Home automation / Έξυπνο σπίτι

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.151
Reaction score
7.115
Λύσεις υπάρχουν (χωρίς να χρειάζεται να ρισκάρεις να χαλάσεις το ESP).

Είτε σε μορφή καλωδίου, είτε πλακέτας (άσχετα που εσύ δεν χρειάζεσαι το υπόλοιπο functionality), είτε connector.

ΟΚ, αυτά τα connectors δεν είναι τόσο βολικά γιατί δεν έχει τα βιδάκια και δεν σου "βγάζει" τις επαφές, αλλά ειδικά αν πάρεις ένα κλασικό Type A (που έχει μεγαλύτερο μέγεθος για να δουλέψεις πιο άνετα και λιγότερα pins) μια χαρά θα δουλέψει. Και για τη στήριξη θα το φροντίσεις στο κουτί που θα φτιάξεις, αφού θα τυπώσεις).

Ή τέλος πάντων αφού δεν μπορείς να περιμένεις, πάρε κάτι από τα παραπάνω και βάλτο πρόχειρα και μετά παράγγειλε και το κινέζικο που θα μπει στο κουτί. Θα κάνεις τη δουλειά σου άμεσα και θα δώσεις μετά και επιπλέον 2€ για να το σουλουπώσεις καλύτερα.

//edit: Ή βάλε προσωρινά το step up μέχρι να έρθει το κινέζικο. Γενικά, εγώ στη θέση σου θα έκανα οτιδήποτε εκτός από το να πάω να δοκιμάσω να κολλήσω πράγματα πάνω στο jack του ESP
 

Μηνύματα
1.425
Reaction score
1.190
Αυτό το είδα και εγώ. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω για τροφοδοσία του esp; Θα συνδέσω την έξοδο gnd με gnd του esp και τα 3.3v με το vin του esp και θα παίξει χωρίς να χρειαστεί κάτι άλλο το esp;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.151
Reaction score
7.115
Θα συνδέσω την έξοδο gnd με gnd του esp και τα 3.3v με το vin του esp και θα παίξει χωρίς να χρειαστεί κάτι άλλο το esp;
Έτσι λέω.

Απλά έχει όριο τα 500mah:
"5V supply @ 500mA & 3.3V supply @ 100mA"

Το ESP σε peak μπορεί να τρώει τα μισά από αυτά. Αλλά τα υπόλοιπα που θες να βάλεις πάνω δεν ξέρω πόσο καταναλώνουν. Φαντάζομαι λίγο γιατί τη μεγαλύτερη κατανάλωση στο ESP την κάνει το radio. Αλλά δεν μπορώ να στο πω και με σιγουριά.
 

Μηνύματα
1.425
Reaction score
1.190
Έτσι νομίζω και γω απο θέμα κατανάλωσης. Για να δούμε. Σε ευχαριστώ πολύ ;)
 

Μηνύματα
1.425
Reaction score
1.190
Κατάφερα και λειτούργησε. Παρατηρώ πως μπορώ να τροφοδοτησω η το esp η το module . Όπως και να το κάνω έχουν ευμα και τα 2.οποτε προτίμησα να δώσω στο esp και αυτό με τη σειρά του στο module το οποίο θα τροφοδοτεί μόνο τον ένα αισθητηρα για να μη το ζορίσω. Το θέμα είναι πως δε μπορούν να δουλέψουν και οι 2 αισθητηες μαζί. Αν βάλω το sps30 και περάσω τη βιβλιοθήκη με τις πληροφορίες χάνει τον ens160 βγάζοντας το παρακάτω μν.
Για να λειτουργήσει ο ens160 πρέπει να αφαιρέσω τις πληροφορίες που αφορούν τον sps30 από το esp. Απλα με αποσύνδεση δεν διορθώνει το πρόβλημα. Θεωρώ πως είναι θέμα κώδικα. Έχουμε καμία ιδέα; Υπάρχει περίπτωση να μην αρκεί λέω εγώ τώρα η μνήμη του esp;
 

Attachments


Μηνύματα
1.425
Reaction score
1.190
Μια σημείωση μόνο.Τα καλωδια sda και scl από τους δύο αισθητηρες παρολο που είναι i2c τα έχω σε ξεχωριστές επαφές με το σκεπτικό πως δουλεύουν σε διαφορετική ταση.
 


Μηνύματα
1.425
Reaction score
1.190
Έτοιμος :)
Έβαλα ένα esp32 το οποίο έχει και 5 volt έξοδο και μέχρι 2 i2c. Έτσι δε χρειάστηκα ούτε level shifter λόγο της διαφοράς τασης λειτουργίας των δύο εξαρτημάτων
 

Attachments



Μηνύματα
4.507
Reaction score
7.813
Ήρθαν κάποια καλούδια απο temu σε τιμές χώμα με κατι κουπόνια. 2 απο αυτά ειναι μετρητές ραγας zigbee με πολλές smart λειτουργίες. Εφερα 2 απο 40Α το κάθε ενα και εβαλα για αρχη σε ηλιακό και κουζίνα.
1000019799.jpg
1000019797.jpg
1000019801.jpg
1000019804.jpg
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.519
Reaction score
75.199
Καλέ; Άλλαξε η ζωή μου απο χθες!

Βάλαμε (ο @profi) ένα Sonoff σκ@τουλάκι μ' ένα ρελεδάκι κι ένα αισθητηράκι σ' ένα Legrand κουτάκι στον ηλιακάκη. :p
Τι ομορφιά κι ευκολία είναι τούτηηηη; 😍
Γιατί παιδευόμασταν τόσα χρόνια σαν Νεάντερταλζ με το διακόπτηηηη; :o
Όλα τέλεια κι εύκολα απο τάμπλετς και κινητά.


...που απομένει είναι να βρούμε γιατί ο πρώτος απο τους εν σειρά ηλιακούς δεν ζεσταίνει τόσο αφού τους γεμίσαμε (πήραν άφθονο γ@μώ τους γ@μωεγκαταστάτες γ@μώ) και προσθέσαμε δοχείο διαστολής στον δεύτερο (τον κύριο με φρέσκο δοχείο και συνδεδεμένη αντίσταση) που δεν είχε.
Με βλέπω για εσωτερική μπουγάδα πάνελ την άνοιξη.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.219
Reaction score
28.729
Στον πρώτο χειμώνα θα αναρωτιέσαι πως ζούσες τόσα χρόνια χωρίς αισθητήρα στο boiler. :)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.519
Reaction score
75.199
Είμαστε στον πρώτο χειμώνα. :p

Ανοίγαμε το νερό να τρέχει, που θέλει ώρα να ζεσταθεί, αν ήταν κρύο ανάβαμε και περιμέναμε σαν Κρο-Μανιόν να πλύνουμε σούφερζ (και με νερό, ναι! ). Έλεος. Ήμαρτον. :p

Με το Ewelink ελέγχεις και κλικ ανάβεις.
Έβαλα σε 2 λεπτά rule: κάτω απο 20° νερό να ανάβει μεταξύ 6-7 το πρωί μέχρι τους 60°.


Έχω εδώ και 30 χρόνια ένα RadioShack* IR αισθητήρι με το οποίο μετράω τα πάντα και το έβαζα να ελέγχει θερμοκρασία νερού απο τη βρύση... Επιτέλους έμαθα οτι είναι ασύλληπτα ακριβές!


*ποιός την θυμάται; :biggrin:
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.151
Reaction score
7.115
πολύ είναι το 60degC , θα σου λεγα 45 το πολύ, ώστε να μπορέσει να κάνει χρήση και του ήλιου νωρίτερα
Σωστά, συν ότι όταν ανάψεις το θερμοσίφωνο, για να φτάσει η θερμοκρασία τους 60 βαθμούς στο μέσο του boiler (αν είναι εκεί ο αισθητήρας), σημαίνει πως πάνω είναι πολύ μεγαλύτερη η θερμοκρασία.

Με αισθητήρα στο μέσο, εγώ έχω δει ότι όταν η θερμοκρασία φτάσει 40+ είναι ΟΚ για να κάνει ντους ένα άτομο και 50+ είναι ΟΚ για δύο.

Υ.Γ. Είναι διαφορετικό όταν έχεις ζεστάνει το νερό με την αντίσταση και διαφορετικό όταν έχει ζεσταθεί από τον ήλιο.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.519
Reaction score
75.199
45° το είχα βάλει... Μνήμη χρυσόψαρου, που δεν έχουν μνήμη χρυσόψαρου. 🙄

Screenshot_20240205_131024_eWeLink.jpg



Με 40° εγώ για μπάνιο δεν μπαίνω. :tongue:


Με 61,2° αισθητήρι, το RS:

20240205_113301.jpg



Υ.Γ. Είναι διαφορετικό όταν έχεις ζεστάνει το νερό με την αντίσταση και διαφορετικό όταν έχει ζεσταθεί από τον ήλιο.

Πιό βελούδινο; Πιό απαλό;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.151
Reaction score
7.115
Με 40° εγώ για μπάνιο δεν μπαίνω. :tongue:
Όταν οι 40 είναι 40 ομοιόμορφα στο καζάνι, να το δεχτώ. Αλλά όταν ανάβεις την αντίσταση, για να φτάσει να γράψει 40 στη μέση, σημαίνει πως πάνω μπορεί να είναι και 60. Αυτό όμως εξαρτάται από διάφορους παράγοντες.

Πιό βελούδινο; Πιό απαλό;
Όταν το νερό έχει ζεσταθεί από τον ήλιο και πας εσύ π.χ. το βράδυ να κάνεις μπάνιο και κοιτάξεις τη θερμοκρασία και λέει 40, επειδή έχει γίνει εξομάλυνση θερμοκρασίας μέσα στο καζάνι, έχεις λιγότερο ζεστό νερό από όταν το έχεις μόλις θερμάνει με την αντίσταση και έχει φτάσει να λέει 40 στο κέντρο, αυτό εννοώ. Και στις δύο περιπτώσεις βλέπεις 40, αλλά δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Άλλος παράγοντας είναι αν ο αισθητήρας εκεί που έχει τοποθετηθεί επηρεάζεται από την αντίσταση ή όχι. Αν ο αισθητήρας είναι π.χ. λίγο πάνω από την αντίσταση, τότε "διαβάζει" το νερό που ζεσταίνει η αντίσταση και ανεβάζει θερμοκρασία γρήγορα. Αν όμως το σβήσεις, μετά από λίγο η θερμοκρασία πέφτει.

Άλλος παράγοντας είναι το μέγεθος του ηλιακού. Αν έχεις 200άρη, τότε αν στη μέση λέει 40 (και πάνω είναι π.χ. 60), έχεις 100 λίτρα με θερμοκρασία 40-60 βαθμούς. Αν ο ηλιακός είναι μικρότερος, έχεις πολύ λιγότερα και άρα ενώ μπορεί και οι δύο να λένε 40C, στον έναν μπορεί να σου φτάνει άνετα και στον άλλον όχι.

Γενικά, ο μόνος τρόπος να είχες απόλυτα σωστή εικόνα θα ήταν να είχες μίνιμουμ 2 αισθητήρες σε διαφορετικές θέσεις. Αλλά οκ, με λίγη εμπειρία μαθαίνεις τι να περιμένεις.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.519
Reaction score
75.199
Έχω 2 ηλιακούς 155 λίτρων εν σειρά οπότε δεν αγχώνομαι για την θερμοκρασία αν η ένδειξη είναι πάνω απο 45° και έχει λίγο ήλιο (αν δεν έχει, αγχώνομαι πολύ).
Ακόμα και υπολειτουργώντας όπως τώρα, δεν παύει να έχει 5° περίπου λιγότερους για να τροφοδοτήσει στον κύριο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.073
Μηνύματα
2.887.678
Members
37.982
Νεότερο μέλος
Kleiber
Top