Featured Λόγοι να μη χρειαζόμασταν sub και κατά πόσον θα ίσχυαν...

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.764
Reaction score
20.647
Εννοεί βρε συ ότι στο δικό μου π.χ. το δωμάτιο επειδή είναι π.χ. πιο μικρό απο το δικό σου ... εμένα το χαμηλό θα μετατραπεί σε κυματική μορφή απο τα 120 Hz π.χ. και κάτω , ενώ στο δικό σου απο π.χ. 90 Hz και κάτω.
Και πόσο είν' το θκόμ' δηλαδή.. (1-0) :tongue:
Και τι, θα χαλάσει το σουφλέ.. ?
(ο ιδανικός παίχτης είμαι για να μιλήσεις γι' αυτά.. :biggrin:)
Έλα, πες τον πόνοσ' 'λεύτερα.. :cry:
 
Last edited:

Μηνύματα
14.538
Reaction score
16.372
Και πόσο είν' το θκόμ' δηλαδή.. (1-0) :tongue:
Και τι, θα χαλάσει το το σουφλέ.. ?
(ο ιδανικός παίχτης είμαι για να μιλήσεις γι' αυτά.. :biggrin:)
Έλα, πες τον πόνοσ' 'λεύτερα.. :cry:
Miracolo a Audio :D (Vittorio De Sica - Musica : Alessandro Cicognini). ¨Οχι σινεφίλ :D αλλά it will do.

 

Μηνύματα
144
Reaction score
488
Στην άριστα αναπαραγόμενη ιερή 3η οκτάβα, όπου βρίσκεται μια τεράστια ποσότητα μουσικής πληροφορίας και όγκος χαμηλού - μεσοχαμηλού, θα κριθεί τελειωτικά ο κάθε δορυφόρος (για την απόσταση ακρόασης που θα αναλάβει) και αυτή είναι η οκτάβα που θα καθορίσει τόσο τη μέγιστη SPL στάθμη, όσο και την ποιότητα - αληθοφάνεια του ακούσματος.

Τα σαμπ, στις 2 πρώτες οκτάβες, μπορεί να σηκώνουν μετρήσιμα μερικά (2-3, άιντε βαριά βαριά 4) dB SPL παραπάνω από την 3η οκτάβα, αλλά δεν "ακούγονται" αυτά ως "δυνατότερα", λόγω των γνωστών καμπυλών ακουστότητας. 😎
Μήπως θα μπορούσε κάποιος ευειδής χρήστης να αντιστοιχήσει τον όρο "1η οκτάβα" με το εύρος συχνοτήτων αυτής της έρμης πρώτης οκτάβας; Είναι 20-40Hz? Μήπως είναι 8-16 ή 16-32Hz από το πιο χαμηλό "ντο" που το βρίσκεις σε κάτι μαμούθεια εκκλησιαστικά όργανα; Μην είναι 27,5-55Hz που είναι η πρώτη οκτάβα στο πιάνο; Μήπως είναι τελικά 1-2Hz? Ξέρω ότι όλοι το γνωρίζουν αυτό εκτός από εμένα, αλλά όσο και αν ψάχνω, όσο και αν ρωτάω στους δρόμους τους περαστικούς με αποφεύγουν μετά
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.037
Reaction score
130.909
Δοκίμασε axe.

Δε θα σε αποφεύγουν. 🤣

Για τις οκτάβες που λέμε στο hi-fi, μην ψάχνεις συχνότητες οργάνων, θα αρχίσουν τα ..όργανα. Δεν μας νοιάζει το φάσμα των οργάνων, μπορεί να το ακούνε μόνον νυχτερίδες. 🤪😁

Το "ακουστό φάσμα" ψάξε:



Η πρώτη οκτάβα στο ακουστό φάσμα, είναι 20-40 κύκλους λοιπόν.

Στο hi-fi audio, στόχος είναι η αναπαραγωγή αυτού του ακουστού φάσματος υποτίθεται..

Υποτίθεται, μη το δέσεις και κόμπο.🤣😂😁
 
Last edited:

Μηνύματα
14.538
Reaction score
16.372
Οι περισσότεροι άνθρωποι παρόλο που η θεωρία λέει ότι αντιλαμβάνονται διπλασιασμό ανά 3 db στην πραγματικότητα αντιλαμβάνονται μετά τα 4-4.5 db

Αφού ματσάρεις με τις καμπύλες ακουστότητας ... μετά είναι θέμα γούστου. Μια αύξηση κάτω απο 250 Hz με περίπου 3 db ανά οκτάβα εμένα θα μου έφτανε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.037
Reaction score
130.909
Οι περισσότεροι άνθρωποι παρόλο που η θεωρία λέει ότι αντιλαμβάνονται διπλασιασμό ανά 3 db
Η θεωρία λέει ανά 10 dB.


When a sound is perceived to double in loudness, this corresponds to roughly an increase in 10 dB.
 


Μηνύματα
14.538
Reaction score
16.372
Μήπως είναι τελικά 1-2Hz
Με 2.5 Hz και beaming (σαν τα line arrays χα χα) στα 140 db ... τα τοιχώματα των κυττάρων τρίβονται μεταξύ τους και μετατρέπονται σε υγρό. ¨Αμεσος θάνατος.

Εάν αυτό το κάνεις με RF συχνότητες σπάνε τα τύμπανα σου ή 60 ΚHz έχεις στοχευμένο όπλο όπως αυτό που βλέπεις να έχουν στις διαδηλώσεις και σε κάνει να νοιώθεις ότι έχεις πάρει φωτιά λόγω αντίδρασης των skin receptor μας.

Αυτά μου αρέσουν εμένα να διαβάζω απο το audio. :D
Η θεωρία λέει ανά 10 dB.


When a sound is perceived to double in loudness, this corresponds to roughly an increase in 10 dB.
¨Εγραψα λάθος. Για να νοιωσεις οτι κάτι ακούγεται δυνατότερα.
 
Last edited:



Μηνύματα
144
Reaction score
488
Με 2.5 Hz και beaming στα 140 db ... τα τοιχώματα των κυττάρων τρίβονται μεταξύ τους και μετατρέπονται σε υγρό. ¨Αμεσος θάνατος.
Νομίζω ότι αν είχε τα χρήματα απόκτησης των κατάλληλων sub ο χρήστης ΕΑR θα το δοκίμαζε αυτό, απλά σε λίγο χαμηλότερες εντάσεις.. τόσο όσο, να ακουμπούν γλυκά τα κύτταρα μεταξύ τους
 

Μηνύματα
14.538
Reaction score
16.372
Φωτιά θα πέσει να μας κάψει. :D

Αυτός δεν πήγε ακόμη στον ¨Αρη ; :D

Είπε σε συνέντευξη ...πιστεύει λέει στον Θεό του Σπινόζα, αφού σου το έχω πεί.
Γενικά, όχι όλοι προφανώς, οι άνθρωποι αντιλαμβάνονται διαφορές στον ήχο από 1dB και πάνω.
Να αυτό λέω 100 ανθρώπους θα ρωτήσεις στο audio 100 διαφορετικές απαντήσεις θα πάρεις. :D (για το καθε τι χα χα)
 
Last edited:

Μηνύματα
14.538
Reaction score
16.372
Νομίζω ότι αν είχε τα χρήματα απόκτησης των κατάλληλων sub ο χρήστης ΕΑR θα το δοκίμαζε αυτό, απλά σε λίγο χαμηλότερες εντάσεις.. τόσο όσο, να ακουμπούν γλυκά τα κύτταρα μεταξύ τους
Τι δεν τον ξέρω ; Για αυτό έγραψα 140 db για να είμαστε ασφαλείς μπας και το δοκιμάσει, μην σκοτώσει και καινέναν , να τον γαργαλήσει τουλάχιστον. Ο θάνατος επέρχεται με τα 160 db. :D ¨Αφησα ένα περιθώριο ασφαλείας 20 db λέγοντας ψέμματα.

:D :D

Έβγαλες άκρη τελικά με τις οκτάβες ; Άλλες στην μουσική ; άλλες στο audio ; άλλες στην φυσική ; άλλες στην Ιατρική ; :D
 

Μηνύματα
144
Reaction score
488
Έβγαλες άκρη τελικά με τις οκτάβες ; Άλλες στην μουσική ; άλλες στο audio ; άλλες στην φυσική ; άλλες στην Ιατρική ; :D
Είδατε τι ωραίες που είναι οι κόρες Οκτάβες; Βασίλισσες, ειδικά οι πρωτότοκες.
Βασικά ήθελα να σιγουρέψω ότι οι διαβασμένοι εδώ μέσα αναφέρονται στις ίδιες συχνότητες κάθε φορά που αναφέρουν την αγία οικογένεια Οκτάβα.
 

Μηνύματα
14.538
Reaction score
16.372
οι διαβασμένοι εδώ μέσα αναφέρονται στις ίδιες συχνότητες
Οι διαβασμένοι είναι τόσο διαβασμένοι που νομίζουν ότι υπάρχουν και συχνότητες .... ενώ δεν υπάρχουν. :D

Το πολύ διάβασμα κάνει κακό. :D
 



Μηνύματα
14.538
Reaction score
16.372
Α έτσι λένε οι audio people ;

Σαν τo φώς, πότε τα φωτόνια και τα ηλεκτρόνια είναι κύμα και πότε σωματίδιο ; :D
¨Αστα αυτά τώρα όμως. Είναι "υψηλοενεργειακά" δεν είναι για εμάς.

Για τα Kali πες μου. Θα βάλω αυτά και θα τα πληρώσω κιόλας και θα είναι μικρότερα σε διάμετρο απο τα γούφερ του ηχείου μου (αλλά πιθανόν και λιγότερα εάν δεν πάρω απο οκτώ και πάνω) ; Θα βοηθήσουν ή θα χειροτερέψει το πράγμα σε τέτοια περίπτωση ;
 

Μηνύματα
5.311
Reaction score
6.462
Haute cuture ειναι ο thva λεμε...
Εγω συμβουλευομαι τα της κυματικης αφου απο τετοιες ιδιοτητες (η και απο τετοιες εαν θες ) διεπονται σε ολο το φασμα...
και αφου ως ετσι διαγιγνωσκονται ,αναλογα μπορουν και θεραπευονται/ελεγχονται κατα το δοκουν ...
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.595
Reaction score
28.580
Α έτσι λένε οι audio people ;
Όχι. Οι φυσικοί το λένε.

Σαν τo φώς, πότε τα φωτόνια και τα ηλεκτρόνια είναι κύμα και πότε σωματίδιο
Όχι. Είναι εντελώς διαφορετική η φύση τους.

Για τα Kali πες μου
Αν ξέρεις και μπορείς να τα συνδέσεις "αλυσίδα", τα κάνεις λάιν αρέυ με εξαιρετικές ιδιότητες.
(εγώ πάντως δεν ξέρω να δώσω τεχνικές συμβουλές για τη σύνδεση)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.607
Μηνύματα
2.910.983
Members
38.075
Νεότερο μέλος
demetris.loucaides@euthor
Top