Ιστορίες hi end για γέλια και για κλάματα


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.645
Reaction score
129.580
Εάν βάλω το sub στην μέση ακριβώς του δωματίου είναι καλή θέση ;
Το να ζητάς γνώμες χωρίς μετρήσεις για κάτι που μπορεί να φανεί πρακτικά μόνον με μετρήσεις, μου θυμίζει ασθενείς που ζητάνε γνώμες στο Facebook, χωρίς να πάνε στο γιατρό για "διάγνωση".

Πιάσε umic ανά χείρας, κι ανέβασε μετρήσεις στις πιθανές (διαθέσιμες) θέσεις σαμπ, να βγει "διάγνωση".
Πόσες να'ναι; άντε να'ναι 4-5. Δείχνοντας τα 4-5 διαγράμματα, τότε ναι, ζητάς γνώμες και ναι, θα βγει "διάγνωση".

ΥΓ. Μέτρα και τα ηχεία σου. Το πιο πιθανό είναι να εκπλαγείς, κι όχι ..ευχάριστα. 🤪😁😂🤣
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.984
Reaction score
55.256
:) μπράβο @Bhutia, πιστεύω ότι θα συμφωνήσεις και με τα παρακάτω.

Ας υποθέσουμε ότι παίρνουμε 2 ηχεία διαφορετικής αρχιτεκτονικής ένα Geithain και ένα B&W και τα τοποθετούμε όσο καλύτερα γίνεται σε ένα τυπικό σαλόνι με σκοπό να επιλέξουμε ένα απ αυτά.
Αυτό που θα ακούσουμε είναι ένας συνδυασμό άμεσης ακτινοβολίας λόγω του ηχείου και έμμεσης λόγω του χώρου. Τι είδους όμως άμεση και έμμεση θα προκύψει από τα 2 αυτά ηχεία?
Πιστεύει κανείς ότι οι ιδιότητες ή και ικανότητες των ηχειων θα ακυρωθούν από τον χώρο? Θα ακουστούν ίδια? Σε καμία περίπτωση και ας παραμένει ο χώρος ίδιος.
Εάν κάποιος κοιτάξει μετά στα χαρτιά και διαθέτει το γνωστικό υπόβαθρο τότε μπορεί να καταλάβει γιατί ακούγονται διαφορετικά.
Δεν υπάρχει πουθενά γραμμένο ότι ένα ηχειο χάνει τις ιδιότητες του όταν μεταφερθεί στο σαλόνι.
Πιθανόν η διαφορά μεταξύ των 2 σε ένα στούντιο να γίνει εντονότερα αισθητή. Ξέρετε όμως ποιο είναι το πρόβλημα?
Δεν θα έχουμε ποτέ έναν χώρο στουντιακο επομένως δεν μας ενδιαφέρει πόσο καλά παίζουν αυτά εκεί.
Αν φροντίσουμε τον χώρο θα βελτιωθεί το άκουσμα ανεξαρτήτως ηχείου.
Ας πάρουμε ένα μικρό ηχειο και ένα σαφώς μεγαλύτερο βάζοντάς τα στο σαλόνι. Ποιος άραγε θα προτιμήσει το μικρό? Ο Κογιας ίσως :biggrin::p
Δεν βλέπω δηλαδή κάποιον λόγο που να απαγορεύει την ακρόαση ηχειων στον χώρο μας, εφόσον αυτή τηρεί κάποιους κανόνες.
Πες και συ Μπούτχια κατι, δεν με λυπάσαι? :biggrin:
- Τιιι λες , να λυπηθούμε τον αγαπημένο μας Ν.Κ. ;
- ΄΄Θα τον... ειδοποιήσουμε ! ΄΄
DSC03479.JPG

(αφού κάθε άλλο παρά έχει ανάγκη να τον λυπούνταν...)

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ... Καθώς αυξάνει η απόσταση ακρόασης η ακουστική ανταπόκριση δεδομένου χώρου τείνει να εντείνει τις διαφορές στην off-axis απόκριση και αντιστρόφως όσο μειώνεται τείνουν να εντείνονται οι αντιλαμβανόμενες διαφορές στην on-axis καθενός ηχείου.

Εάν κατά την ακροαματική σύγκριση μικρού με μεγαλύτερο ηχείο το δεύτερο λόγω τοποθέτησης τείνει να διεγείρει διάφορους ιδιορρυθμούς θολώνοντας τις μεσαίες ή ελέω αρχιτεκτονικής να υποβάθμιζε τη στερεοφωνική απεικόνιση ενδέχεται ο ακροατής να προτιμούσε κάποιο μικρότερο που θα έδινε ευκρινέστερα τα προαναφερθέντα στοιχεία έστω και σε βάρος της έκτασης στις πρώτες οκτάβες.
 


Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.047
Μέτρα και τα ηχεία σου. Το πιο πιθανό είναι να εκπλαγείς
Τι εννοείς ; Τα μέτρησα. Δύο είναι, δύο αγόρασα, όλα εντάξει.

Υ.Γ. : Τι λες βρε γάτάκι ; Εμένα ρε συ τα ηχεία μου είναι μετρημένα και ματσαρισμένα στο - δεν θυμάμαι τώρα ξερωγω 0.1 db - και έχουν και τα διαγράμματα των μεγαφώνων. Και με το αυτί που το είχα αναλογίσει και με τα προβλήματα του χώρου ακόμη δεν είναι συνολικά πάνω απο 0.4 db . Τόσο αντιστοιχεί στο ύψος τους και η μετακίνηση τους έστω και 2 χιλιοστών πιο πίσω το ένα απο το άλλο και μετακινείται το κεντρικό είδωλο. :D Εϊναι εργαλεία, δεν είναι μπακατέλες. Και αφού είναι έργαλεία πανεύκολο (αλλά δύσκολο χρονικά μόνο) να στηθούν γιατί σου "μιλάνε" μόνα τους. Δεν χρειάζονται μικρόφωνο. :D Δεν αφήνουν αμφιβολία παρά μόνο σε κουφούς. χα χα
 
Last edited:



Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.047
Αν δεν πιστοποιηθούν δεν....
Μόνο ένας οντιοφίλ (σαν τον Ear) θα ισχυριζόταν ότι αυτός ή εγώ ή οποισδήποτε άλλος οντιοφίλ μπορεί να μετρήσει με μεγαλύτερη ακρίβεια απο τον κατασκευαστή που σου δίνει και πιστοποίηση καθώς είναι ως γνωστόν της πάση όλοι ¨απατεώνες". Ξέρει να τις ερμηνεύσει και καλύτερα χα χα. Στο δωματιάκι του με ένα μικρόφωνο στο χέρι κοντά στο ηχείο πάιρνει καλύτερες μετρήσεις, ιδίως στα χαμηλά χα χα.

Αυτά κάνει και ο Αμίρ χα χα και βοηθάει τις πωλήσεις και είναι ινφλουένσερ χα χα.\Πρώτα δημιουργούμε την αμφιβολία, μετά την ανάγκη, λίγο βρίσιμο και υποβιβασμός σε όλα και μετά καταλήγεις να αγοράζεις Κινεζιές του Αμίρ που μετράνε καλά χα χα και παίζουν ακόμη καλύτερα χα χα.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.984
Reaction score
55.256
Τι εννοείς ; Τα μέτρησα. Δύο είναι, δύο αγόρασα, όλα εντάξει.

Υ.Γ. : Τι λες βρε γάτάκι ; Εμένα ρε συ τα ηχεία μου είναι μετρημένα και ματσαρισμένα στο - δεν θυμάμαι τώρα ξερωγω 0.1 db - και έχουν και τα διαγράμματα των μεγαφώνων. Και με το αυτί που το είχα αναλογίσει και με τα προβλήματα του χώρου ακόμη δεν είναι συνολικά πάνω απο 0.4 db . Τόσο αντιστοιχεί στο ύψος τους και η μετακίνηση τους έστω και 2 χιλιοστών πιο πίσω το ένα απο το άλλο και μετακινείται το κεντρικό είδωλο. :D Εϊναι εργαλεία, δεν είναι μπακατέλες. Και αφού είναι έργαλεία πανεύκολο (αλλά δύσκολο χρονικά μόνο) να στηθούν γιατί σου "μιλάνε" μόνα τους. Δεν χρειάζονται μικρόφωνο. :D Δεν αφήνουν αμφιβολία παρά μόνο σε κουφούς. χα χα
Σημασία έχει τι απόκριση θα προκύπτει για τα επιμέρους κανάλια σε δεδομένη θέση ακρόασης και υπό τυπικές οικιακές συνθήκες, δηλαδή όχι υπό την nearfield μέτρηση κατά το ματσάρισμα των ηχείων από τον κατασκευαστή.

Σκέπτομαι κιόλας πως αν με δύο χιλιοστά απόκλιση στην απόσταση μεταξύ των καναλιών προκύπτει τόσο αισθητή ακροαματική διαφοροποίηση τότε όταν κάνεις τις λεγόμενες σοβαρές ακροάσεις πρέπει η κεφαλή σου να μην έχει το παραμικρό περιθώριο κίνησης. Ελπίζω να μη προσδένεσαι με τίποτα ιμάντες πάνω σε προσκέφαλο ώστε να έμενε σταθεροποιημένη με ακρίβεια χιλιοστού... :roflmao:
 

Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.047
Σημασία έχει τι απόκριση θα προκύπτει για τα επιμέρους κανάλια σε δεδομένη θέση ακρόασης και υπό τυπικές οικιακές συνθήκες, δηλαδή όχι υπό την nearfield μέτρηση κατά το ματσάρισμα των ηχείων από τον κατασκευαστή.

Σκέπτομαι κιόλας πως αν με δύο χιλιοστά απόκλιση στην απόσταση μεταξύ των καναλιών προκύπτει τόσο αισθητή ακροαματική διαφοροποίηση τότε όταν κάνεις τις λεγόμενες σοβαρές ακροάσεις πρέπει η κεφαλή σου να μην έχει το παραμικρό περιθώριο κίνησης. Ελπίζω να μη προσδένεσαι με τίποτα ιμάντες πάνω σε προσκέφαλο ώστε να έμενε σταθεροποιημένη με ακρίβεια χιλιοστού... :roflmao:
Έτσι είναι τα καλά εργαλεία ακριβείας. Εχουν περιορισμούς και στενό εύρος απόδοσης και λειτουργίας.

Δεν είπα πόσες μοιρες στρίβει η σκηνή οπότε δεν ξέρω απο που βγάζεις τα συμπεράσματα σου.

Για άλλα και καλύτερα στον Αμίρ. :D
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.675
Reaction score
20.368
όταν κάνεις τις λεγόμενες σοβαρές ακροάσεις πρέπει η κεφαλή σου να μην έχει το παραμικρό περιθώριο κίνησης.
Αυτό το βασανιστήριο της σταγόνας το έχω κόψει εδώ και 5-6 χρόνια.. :biggrin:
Στην αρχή είχα ψαρώσει και καθόμουν προσοχή κι εγώ..:rolleyes:
Πως μπορείτε και κάθεστε ''κόκκαλο'' για πάνω από 3 λεπτά δεν το καταλαβαίνω.. :idk:
Χάνεται η όποια χαρά προσφέρει η μουσική, λες και είμαι τιμωρία ένα πράγμα.. :cry:

Γι' αυτό δεν συχνάζω Μέγαρο :tongue:
 


Μηνύματα
14.235
Reaction score
16.047
Αυτό το βασανιστήριο της σταγόνας το έχω κόψει εδώ και 5-6 χρόνια.. :biggrin:
Στην αρχή είχα ψαρώσει και καθόμουν προσοχή κι εγώ..:rolleyes:
Πως μπορείτε και κάθεστε ''κόκκαλο'' για πάνω από 3 λεπτά δεν το καταλαβαίνω.. :idk:
Χάνεται η όποια χαρά προσφέρει η μουσική, λες και είμαι τιμωρία ένα πράγμα.. :cry:

Γι' αυτό δεν συχνάζω Μέγαρο :tongue:
Αυτά βρε τα έκανα όταν πρωτοέστηνα. Σιγά μην κάθομαι έτσι επειδή φτιάχνουν τέτοιο αφήγημα κάποιοι. Αλλά εντάξει να πάω στην κουζίναι ή να φεύγω απο το δωμάτιο δεν φεύγω αλλά πάλι για άλλους λόγους. Τώρα στα τεράστια sweet spot εγώ δεν τα ξέρω ούτε τα πιστεύω... μαγικά είναι χα χα. Θα το έχουν ταράξει στην διάχυση απο ότι βλέπω και διαβάζω χα χα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.645
Reaction score
129.580
η μετακίνηση τους έστω και 2 χιλιοστών πιο πίσω το ένα απο το άλλο και μετακινείται το κεντρικό είδωλο.
Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, τι πλάκα που έχεις! 😂😁🤣
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.645
Reaction score
129.580
Έχω αλλεργία. Πάω για ύπνο γιατί δε με βλέπω καλά.
Ηρέμησε.

Δες το νικητή.



ΥΓ. Ο νικητής, με τα εξαίσια 8 βατ που βγάζει, οδηγεί άριστα όλα τα κορυφαία ηχεία που διάλεξαν για φέτος:


Είτε το πιστεύεις είτε όχι.

(Χωρίς σαμπ)


Τσαρλατάνοι... Κλόουν...
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.437
Μηνύματα
2.903.921
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top