Ιστορίες hi end για γέλια και για κλάματα






Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.984
Reaction score
55.256
Εάν βάλω το sub στην μέση ακριβώς του δωματίου είναι καλή θέση ; :D

Τι λένε οι σοφοί της Zion ? (για να είμαστε και στο κλίμα της εποχής) :D
Θα έπρεπε να τοποθετηθεί και στο μέσον της διάστασης του ύψους για να είχες ανώτερη πιθανότητα επιτυχίας και υπό την προϋπόθεση το δωμάτιο να ήταν τέλειο παραλληλεπίπεδο. Επίσης σε τέτοια περίπτωση θα ήταν απαραίτητο για λόγους ευταξίας η προβολή της τοποθεσίας του sub πάνω στην κάτοψη του χώρου να μην περιέχεται στο εμβαδόν από το τρίγωνο ακρόασης.
 

Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.047
Πάρε βρε παιδίμ' κι εσύ όσα περισσότερα μπορείς και μετά πες μας το νούμερο να δούμε τι θα κάνουμε.. :tongue:
Μας έφαγες πια.. :cry:

:lolsign:
¨Ενα έχω εγώ ο κακομοίρης και ρωτάω σοβαρά εάν η καλύτερη θέση είναι στην μέση του δωματίου καθώς όλως περιέργως εμένα εκεί με βολεύει καλύτερα , να το έχω και σαν τραπεζάκι .... αλλά δεν με παίρνουν στα σοβαρά να μου απαντήσουν. Πιθανόν φταίει ο πρότερος βίος μου και τοποθετήσεις ή μικρές εξεφραζόμενες απορίες -αμφιβολίες μου για το θέμα.

:D :D :D
Επίσης σε τέτοια περίπτωση το τρίγωνο ακρόασης θα έπρεπε για λόγους ευταξίας να μην περνά από την προβολή της τοποθεσίας του sub πάνω στην κάτοψη του χώρου.
Ε, αυτό πως θα γίνει ;

Δεν γίνεται.

¨Αρα να μην το βάλω ; .... θα κάνει πιο κακό απο ότι λέει η θεωρία ότι κατα τα άλλα είναι η καλύτερη θέση ;
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.361
Reaction score
13.371
3. Στις "μεσοχαμηλες" είναι και η δεύτερη οκτάβα, 40-80 κύκλους. Εκτός κι αν έχετε δορυφόρους με > από 2 τεμάχια 10" για "μπάσο", δεν βγαίνει κορυφή 105dB στη θέση ακρόασης,
Εγω εχω Χερ Ντοκτορ:hi:και μου τι λεει o sansui de koral o Ασχιετος!!!;):gamer::banned:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.984
Reaction score
55.256
¨Ενα έχω εγώ ο κακομοίρης και ρωτάω σοβαρά εάν η καλύτερη θέση είναι στην μέση του δωματίου καθώς όλως περιέργως εμένα εκεί με βολεύει καλύτερα , να το έχω και σαν τραπεζάκι .... αλλά δεν με παίρνουν στα σοβαρά να μου απαντήσουν. Πιθανόν φταίει ο πρότερος βίος μου και τοποθετήσεις ή μικρές εξεφραζόμενες απορίες -αμφιβολίες μου για το θέμα.

:D :D :D

Ε, αυτό πως θα γίνει ;

Δεν γίνεται.

¨Αρα να μην το βάλω ; .... θα κάνει πιο κακό απο ότι λέει η θεωρία ότι κατα τα άλλα είναι η καλύτερη θέση ;
Δεν εξετάζεται η τοποθεσία του μονού sub από μόνη της αλλά σε συνάρτηση με την επιλεγείσα κεντρική θέση ακρόασης και τις θέσεις των main ηχείων - ιδίως άμα θα έπαιζαν εκείνα full range.
 

Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.047
Δεν εξετάζεται η τοποθεσία του μονού sub από μόνη της αλλά σε συνάρτηση με την επιλεγείσα κεντρική θέση ακρόασης και τις θέσεις των main ηχείων - ιδίως άμα θα έπαιζαν εκείνα full range.
Κρίμα , το φαντάστηκα βέβαια. Αλλά λέω ας ρώτησω μήπως και σταθώ τυχερός. :D
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.665
Reaction score
78.836
Πες τιμές των 15 καλύτερων ενισχυτικων που μέτρησε ο Αμιρ.

Με 99$ πιστεύω θα σου δώσει μια έγχρωμη (αν είσαι καλό παιδί) φωτογραφία του, ο Αμιρ. Αν φας.
η μία ντικ πικ να χει να χαζεύει :biggrin:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.984
Reaction score
55.256
Κρίμα , το φαντάστηκα βέβαια. Αλλά λέω ας ρώτησω μήπως και σταθώ τυχερός. :D
Δεν χρειάζεται να στεκόσουν τυχερός ή άτυχος, ούτε καν προχωρημένη θεωρητική γνώση... Μονάχα να προμηθευόσουν μικρόφωνο UMIK και να έκανες επιτόπιες μετρήσεις μέσω REW. Τότε θα διαπίστωνες από πρώτο χέρι και στην πράξη όσα θα σ'ενδιέφεραν να μάθεις.
 


Μηνύματα
28.167
Reaction score
26.624
17 σήμερα έχουμε και την επέτειο του πολυτεχνείου , ε! ας μην το τραβάμε πολύ το σχοινί .
 


Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.047
Δεν χρειάζεται να στεκόσουν τυχερός ή άτυχος, ούτε καν προχωρημένη θεωρητική γνώση... Μονάχα να προμηθευόσουν μικρόφωνο UMIK και να έκανες επιτόπιες μετρήσεις μέσω REW. Τότε θα διαπίστωνες από πρώτο χέρι και στην πράξη όσα θα σ'ενδιέφεραν να μάθεις.
Αυτά είναι για οντιοφίλ. Ξέρεις τι τους κάναμε εμείς αυτούς που είχαν μικρόφωνα στις κοινωνικές ομάδες που κινιόμουνα ; :D Μου κάθισε αυτό χα χα.
Και ύστερα λένε... ΄΄φταίει ο EAR΄΄. :sneaky:
Γαι το σχόλιο του Νταχαρη το έγραψα βρε αφασιόπλασμα. Όχι για εσένα, απλώς ποστάραμε μαζί. :D 😍
 
Last edited:

Μηνύματα
4.534
Reaction score
7.866
Η διαφορά ανάμεσα σε B&W και Neumann είναι πάντως ξεκάθαρη είτε ακούγονταν ανά ένα είτε ανά ζεύγος... Κάνει ΄΄μπαμ΄΄ από μεσαίες και άνω χωρίς να καμουφλάρεται ανάλογα με τη σύσταση του setup...
Αναφέρεται χωρίς να επικρίνω το ένα ή το άλλο...:sneaky:
:) μπράβο @Bhutia, πιστεύω ότι θα συμφωνήσεις και με τα παρακάτω.

Ας υποθέσουμε ότι παίρνουμε 2 ηχεία διαφορετικής αρχιτεκτονικής ένα Geithain και ένα B&W και τα τοποθετούμε όσο καλύτερα γίνεται σε ένα τυπικό σαλόνι με σκοπό να επιλέξουμε ένα απ αυτά.
Αυτό που θα ακούσουμε είναι ένας συνδυασμό άμεσης ακτινοβολίας λόγω του ηχείου και έμμεσης λόγω του χώρου. Τι είδους όμως άμεση και έμμεση θα προκύψει από τα 2 αυτά ηχεία?
Πιστεύει κανείς ότι οι ιδιότητες ή και ικανότητες των ηχειων θα ακυρωθούν από τον χώρο? Θα ακουστούν ίδια? Σε καμία περίπτωση και ας παραμένει ο χώρος ίδιος.
Εάν κάποιος κοιτάξει μετά στα χαρτιά και διαθέτει το γνωστικό υπόβαθρο τότε μπορεί να καταλάβει γιατί ακούγονται διαφορετικά.
Δεν υπάρχει πουθενά γραμμένο ότι ένα ηχειο χάνει τις ιδιότητες του όταν μεταφερθεί στο σαλόνι.
Πιθανόν η διαφορά μεταξύ των 2 σε ένα στούντιο να γίνει εντονότερα αισθητή. Ξέρετε όμως ποιο είναι το πρόβλημα?
Δεν θα έχουμε ποτέ έναν χώρο στουντιακο επομένως δεν μας ενδιαφέρει πόσο καλά παίζουν αυτά εκεί.
Αν φροντίσουμε τον χώρο θα βελτιωθεί το άκουσμα ανεξαρτήτως ηχείου.
Ας πάρουμε ένα μικρό ηχειο και ένα σαφώς μεγαλύτερο βάζοντάς τα στο σαλόνι. Ποιος άραγε θα προτιμήσει το μικρό? Ο Κογιας ίσως :biggrin::p
Δεν βλέπω δηλαδή κάποιον λόγο που να απαγορεύει την ακρόαση ηχειων στον χώρο μας, εφόσον αυτή τηρεί κάποιους κανόνες.
Πες και συ Μπούτχια κατι, δεν με λυπάσαι? :biggrin:
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.437
Μηνύματα
2.903.921
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top