Ποδήλατο


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.494
Reaction score
45.182
Θα δούμε Σώτο, το έχω και αυτό στο μυαλόμ, ας καταλήξω πρώτα σε trainer και βλέπουμε στη πορεία πως θα πάει. Θα βάλω αρχικά πρώτα το deda πάν και μετά βλέποντας και κάνοντας. Όλα μαζί μπουκώνει το μυαλό και η τσέπα!! :biggrin:
 


Μηνύματα
20.770
Reaction score
14.775
Εννοείται... εντωμεταξύ κι εγώ στα έξοδα έπεσα, πέρα από τις επισκευές / αλλαγές στα ποδήλατα (αρκετές) πήρα και νέο ρολόι (το περιμένω μετά από κάποιες ημερες) ένα Forerunner 265, γιατί το Coros ενώ δουλεύει κανονικά, έβγαλε μια λευκή κηλίδα στην οθόνη, που σπάει τα νεύρα! Δεν είναι ότι δεν φαίνονται τα διάφορα δεδομένα, αλλά και μόνο που τη βλέπεις... Και είναι κάτι που έχει συμβεί σε αρκετό κόσμο από ο,τι διάβασα (και σε ρολόγια και της Garmin παλιότερα). Αν ήμουν σίγουρος μπορεί να έπαιρνα το Coros Pace 3 (η νέα έκδοση), αλλά φοβάμαι τώρα με αυτή την οθόνη, μην παρουσιαστεί ξανά και σε αυτό (ίσως υπερβολικός ο φόβος) κι έτσι πήρα το garmin που έχει τελείως άλλη οθόνη, amoled...

IMG_20231002_111540.jpg

Προβλήματα που έχει ο κόσμος....
Α δες κι αυτό που έβαλα, μιας κι έχεις και εσύ το ίδιο! Αν σου συμβεί βέβαια έχεις ακόμα εγγύηση, μετά είναι το πρόβλημα! :geek:
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.223
Reaction score
7.230
Trainer χωρίς σύνδεση με εξελιγμένο software τύπου Zwift, Rouvy, Bkool κλπ είναι πιο βαρετή ασχολία από το διάβασμα των posts του prince. Στα 5 λεπτά θες να τα σπάσεις όλα.

Αποκλείεται ο Χρήστος να μην πατήσει γερά γιατί είμαι σίγουρος ότι θα τον "κερδίσουν" τα ρεκόρ στις διαδρομές.

Αυτή τη στιγμή στη "φτηνή" κατηγορία το Zwift που έβαλε ο Sotos είναι μονόδρομος.
Δεν θα διαφωνήσω (με τον αστερίσκο ότι προσωπικά ακόμα και το Zwift δεν με κράτησε) αλλά ο λόγος που το ανέφερα είναι πως ο Μπρέτσος μόλις πήγε και έδωσε 500€ για να αγοράσει tablet! Στο οποίο λέει θέλει να βάλει το προπονητικό software.

Άρα υπέθεσα πως δεν μιλάμε για Zwift et al. Γιατί αν μιλάμε όντως για Zwift, η αγορά αυτή που έκανε δεν είναι καθόλου καλή, καθώς χρειάζεσαι μια όσο δυνατόν μεγαλύτερη οθόνη μπροστά σου. Εγώ έχω βάλει μια παλιά TV (νομίζω 37 ίντσες, κάτι τέτοιο) και είναι οριακά, θα ήθελα κάτι μεγαλύτερο.

Οπότε το ιδανικό θα ήταν το trainer να μπει μπροστά στην TV, ή αν δεν γίνεται αυτό, να δώσεις 350€ (πάλι λιγότερα από το tablet) και να πάρεις μια 50άρα που θα μπει μπροστά στο trainer. Στην οποία εννοείται θα συνδέσεις το laptop ή το PC σου.

Τώρα αν κάποιος πει δεν έχω laptop και το PC δεν φτάνει να συνδεθεί εκεί που θα βάλω το trainer, ε, καλή τύχη, ξέρω γω. Ας κάνει Zwift στις 11 ίντσες. Εγώ δεν θα το έκανα.
 

Μηνύματα
2.327
Reaction score
5.277
Εννοείται... εντωμεταξύ κι εγώ στα έξοδα έπεσα, πέρα από τις επισκευές / αλλαγές στα ποδήλατα (αρκετές) πήρα και νέο ρολόι (το περιμένω μετά από κάποιες ημερες) ένα Forerunner 265, γιατί το Coros ενώ δουλεύει κανονικά, έβγαλε μια λευκή κηλίδα στην οθόνη, που σπάει τα νεύρα! Δεν είναι ότι δεν φαίνονται τα διάφορα δεδομένα, αλλά και μόνο που τη βλέπεις... Και είναι κάτι που έχει συμβεί σε αρκετό κόσμο από ο,τι διάβασα (και σε ρολόγια και της Garmin παλιότερα). Αν ήμουν σίγουρος μπορεί να έπαιρνα το Coros Pace 3 (η νέα έκδοση), αλλά φοβάμαι τώρα με αυτή την οθόνη, μην παρουσιαστεί ξανά και σε αυτό (ίσως υπερβολικός ο φόβος) κι έτσι πήρα το garmin που έχει τελείως άλλη οθόνη, amoled...

View attachment 307348


Α δες κι αυτό που έβαλα, μιας κι έχεις και εσύ το ίδιο! Αν σου συμβεί βέβαια έχεις ακόμα εγγύηση, μετά είναι το πρόβλημα! :geek:
Εγγύηση Σώτο???
Έπρεπε να πάρεις το epix pro ρε μαναμ...τόσο καλά μας πάνε τα οικονομικά ασουμε...
 

Μηνύματα
20.770
Reaction score
14.775
Εκτός εγγύησης, για 3 μήνες περίπου... Μωρέ καθόλου καλα δεν πάνε τα οικονομικά, αλλά τι να κάνς... που σου μπαίνει το σαράκι!
 

Μηνύματα
2.327
Reaction score
5.277
Εκτός εγγύησης, για 3 μήνες περίπου... Μωρέ καθόλου καλα δεν πάνε τα οικονομικά, αλλά τι να κάνς... που σου μπαίνει το σαράκι!
Ατυχία με την εγγύηση.
Αντε, καλοφόρετο το garmin!
Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα!
 

Μηνύματα
20.770
Reaction score
14.775
Πιθανόν θα πάρει και τη θέση του Edge 530 στις διαδρομές, να καταγράφει αυτό, και το edge απλά για τη βλέπω μπροστά μου, γιατι κι αυτό μου κάνει νερά τελευταία, και για να μην πέσω κι σε άλλα έξοδα! Ουφ... μαζεμένα ήρθαν... και πόσα είναι ακόμα (όχι για ποδήλατα) :rolleyes: :party:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.637
Reaction score
86.421
Δεν θα διαφωνήσω (με τον αστερίσκο ότι προσωπικά ακόμα και το Zwift δεν με κράτησε) αλλά ο λόγος που το ανέφερα είναι πως ο Μπρέτσος μόλις πήγε και έδωσε 500€ για να αγοράσει tablet! Στο οποίο λέει θέλει να βάλει το προπονητικό software.

Άρα υπέθεσα πως δεν μιλάμε για Zwift et al. Γιατί αν μιλάμε όντως για Zwift, η αγορά αυτή που έκανε δεν είναι καθόλου καλή, καθώς χρειάζεσαι μια όσο δυνατόν μεγαλύτερη οθόνη μπροστά σου. Εγώ έχω βάλει μια παλιά TV (νομίζω 37 ίντσες, κάτι τέτοιο) και είναι οριακά, θα ήθελα κάτι μεγαλύτερο.

Οπότε το ιδανικό θα ήταν το trainer να μπει μπροστά στην TV, ή αν δεν γίνεται αυτό, να δώσεις 350€ (πάλι λιγότερα από το tablet) και να πάρεις μια 50άρα που θα μπει μπροστά στο trainer. Στην οποία εννοείται θα συνδέσεις το laptop ή το PC σου.

Τώρα αν κάποιος πει δεν έχω laptop και το PC δεν φτάνει να συνδεθεί εκεί που θα βάλω το trainer, ε, καλή τύχη, ξέρω γω. Ας κάνει Zwift στις 11 ίντσες. Εγώ δεν θα το έκανα.
Εγώ το έχω στήσει δίπλα στο PC που έχει 32άρα οθόνη. Αν και είναι μες στη μέση βολεύει απίστευτα. Αν ήταν να χρειάζονται μετακινήσεις κάθε φορά που θα ασκηθώ ή αλλαγές χώρου, θα τα είχα παρατήσει εντελώς (κι έτσι κοντά είμαι).

Συμφωνώ ότι το τάμπλετ είναι μικρό για πλήρη εκμετάλλευση της εμπειρίας του trainer.

Μιλώντας για τον Χρήστο, πρέπει να του κάτσει και το software. To Zwift είναι ο βασιλιάς αλλά είναι πιο facebook και "φαντασιακό". Ενώ π.χ. το Rouvy έχει ρεαλισμό και εξομοίωση αληθινών διαδρομών.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.494
Reaction score
45.182
Εννοείται... εντωμεταξύ κι εγώ στα έξοδα έπεσα, πέρα από τις επισκευές / αλλαγές στα ποδήλατα (αρκετές) πήρα και νέο ρολόι (το περιμένω μετά από κάποιες ημερες) ένα Forerunner 265, γιατί το Coros ενώ δουλεύει κανονικά, έβγαλε μια λευκή κηλίδα στην οθόνη, που σπάει τα νεύρα! Δεν είναι ότι δεν φαίνονται τα διάφορα δεδομένα, αλλά και μόνο που τη βλέπεις... Και είναι κάτι που έχει συμβεί σε αρκετό κόσμο από ο,τι διάβασα (και σε ρολόγια και της Garmin παλιότερα). Αν ήμουν σίγουρος μπορεί να έπαιρνα το Coros Pace 3 (η νέα έκδοση), αλλά φοβάμαι τώρα με αυτή την οθόνη, μην παρουσιαστεί ξανά και σε αυτό (ίσως υπερβολικός ο φόβος) κι έτσι πήρα το garmin που έχει τελείως άλλη οθόνη, amoled...

View attachment 307348


Α δες κι αυτό που έβαλα, μιας κι έχεις και εσύ το ίδιο! Αν σου συμβεί βέβαια έχεις ακόμα εγγύηση, μετά είναι το πρόβλημα! :geek:
Σώτο αυτό λες κηλίδα?
Φαίνεται ως αντανάκλαση φωτός πάν στη οθόνη στη φώτο, σαβούρες τα coros...
Πολύ ευτυχείς και ικανοποιημένος με το θκόμ fenix, μετά το σοβαρό πρόβλημα που αντιμετώπισα με τη εξάντληση μπαταρίας όπου και βρέθηκε λύση, όχι φυσικά από τη garmin, η garmin τις παράδες θέλει μαναχά και μετά παρατάει τους πελάτες στο έλεος.

Όσο για το trainer μπροστά στη οθόνη γίνετε, έχω και μια εκπληκτική oled και πραγματικά θα το ζω το πράμα, αλλά πρέπει να στήνω και να ξεστήνω όλη τη ώρα. Θα το δοκιμάσω αλλά επειδή θα καταντήσει βαρετό θα παραμείνω στο tablet. 370€ έδωσα ρε Σύμο και αν μη τι άλλο θα το δλέυω και για άλλους λόγους, έλειπε μία τέτοια συσκευή, παλιά τη θεωρούσα περιττή συσκευή, οι ανάγκες τα έφεραν ετσά το πράμα που έγινε απαραίτητη.
 

Μηνύματα
15.567
Reaction score
21.773
(και εγώ με ταβλετ έχω βολευτεί , το έβαλα και καρτα 5τζι και κάνω δλεια στην παραλία ή αλλού)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.494
Reaction score
45.182
Εγω πήγα στο γιατρό γιατί μεγάλωσε ο βαθμός πρεσβυωπίας και δεν γκαλιουρίζω τίποτα από κοντά, με φαντάζεσαι κρόκ στη παραλία με τα γυαλιά χαμηλά στη μύτη και το κινητό, κάπου έλεος!!
Βασικά για το σπίτι θα είναι αποκλειστικά, γιαυτό επέλεξα αυτό της xiaomi που έχει μαναχά WiFi.
 

Μηνύματα
2.327
Reaction score
5.277
σαβούρες τα coros...
Πολύ ευτυχείς και ικανοποιημένος με το θκόμ fenix, μετά το σοβαρό πρόβλημα που αντιμετώπισα με τη εξάντληση μπαταρίας όπου και βρέθηκε λύση, όχι φυσικά από τη garmin, η garmin τις παράδες θέλει μαναχά και μετά παρατάει τους πελάτες στο έλεος.
Σαβούρες τα coros αλλά τα garmin μαμάνε? Άλλα καταλαβαίνω απο τα γραφόμενα σου μάστορα
 

Μηνύματα
20.770
Reaction score
14.775
Εγώ δεν τα είπα σαβούρες πάντως! Αλλά δυστυχώς προβλήματα ξεπροβάλλουν απότομα σε όποια συσκευή κι αν πάρεις... (το συγκεκριμένο εμφανίστηκε από τη μια στιγμή στην άλλη, σε τέτοιο βαθμό που όταν το είδα - όντας σε διαδρομή, νόμιζα ότι ήταν κάποιο εικονίδιο για τον καιρό! συννεφιά, ομίχλη, κλπ! :roflmao: :lolsign: )

ΥΓ. Για παράδειγμα το συγκεκριμένο πρόβλημα απαντούν ότι το έχουν συναντήσει και σε garmin... είναι θέμα κάποιου συγκεκριμένου τύπου οθόνης ή παρτίδας τους...

This is quite common on the Garmin Forerunner 245 - I wonder if they share the same screen vendor?


 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.223
Reaction score
7.230
370€ έδωσα ρε Σύμο και αν μη τι άλλο θα το δλέυω και για άλλους λόγους, έλειπε μία τέτοια συσκευή, παλιά τη θεωρούσα περιττή συσκευή, οι ανάγκες τα έφεραν ετσά το πράμα που έγινε απαραίτητη.
OK, αν ήταν ούτως ή άλλως χρήσιμο, κανένα θέμα.

Όσο για την τιμή, δεν θυμόμουν ακριβώς και το e-shop από το πρωί είναι down! Λέτε να φαλίρισε;
Ελπίζω να το έχεις παραλάβει ή αλλιώς να μην το έχεις πληρώσει. 😄
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.494
Reaction score
45.182
Σαν συσκευή το λέω ρε συ Μήτσου, η υποστήριξη ούτως ή άλλως κάποια στιγμή σταματάει, αφού οι μλκς βγάζουν κάθε εξάμηνο και νέο μοντέλο...
Είμαι ικανοποιημένος κυρίως από τη μπαταρία, τη ακρίβεια σε όλες τις μετρήσεις και φυσικά τη αντοχή, έχει περάσει ένα σκαζμό κακουχίες και δείχνει ακόμα σαν καινούριο. Το έχω κοπανήσει σε ότι μπορείς να φανταστείς, δεν έχει ούτε μια γρατσουνιά, στη ποιότητα κατασκευής είναι κορυφή η garmin, στα υπόλοιπα, άστα, βράστα!!
 

Μηνύματα
15.567
Reaction score
21.773
Εγω πήγα στο γιατρό γιατί μεγάλωσε ο βαθμός πρεσβυωπίας και δεν γκαλιουρίζω τίποτα από κοντά, με φαντάζεσαι κρόκ στη παραλία με τα γυαλιά χαμηλά στη μύτη και το κινητό, κάπου έλεος!!
Βασικά για το σπίτι θα είναι αποκλειστικά, γιαυτό επέλεξα αυτό της xiaomi που έχει μαναχά WiFi.
βασικά δεν σε φαντάζομαι στην παραλία καθόλου για να είμαι ειλικρινής, ώρα είναι να μου πεις οτι θα κάτσεις και σε ταβέρνα με θαλασσινά
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.236
Reaction score
20.851
@symos Κάνω προπονήσεις είτε σε MS Surface pro είτε σε laptop 13". Για το TrainerRoad που χρησιμοποιώ, μια χαρά είναι και τα δύο.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.494
Reaction score
45.182
OK, αν ήταν ούτως ή άλλως χρήσιμο, κανένα θέμα.

Όσο για την τιμή, δεν θυμόμουν ακριβώς και το e-shop από το πρωί είναι down! Λέτε να φαλίρισε;
Ελπίζω να το έχεις παραλάβει ή αλλιώς να μην το έχεις πληρώσει. 😄

παρέλαβα το πρωί αλλα δεν έχω κάνει ακόμα unboxing, ειχα μια πολυ δύσκολη βραδιά εψέ και προτίμησα να αράξω. Τώρα που το λες προσπάθησα να μπω και η σελίδα είναι όντως κάτ, ευτυχώς πρόλαβα!! :biggrin:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.230
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top