Επαναφορτιζόμενο σουφράκι και άλλες οικιακές συσκευές

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.723
Reaction score
29.118
[QUOTE="spylab, post: 3098016, member: 4753"

Ασε που οταν δεν θυμασαι αν εσβησες την τοστιερα βλεπεις τι γινεται 8-)
[/QUOTE]
Περιττό. Είναι πολύ πιο απλό να σβήνει αυτόματα σε προκαθορισμένο χρόνο, επαρκή για το ψήσιμο του τοστ.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.249
Reaction score
47.139
Ρε συ, αυτό δεν είναι χ3σιμο, είναι εμπειρία σε λέω!!
Το φωτάκι το βράδυ ώστε να βρίσκεις στόχο όλα τα λεφτά, το θερμαινόμενο καπάκι για τις κρύες νύχτες του χειμώνα, επίσης.
Το πλύσιμο-στέγνωμα πάει τη εμπειρία σε άλλο level :biggrin:
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
διαβάζω και κάτι σχόλια του στύλ ψόφησε στον ένα χρόνο.
Η συζυγος εχει παρει μεχρι τωρα 4-5 απο αυτα και ολα στο χρονο μενουν απο μπαταρια.
πέθαιναν στα 1-2 χρόνια
Μόνο εμένα κλάταρε στα 2.5 χρόνια η μπαταρία; και δεν άλλαζε δεν συμφέρει οπότε πήγε κάδο....
Είχα κι ένα Nilfisk που αν και είχε λιθίου δεν κράτησε πολύ,
Ολα αυτα τα σκουπακια οπως και πολλες αλλες συσκευες με μπαταριες λιθιου, χρησημοποιουν μπαταριες 18650 Lithium Polymer οι οποιες αν τις φορτιζεις στο 100% και τις αποφορτιζεις στο 0% θα βγαλουν στην καλυτερη περιπτωση 500 κυκλους φορτισης αν οι μπαταριες ειναι καλης ποιοτητας (Samsung Panasonic)

Η αρχη ειναι ιδια με τις μπαταριες των κινητων και τις μπαταριες των αυτοκινητων που χρησημοποιουν ιδια η παρομοια χημεια.

Το προβλημα με τα σκουπακια και γενικα τις φτηνες ηλεκτρικες συσκευες που χρησημοποιουν τετοιες μπαταριες ειναι οτι για λογους κοστους, σε αντιθεση με τις μπαταριες των αυτοκινητων, των κινητων, και γενικα των ακριβων ηλεκτρικων συσκευων, δεν χρησημοποιουν BMS οπως θα επρεπε για να προστατευονται απο υπερφορτιση, Low discharge, θερμοκρασιες κτλ και οι φορτιστες που τα συνοδευουν ειναι επισης πολυ Basic με πολλες φορες λαθος ρευμα φορτισης και χωρις tricle charge stage με αποτελεσμα να χαλανε πολυ γρηγορα οι μπαταριες.
Αυτο που χρειαζεται για να διαρκεσουν οι μπαταριες πολλα χρονια, ειναι η φορτιση να γινεται συνειδητα και οχι να το βαζουμε στην πριζα και να το βγαζουμε οταν το θυμηθουμε. Επισης να μην το αφηνουμε να αδειαζει τελειως. Μια καλη πρακτικη ειναι να κανουμε μια πληρη φορτιση απο αδειο να μετρησουμε ποση ωρα θελει να φορτισει, να μετρησουμε ποση ωρα διαρκει η μπαταρια, (Πχ 8 σκουπισματα των 10 λεπτων) και με καποιο τροπο να το βαζουμε για φορτιση λιγο πριν αδειασει με χρονομετρο για να μην το ξεχασουμε στην πριζα.


Απλά θα το φορτίζεις όταν χρειάζεται και αφού φορτίσει, θα το έχεις ΕΚΤΟΣ ΠΡΙΖΑΣ.

Η μπαταρία θα κρατήσει για χρόνια..
Το εκτος μπριζας απολυτα σωστο. Το οταν χρειαζεται καλο ειναι να μην σημαινει οταν αδειασει τελειως.

Σωστά. Αν δεν σταματήσει να παίζει, δε το βάζεις στη βάση του για φόρτιση.
Αφού φορτιστεί, μετά πρέπει να το έχεις μονίμως εκτός βάσης, μέχρι να αδειάσει.
[/QUOTE]Λαθος. Δεν πρεπει να περιμενεις να αδειασει τελειως. Μην ξεχναμε οτι οι μπαταριες αυτες ειναι ιδιας τεχνολογιας με τις μπαταριες των περισσοτερων ηλεκτρικων αυτοκινητων αλλα και των κινητων τηλεφωνων και των λαπτοπ (αλλα χωρις τις προστασιες που εχουν τα περισσοτερα απο αυτα) οποτε ισχυουν τα ιδια πραγματα. Δεν αποφορτιζουμε τελειως, δεν φορτιζουμε στο 100% αν ειναι δυνατον, και δεν τα αφηνουμε να φορτιζουν μονιμα στην πριζα.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.468
Reaction score
27.203
Εννοείται ότι δεν μένει μόνιμα στον φορτιστή , και επίσης εννοείται ότι δεν το αποφορτίζω πλήρως και δεν το φορτίζω πλήρως.
Αυτά είναι γνωστά. Δύο φορτίσεις του έχω κάνει . Η πρώτη στο 100% και η δεύτερη στο 80-90% .
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.249
Reaction score
47.139
Δεν συμφωνώ με το φίλο παραπάν, ένας από τους λόγους που ψώνισα το STIHL ήταν η αποσπώμενη μπαταρία, χάλασε, τη πετάς και βάζεις καινούρια. Στη ηλικία που έφτασα έχω καταλάβει πως όλα τα αγαθά πρέπει να σε υπηρετούν και όχι το αντίθετο, πρόσθετο άγχος για τέτοια πράματα δεν βάζω στο κεφάλιμ.
Κύρ Γιάννη σκεπασέτο μη σου κρυώσει :roflmao:
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.468
Reaction score
27.203
Οχι ρε Χρηστάρα. Απλά το προσέχω , για να το έχω. Αν χαλάσει η μπαταρία , τον πούλο και παίρνω άλλη.
Κάπου πήρε το ματι μου ότι δεν την φορτίζει στα 100% ούτε και την αφήνει να ξεφορτίσει τελείως. Την κόβει στο 10% . Αν το θυμάμαι καλά.
Δε βαριέσαι . Ολα καλά.
 

Zizik

Safety Last * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.718
Reaction score
76.009
Δεν αποφορτιζουμε τελειως, δεν φορτιζουμε στο 100% αν ειναι δυνατον, και δεν τα αφηνουμε να φορτιζουν μονιμα στην πριζα.
Δεν μπαίνω σε διαδικασία προσοχής στη φόρτιση αφαιρούμενων μπαταριών εργαλείων που μπορούν να αντικατασταθούν εύκολα.
Πόσες φορές θα φορτιστεί το σκουπάκι ή το αλυσοπριονάκι τον χρόνο; 20; 30; Θα χαλάσει σε 12-15 χρόνια, όταν το εργαλείο θα είναι ιστορικό κομμάτι.
Μόνο το blower δουλεύει συχνά με 1 μπαταρία την εβδομάδα.

Το Nilfisk στο οποίο αναφέρθηκα με τη μη αφαιρούμενη μπαταρία κράτησε 10 χρόνια κουτσά-στραβά.

20240131_205308.jpg


Οι παλιότερες Stihl μπαταρίες μου είναι 6-7 χρόνων κι έχουν μηδενική πτώση απόδοσης.
Οι 3 φορτιστές που έχω για τις μεγάλες (κάποια εργαλεία αγοράστηκαν ως αρκετά φθηνότερα σετ) δεν τις φορτίζουν αν είναι ζεστές ούτε αν είναι κρύες, και φορτίζουν πολύ αργά.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.249
Reaction score
47.139
Οχι ρε Χρηστάρα. Απλά το προσέχω , για να το έχω. Αν χαλάσει η μπαταρία , τον πούλο και παίρνω άλλη.
Κάπου πήρε το ματι μου ότι δεν την φορτίζει στα 100% ούτε και την αφήνει να ξεφορτίσει τελείως. Την κόβει στο 10% . Αν το θυμάμαι καλά.
Δε βαριέσαι . Ολα καλά.
Καλά και εγώ δεν θα παίζω μπάλα με δαύτο, δεν θα κάτσω όμως να παρακολουθώ τις φορτίσεις ώστε να με βγάλει λίγο παραπάν αυτονομία.
Λογικά έχει κύκλωμα προστασίας για τη συγκεκριμένη χημεία μπαταρίας. Στα 3.20volt κόβει τα ρεύματα και από το 80% και πάνω ρίχνει τα mAh φόρτισης.
Επίσης θεωρώ πως στα λεφτά του, βάζουν επώνυμες μπαταρίες της ίδιας φουρνιάς, τέσπα, να χαμε να λέγαμε...
 

Μηνύματα
1.618
Reaction score
103
Η αποσπωμενη μπαταρια, ισως ειναι μια λυση, εφ οσον αντικαθισταται ευκολα με καινουργια... πσσο κοστιζει μια, εχετε ρωτησει ?

Οι ενσωματωμενες, απο τη δικη μου εμπειρεια, ειναι τρυπιος κουβας... το περνεις αποφαση οτι καθε χρονο θα δινεις 150 ευρω και κοιτας αν αξιζουν.

Για να φορτισει μια τετοια σκουπα θελει καπου 2μιση με τρεις ωρες. Σιγα μην εχεις το νου σου να εισαι εκει να τη βγαλεις απο την πριζα. Μια σμαρτ μπριζα ισως ειναι η λυση σε αυτο.

Αλλα δεν εχεις τροπο να δεις το ποσοστο φορτισης, οποτε αν στο 100% κρατανε κανα τεταρτο, φαντασου αν την εχεις στο 80%...

Η αποφορτιση εως ενα πσσοστο ειναι και λιγο μαντεψια... τα λαμπακια τους δειχνουν οτι να ναι. Στο 10λεπτο εχει μεινει αναμενο ενα και πρεπει να αποφασισεις αν θα συνεχισεις να τελειωσεις το σκουπισμα η αν θα προστατεψεις την μπαταρια και θα συνεχισεις μετα απο 2-3 ωρες που θα φορτισει.

Τα παραπανω αν τη χρησιμοποεις για σκουπισμα πατωματος και οχι ψιχουλα στο τραπεζι.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Δεν συμφωνώ με το φίλο παραπάν, ένας από τους λόγους που ψώνισα το STIHL ήταν η αποσπώμενη μπαταρία, χάλασε, τη πετάς και βάζεις καινούρια. Στη ηλικία που έφτασα έχω καταλάβει πως όλα τα αγαθά πρέπει να σε υπηρετούν και όχι το αντίθετο, πρόσθετο άγχος για τέτοια πράματα δεν βάζω στο κεφάλιμ.
Κύρ Γιάννη σκεπασέτο μη σου κρυώσει :roflmao:
Αναφερομουν περισσοτερο στις συσκευες που εχουν ενσωματωμενη μπαταρια που ειτε δεν αλλαζει ειτε αλλαζει δυσκολα. Εννοειται οταν ειναι εξωτερικη και αλλαζει ευκολα, δεν χρειαζεται να σκοτιζομαστε ιδιεταιρα.
 

Μηνύματα
16.138
Reaction score
22.739
δεν χρησημοποιουν BMS οπως θα επρεπε για να προστατευονται απο υπερφορτιση, Low discharge, θερμοκρασιες κτλ και οι φορτιστες που τα συνοδευουν ειναι επισης πολυ Basic με πολλες φορες λαθος ρευμα φορτισης και χωρις tricle charge stage με αποτελεσμα να χαλανε πολυ γρηγορα οι μπαταριες.
έχω ένα 18βολτο δράπανο μπλεδάκι bosch που το 2016 είχε κάπου 700 ευρώ στην Ελλάδα
έχω κλάψει 2 μπαταρίες που αν και έχουν bms , αν και ο φορτιστής είναι πολυτελείας καθότι προορίζεται για επαγγελματίες κατάφεραν να ξεπατώσουν 1 με 2 από τα 5 στοιχεία τους έκαστη.
εδώ είναι που λές ότι πληρώνεις παίρνεις - αμ δεεεεε...
(αντίθετα, το 12βολτο hitachi που πήρα το 2010 δούλεψε κανονικότατα μέχρι πέρσι που αποφάσισα να του αλλάξω τη μία από τις 2 μπαταρίες του με πιο φρέσκια για να κρατάει παραπάνω κα ενώ ενδιάμεσα του έχω αλλάξει το τσοκ με βαρύτερο 13άρι από 10 που είχε και του έβαλα να τρυπήσει τσιμέντο με 16άρι τρυπάνι με 13άρα πατούρα, μιλάμε για κακομεταχείριση να μην ξέρεις αν θα κλάσει πρώτα η μπαταρία ή το μοτέρ αλλά τίποτα - ιάπωνας ρε, μέχρι να σβήσει ο ανατέλλων ήλιος)
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
έχω ένα 18βολτο δράπανο μπλεδάκι bosch που το 2016 είχε κάπου 700 ευρώ στην Ελλάδα
έχω κλάψει 2 μπαταρίες που αν και έχουν bms , αν και ο φορτιστής είναι πολυτελείας καθότι προορίζεται για επαγγελματίες κατάφεραν να ξεπατώσουν 1 με 2 από τα 5 στοιχεία τους έκαστη.
εδώ είναι που λές ότι πληρώνεις παίρνεις - αμ δεεεεε...
(αντίθετα, το 12βολτο hitachi που πήρα το 2010 δούλεψε κανονικότατα μέχρι πέρσι που αποφάσισα να του αλλάξω τη μία από τις 2 μπαταρίες του με πιο φρέσκια για να κρατάει παραπάνω κα ενώ ενδιάμεσα του έχω αλλάξει το τσοκ με βαρύτερο 13άρι από 10 που είχε και του έβαλα να τρυπήσει τσιμέντο με 16άρι τρυπάνι με 13άρα πατούρα, μιλάμε για κακομεταχείριση να μην ξέρεις αν θα κλάσει πρώτα η μπαταρία ή το μοτέρ αλλά τίποτα - ιάπωνας ρε, μέχρι να σβήσει ο ανατέλλων ήλιος)
Δεν βαζουν ολοι μπαταριες Samsung η Panasonic. Οσοι βαζουν ειναι ΟΚ, οι αλλοι εχουν θεματα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.694
Reaction score
133.036
Μετά από καμιά 10-ετια, η μπαταρία του αρκετά ακριβού δραπανοκατσάβιδου της ντεβαλτ που είχα πάρει, ξεψύχησε.

Κατέβηκα στο κέντρο και από γνωστό μαγαζί μπαταριών πήρα μια καινούρια (και βελτιωμένη βεβαίως), με 20€.

Δηλαδή όχι 20€, ήταν για την ακρίβεια 18€.

Δεν αξίζει τον κόπο να το συζητάμε.
Όπως και στα EV..

Απλώς κάνουμε ότι λέει το μανιουαλ. Μέχρι εκεί.

Πάντως αν είναι να αποθηκεύσει κάποιος μπαταρία που δε θα χρησιμοποιηθεί για πολύ πολύ καιρό, το 50% SOC είναι σίγουρα καλύτερη επιλογή από οτιδήποτε άλλο. Αλλά το κέρδος, θα είναι πολύ μικρό, μη φαντάζεστε τρομερά πράγματα.
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.249
Reaction score
47.139
Έχω πολύ καλή σφαγγαριστρα, ένα φακιόλι με έλειπε ώστε να μην πέφτουν τρίχες όταν μαγειρεύω, μου το πήραν και αυτό :biggrin:
drpips1_iefimerida.jpg


Άμα θέτε ανοίγουμε προς συζήτηση νέο νήμα για φακιόλια :roflmao:
Καλά εμείς έχουμε τέτοιο εδώ και 27 χρόνια. (πλυστικό DIY)
Άμα θες το πιστεύεις, δεν έχω χρησιμοποιήσει χαρτί ποτέ, έπαιζε πάντα και παντού μπιντέ. Πλέον έχω hi end λεκάνη και μπιντέ μαζί :biggrin:
 
Last edited:




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.933
Μηνύματα
2.922.991
Members
38.112
Νεότερο μέλος
panos64
Top