Home automation / Έξυπνο σπίτι



Μηνύματα
1.446
Reaction score
1.198
Το esp έχει άλλη άποψη περι σήματος γι αυτό μάλλον και έχω θέμα
signal1.jpg

Όταν χάνει τη σύνδεση ψάχνει το esp να τη ξαναβρεί ή το ha στέλνει σήμα με το acces point;
Αν δεν γίνεται το πρώτο υπάρχει τρόπος με κάποιο κώδικα να ψάχνει το esp; Το λέω μήπως μετά απο κάποια ώρα μπαίνει σε hibernation και γι αυτό το χάνω τελείως
 

Μηνύματα
1.446
Reaction score
1.198
Λοιπόν το γράφω μήπως βοηθήσει κάποιον. Δε ξέρω αν διορθώθηκε κάτι με το update που έγινε στο esp home ή η προσθήκη που έκανα στο yaml.
Διάβασα ( https://esphome.io/components/wifi ) πως το esp8266 έχει 3 καταστάσεις power save. Εξαρχής είναι ρυθμισμένο να μην κάνει εξοικονόμηση. Εγώ το έβαλα σαν κανόνα παρόλα αυτά γράφοντας power_save_mode: none
Οπότε παρά το ασθενές σήμα δουλεύει άψογα!!!
 

Μηνύματα
4.529
Reaction score
7.828
Εχτές κατάφερα και έβαλα τα πρώτα τριπλά switches για διακόπτες. Δούλεψαν αμέσως χωρίς αποσύνδεση μέχρι και τώρα. Οπότε με ένα μικρό κουτάκι κάνεις smart 3 διακόπτες. Το μόνο αρνητικό ότι δεν δέχεται τρία σήματα ταυτόχρονα. Δλδ αν πατήσουμε και τους 3 διακόπτες μαζί αυτός που θα πάρει σήμα πρώτος θα ανάψει. Αν τους πατήσουμε με διαφορά μισού δευτερόλεπτου τότε θα δουλέψουν και οι τρεις.
1000021015.jpg
1000021014.jpg
 

Μηνύματα
1.446
Reaction score
1.198
Μιας και έφτιαξα τον αισθητήρα θερμοκρασίας του ηλιακού να ρωτήσω κάτι αν ξέρετε. Έψαξα αλλά δε βρήκα πληροφορίες. Στο esp μπορώ στα ίδια καλώδια να βάλω όπως είδα αρκετούς αισθητήρες ds18b20. Μπορώ όμως να βάλω μαζί με το ds18b20 και ένα ths01; Αν όχι υπάρχει άλλο αισθητήρας η αισθητήρες οι οποίοι να μπορούν να μπουν στο ίδιο καλώδιο και στο ιδιο esp με το υπάρχον σύστημα που να μετράνε θερμοκρασία και υγρασία ώστε να έχω μέτρηση εξωτερικού χώρου;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.372
Reaction score
7.562
To ds18b20 χρησιμοποιεί το πρωτόκολλο "1-Wire" που μπορεί να δεχτεί πολλές συσκευές πάνω στο ίδιο "bus" (καλώδιο).

Οπότε ναι, μπορείς να συνδυάσεις και άλλους αισθητήρες, αλλά δεν ξέρω συγκεκριμένα για αυτόν της sonoff. Δεν θα δυσκολευτείς όμως να βρεις κάποιον άλλον που να είναι 1-Wire.

Όσον αφορά το τι πρέπει να προσέξεις, δες εδώ τι λέει ένας φίλος μου:
 

Μηνύματα
12
Reaction score
0
Εχτές κατάφερα και έβαλα τα πρώτα τριπλά switches για διακόπτες. Δούλεψαν αμέσως χωρίς αποσύνδεση μέχρι και τώρα. Οπότε με ένα μικρό κουτάκι κάνεις smart 3 διακόπτες. Το μόνο αρνητικό ότι δεν δέχεται τρία σήματα ταυτόχρονα. Δλδ αν πατήσουμε και τους 3 διακόπτες μαζί αυτός που θα πάρει σήμα πρώτος θα ανάψει. Αν τους πατήσουμε με διαφορά μισού δευτερόλεπτου τότε θα δουλέψουν και οι τρεις. View attachment 309214 View attachment 309215
Έβαλα και εγώ τους δύο πρώτους μου διπλούς βέβαια όχι τριπλούς σαν εσένα.Εσύ βλέπω έχεις μεγάλα κουτιά εγώ χρειάστηκε να σκάψω λίγο πιό βαθιά τα κουτιά για να χωρέσουν.Εμένα έχουν την συνήθεια στο σπίτι να πατάν και τα δύο πλήκτρα ταυτόχρονα και τις πρώτες μέρες γινόταν χαμός.Περιμένω και άλλους να έρθουν σε καμμιά δεκαριά μέρες.Έχω και δύο αλε ρε τουρ και δε ξερω εκεί πώς θα παίξω με την σύνδεση.έχεις βάλει σε αλε ρε τουρ?
 

Μηνύματα
4.529
Reaction score
7.828
Έβαλα και εγώ τους δύο πρώτους μου διπλούς βέβαια όχι τριπλούς σαν εσένα.Εσύ βλέπω έχεις μεγάλα κουτιά εγώ χρειάστηκε να σκάψω λίγο πιό βαθιά τα κουτιά για να χωρέσουν.Εμένα έχουν την συνήθεια στο σπίτι να πατάν και τα δύο πλήκτρα ταυτόχρονα και τις πρώτες μέρες γινόταν χαμός.Περιμένω και άλλους να έρθουν σε καμμιά δεκαριά μέρες.Έχω και δύο αλε ρε τουρ και δε ξερω εκεί πώς θα παίξω με την σύνδεση.έχεις βάλει σε αλε ρε τουρ?
Ασε το ίδιο θέμα έχουμε. Δέχεται μία εντολή κάθε φορά, οπότε πρέπει να τους πατάς με μια διαφορά 0.5 σεκ. Ναι η λύση για αλε ρετουρ ειναι διακόπτες μπουτον. Έκανα δοκιμή εχθές και δουλεύει. Θα πρεπει να έχεις όμως φάση και επιστροφή στον διακόπτη που θα βάλεις το switch
1000021080.jpg

1000021081.jpg
 

Μηνύματα
2
Reaction score
2
έχει εμπειρία κανείς από κάτι τέτοιο;
βασικά θέλω ένα που να κάνει 180 μοίρες κίνηση και αν παίζει και με homekit ακόμα καλύτερα :)

τελικά εβγαλες άκρη ?Θελω ακριβως το ιδιο , εχω παραγγειλει sonoff με αισθητηρα θερμοκρασίας και θα με βολευε ενα μοτερ με κινηση 160 μοιρες. Αλλιως αναγκαστικά σε τριοδη ηλεκτροβανα
 


Μηνύματα
2
Reaction score
2
Το θερμόμετρο έχει απόκλιση 3,7 βαθμούς. και υγρασία μάλλον τα ίδια χωρίς να έχω μετρήσει μιας και είναι σχεδόν κολλημένη απο χτες στο 59% και κάτι 59 παρα κάτι. Να ζητήσω άλλο αισθητήρα η παίζει να είναι απο το th16 να μην ασχοληθώ;
πηρα προσφατα το th16 , και επειδη μεγάλωσα κατα 15 μέτρα το καλώδιο του αισθητήρα ( μα καλώδιο τηλεφώνου) , τσέκαρα την ακρίβεια του αισθητήρα , με οτι θερμόμετρο ειχα σπίτι ,.2 θερμόμετρα χώρου , και ενα θερμόμετρο μαγειρικής ή αποκόλληση ηταν , σε όλα της τάξης του +- 0,2 C .
 

Μηνύματα
1.446
Reaction score
1.198
Είχα την εντύπωση πως το esp8266 nodemcu lua που είχα είχε και έξοδο 5v αλλά έκανα λάθος. Αγόρασα ένα αισθητηρα που θέλει 5v για να δουλέψει. Διάβασα πως η έξοδος Vin δίνει τη συγκεκριμένη ταση αλλά δε βλέπω να γίνεται δουλιτσα. Αύριο θα μετρήσω και με πολυμετρο για σιγουριά αλλά επειδή δε νλεπω να παίζει υπάρχει κάποιο esp το οποίο να βγάζει 3 βολτ και 5 ώστε να μπουν πάνω του 2 διαφορετικοί αισθητηρες;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.372
Reaction score
7.562
Ακόμα και αν καταφέρεις να του δώσεις ρεύμα, κανονικά θα χρειαστείς και logic level converter για να μιλήσει το esp με τον αισθητήρα.

Ένας step up converter (για να ανεβάσεις την τάση σε 5V) και ένας logic level converter κάνουν μαζί 2-3€, οπότε δεν είναι το κόστος το θέμα. Αλλά μήπως θα ήταν πιο απλή λύση να πάρεις άλλον αισθητήρα;
 

Μηνύματα
1.446
Reaction score
1.198
Έδωσα αρκετά χρήματα να παρω έναν sps30 μιας και διάβασα πως είναι αξιόλογος με πιστοποιησεις. Οποτε θα πρέπει να βρω λύση να δουλέψει. Έχω βάλει πάνω σε αυτό που έχω τώρα έναν ens160 και παίζει τελεια. Υπάρχει βιβλιοθήκη με ότι χρειάζεται ο αισθητηρας το εχω ψαξει.έχεις κάποιο μικρό step up converter από 3,3 v σε 5; ειναι αξιόπιστα; μη λαμπαδιασουμε:p
Μήπως να παρω ενα τέτοιο να ξεμπερδευω; https://grobotronics.com/esp32-development-board-nodemcu-32s.html
βλέπω βγαζει 3.3 και 5 v
Ότι παίζει με esp8266 παίζει και με το νεότερο esp32 ;
Απλα θέλω να είναι μαζεμενο ώστε να εκτυπώσω ένα κουτάκι όσο μικρότερο γίνεται και να μπουν όλα όμορφα μέσα.
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.372
Reaction score
7.562
Κι εγώ έχω συνδυάσει 5V με 3,3V και παίζουν. Αλλά δεν υπάρχει εγγύηση ούτε για το πόσο σταθερά, ούτε για το πόσο καιρό. Μια θύρα που είναι φτιαγμένη να δέχεται σήμα high στα 3,3V και εσύ την τροφοδοτείς συνεχώς με 5, μπορεί θεωρητικά να κλατάρει, να προκαλεί κολλήματα κλπ. Αλλά οκ, το δοκιμάζεις και βλέπεις.

Η απάντηση για το αν ό,τι παίζει στο 8266 θα παίζει και στο 32, είναι ναι. Αλλά τσέκαρε πρώτα ότι μπορείς να τραβήξεις ρεύμα από το Vin των 5V:


Μια άλλη λύση αν δεν θες να χρησιμοποιήσεις step up (δύσκολο βέβαια να πάρεις φωτιά με τα 3,3V και τα 5) είναι να συνδέσεις τον φορτιστή σε ένα usb jack/connector/pinout ή όπως διάολο τα λεν και να πάρεις το ρεύμα και να το στείλεις και στις 2 συσκευές (στο Vin).
 

Μηνύματα
1.446
Reaction score
1.198
Με Το Vin το δοκίμασα δε δουλεύει όμως. Το ίδιο και με τα 3,3. Θέλω τουλάχιστον 4,5. Αύριο θα μετρήσω απο περιέργεια με πολυμετρο τι ταση βγάζει το Vin. Πότε μη λες ποτε με ο ρεύμα. Είναι αστείο τα 3 και τα 5 Volt γνωστός μου πήρε φωτιά πλακετα εσωτερικη κλιματιστικου που πρεπει να ήταν 12 volt max.
Να πάρω ο esp32 που ανέβασα πριν που έχει και τις 2 τάσεις; Για να τι αναφέρει στις πληροφορίες θα μπορώ να τραβήξω δεν είναι Vin όπως στο 8266. Μικρότερη βαβούρα θεωρώ. Η έχουμε άλλη καλύτερη επιλογή σε esp32;
 

Μηνύματα
1.446
Reaction score
1.198
πήρα ένα step up converter και ένα esp32 και ο θεός μαζί μου.Θα δοκιμάσω με το esp για αρχή αν βγάζει 5βολτ που πιθανόν να μη βγάζει λόγο μιας διόδου που ίσως έχει( σκέφτομαι να τη καταργήσω και απλά να κολλήσω τις επαφές.Αν δουλέψει θα βάλω μια δίοδο στο καλώδιο απλά και μόνο για προστασία ή είναι περιττό ) αν δε παίξει θα δοκιμάσω στο step up
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.372
Reaction score
7.562
πήρα ένα step up converter και ένα esp32 και ο θεός μαζί μου.Θα δοκιμάσω με το esp για αρχή αν βγάζει 5βολτ που πιθανόν να μη βγάζει λόγο μιας διόδου που ίσως έχει( σκέφτομαι να τη καταργήσω και απλά να κολλήσω τις επαφές.Αν δουλέψει θα βάλω μια δίοδο στο καλώδιο απλά και μόνο για προστασία ή είναι περιττό ) αν δε παίξει θα δοκιμάσω στο step up
OK, πάντως εφόσον πιάνουν τα χέρια σου (για να λες να καταργήσεις τη δίοδο και να βάλεις άλλη πάνω στο καλώδιο κλπ.) πολύ πιο απλή και σίγουρη λύση είναι αυτή που σου είπα με το USB. Βάζεις ένα USB jack σαν κι αυτό πάνω στο κουτί που θα τυπώσεις:

1699604764031.png


Και από τις επαφές V και G τροφοδοτείς τις συσκευές σου. Ούτε να πειράζεις το ESP, ούτε step up, τίποτα.
 

Μηνύματα
1.446
Reaction score
1.198
Έψαχνα κάτι αντίστοιχο Ελλάδα και δε βρήκα. Τρώγομαι και δε μπορώ να περιμένω να έρθει απ έξω. Σίγουρα ειναι η καλύτερη λύση. Σκέφτηκα να πάρω κατευθείαν ρευμα απο το jack που είναι κολλημένο πάνω στο esp. Θα δω το απόγευμα αν έχει ποδαράκι για να το κάνω
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.884
Μηνύματα
2.921.228
Members
38.108
Νεότερο μέλος
gboliotis
Top