Έκθεση Εικονα και Ηχος 2023

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.656
Reaction score
40.819
Ηράκλειτος.
...εγω παλι ειμαι /μαλλον/ αμετακλιτος ... ενταξη ηταν 2-3 σαρκαστικα (δεν μπορω να πω αυτοσαρκαστικα) σχολια, στο ολο καταστασιον :)
-> δεδομενου οτι απαγορευεται η εισοδος σε κατοικιδια δεν μπορω να παρευρεθω σε τετοιες εκδηλωσεις. αλλα μη παει ο νους σου στο καλο 🙈
Τσου, λέγεται hobby και αγάπη για την μουσική.
.. κατι πιο κλισε δεν εχει ? 😇
 

Μηνύματα
15.167
Reaction score
17.193
Εσύ το νου σου στην άλλη έκθεση που θα ερθεις, θα είναι και ο Μαρκήσιος και αυτός δαγκώνει :roflmao:
Θα τα βρώ εγω με τον Μαρκήσιο, θα δείς. :)

Κάτσε τώρα που το θυμήθηκα να του ποστάρω κάτι για τα ηλεχτρόνια :


Το φυλούσα για τον @Bhutia και τον @alexis που θα το εκτιμούσαν πιο σίγουρα αλλά ΟΚ ας πάει και το παλιάμπελο.
Μπορεί και να το εκτιμήσει περισσότερο ο Μαρκήσιος τελικά.

...εγω παλι ειμαι /μαλλον/ αμετακλιτος ... ενταξη ηταν 2-3 σαρκαστικα (δεν μπορω να πω αυτοσαρκαστικα) σχολια, στο ολο καταστασιον :)
-> δεδομενου οτι απαγορευεται η εισοδος σε κατοικιδια δεν μπορω να παρευρεθω σε τετοιες εκδηλωσεις. αλλα μη παει ο νους σου στο καλο 🙈

.. κατι πιο κλισε δεν εχει ? 😇
Είχα και εγώ κάποτε hobby .... μια τοστιέρα. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
1.915
Reaction score
2.844
... κατι πιο κλισε δεν εχει ? 😇
Εσύ ήσουν και είσαι εκτός hobby οποτε δεν μπορεις να καταλάβεις τι γίνεται. Σύμφωνα με τα γραφόμενα σου.. οπότε καλό είναι να μένεις στην μουυσικοκριτική στην οποία είσαι καλός κατά την προσωπική μου άποψη.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.207
Reaction score
82.977
Και το ότι στο ηχείο δεν μπορείς να τα μετρήσεις όλα. Πρέπει και να ακούσεις. Ναι οκ μετράς ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό, αλλά όχι το σύνολο. Ο Amirm πως τον λεν κάνει αναφορά για μια μη μετρήσιμη συμπεριφορά στο 20% της απόδοσης.
Μπορείς να μετρήσεις πάρα πολλά, και σε αυτά που μπορείς να μετρήσεις υπάρχουν πάντα διαφορές μεταξύ εταιριών-μοντέλων.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.911
Reaction score
21.030
Καλά, σε παλιά μύρια κάντα 3 και 1 αντίστοιχα. Έκανα μικρά σκόντα. Ok τώρα;
''Αποδεκτό'' ποσό για ένα μέτριο προς καλό συστηματάκι θα ήταν από έναν, χάιντε μέχρι δύο max μισθούς του χαμηλού προς μέσου εισοδήματος..
Οι τιμές που έβαλες δεν καλύπτουν αυτό το σενάριο ούτε με μισθούς των ''πλουσίων'' της Ευρώπης.. δεν, με τίποτα δηλαδή..
Είναι ξεκάθαρα υπερβολή για εμένα.
Τώρα περί παύλας.. οκ παίρνω και χρυσή μπανιέρα άμα λάχει.. :biggrin:
 


Μηνύματα
15.167
Reaction score
17.193
''Αποδεκτό'' ποσό για ένα μέτριο προς καλό συστηματάκι θα ήταν από έναν, χάιντε μέχρι δύο max μισθούς του χαμηλού προς μέσου εισοδήματος..
Οι τιμές που έβαλες δεν καλύπτουν αυτό το σενάριο ούτε με μισθούς των ''πλουσίων'' της Ευρώπης.. δεν, με τίποτα δηλαδή..
Είναι καθαρά υπερβολή για εμένα..
Εάν ακούς ροκ κλπ τέτοια δεν υπάρχει πρόβλημα. Εάν θες να ακούσεις κλασική ... πρόβλημα. Πρέπει να τα σκάσεις δυστυχώς. Και για να προλάβω ... καμιά σχέση (μόνο) με πόσο χαμηλά κατεβαίνει και διάφορα τέτοια αυγά και κλ@νιές. :D
 

Μηνύματα
674
Reaction score
1.474
Πάρτα μεταχειρισμένα να σου βγουν φθηνότερα.
Όλα εγώ; 😃
Συζητάμε για κούτα και κατά πόσο μπορεί να ασχολειθεί ένας μέσος άνθρωπος με το άθλημα, όχι τι σηκώνει η δική μου τσέπη. Αντικειμενικά τα 10κ σήμερα είναι τραγικά μεγάλο νούμερο για να πάρεις κάτι που παίζει μουσική...

Το τι λύσεις υπάρχουν πέρα αυτού υπάρχουν τρόποι και λύσεις.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.911
Reaction score
21.030
Εάν ακούς ροκ κλπ τέτοια δεν υπάρχει πρόβλημα. Εάν θες να ακούσεις κλασική ... πρόβλημα. Πρέπει να τα σκάσεις δυστυχώς.
Ναι.. :rolleyes:
Επειδή ο μέσος και προς τα κάτω Έλληνας ακούει συνήθως κλασσική.. :cry:
Πέρα απ' αυτό χ@στήκαμ' τι ακούει ο καθένας, άλλο το ''αποδεκτό'' οικονομικά στα μέτρα της εποχής, άλλο τι θέλει - ψάχνει κάποιος.. 8-)
 


Μηνύματα
15.167
Reaction score
17.193
Υπάρχουν φθηνά σχετικά και προσιτά που θα μπορούσαν να αγοράσουν και πολυ νέοι. Απλώς δεν τα ξέρουν και δεν ασχολούνται. Το εάν κάνουν καλά ή όχι ... δεν είναι δουλειά μας να κρίνουμε.
Ναι.. :rolleyes:
Επειδή ο μέσος και προς τα κάτω Έλληνας ακούει συνήθως κλασσική.. :cry:
Πέρα απ' αυτό χ@στήκαμ' τι ακούει ο καθένας, άλλο το ''αποδεκτό'' στα μέτρα της εποχής, άλλο τι θέλει - ψάχνει κάποιος.. 8-)
Ε, εντάξει τότε. Δεν θες και πολλά λεφτά. Βέβαια και αυτό σχετικό είναι. Για κάποιον ένα Α ποσό είναι τεράστιο για άλλον όχι και τόσο.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.167
Reaction score
17.193
Πάντως τα ζώα επιτρέπονται, εγώ μπαίνω.. :laugh:
Πάντως έχει δικιο σε ένα ο Δεκέμβριος. Όταν δεν έχει κάποιος σύστημα (καθόλου) πάς συχνότερα σε συναυλίες.

Εξαρτάται βέβαια και απο την νεότητα που νοιώθει κάποιος αλλά και άσχετα με την οικονομική του κατάσταση και πολλά χρήματα να έχει .... δεν έχει διάθεση για πολλούς λόγους που αυτή χάνεται όσο μεγαλώνεις σε ηλικία. Επίσης αποκτούν προτεραιότητα και άλλα πράγματα.

Για αυτό είναι σημαντικό όταν είσαι νέος να κάνεις κάποια πράγματα ...και ιδίως όσον αφορά την μουσική ... ο αντίκτυπος τους είναι πολύ μεγαλύτερος όταν είσαι νέος. Όταν γεράσεις έχεις άλλα προβλήματα που πρέπει να τρέχεις για να φροντίζεις. Επίσης ψάχνεις και για άλλα πράγματα ή μάλλον διαφορετικά. Οπότε και η ποσότητα των εμπειριών δεν μετράει εάν περάσεις μια ηλικία. Πρέπει αυτές να είναι στον καιρό τους. Και ο καιρός τους είναι κυρίως η νεότητα. Τουλάχιστον η πληθώρα τους και η μεγάλη ποσότητα. Τότε ο άνθρωπος έχει μεγαλύτερη ανάγκη και ας φαίνεται ή νομίζουμε το αντίθετο κοινωνικά. Χρειάζεται μια ανεμελιά, διάθεση, μια ελαφρότητα του είναι που λέει και ο συγγραφέας ... αλλιώς μουσική δεν μπορείς να ευχαριστηθείς. Μια στα νιάτα και μια στα γεράματα δηλαδή χα χα. Στο ενδιάμεσο ...υπάρχει πρόβλημα.
 
Last edited:


Μηνύματα
602
Reaction score
465
¨Ασε που δεν έχουμε όλοι τα ίδια Kalodia ή την ίδια παθητική φροντίδα στο Tavani. :D
Άντε πάλι με τα Kavlodia. :p
Πάντως τα ζώα επιτρέπονται, εγώ μπαίνω.. :laugh:
Και σε κάτι γορίλλες σα και του λόγου μου, δεν είδα να φέρνει κανείς τους αντίδραση. Μάλιστα με κεράσανε και νερό. :D
 



stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.312
Reaction score
1.675
Η καθοδικη πορεια ενος πραγματος διαφαινεται σε πολλες δραστηριοτητες. Ο ηχος εχει και μια σειρα βιντεακια στο youtube που παρουσιαζονται διαφορα προιοντα. Φανταζομαι οτι τα εχετε δει ολοι...... Ο τυπος που τα παρουσιαζει εχει μια αγγλικη προφορα που κανει τον Τσιπρα να μοιαζει γνησιος λονδρεζος. Οποτε τον ακουω μου ερχεται μια σκοτοδινη και μια αηδια πρωτοφανης.... Το να βαλουν εναν ανθρωπο που μιλαει στοιχειωδως την αγγλικη ειναι σεβασμος στον ακροατη. Το να συνεργαστουν με ξενοδοχειο και οχι χρεπι ειναι σεβασμος στον επισκεπτη.
 

Μηνύματα
269
Reaction score
446
Δεν τα κατάφερα (δεν το προσπάθησα αρκετά μάλλον) να πάω...Το ψιλομετανιώνω διαβάζοντας αυτά που γράφετε. Αν και είχα χρόνο την Κυριακή, προδιαθετημένος από το φιάσκο της περισυνής έκθεσης , είπα μέσα μου άστο, πιες καφέ στο σπίτι καλύτερα και άκου μουσική από το δικό σου σύστημα. Χαίρομαι που βελτιώθηκαν τα πράγματα, χαίρομαι που κατάλαβαν κάποιοι ότι όλα είναι θέμα ποιότητας και προσφοράς.
Λυπάμαι που επιβεβαιώνεται η διαπίστωσή μου ότι όλο οι ίδιοι και οι ίδιοι περιφέρονται σε αυτές τις εκθέσεις. Με ηλικίες παρόμοιες με την δική μου και μεγαλύτερες. Ελάχιστοι νέοι προστίθενται, σχεδόν καμιά γυναίκα, έστω και σαν παρέα του εταίρου ημίσεος. Σημεία των καιρών; Πατσαβούρα στα μούτρα οι τρελές τιμές (αλήθεια, έχουν ξεφύγει!!!); Ελλειπή διαφήμιση στα πιο λαϊκά στρώματα και στους νέους; Ανυπαρξία προσιτών και καλών μηχανημάτων; Δεν ξέρω, ας πουν οι ειδικοί. Όταν ήμουν στις σπουδές, πίσω στα 80's, σχεδόν οι μισοί από τους συμφοιτητές μου είχαν εργαστήρια και ασχολούνταν. Όλοι είχαν τον ήχο (και την εικόνα ίσως) αναπόσπαστο κομμάτι των σπουδών και των εδνδιαφερόντων τους. Σήμερα πόσοι Ηλεκτρονικοί βγαίνουν; Με την ειδική έννοια του όρου, αυτοί που ασχολούνται, όχι αυτοί που παίρνουν τον τίτλο και καταλήγουν σε μια εταιρία-δουλειά άσχετη με το αντικείμενο.
Κάνω σκέψεις εγώ τώρα...
Το πάθος λείπει φίλε. Η μεγαλύτερη κινητήρια δύναμη.
Στα πάντα
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.102
Reaction score
55.792
Ξέρετε τη γνώμη μου για την εν λόγω έκθεση και αν έχει χρόνο κάποιος ας βάλει link την κριτική που είχα κάνει πέρυσι. Ωστόσο, θα την επισκεφθώ και φέτος για 2 λόγους! Τις vi2 πρώτες πανευρωπαϊκές παρουσιάσεις προϊόντων που προσωπικά λατρεύω λόγω της συγκλονιστικής απόδοσης με βάση την τιμή τους.
Για πρώτη φορά από ότι ξέρω θα είναι η AACE με το νέο ηχείο της Golden Ear T66 (?) και τα Anthem STR . To T66 παρουσιάστηκε στη Cedia και έκλεψε τις εντυπώσεις : https://www.soundandvision.com/content/cedia-2023-preview-goldenear-showcase-stunning-new-t66-tower Τα Anthem τα είχαμε ξαναδεί αλλά από ότι ξέρω, ποτέ στην Ελλάδα. Δε χρειάζεται να πω κάτι, αρκεί μια βόλτα στο διαδίκτυο.
Δεν γνωρίζω αν θα παρευρεθεί και η Exclusive Audio να δούμε και τον εκπληκτικό νέο Nu-Vista 800.2 που κουβαλάει το βραβείο της φετινής EISA , θα είναι πάντως σίγουρα στην άλλη έκθεση (Black box). Ένα μηχάνημα που μετουσιώνει τον κόσμο της λάμπας στην προενίσχυση και τη δύναμη των τρανζίστορ δίχως τα μειονεκτήματα της πρώτης. Στο ίδιο περίπτερο και το έτερο βραβείο της EISA σε πολυκάναλο ενισχυτή ο Musical Fidelity 250.7 που ήδη έχω κάνει Review εδώ με ίδια συμπεράσματα: https://www.avsite.gr/forum/threads/h-musical-fidelity-goes-multichannel.189297/page-2
Για το μεν πρώτο, μολονότι τα GoldenEar τυγχάνουν άκρως ευνοϊκής αντιμετώπισης από την πλευρά του υποφαινομένου έχω να πω ότι η εταιρεία πλέον ανήκει στη γνωστή Audioquest , οπότε παρατηρείται εντελώς τυχαία οι τιμές νέων μοντέλων υπό την αιγίδα της να παίρνουν... τον ανήφορο.

Ως προς το δεύτερον, η Musical Fidelity ανήκει πλέον στην επίσης γνωστή Project και η εντύπωση του υποφαινομένου για τον βραβευμένο ενισχυτή είναι ότι σφετερίζεται ελέω marketing - όπως και με τον ανανεωμένο A1 - φήμη του παρελθόντος, αφού κατά τη γνώμη μου η σύγχρονη υψηλή πιστότητα κάθε άλλο παρά άμεση ανάγκη θα είχε συσκευές τύπου Nu-Vista. Ας ελπίσουμε τουλάχιστον - αν μη τι άλλο για την ΄΄τιμή των όπλων΄΄ - τα νεωτεριστικά μοντέλα να περιέχουν υλικά πιο αβανταδόρικα από τους... ΄΄Τσάμικον΄΄ (Jamicon) πυκνωτές των αυθεντικών.

Τι ; Εμένα τόσα κάνει η κεφαλή μου μόνο. :D

Πάλι κορόιδο με πιάσανε θα πεί ο Bhutia. :D
Μόνοι μας πιανόμαστε με το να... παραμυθιαζόμαστε. :sneaky:
 
Last edited:

Μηνύματα
135
Reaction score
26
Ακαταλληλος ο χωρος...ορισμενοι εκθετες νομιζω πως εκαναν αγγαρεια....ελαχιστα τα καλοστημενα συστηματα...κ 4 ευρω το καφεδακι take away γενικα....χαμενος χρονος...
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.111
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top