Έκθεση Εικονα και Ηχος 2023


Μηνύματα
602
Reaction score
465
Πόσο έχει το μεγάλο;

Πάντως αυτό που έλειπε από την έκθεση είναι οι συνθέσεις προσιτού κόστους.
Όταν κάθε κομμάτι της ξεκινά από τα 6, 7 χιλιάρικα, νομίζω ότι πολύ λίγοι θα μπορούσαν να ενδιαφερθούν πραγματικά .

Για το μάτι, για την εμπειρία όλα καλά, μέχρι εκεί όμως...
Είχε τα Geometric Harmony.
Αν δεν απατωμαι κοντά στα 2000 είναι αυτά.

Και είμαι σίγουρος ότι είχε κι άλλα (βλέπε Magnat, Dali από την Κινοτεχνικη κλπ).

Τα highlights μου, που κατάφερα και τα άκουσα, ήταν τα εξής 3:

1) Geometric Harmony (2000)
2) Κάτι μικρά Epos (γύρω στα 4500)
3) Thivan Audio τα μεγάλα (12000)

Θα με δελεαζαν να αλλάξω αυτά που έχω (βάση τιμής/απόδοσης/διαφοράς κόστους κλπ)?

Όχι.

Αυτά. :)
Τι έγινε ρε παιδιά;

Ακούμε διαφορές από ομοαξονικό σε ομοαξονικά με μετράνε άριστα, μπορεί και ίδια;

8-)
Προσωπικά τα ομοαξονικά τα θεωρώ κακάσχημα αν θα ήθελα να βάλω κάτι τέτοιο στο σαλόνι μου.

Νιώθω σαν να με κοιτάει έντονα τσαμπουκαλεμενος κύκλωπας την ώρα που ακούω τη μουσική μου ή βλέπω την ταινία μου.

Ασχέτως τι ήχο βγάζουν συγκριτικά με ένα κλασικής σχεδίασης 2δρομο ή 3δρομο με ανεξάρτητους drivers.
 
Last edited:

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.340
Reaction score
7.950
Κατι σαν 5k το μεγαλο και 2,7k το μικρο, τα MoFi.
4k ειχαν και τα Epos που ειχαν κι αυτα αυτον τον οικειο και ελκυστικο ηχο των Εγγλεζικων μονιτορ.
Ουφ...ωραια ηχεια με 4-5k......αλλα ουτε εναν ενισχυτη δεν ειχαν μεσα τους ρε παιδακι μου. :laugh:
 

Μηνύματα
602
Reaction score
465
Κατι σαν 5k το μεγαλο και 2,7k το μικρο, τα MoFi.
4k ειχαν και τα Epos που ειχαν κι αυτα αυτον τον οικειο και ελκυστικο ηχο των Εγγλεζικων μονιτορ.
Ουφ...ωραια ηχεια με 4-5k......αλλα ουτε εναν ενισχυτη δεν ειχαν μεσα τους ρε παιδακι μου. :laugh:
Καλύτερα στα ηχεία σπιτιού, να έχεις τη δυνατότητα να επιλέγεις τον ενισχυτή σου.

Δεν είναι PA που θα στηνόταν σε γάμους και events να σε ενδιαφέρει να υπαρχει ένας Class D μέσα για να γλυτώνεις κουβαληματα, στησίματα και έξτρα καλωδιώσεις.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.340
Reaction score
7.950
Καλύτερα στα ηχεία σπιτιού, να έχεις τη δυνατότητα να επιλέγεις τον ενισχυτή σου.

Δεν είναι PA που θα στηνόταν σε γάμους και events να σε ενδιαφέρει να υπαρχει ένας Class D μέσα για να γλυτώνεις κουβαληματα, στησίματα και έξτρα καλωδιώσεις.
Εεετσι, πες τα!
:laugh:
 

Μηνύματα
251
Reaction score
307
Προσωπικα τον περισσοτερο χρονο τον περασα στο δωματιο της audiocenter
Aφηστε το hifi και πιαστε το headfi λεμε :p
 

Attachments



Μηνύματα
602
Reaction score
465
Προσωπικα τον περισσοτερο χρονο τον περασα στο δωματιο της audiocenter
Aφηστε το hifi και πιαστε το headfi λεμε :p
Έχοντας δοκιμάσει διάφορα γκατζετακια (σίγουρα όχι όλα τα δυνατά στην αγορά), αρκετά Fiio είναι πολύ καλά ως VFM αλλά αδύναμα/ανεπαρκή γενικά.
Μετά πας σε iFi xCAN, iDSD Gryphon και iDSD Diablo και μετά πας σε RME επιτραπέζιο (ειδικά αν θες και conversion, από AES/EBU τα RME είναι μονόδρομος).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.075
Reaction score
29.784
Προσωπικά τα ομοαξονικά τα θεωρώ κακάσχημα αν θα ήθελα να βάλω κάτι τέτοιο στο σαλόνι μου.

Νιώθω σαν να με κοιτάει έντονα τσαμπουκαλεμενος κύκλωπας την ώρα που ακούω τη μουσική μου ή βλέπω την ταινία μου.

Ασχέτως τι ήχο βγάζουν συγκριτικά με ένα κλασικής σχεδίασης 2δρομο ή 3δρομο με ανεξάρτητους drivers.
Α εμένα μου αρέσουν, και γιατί μπορούν να μπουν όπως θες. Ξάπλα, όρθια. Βολεύει. Στο πολυκάναλο πρέπει να υπάρχει ευελιξία.

Τα Mo Fi νομίζω τα έχω ακούσει. Ωραία παίζουν. Αλλά δεν θα τα έπαιρνα λόγω εμφάνισης.

Έτσι για την ιστορία, και επειδή βλέπω αρέσουν σε κόσμο. Ο Jones κουρδίζει με το αυτί. Και μετά φωνάζει ανθρώπους που παίζουν μουσική να του πουν τη γνώμη τους. 🙂
 


Μηνύματα
602
Reaction score
465
Α εμένα μου αρέσουν, και γιατί μπορούν να μπουν όπως θες. Ξάπλα, όρθια. Βολεύει. Στο πολυκάναλο πρέπει να υπάρχει ευελιξία.

Τα Mo Fi νομίζω τα έχω ακούσει. Ωραία παίζουν. Αλλά δεν θα τα έπαιρνα λόγω εμφάνισης.

Έτσι για την ιστορία, και επειδή βλέπω αρέσουν σε κόσμο. Ο Jones κουρδίζει με το αυτί. Και μετά φωνάζει ανθρώπους που παίζουν μουσική να του πουν τη γνώμη τους. 🙂
Θα συμφωνήσω για την ευελιξία. Είναι πιο ζόρι η τοποθέτηση των κλασικών σε ένα HT Setup, αλλά είναι επίσης απόλαυση θα έλεγα και το αποτέλεσμα αν στηθούν σωστά (φτιάξει ό χώρος γύρω τους δηλαδή), είναι μαγικό.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.340
Reaction score
7.950
Αυτά τα genelec the ones παίζουνε καλά; Τα έχει ακούσει κάποιος; που;
:offtopic:

περαστε εξω :banned:


(Παρακαλειται ο αντιπροσωπος των Genelec να κατεβασει τα ones στην επομενη εκθεση να τα ακουσει ο dapost κι εγω)
 
Last edited:



jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.124
Reaction score
1.573
Δεν τα κατάφερα (δεν το προσπάθησα αρκετά μάλλον) να πάω...Το ψιλομετανιώνω διαβάζοντας αυτά που γράφετε. Αν και είχα χρόνο την Κυριακή, προδιαθετημένος από το φιάσκο της περισυνής έκθεσης , είπα μέσα μου άστο, πιες καφέ στο σπίτι καλύτερα και άκου μουσική από το δικό σου σύστημα. Χαίρομαι που βελτιώθηκαν τα πράγματα, χαίρομαι που κατάλαβαν κάποιοι ότι όλα είναι θέμα ποιότητας και προσφοράς.
Λυπάμαι που επιβεβαιώνεται η διαπίστωσή μου ότι όλο οι ίδιοι και οι ίδιοι περιφέρονται σε αυτές τις εκθέσεις. Με ηλικίες παρόμοιες με την δική μου και μεγαλύτερες. Ελάχιστοι νέοι προστίθενται, σχεδόν καμιά γυναίκα, έστω και σαν παρέα του εταίρου ημίσεος. Σημεία των καιρών; Πατσαβούρα στα μούτρα οι τρελές τιμές (αλήθεια, έχουν ξεφύγει!!!); Ελλειπή διαφήμιση στα πιο λαϊκά στρώματα και στους νέους; Ανυπαρξία προσιτών και καλών μηχανημάτων; Δεν ξέρω, ας πουν οι ειδικοί. Όταν ήμουν στις σπουδές, πίσω στα 80's, σχεδόν οι μισοί από τους συμφοιτητές μου είχαν εργαστήρια και ασχολούνταν. Όλοι είχαν τον ήχο (και την εικόνα ίσως) αναπόσπαστο κομμάτι των σπουδών και των εδνδιαφερόντων τους. Σήμερα πόσοι Ηλεκτρονικοί βγαίνουν; Με την ειδική έννοια του όρου, αυτοί που ασχολούνται, όχι αυτοί που παίρνουν τον τίτλο και καταλήγουν σε μια εταιρία-δουλειά άσχετη με το αντικείμενο.
Κάνω σκέψεις εγώ τώρα...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.075
Reaction score
29.784
Στην επαγγελματική έκθεση που γίνεται στο Ζάππειο κάθε χρόνο, αν δεν κάνω λάθος, έχει και Genelec. Τώρα ποια έχει και αν μπορείς να κάνεις ακρόαση δεν ξέρω.

Σε εκθέσεις τύπου HES & Black Box είναι βέβαιο πως δεν θα τα δούμε ποτέ.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.656
Reaction score
40.819
... ενταξη, ουδεποτε υπηρξα με τη πλευρα των μηχανηματων ... οκ περασα αλλα δεν ακουμπησα απο αυτη τη φαρσα (οχι την εκθεση, τον χωρο λεω) .. αλλα νομιζω οτι ορθα καπου πραττουν οι νεοι και δεν ασχολουνται με τιποτα.. 🐒
"θα κατσω με τη νεολεα"
 

Μηνύματα
566
Reaction score
731
Πολύ καλή εταιρεία η Mo Fi στις αναλογικές πηγές... Αλλά οι τιμές των ηχείων της ξεφεύγουν πολύ...Τι να πω ίσως τον τελευταίο καιρό όλα έχουν ξεφύγει.😔😔😔
 

Μηνύματα
602
Reaction score
465
... ενταξη, ουδεποτε υπηρξα με τη πλευρα των μηχανηματων ... οκ περασα αλλα δεν ακουμπησα απο αυτη τη φαρσα (οχι την εκθεση, τον χωρο λεω) .. αλλα νομιζω οτι ορθα καπου πραττουν οι νεοι και δεν ασχολουνται με τιποτα.. 🐒
"θα κατσω με τη νεολεα"
Μεγάλη γενίκευση και άστοχη εντελώς.

Οι λόγοι πολλοί.

Επιλογή του καθενός τί θα κάνει με το χόμπυ του (ακόμη και το να μην έχει κάποιο χόμπυ).

Αξιόλογες λύσεις υπάρχουν για όλους, για όλα τα βαλάντια και για όλα τα mindsets.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.656
Reaction score
40.819
... το πόιντ ειναι οτι δε νομιζω οτι το παραδειγμα των μεγαλητερων ειναι ικανο να κινητοποιησει τους νεους.
και εχουμε επεκταθει στο " μελλον του χαι εντ" (?!) και αλλα θεματα. 8-)
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.112
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top