Το καφενείο των φιλόζωων

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Έχεις κάνα κροκόδειλο σπίτι και αγχώνεσαι σε ποιο νήμα να τον βάλεις?
Xaxaxaxa! Οχι....ευτυχως γιατι θα ειχα θεμα, απλα μια ερωτηση εξεφρασα που μου δημιουργηθηκε, για την σχεση όλων των ιδιοκτητων γατων και σκύλων με το υπολοιπο ζωικο βασίλειο. Οχι για να θιξω καποιους, αλλοιμονο. Ετσι, κουβεντα να γίνεται.😇:)
 

D

Deleted member 50795

Guest
Εδώ βάζουν για γάτες, σκύλους μόνο νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρος πάλι , ..αλλά δε νομίζω ναχει κανείς θέμα με κάποιο άλλο ζώο .
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.885
Reaction score
31.677
Οδηγός ταξί μπήκε φυλακή επειδή πάτησε ένα περιστέρι -Ποια κατηγορία αντιμετωπίζει

 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.210
Reaction score
33.627
Κι εγώ πριν κάποιες μέρες ήμουν με το ποδήλατο, μπροστά στο δρόμο ενα περιστερι, κάνω λίγο δεξιά να το αποφυγω, έκανε την ίδια στιγμή και αυτό, ε δεν το απέφυγα.

Ποιος θεωρει ότι κάτι τέτοιο θα έπρεπε να ειναι αξιοποινη πράξη;

Ποιος πιστεύει οτιμια ίχνη μειοψηφία ποδηγετεί τις επιλογές του νομοθέτη σε τέτοια ζητήματα;
 


Μηνύματα
675
Reaction score
670
Δεν εννοω την νομοθεσία και ολα τα υπόλοιπα που ακουγονται κατα καιρους για διαφορα ζώα. Εννοω για το τι κανει ο καθενας απο μας για το δικαιωμα στη ζωη των υπολοιπων ζωων και οχι μονον αυτων που επιλεξαμε για "φιλαρακια" μας. Δηλαδη τι θελω να πω...την τρωμε την μπριζολα μας? Το σφαζουμε το μπιφτεκι και το λουκανικο? Κλπ κλπ....Και αν ναι πως αυτα τα δυο, δηλαδη η ζωοφαγία και η ζωοφιλια ισσοροπουν στο μυαλο μας όταν πεφτουμε να κοιμηθουμε. Δηλαδη φανταζομαι αν μας ελεγαν να φαμε τα σκυλια και τις γατες μας δεν θα το καναμε γιατι ειναι κατι σαν....δολοφονια, να σκοτωσεις και να φας τον συντροφο στη ζωη σου. Αλλα όταν πάμε και παραγγελνουμε να φαμε το Αργεντινικο ζουμερο στεικ η την μοσχαρισια γαλακτος κλπ μας ερχεται καθόλου στο μυαλο η αντιθεση των δυο πραγματων που κανουμε στη ζωή μας? Δηλαδη το να λέμε τον εαυτο μας ζωόφιλο και απο την άλλη όλα να τα σφαζουμε και όλα να τα μαχαιρωνουμε...όλοι καταλαβατε τι θελω να πω. Και παρακαλω μην ληφθει σαν κριτικη προς κανενα εδω μεσα αυτο που γραφω εδω. Ο τελευταιος που θα μπορουσε να κρινει καποιον για τον σωστο τροπο ζωής είμαι εγω. Απλα το αναφερω γιατι ειναι ωραιο θεμα και θα με ενδιεφερε να ακουσω τις αποψεις ζωοφιλων για την κρεατοφαγια. Αν και δυσκολο και καποιοι μπορει να αρπαχτουν. Αλλα σιγουρα δεν εχω αυτο τον σκοπο. Σας ευχαριστω!
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.210
Reaction score
33.627
Επίσης... Ο σκύλος μας, δεν τρώει κατά βάση κρέας; Άρα νοείται ζωόφιλος κάτοχος σκύλου;
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.885
Reaction score
31.677
Νομιζω οτι υπαρχει μια διαφορα με τα ζωα που εκτρεφονται για την παραγωγη κρεατος.
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Επίσης... Ο σκύλος μας, δεν τρώει κατά βάση κρέας; Άρα νοείται ζωόφιλος κάτοχος σκύλου;
Νομιζω οτι υπαρχει μια διαφορα με τα ζωα που εκτρεφονται για την παραγωγη κρεατος.
Θα ηθελα την οποιαδηποτε γνωμη. Γιατι νομιζουμε οτι τα ζωα που εκτρεφονται για την παραγωγη κρεατος δεν εχουν τα ιδια συναισθηματα και δεν πονανε εξισου με τον σκυλο και την γατα μας? Γιατι η δικη τους ζωη να μετραει λιγοτερο στις καρδιες μας από τα λουτρινα που εχουμε στο σπιτι μας.? Γιατι περισσοτερο αγαπανε τα παιδια μας ακόμη και αυτα τα λουτρινα που τους αγοραζουμε σαν δωρα τωρα στις γιορτες.(Δεν φταινε αυτα φυσικα, ετσι τα εχουμε διαπαιδαγωγησει.). Η απλα δεν θελουμε να μπουμε στην διαδικασια να το σκεφτουμε μιας και ολη την "βρωμικη" δουλεια την κανει αλλος, αλλος τα σφαζει, αλλος τα μαχαιρωνει. Εμας δεν μας αφορα και δεν εχουμε καμμια ευθυνη. Οπότε γιατι να καθισουμε να ασχοληθουμε? Σωστα? Η λάθος? Και μεγαλο μαλιστα?
 


Μηνύματα
443
Reaction score
644
Το ζώο δεν τιμωρείται, το ζήτημα εδώ είναι η προστασία του κοινωνικού συνόλου από επικίνδυνο ζώο. Τα συγκεκριμένα σκυλιά έχουν γευτεί ανθρώπινη σάρκα. Δεν ξέρω ποιος θα κοιμόταν ήσυχος με τέτοια άγρια θηρία στα 50 μετρα. Για να μην έχουμε λοιπόν καταστάσεις με φόλες, προβλέπεται στο νομό η διαδικασία θανάτωσης ενός αποδεδειγμένα (και δεν νομιζωνα χρειαζόμαστε άλλη απόδειξη εδώ) επικίνδυνου ζώου.
Σε ποιο άρθρο προβλέπεται η θανάτωση του ζώου από επίθεση...?
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.511
Reaction score
45.212
Σήμερα όπως κάθε μέρα με ήρθε ο γάτος για φαΐ, ήταν πολύ πεινασμένος, φαίνονταν πολύ ανυπόμονος.
Αρχικά είπα να του αλλάξω το νερό μέχρι να ετοιμάσω το φαΐ, μόλις του πάω λοιπόν μαναχά το νερό και το καταλαβαίνει, με πατάει μια με τα νύχια στο χέρι και μέχρι να πω κύμινο, γέμισε ο τόπος αίματα.
Του δείχνω τα αίματα, καταλαβαίνει τη μ@λακία που έκανε και παίρνει θέση για μπράφ, το ξανά φωνάζω και εκεί που το χαϊδεύω με ξανά βγάζει νύχια και με αποτελειώνει...
Απο τη κλοτσιά που έφαγε νωρίς το απόγευμα, τώρα πρέπει να προσγειώθηκε κάπου... Αϊ σιχτίρ, βλαμμένο!!
Μάζεψα και όλα τα προικιά που του είχα βάλει και ας πάει πίσω στα βουνά, έτρεχα στους γιατρούς για το χαζόγατο.
Καλά έκανα και δεν τα συμπαθούσα...
 

Μηνύματα
3.264
Reaction score
10.739
Κι εγώ πριν κάποιες μέρες ήμουν με το ποδήλατο, μπροστά στο δρόμο ενα περιστερι, κάνω λίγο δεξιά να το αποφυγω, έκανε την ίδια στιγμή και αυτό, ε δεν το απέφυγα.

Ποιος θεωρει ότι κάτι τέτοιο θα έπρεπε να ειναι αξιοποινη πράξη;

Ποιος πιστεύει οτιμια ίχνη μειοψηφία ποδηγετεί τις επιλογές του νομοθέτη σε τέτοια ζητήματα;
ή είσαι πολύ γρήγορος ή σκότωσες το πιο χαζό περιστέρι :biggrin:
 



Μηνύματα
1.062
Reaction score
1.286
Θα ηθελα την οποιαδηποτε γνωμη. Γιατι νομιζουμε οτι τα ζωα που εκτρεφονται για την παραγωγη κρεατος δεν εχουν τα ιδια συναισθηματα και δεν πονανε εξισου με τον σκυλο και την γατα μας? Γιατι η δικη τους ζωη να μετραει λιγοτερο στις καρδιες μας από τα λουτρινα που εχουμε στο σπιτι μας.? Γιατι περισσοτερο αγαπανε τα παιδια μας ακόμη και αυτα τα λουτρινα που τους αγοραζουμε σαν δωρα τωρα στις γιορτες.(Δεν φταινε αυτα φυσικα, ετσι τα εχουμε διαπαιδαγωγησει.). Η απλα δεν θελουμε να μπουμε στην διαδικασια να το σκεφτουμε μιας και ολη την "βρωμικη" δουλεια την κανει αλλος, αλλος τα σφαζει, αλλος τα μαχαιρωνει. Εμας δεν μας αφορα και δεν εχουμε καμμια ευθυνη. Οπότε γιατι να καθισουμε να ασχοληθουμε? Σωστα? Η λάθος? Και μεγαλο μαλιστα?
Εχεις απολυτο δικιο. Η απαντηση ειναι: γιατι ετσι μας συμφερει (ως ανθρωποι), διοτι διαφορετικα θα πρεπει να στερηθουμε το κρεας. ;)
Να και μια φωτό από ένα πουλί
προσοχή: είναι μαύρο, μεγάλο και υγρό :)
ανοίγετε με δικιά σας ευθύνη
View attachment 315941 View attachment 315942

Ηράκλειο Κρήτης. Κροκόδειλο δενβρήκα!
Που να βρεις???? Αφου τον κακομοιρη το Σηφη τον "φαγατε"...........😁
 


Μηνύματα
2
Reaction score
1
'Ζώα συντροφιάς: Ανοίγει νέα ψηφιακή πλατφόρμα'

Καλημέρα, πιστεύω ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να ταλαιπωρούνται -βλέπε χειραγωγούνται, καταστέλλονται- οι ιδιοκτήτες ζώων συντροφιάς.
Τα ζώα είναι θεραπευτικά για κάθε είδους πάθηση και είναι ανθρώπινο δικαίωμα να συντηρεί κανείς ζώα στο χώρο κατοικίας του.
Νομίζω ότι απλούστατα κάθε δήμος πρέπει να συλλέγει και να στειρώνει τα αδέσποτα τα οποία και να επανατοποθετεί στο χώρο όπου ζουν και όχι να τα θανατώνει. Οι δε φιλόζωοι να συντηρούν όσα ζώα θέλουν, και να τα δίνουν στο δήμο αν δεν μπορούν να τα συντηρήσουν χωρίς καμια συνέπεια.
Οι δήμοι να στειρώνουν και να τοποθετουν ή επανατοποθετούν και οι φιλόζωοι να συντηρούν όσα θέλουν όσο μπορούν και να δίνουν στο δήμο όταν δεν μπορούν.
Ποιος ο λόγος για ηλεκτρονικά αρχεία , δείγματα dna και μικροτσίπ;
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.340
Reaction score
128.533
Χθες προχθές μια γνωστή έφαγε κλήση στο κέντρο της Θεσσαλονίκης επειδή το σκυλάκι που έκανε βόλτα δεν είχε τσιπ.

Νομίζω 300€ είναι, μαζί με το αποδεικτικό τσιπαρίσματος.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.425
Members
38.026
Νεότερο μέλος
d tv
Top