Έκθεση Εικονα και Ηχος 2023

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.788
Reaction score
8.792
Εγώ πάντως έμεινα ευχαριστημένος.
Στο υπόγειο πράγματι έμεινα ενθουσιασμένος! Αν μπορούσα, αν είχα την δυνατότητα θα το έπαιρνα χωρίς σκέψη όλο το setup!
Όμως και οι υπόλοιπες εκθέσεις, ήταν καλύτερες από πέρυσι. Μέσα σε αυτά τα δωματιάκια, δεν μπορούμε να περιμένουμε και τον παράδεισο.
Αφού λοιπόν σε τόσο πρόχειρους χώρους ικανοποιήθηκαν τα προβληματικά αυτάκια μου, σημαίνει ότι η τεχνολογία έχει κάνει άλματα σε αυτόν τον τομέα.

Συγχαρητήρια σε όλους όσους είχαν συμμετοχή!
 


Μηνύματα
620
Reaction score
479
Άχρηστα είναι έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα setup...
Δε συμφωνώ με τη γενικευση.

Υπερκοστολογημενα χωρίς λόγο, ναι το δέχομαι απόλυτα.

Άχρηστα γενικά, όχι. Υπάρχουν και αξιόλογες λύσεις που μπορούν να παντρευτούν εύκολα, όμορφα και οικονομικά.

Δε χρειαζεται να κατεβάζει κάνεις αμασητο το ο,τι προσφέρει ο κάθε αντιπρόσωπος.
 

Μηνύματα
276
Reaction score
455
Δε συμφωνώ με τη γενικευση.

Υπερκοστολογημενα χωρίς λόγο, ναι το δέχομαι απόλυτα.

Άχρηστα γενικά, όχι. Υπάρχουν και αξιόλογες λύσεις που μπορούν να παντρευτούν εύκολα, όμορφα και οικονομικά.

Δε χρειαζεται να κατεβάζει κάνεις αμασητο το ο,τι προσφέρει ο κάθε αντιπρόσωπος.
Από τη στιγμή που η αγορά έχει κατακερματιστεί και έχουν ξεπεταχτεί εκατοντάδες μικροί κατασκευαστές, λογικό είναι να έχουν ανέβει οι τιμές. Πόσο μάλλον σε μια αγορά που μάλλον συρρικνώνεται.
 

Μηνύματα
620
Reaction score
479
Από τη στιγμή που η αγορά έχει κατακερματιστεί και έχουν ξεπεταχτεί εκατοντάδες μικροί κατασκευαστές, λογικό είναι να έχουν ανέβει οι τιμές. Πόσο μάλλον σε μια αγορά που μάλλον συρρικνώνεται.
Από τη στιγμή που η ζήτηση μειώνεται, οι τιμές δε θα έπρεπε να αυξάνονται, ούτε η αγορά να κατακερματίζεται.
Ιδίως από τη στιγμή που έχουν μπει χοντρά στο παιχνίδι και οι Κινεζοι προσφέροντας σε ορισμένες περιπτώσεις, πολύ αξιόλογες λύσεις σε χαμηλές τιμές.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.517
Reaction score
27.278
λοιπόν σε πληροφορώ , ότι υπάρχουν πολύ αξιόλογες προσφορές εκ των έσω , μικρών κατασκευαστών με απίστευτα μικρά ηχεία .
Τον έναν το ξέρω εγώ , αν χρειαστεί θα γράψω το όνομά του .
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.237
Reaction score
30.028
Οι μειωμένες πωλήσεις σε συνδιασμό με το διαρκώς μειούμενο κοινό οδηγεί αναγκαστικά σε αύξηση τιμών. Ταυτόχρονα, η αύξηση τιμών φέρνει μεγαλύτερο κέρδος, λιγότερες συσκευές για επισκευή, ακόμα και εντός εγγύησης, που αυτό οδηγεί σε λιγότερο προσωπικό, δηλαδή λιγότερα έξοδα.

Αλλάζοντας το target group, αυξάνεις το κέρδος σου και από το μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους αλλά και επειδή έχεις λιγότερα έξοδα.

Αν δεν μπορείς να κάνεις ούτε αυτό πας σπίτι σου, ή γίνεσαι supermarket. Πολλές πωλήσεις με κέρδος κάτι ψίχουλα.
 

Μηνύματα
620
Reaction score
479
Οι μειωμένες πωλήσεις σε συνδιασμό με το διαρκώς μειούμενο κοινό οδηγεί αναγκαστικά σε αύξηση τιμών. Ταυτόχρονα, η αύξηση τιμών φέρνει μεγαλύτερο κέρδος, λιγότερες συσκευές για επισκευή, ακόμα και εντός εγγύησης, που αυτό οδηγεί σε λιγότερο προσωπικό, δηλαδή λιγότερα έξοδα.

Αλλάζοντας το target group, αυξάνεις το κέρδος σου και από το μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους αλλά και επειδή έχεις λιγότερα έξοδα.

Αν δεν μπορείς να κάνεις ούτε αυτό πας σπίτι σου, ή γίνεσαι supermarket. Πολλές πωλήσεις με κέρδος κάτι ψίχουλα.
Αγαπητέ, αν νομίζεις ότι ένα supermarket έχει κέρδος κάτι ψίχουλα, πλανασαι πλάνην οικτράν...

Αλλάζοντας το target group και μειώνοντας ταυτοχρονα τις πωλήσεις σου (λόγω μειωμένης ζήτησης), πας για φουντο, γιατί τα πάγια σου πάντα θα τρέχουν όσο έχεις ενεργή επιχείρηση, είτε το θες, είτε οχι. Και θα το δεις εν καιρώ αυτό...
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.517
Reaction score
27.278
Ωπα ώπα , εδώ μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάτι .
Το service των συσκευών το χρεώνεσαι ο ίδιος ως αντιπρόσωπος.
Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι όλα τα service centers τα έχουν κάποιοι με ότι κόστος αυτό συνεπικουρεί .
 

Μηνύματα
276
Reaction score
455
λοιπόν σε πληροφορώ , ότι υπάρχουν πολύ αξιόλογες προσφορές εκ των έσω , μικρών κατασκευαστών με απίστευτα μικρά ηχεία .
Τον έναν το ξέρω εγώ , αν χρειαστεί θα γράψω το όνομά του .
Και γιατί να μην χρειαστεί δηλαδή;
Όλα στη φόρα παρακαλώ
 

Μηνύματα
803
Reaction score
1.021
Καλά Γιάννη δεν είναι ακριβώς έτσι ,ναι μεν ο αντιπρόσωπος χρεώνεται το service ,όμως αν κάτι πάθει βλάβη εντός εγγύησης απλά το στέλνει πίσω στον κατασκευαστή ,αν είναι εκτός εγγύησης ,είναι στην ηθική του κάθε αντιπροσωπου, πόσο θα πιάσει τα οπίσθια του κάθε άτυχου κατόχου .Είναι άλλοι που βγάζουν τα μηχανήματα "άχρηστα" κ βγάζουν απτην επισκευή όσο μπορεί να είχαν βγαλει κ απτην πώληση.Γενικα με το aftersales marketing υπάρχει θέμα στην Ελλάδα.Η γνώμη μου
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.237
Reaction score
30.028
Αγαπητέ, αν νομίζεις ότι ένα supermarket έχει κέρδος κάτι ψίχουλα, πλανασαι πλάνην οικτράν...
Ψίχουλα ανά μονάδα, όχι στο σύνολο, το οποίο είναι μεγάλο.

Αλλάζοντας το target group και μειώνοντας ταυτοχρονα τις πωλήσεις σου (λόγω μειωμένης ζήτησης), πας για φουντο, γιατί τα πάγια σου πάντα θα τρέχουν όσο έχεις ενεργή επιχείρηση, είτε το θες, είτε οχι. Και θα το δεις εν καιρώ αυτό...
Νope

Ωπα ώπα , εδώ μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάτι .
Το service των συσκευών το χρεώνεσαι ο ίδιος ως αντιπρόσωπος.
Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι όλα τα service centers τα έχουν κάποιοι με ότι κόστος αυτό συνεπικουρεί .
Ναι, αλλά εγώ αναφέρομαι στους κατασκευαστές, που καθορίζουν τις τιμές.
 

Μηνύματα
604
Reaction score
890
Μου κάνει πάντως τρομερή εντύπωση πόσο αδικούν τα συστήματά τους οι περισσότεροι εκθέτες με το να μη δίνουν την πρέπουσα προσοχή στη φροντίδα του χώρου.
Δηλαδή ρε φίλε, αποφασίζεις να συμμετάσχεις σε μια έκθεση, μια φορά το χρόνο, μπαίνεις σ’ένα σκασμό έξοδα για να υποστηρίξεις ό,τι αντιπροσωπεύεις και δε δίνεις ένα χιλιάρικο να πάρεις 3-4 πάνελ και δυο μπασοπαγίδες;
Ενώ ζητάς 10,20,30+ χιλιάρικα για ένα σύστημα που δεν αποδίδει όπως θα μπορούσε;

Επίσης, το άλλο που μου δημιούργησε αρνητική αίσθηση είναι οι πολύ χαμηλές στάθμες που έπαιζαν οι περισσότεροι και το πολύ «εύκολο» ρεπερτόριο που επέλεγαν. Παίξε ρε μάστορα Steely Dan, Joy Division, Fleetwood Mac, Duke Ellington στα 95db να δούμε τι ψάρια πιάνει το εργαλείο.
Φωνή-κιθάρα, φωνή-πιάνο, φωνή-φωνή, άντε και κανένας Leonard cohen στα τσακίρ κέφια.
Μπορεί να έπεσα στην ώρα, αλλά Κυριακή πρωί στις 11 και άρχισα να χασμουριέμαι.
Ευτυχώς πέρασα από το Kosmas audio που δίνανε πόνο και ξύπνησα.
Για την μουσική συμφωνώ. 'audiophile' μουσική με μια νότα κάθε λεπτό, άμα έχει πάνω από δυο πράγματα να παίζουν την ίδια στιγμή είναι θαύμα. αλλά για την ένταση δεν καταλαβαίνω. Πέρσι που πήγα μου φάνηκε αρκετά δυνατά στους περισσότερους εκθέτες, άμα κάποιος θέλει να ακούει μουσική στα 150dB ας πάρει ένα PA με Line Array να ακούει τόσο δυνατά μέχρι να του σπάσουν τα τύμπανα xD
 


Μηνύματα
620
Reaction score
479
Για την μουσική συμφωνώ. 'audiophile' μουσική με μια νότα κάθε λεπτό, άμα έχει πάνω από δυο πράγματα να παίζουν την ίδια στιγμή είναι θαύμα. αλλά για την ένταση δεν καταλαβαίνω. Πέρσι που πήγα μου φάνηκε αρκετά δυνατά στους περισσότερους εκθέτες, άμα κάποιος θέλει να ακούει μουσική στα 150dB ας πάρει ένα PA με Line Array να ακούει τόσο δυνατά μέχρι να του σπάσουν τα τύμπανα xD
Πέρα από την πλάκα, υπάρχουν κάτι PA Line Array που σκοτώνουν σε ποιότητα ήχου...
 




Μηνύματα
20
Reaction score
15
Εγω προσωπικα που πηγα πρωτη φορα σε τετοια εκθεση μου αρεσε παρα πολυ που ειδα ολα αυτα τα ομορφα.
Εξαιρω την περσινη με τα ακουστικα στο Γκαζι που ενω ειχε ωραια ακουστικα, λογο φασαριας ηταν καπως δυσκολη η ακροαση.

Απλα οι τιμες μου ειναι απαγορευτικες..δεν ξερω ποιος μπορει να αντεξει τετοια κοστη, αλλα χαιρομαι που μπορω να τα δω και να τα ακουσω.

Ακομα δεν εχω καταφερει να βρω καπως οικονομικα ηχειακια και ενα πικαπ που το εχω καημο, να πω οτι κατι κανω..οποτε φατε ματια ψαρια. Δεν πειραζει. Παραμενω στα HD600 και κινεζο dac/amp. By the way λιγο too much μου φανηκαν τα Meze 109 pro αλλα μου αρεσε που τα ακουσα.

Αγαπημενο σημειο το Bebop, με ολα αυτα τα διαλεχτα δισκακια, και ολα τα rooms αν και δεν μπορω να πω οτ εχω hi fi ear ηταν πολυ καλα.

Να μαστε καλα και του χρονου να τα βλεπουμε!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.134
Μηνύματα
2.930.118
Members
38.140
Νεότερο μέλος
Microvios
Top