Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Μ'αυτά και μ'εκείνα, μάλλον είμαστε πολύ μακριά από το θάνατο του δικάναλου σετάπ. Κυρίως για λόγους πρακτικούς (εγκατάσταση), αισθητικούς και οικονομικούς φυσικά. Για τους ίδιους δηλαδή λόγους που και άλλες τεχνολογίες στο παρελθόν (βλ. Laserdisc, SACD, κλπ), παρότι υπερτερούσαν ξεκάθαρα από άποψη ποιότητας, δεν απέκτησαν τελικά την κρίσιμη μάζα που χρειαζόταν για να γίνουν εμπορικά επιτυχημένες. Έτσι μοιραία, είτε εξαφανίστηκαν, είτε περιορίστηκαν σε ένα πολύ μικρό κοινό που ψιλοσυντηρεί κάποιες παραγωγές.
Τώρα, αν μιλάμε για μια ηχόμπαρα συν ένα σαμπ που "παίζει" Dolby Atmos, τότε ναι, αυτό είναι αποδεκτό από το μέσο νοικοκυριό. Αλλά για σετάπ 7.2.4 ή παρόμοια, με δορυφόρους, επεξεργαστές, Room EQ κλπ, δεν το βλέπω.
Ακόμα και να μπορεί να το αντέξει κάποιος οικονομικά και να διαθέσει 20-30 χιλιάρικα για ένα σύστημα, αν δεν υπάρχει ειδικός χώρος και βίδα λασκαρισμένη, μάλλον σε δικάναλο θα πάει. Άντε 2.2 με το ζόρι.
Ετσι οπως τα λες ειναι, Το δικαναλο setup δεν προκειται να πεθανει και για τους λογους που αναφερεις αλλα και για αλλους.

Οι εταιρειες ψαχνονται εδω και παρα πολλα χρονια με τα πολυκαναλα συστηματα για αν αυξησουν τις πωλησεις τους και ειναι γεγονος πως τα πολυκαναλα συστηματα βρισκουν σκοπο υπαρξης σε Home cinema, κινηματογραφους κλπ.

Οσον αφορα την μουσικη ενα δικαναλο συστημα μπορει αριστα να παρουσιασει μια μουσικη σκηνη μιας και τυχαινει να μην εχει αλλαξει η θεση μιας ορχηστρας και αυτη των ακροατων.

Δεν ενδιαφερει κανεναν νομιζω να ακουει τι κανει το πληθος που τον περιτριγυριζει, το οτι ορισμενα γκρουπ προσπαθουν να ξεχωρισουν βγαζοντας ΚΑΙ σε πολυκαναλη την μουσικη τους τοποθετωντας τον ακροατη στο κεντρο δεν αποτελει λογο για να εχει κανεις για μουσικη το οποιοδηποτε πολυκαναλο συστημα.

Οσο για τον χωρο ακροασης υπαρχουν διαφορα συστηματα που βοηθουν στο να βελτιωσουμε την ακουστικη του, αλλα με οικονομικα μικροφωνα και δωρεαν software που εχουν μια γεννητρια White noise και μεσω του μικροφωνου 'ακουνε' τον χωρο και παρουσιαζουν τα αποτελεσματα και αλλα (Smaart κλπ) που εχουν πολυ ακριβωτερα μικροφωνα και περα απο White noise generator μπορεις να παιξεις ενα μουσικο κοματι ή και πολλα ετσι ωστε ο χωρος να φορτιστει οπως ακριβως οταν ακουμε μουσικη και το συστημα να συγκρινει τον ηχο που παιρνει απο ενα CD με τον ηχο του χωρου.

Εχοντας δοκιμασει και τις δυο λυσεις σε εκατονταδες συστηματα (μεχρι το 2015) θεωρω πως η δευτερη λύση μου εδινε παντα πιο σωστα στοιχεια.

Μην σκατε λοιπον, το δικαναλο συστημα δεν προκειται να πεθανει, το οτι καποιοι προσπαθουν να σας πεισουν για το αντιθετο ειναι ισως γιατι θελουν να υποστηριξουν την οποια αγορα τους.
 
Last edited:

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.124
Reaction score
9.023
Δεν ενδιαφερει κανεναν νομιζω να ακουει τι κανει το πληθος που τον περιτριγυριζει, το οτι ορισμενα γκρουπ προσπαθουν να ξεχωρισουν βγαζοντας ΚΑΙ σε πολυκαναλη την μουσικη τους τοποθετωντας τον ακροατη στο κεντρο δεν αποτελει λογο για να εχει κανεις για μουσικη το οποιοδηποτε πολυκαναλο συστημα.
Εμένα με ενδιαφέρει πάντως, και χιλιάδες άλλους. Με αυτή τη λογική θα ακούγαμε ακόμη μονοφωνικά. Ποιος χρειάζεται 2ο κανάλι θα έλεγε ο cangaroo του 1950.

Δεν μπορώ να σκεφτώ έναν καλό λόγο να σταματήσει η εξέλιξη στα 2 κανάλια. Τι έχουμε να κερδίσουμε προσκολλημένοι στο παρελθόν;
 


Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Εμένα με ενδιαφέρει πάντως, και χιλιάδες άλλους. Με αυτή τη λογική θα ακούγαμε ακόμη μονοφωνικά. Ποιος χρειάζεται 2ο κανάλι θα έλεγε ο cangaroo του 1950.

Δεν μπορώ να σκεφτώ έναν καλό λόγο να σταματήσει η εξέλιξη στα 2 κανάλια. Τι έχουμε να κερδίσουμε προσκολλημένοι στο παρελθόν;
Κανεις δεν ειπε να σταματησει η εξελιξη, κατανοητα ηταν αυτα που εγραψα αν δεν καταλαβες ξαναδιθαβασε τα και σε παρακαλω να μην λες τι θα ελεγα το 1950 γιατι δεν μπορεις ξερεις μιας και δεν εχεις την πειρα μου των 49 χρονων σε καθε ειδους ηχητικης εγκαταστασης .
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.124
Reaction score
9.023
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Σίγουρα κάποιος που έχει επενδύσει πολλές χιλιάδες € σε ένα σοβαρό δικάναλο δεν είναι το target group του immersive. Ένας όμως που στήνει ένα σύστημα από το μηδέν δεν είναι καλύτερο να δώσει κάτι παραπάνω για μια ανώτερη εμπειρία;

Για όνομα του θεού δείτε τι βγάζει η sonos με 500€. Αυτόνομο ηχείο με 6 tweeter και πολυκάναλο "εφέ". Το κόστος είναι δικαιολογία.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.611
Reaction score
20.197
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Σίγουρα κάποιος που έχει επενδύσει πολλές χιλιάδες € σε ένα σοβαρό δικάναλο δεν είναι το target group του immersive. Ένας όμως που στήνει ένα σύστημα από το μηδέν δεν είναι καλύτερο να δώσει κάτι παραπάνω για μια ανώτερη εμπειρία;

Για όνομα του θεού δείτε τι βγάζει η sonos με 500€. Αυτόνομο ηχείο με 6 tweeter και πολυκάναλο "εφέ". Το κόστος είναι δικαιολογία.
Οη βρε, εγώ εννοούσα αν αντί να ψωνίσει κάποιος το ίδιο ηχείο Χ2 να το πάρει Χ 5, 7, 12, κλπ.. :biggrin:
Εντάξει υπάρχουν ήδη κα θα βγουν στο μέλλον (ελπίζω) εξαιρετικές και προσιτές λύσεις και γι΄αυτό.. ;)
Εγώ δεν είμαι κατά..
Ειδικά αν βρεις τρόπο να τα ενσωματώσεις όμορφα στο χώρο σου.. ;)
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.778
Reaction score
81.318
To monoκάναλο είναι φτηνότερο.
Επίσης είναι βολικότερο, το μετακινείς όπου θέλεις, και πουλάει μαζικά (ηχομπάρες), πολύ περισσότερα τεμάχια από δικάναλο και πολυκάναλο μαζί.
Το καθολουκάναλο ακόμα φτηνότερο, και ατελείωτα βολικό, δεν ενοχλεί καθόλου την παντόφλα.
 


Μηνύματα
1.827
Reaction score
2.668
Το πολυκάναλο δεν είναι η εξέλιξη του δικάναλου, είναι άλλο φρούτο.
Σε αντίθεση με το δικάναλο που ήταν η εξέλιξη του mono.
 






Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
40 συναπτά έτη ο ένας...49 ο άλλος.....
ο κουβάς...κουβάς :biggrin:
Παρ' οτι εχω πει πως δεν θα ξαναασχοληθω μαζι σου καλο θα ειναι να μαθεις να μην προσβαλλεις τα μελή !!

Το οτι πουλας καλωδια και εισαι moderator δεν σου δινει αυτο το δικαιωμα !

Αυτος ο 'κουβας' που λες στα 22 του εφτιαξε το πρωτο προγραμμα ρυθμισης ηχειων στον χωρο. Αυτο δεν το ηξερα αν δεν μου το ελεγε σε μια παρουσιαση ο Ακριτιδης που ηταν στον Δημοκριτο και ανταποκριτης του Γερμανικου Stereo το οποιο και ενδιαφερθηκε να το παρει αλλα αρνηθηκα.

Αυτος ο 'κουβας' πουλαγε και καλωδιαρες Audioquest κλπ αλλα και εχει κανει εγκαταστασεις πολυκαναλων τοσες οσες δεν θα δεις στην ζωουλα σου αλλα δεν εχει μαθει να προσβαλλει.

Αυτος ο 'κουβας' καταξιωθηκε απο τους πελατες του, απο την JBL, B&W και πολλους αλλους προμηθευτες του για διαφορους λογους και αιτιες.

Θα εγραφα περισσοτερα αλλα δεν αξιζει τον κοπο να ασχοληθω παραπανω μαζι σου !
 
Last edited:

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.124
Reaction score
9.023
δεν εχεις την πειρα μου των 49 χρονων
Κλασική περίπτωση "Expert bias" όπου κάποιος με πολύ εμπειρία αδυνατεί να καταλάβει άλλες προοπτικές και νέες αντιλήψεις. Πολύ καλύτερα που δεν έχω τέτοια πείρα και μπορώ να βλέπω τα πράγματα εκεί που πάνε και να τα ενστερνίζομαι. Ότι και να λέμε για το δικάναλο το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω.

Σε 20 χρόνια από τώρα όταν κάποιος ακούει στέρεο θα λέει αυτόματα "Που πήγαν τα πίσω ηχεία; Γιατί το άκουγαν αυτό;".
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.516
Reaction score
78.627
Παρ' οτι εχω πει πως δεν θα ξαναασχοληθω μαζι σου καλο θα ειναι να μαθεις να μην προσβαλλεις τα μελή !!

Το οτι πουλας καλωδια και εισαι moderator δεν σου δινει αυτο το δικαιωμα !

Αυτος ο 'κουβας' που λες στα 22 του εφτιαξε το πρωτο προγραμμα ρυθμισης ηχειων στον χωρο. Αυτο δεν το ηξερα αν δεν μου το ελεγε σε μια παρουσιαση του ο Ακριτιδης που ηταν στον Δημοκριτο και ανταποκριτης του Γερμανικου Stereo το οποιο και ενδιαφερθηκε να το παρει αλλα αρνηθηκα.

Αυτος ο 'κουβας' πουλαγε και καλωδιαρες Audioquest κλπ αλλα και εχει κανει εγκαταστασεις πολυκαναλων τοσες οσες δεν θα δεις στην ζωουλα σου αλλα δεν εχει μαθει να προσβαλλει.

Αυτος ο 'κουβας' καταξιωθηκε απο τους πελατες του, απο την JBL, B&W και πολλους αλλους προμηθευτες του για διαφορους λογους και αιτιες.

Θα εγραφα περισσοτερα αλλα δεν αξιζει τον κοπο να ασχοληθω παραπανω μαζι σου !
ο σεβασμός χτίζεται. και κερδίζεται....δεν έρχεσαι μια μέρα να τον απαιτήσεις.....γιατί έτσι

το ποιος σέβεται ποιον έχει λυθεί εδώ και καιρό από την συμπεριφορά σου προς μέλη που έχουν συνεισφέρει με μερικές 100δες χιλιάδες ποστς γνώσεων κ άλλων τόσων ωρών στο να ψάχνονται. τον χώρο αυτόν...

ζεις στο ψεκασμένο σου Minecraft....που έχει γκρεμιστεί
γιατί αυτό ήταν μόνο η δουλειά σου....σε εποχές που αρμέγατε αδαή κόσμο....
και όχι το χόμπι σου για να σε κάνει να κυνηγάς το σωστό



Το οτι πουλας καλωδια και εισαι moderator δεν σου δινει αυτο το δικαιωμα !
ε τώρα αν πω ότι πήγες κουβά πάλι θα φταίω εγώ? :biggrin:

Υ.Γ. όταν δεν ήμουν μοντερέιτορ έγραφα χειρότερα.....να λες και ευχαριστώ:laugh:
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Ποιος χρειάζεται 2ο κανάλι θα έλεγε ο cangaroo του 1950.
Σε αυτο σου απαντησα για τα 49 χρονια και το ανεφερα γιατι δεν μπορεις να ξερεις τι θα ελεγα !

Γνωριζεις ποσα χρονια υπαρχουν τα πολυκαναλα στην αγορα ? Για δες.

Τα πολυκαναλα συστηματα δεν υπηρξαν εξελιξη του δικαναλου αλλα ενα εντελως αλλο νεο συστημα.
 

Μηνύματα
193
Reaction score
233
Εμένα με ενδιαφέρει πάντως, και χιλιάδες άλλους. Με αυτή τη λογική θα ακούγαμε ακόμη μονοφωνικά. Ποιος χρειάζεται 2ο κανάλι θα έλεγε ο cangaroo του 1950.

Δεν μπορώ να σκεφτώ έναν καλό λόγο να σταματήσει η εξέλιξη στα 2 κανάλια. Τι έχουμε να κερδίσουμε προσκολλημένοι στο παρελθόν;
Σε εμπόδισε κανείς να στήσεις πολυκάναλο ?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.318
Μηνύματα
2.897.162
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top