βαρύτητα να δουλέψει.
 

Μηνύματα
1.418
Reaction score
1.164
...Περισσότερο μου κάνει για μια ακριβή διαφήμιση της 5 dev, διαβάζω ότι έχει πολλές αστοχίες στα προϊόντα της.
Δεν ξέρω αν όντως το βίντεο έγινε για διαφημιστικούς λόγους αλλά για το θέμα έχουν γίνει βίντεο και από άλλους, πάντα εκεί καταλήγουν και νευριάζουν τους μπαρμπάδες που δε θέλουν ν' ακούν για τίποτε νέο και οδηγούν steel bikes με rim brakes και τα λεπτότερα λάστιχα που υπάρχουν...

Την 5DEV την παρακολουθώ καιρό, είναι εταιρεία φτιαγμένη από CEO που δούλευαν σε aerospace εταιρείες. Έχουν ελιτίστικη συμπεριφορά - πολιτική, για να το πω λαϊκά είναι κωλοεταιρεία με πανάκριβα προιόντα για τα οποία όντως εκφράζονται αρκετά παράπονα. Δυστυχώς, καθαρά αισθητικά τα cranks - stem που κατασκευάζουν είναι ότι πιο ωραίο έχω δει. Ευτυχώς που είναι πανάκριβα και όχι απλά ακριβά, έτσι δεν το σκέφτομαι καν.
 


Μηνύματα
20.772
Reaction score
14.775
Δεν ξέρω αν όντως το βίντεο έγινε για διαφημιστικούς λόγους αλλά για το θέμα έχουν γίνει βίντεο και από άλλους, πάντα εκεί καταλήγουν και νευριάζουν τους μπαρμπάδες που δε θέλουν ν' ακούν για τίποτε νέο και οδηγούν steel bikes με rim brakes και τα λεπτότερα λάστιχα που υπάρχουν...

Την 5DEV την παρακολουθώ καιρό, είναι εταιρεία φτιαγμένη από CEO που δούλευαν σε aerospace εταιρείες. Έχουν ελιτίστικη συμπεριφορά - πολιτική, για να το πω λαϊκά είναι κωλοεταιρεία με πανάκριβα προιόντα για τα οποία όντως εκφράζονται αρκετά παράπονα. Δυστυχώς, καθαρά αισθητικά τα cranks - stem που κατασκευάζουν είναι ότι πιο ωραίο έχω δει. Ευτυχώς που είναι πανάκριβα και όχι απλά ακριβά, έτσι δεν το σκέφτομαι καν.
Εγώ συμβιβάζομαι και με 165mm πάντως, όσο είναι και στο road! H shimano έχει τέτοιους βραχίονες νομίζω για ΜΤΒ, οπότε δεν υπάρχει λόγος για τους ακριβούς της 5dev, τι παραπάνω θα κάνουν δηλαδή;
 

Μηνύματα
1.418
Reaction score
1.164
Εγώ συμβιβάζομαι και με 165mm πάντως, όσο είναι και στο road! H shimano έχει τέτοιους βραχίονες νομίζω για ΜΤΒ, οπότε δεν υπάρχει λόγος για τους ακριβούς της 5dev, τι παραπάνω θα κάνουν δηλαδή;
Τίποτα, την εμφάνιση πληρώνεις. Luxury products...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.259
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top