Έκθεση Εικονα και Ηχος 2023

Μηνύματα
602
Reaction score
465
... το πόιντ ειναι οτι δε νομιζω οτι το παραδειγμα των μεγαλητερων ειναι ικανο να κινητοποιησει τους νεους.
και εχουμε επεκταθει στο " μελλον του χαι εντ" (?!) και αλλα θεματα. 8-)
"Δε νομίζω Τάκη" ότι αυτό το πόιντ βγαίνει από μια γενίκευση που τα ισοπέδωσε όλα αλλά οκ.

Ας υπάρχει και κάποια ποιότητα κι επιλογή στις ζωές μας...
 


Μηνύματα
674
Reaction score
1.474
... το πόιντ ειναι οτι δε νομιζω οτι το παραδειγμα των μεγαλητερων ειναι ικανο να κινητοποιησει τους νεους.
και εχουμε επεκταθει στο " μελλον του χαι εντ" (?!) και αλλα θεματα. 8-)
To κόστος είναι απαγορευτικό, τουλάχιστον στην Ελλάδα για να μπορέσει ένας νέος άνθρωπος να ασχοληθεί με το άθλημα.
Βασικά και οι μεγαλύτεροι πλέον που δεν έχουν ένα σοβαρό εισόδημα παλι δεν μπορούν να ασχοληθούν με το έργο, τουλάχιστον σε επίπεδο καινούργιου.
 



Μηνύματα
602
Reaction score
465
..για τους νέους δεν υπαρχει, τα εχουν ισοπεδώσει ολα οι προηγούμενες γενιες. :angel:
Επειδή τυχαίνει να ανήκω (όχι για πολύ βέβαια) στην κατηγορία των νέων, διαφωνώ και με αυτή τη γενίκευση.

Το δικαίωμα της επιλογής αφορά όχι μόνο τον καταναλωτισμό, αλλά κυρίως το να μπορεί να παραμένει δυναμικός και όχι αδρανής, παρά τις καταστάσεις/περιστάσεις.

Δικαίωμα κι επιλογή του καθενός να βλέπει το ποτήρι μισογεμάτο, ή μισοάδειο ή ακόμα και με μοχίτο.
Όταν πάψουμε (όχι μόνο να πιστέυουμε, αλλά κυρίως) να ασκούμε το δικαίωμα της επιλογής, τότε και μόνο τότε είμαστε καταδικασμένοι.

Δε επιτρέπω και δεν επιλέγω να καταδικάσω τον εαυτό μου προφασιζόμενος λάθη των προηγούμενων γενεών (δε λέω ότι δεν υπάρχουν, αλλά δε θα κάτσω να μεμψιμοιρώ κιόλας).
Κοιτάω τί θα κάνω εγώ για να αλλάξω και να ανταπεξέλθω στις νέες συνθήκες και πως μπορώ να επηρεάσω θετικά τους γύρω μου ώστε να σκέφτονται και να πράττουν με τις επιλογές τους, ή να επιλέγουν με τις πράξεις τους.

Αυτά.
To κόστος είναι απαγορευτικό, τουλάχιστον στην Ελλάδα για να μπορέσει ένας νέος άνθρωπος να ασχοληθεί με το άθλημα.
Βασικά και οι μεγαλύτεροι πλέον που δεν έχουν ένα σοβαρό εισόδημα παλι δεν μπορούν να ασχοληθούν με το έργο, τουλάχιστον σε επίπεδο καινούργιου.
Το να είναι ευτιχισμένος κάποιος δηλαδή με το να πάρει μια λύση μέχρι εκεί που φτάνει το πάπλωμά του δε το λαμβάνουμε υπόψιν?

Ας είναι και ένα σετ ηχειάκια BT Edifier στην τελική.
Το happiness factor θα πρέπει να μετράμε, όχι το να πάρουμε όλοι την ίδια Ferrari...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.656
Reaction score
40.819
... επιλογες δεν εχει καποιος ο οποιος επιβιωνει, αυτο λεω.
και οταν λεω νεους, αναφερομαι σε ενα ηλικιακο μεχρι 35 χρονων, βια 40.
/ενταξη, ναι καποιοι νεοι ζωαρα ισταγκραμ , yolo κοκ - δεν με απασχολουν αυτοι/
 

Μηνύματα
602
Reaction score
465
... επιλογες δεν εχει καποιος ο οποιος επιβιωνει, αυτο λεω.
και οταν λεω νεους, αναφερομαι σε ενα ηλικιακο μεχρι 35 χρονων, βια 40.
Σε αυτό ακριβώς το group που αναφέρεις ανήκω... Το 35 βία 40. Just saying.

Μια χαρά επιλογές υπάρχουν και σε νεότερους μου και σε μεγαλύτερούς μου.

Και αρκετοί τα έχουν πάει και πολύ καλύτερα από εμένα και διέπρεψαν περισσότερο με πιο έξυπνες επιλογές ή άμεση πράξη όταν έπρεπε (στη βράση κολλά το σίδερο που λέμε).
Αυτους, τους βλέπω, τους χαίρομαι και τους θαυμάζω. παίρνοντας δύναμη κι ελπίδα.

Και ίσως καλό θα είναι να το δούμε κι έτσι ανοιχτά και ζεστά παρά να υπάρχει η νοοτροπία της μεμψιμοιρίας και της χαράς με το "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα". :)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.656
Reaction score
40.819
ποσες συναυλιες πηγες στα τελευταια 6 χρονια , και ποσα αλμπουμ ακουσες - μην απαντησεις ειναι πιο κρυπτικοι οι συλλογισμοι μου - 8-)
 

Μηνύματα
602
Reaction score
465
ποσες συναυλιες πηγες στα τελευταια 6 χρονια , και ποσα αλμπουμ ακουσες - μην απαντησεις ειναι πιο κρυπτικοι οι συλλογισμοι μου - 8-)
Θα σου πώ για τα τελευταία 2 χρόνια που τα έχω και πρόσφατα...

Συναυλίες 8, εκ των οποίων οι 4 Ηρώδειο (edit, ξέχασα τους Led Zeppelin).

Αλμπουμ σε βινύλιο 14 με πλήρη εμπειρία απόλαυσης,

Αλμπουμ σε streaming, καθημερινα καθως εργάζομαι και σε συνθήκες καθαρής πλήρους απόλαυσης κατά την ακρόαση 1-2 την εβδομάδα.

Ταινίες μέσος όρος 2 την εβδομάδα, η 1 το πολύ σε συνθήκες πληρους απόλαυσης.

Δεν είναι πολλά, αλλά με ένα αρκετά βεβαρυμένο πρόγραμμα εργασίας που συνεπάγεται και πολλά επαγγελματικά ταξίδια, εγώ είμαι ευχαριστημένος.

Ελπίζω να σε κάλυψα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.656
Reaction score
40.819
.... 7 συναυλιες πηγα τους τελευταιους 2 μηνες.. (και λιγο λεω) 14 αλμπουμ πηρα μονο τη τελευταια βδομαδα (και λιγο λεω). και ειμαι 35 στα 30 (και λιγο λεω, ναι καταλαβα xD). αλλα ειμαι νουμερο εγω μη δινεις σημασια.
οτι μου βγαζει το μπαντκαμπ "ξηλωσου μαιμου, φτανει πχια" απο το repeat των αλμπουμ που ακουω? ενω τα εχω και σε φυσικη μορφη ? 😇 :king::angel:
-ενταξη δεν ειμαι και το πχιο αντιπροσωπευτικο παραδειγμα πλαζματος στο πλανητη-
 

Μηνύματα
602
Reaction score
465
.... 7 συναυλιες πηγα τους τελευταιους 2 μηνες.. (και λιγο λεω) 14 αλμπουμ πηρα μονο τη τελευταια βδομαδα (και λιγο λεω). και ειμαι 35 στα 30 (και λιγο λεω, ναι καταλαβα xD). αλλα ειμαι νουμερο εγω μη δινεις σημασια.
Ωραία, έχεις περισσότερο χρόνο από μένα για ξύσιμο και άλλες προτεραιότητες. Δε μου λέει κάτι...

Παίζουμε ποιος την έχει μακρύτερη εδώ και δε το κατάλαβα? Μαγκιά σου κι εύχομαι να πηγαίνεις και κάθε μέρα σε συναυλίες αν αυτό είναι εφικτό και συνάδει με τις προτεραιότητές σου.

PS: Ανέφερες πόσα Albums άκουσα, όχι πόσα αγόρασα.

Πάλι συγκρίνεις άκυρα κι ανόμοια πράγματα και χάνεις τη μπάλα με γενικεύσεις, αλλά μή δίνεις σημασία, είμαι ένας τρίτος παρατηρητής εγώ ;) .

/offtopic off
 

Μηνύματα
674
Reaction score
1.474
Το να είναι ευτιχισμένος κάποιος δηλαδή με το να πάρει μια λύση μέχρι εκεί που φτάνει το πάπλωμά του δε το λαμβάνουμε υπόψιν?

Ας είναι και ένα σετ ηχειάκια BT Edifier στην τελική.
Το happiness factor θα πρέπει να μετράμε, όχι το να πάρουμε όλοι την ίδια Ferrari...
Το αν σε κάνει χαρούμενο ένα creative του 15ρικού ή ένα Immersive με κόστος 2,5 νεφρών είναι αλλη ιστορία.
Για Hifi μιλάμε σωστά; Είναι hifi το creative? μια ηχόμπαρα Lg με 80ευράκια ίσως;

Για να ακουμπήσεις τον όρο του Hifi με κάτι που μετράει αξιοπρεπώς, έχεις τις θεμιτές στάθμες, σωστό χώρο, με τα κατάλληλα ενισχυτικά, σήμερα του κουτιού για πόσα χιλιάρικα μιλάμε;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.656
Reaction score
40.819
... αν θιχτηκες, 'σχωρα με, δεν ειναι ο στοχος μου καποιο μελος του φορουμ - φανταζομαι οτι καπου ισορροπει ο καθενας μεσα του αυτα τα θεματα .. αν και σε εμενα ολα αυτα που απορρεουν απο την ενασχοληση(υπερ του δεοντως με μηχανηματα)δεν εχουν κανενα νοημα. 😇
 

Μηνύματα
602
Reaction score
465
Το αν σε κάνει χαρούμενο ένα creative του 15ρικού ή ένα Immersive με κόστος 2,5 νεφρών είναι αλλη ιστορία.
Για Hifi μιλάμε σωστά; Είναι hifi το creative? μια ηχόμπαρα Lg με 80ευράκια ίσως;

Για να ακουμπήσεις τον όρο του Hifi με κάτι που μετράει αξιοπρεπώς, έχεις τις θεμιτές στάθμες, σωστό χώρο, με τα κατάλληλα ενισχυτικά, σήμερα του κουτιού για πόσα χιλιάρικα μιλάμε;
Σαφώς και ένα creative του 15αρικου δε πιανεται για HiFi, δεν αναφέρθηκα σε κάτι τέτοιο.
Ανέφερα συγκεκριμένα μόνοστα Edifier γιατί έτυχε και άκουσα τίμιες λύσεις στα 200-300 ευρώ όπως το R2750db και το R1855db και γιατί ένα από τα 2 πήρε και το φιλαράκι μου.

Και βλέπω υπάρχουν και άλλες τίμιες λύσεις (σαφώς όχι κάτι το superwow, αλλά πολύ καλές για τα λεφτά τους):


Τώρα πώς μια τέτοια λύση τη συγκρίνουμε με Creative του 15άευρου, δε ξέρω.


Επίσης αλλο HiFi, άλλο HiEnd.

Δε χρειάζεται να σκάσει απαραίτητα κάποιος χιλιάρικα για να ακούει αξιοπρεπή ήχο ώστε να καλύπτει το 85% του χρόνου του και των δραστηριοτήτων του.

Για να ακούει κάτι ποιοτικότερο, σίγουρα ναι, το καταλαβαίνω. Για να εντυπωσιάσει τους άλλους ή για να καλύψει τη ματαιοδοξία του, ίσως.

Επίσης ένας ο οποίος δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να ανέβει σε λύσεις κάποιων χιλιάδων ευρώ, δε χρειάζεται να τον σνομπάρει κανείς και να τον αγνοεί.
Οι εκθέσεις είναι ανοιχτές για όλο το κοινό και θα πρέπει αν προσφέρουν τη δυνατότητα σε οποιονδήποτε να έχει εμπειρία και να διευρύνει τους μουσικούς και όχι μόνο ορίζοντες του.
Το discrimination της τσέπης οποιοσδήποτε (πωλητής και μή) καλύτερα να το βάλει εκεί που ξέρει, όπως και το discrimination στα ακούσματα του καθενός επειδή δεν ακούει μόνο Jazz που "αναδεικνύει" ορισμένα ηχεία.

Ένα σωστό και ποιοτικό ηχείο θα πρέπει να αποδώσει εξίσου καλά σε οποιοδήποτε είδος μουσικής, είτε αυτό είναι Jazz, Soul, Rock, Metal, Techno, Χατζηδάκις.

Τέλος, έχουν υπάρξει άτομα που δεν επένδυαν σε ήχο και μετά την τυχαία συμμετοχή τους σε μια έκθεση (επειδή ένας φίλους τους έσυρε για βόλτα και παρέα), άλλαξαν τρόπο σκέψης και προτεραιότητας και άρχισαν να ασχολούνται πιο ενεργά με τον ήχο ή την εικόνα.

Κατ'εμέ, ας υπαρχει η ευκαιρία, ας δίνονται λύσεις για διάφορα βαλάντια (βλέπε Fiio και Conceptronic φέτος, ή Fiio και HiSense πέρσυ που κατέβηκαν στην έκθεση) και μια χαρά μπορούν να σταθούν και να συμμετέχουν όλοι, κοινό και κατασκευαστές.
 

Μηνύματα
602
Reaction score
465
... αν θιχτηκες, 'σχωρα με, δεν ειναι ο στοχος μου καποιο μελος του φορουμ - φανταζομαι οτι καπου ισορροπει ο καθενας μεσα του αυτα τα θεματα .. αν και σε εμενα ολα αυτα που απορρεουν απο την ενασχοληση(υπερ του δεοντως με μηχανηματα)δεν εχουν κανενα νοημα. 😇
Ειλικρινά δε θίχτηκα, απλά φάνηκε αρχικά σαν επίδειξη/σύγκριση άνευ λόγου και ουσίας, ειδικά μάλιστα όταν αναφέρθηκε ότι η νέα γενιά δεν ασχολείται δεν δεν δεν δεν και ξαφνικά βρέθηκες να είσαι στη νεα γενια και να πρατεις 180 μοίρες διαφορετικά (επιβεβαιόντοντας πρακτικά τον ισχυρισμό μου ότι όλα επιλογές είναι τελικά).

Τέλος, το ποστ σου μου έδωσε τροφή για σκέψη στο τί μπορεί να κάνω λάθος με τη διαχείριση του χρόνου μου και δεν αφιερώνω παραπάνω χρόνο για μουσικές απολαύσεις.

Επιλογές και καθημερινές προτεραιότητες ίσως, θα δείξει εν καιρώ... " Τὰ πάντα ῥεῖ " που έλεγε κι ο Ηράκλειτος.
 

TGD

Μηνύματα
8.311
Reaction score
8.320
Η σχέση δεν έχει αλλάξει...
Έλεγα ότι στα στερεοφωνικά ή θα δώσεις ένα μισθό για όλο το σύστημα ή έναν μισθό για κάθε κομμάτι του.
Το ίδιο ίσχυε πριν 20 χρόνια, το ίδιο ισχύει και τώρα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.911
Reaction score
21.029
Για να ακουμπήσεις τον όρο του Hifi
Εγώ δεν κατάλαβα ποτέ γιατί θα πρέπει να μας αφορά αυτή η ορολογία.. :idk:
Δεν μ' ενδιέφερε ποτέ πως το λεν' αν έχει αποδεκτά υψηλά στάνταρ για τη βιομηχανία, τα στούντιο ή για τους πολλούς..
Αν με καλύπτει κάτι όσο αφορά την απόλαυση και είναι στα μέτρα μου σε οικονομικό επίπεδο μου αρκεί (χωρίς τίτλους). 8-)
 

Μηνύματα
1.915
Reaction score
2.843
ξερουμε τιμές για αυτό και το μικρότερο?
Call Sakis (Sonus hifi)
Πάντως αυτό που έλειπε από την έκθεση είναι οι συνθέσεις προσιτού κόστους.
Όταν κάθε κομμάτι της ξεκινά από τα 6, 7 χιλιάρικα, νομίζω ότι πολύ λίγοι θα μπορούσαν να ενδιαφερθούν πραγματικά .
Για το μάτι, για την εμπειρία όλα καλά, μέχρι εκεί όμως...
Υπήρχαν προσιτά συστήματα..
Στα δωμάτια..
Epos Assos κινοτεχνικη nn group kosmas κλπ
Δεν τα κατάφερα (δεν το προσπάθησα αρκετά μάλλον) να πάω...Το ψιλομετανιώνω διαβάζοντας αυτά που γράφετε. Αν και είχα χρόνο την Κυριακή, προδιαθετημένος από το φιάσκο της περισυνής έκθεσης , είπα μέσα μου άστο, πιες καφέ στο σπίτι καλύτερα και άκου μουσική από το δικό σου σύστημα. Χαίρομαι που βελτιώθηκαν τα πράγματα, χαίρομαι που κατάλαβαν κάποιοι ότι όλα είναι θέμα ποιότητας και προσφοράς.
Λυπάμαι που επιβεβαιώνεται η διαπίστωσή μου ότι όλο οι ίδιοι και οι ίδιοι περιφέρονται σε αυτές τις εκθέσεις. Με ηλικίες παρόμοιες με την δική μου και μεγαλύτερες. Ελάχιστοι νέοι προστίθενται, σχεδόν καμιά γυναίκα, έστω και σαν παρέα του εταίρου ημίσεος. Σημεία των καιρών; Πατσαβούρα στα μούτρα οι τρελές τιμές (αλήθεια, έχουν ξεφύγει!!!); Ελλειπή διαφήμιση στα πιο λαϊκά στρώματα και στους νέους; Ανυπαρξία προσιτών και καλών μηχανημάτων; Δεν ξέρω, ας πουν οι ειδικοί. Όταν ήμουν στις σπουδές, πίσω στα 80's, σχεδόν οι μισοί από τους συμφοιτητές μου είχαν εργαστήρια και ασχολούνταν. Όλοι είχαν τον ήχο (και την εικόνα ίσως) αναπόσπαστο κομμάτι των σπουδών και των εδνδιαφερόντων τους. Σήμερα πόσοι Ηλεκτρονικοί βγαίνουν; Με την ειδική έννοια του όρου, αυτοί που ασχολούνται, όχι αυτοί που παίρνουν τον τίτλο και καταλήγουν σε μια εταιρία-δουλειά άσχετη με το αντικείμενο.
Κάνω σκέψεις εγώ τώρα...
Γιάννη, είδα πάρα πολλά παιδιά, παρέες νέων και οικογένειες.
οι μεγαλητεροι δε βαρεθηκαν ? 😇
Τσου, λέγεται hobby και αγάπη για την μουσική.

Πέτρο χάρηκα και εγώ που σε ξαναείδα.
 

Μηνύματα
602
Reaction score
465
Η σχέση δεν έχει αλλάξει...
Έλεγα ότι στα στερεοφωνικά ή θα δώσεις ένα μισθό για όλο το σύστημα ή έναν μισθό για κάθε κομμάτι του.
Το ίδιο ίσχυε πριν 20 χρόνια, το ίδιο ισχύει και τώρα.
Στις μέρες μας όλα είναι πιθανά. Έχω δεί και μεταβατικά στάδια, έχω δει και το εντελώς αντίθετο.

Εγώ δεν κατάλαβα ποτέ γιατί θα πρέπει να μας αφορά αυτή η ορολογία.. :idk:
Δεν μ' ενδιέφερε ποτέ πως το λεν' αν έχει αποδεκτά υψηλά στάνταρ για τη βιομηχανία, τα στούντιο ή για τους πολλούς..
Αν με καλύπτει κάτι όσο αφορά την απόλαυση και είναι στα μέτρα μου σε οικονομικό επίπεδο μου αρκεί (χωρίς τίτλους). 8-)
Μαζί σου απόλυτα.
Κινείσαι με το τί θα χαροποιεί εσένα, όχι τους γύρω σου ώστε να "νίωσεις" αποδεκτός.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.082
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top