Home automation / Έξυπνο σπίτι





Μηνύματα
1.455
Reaction score
1.217
Βλέπω ένα σημείο που δεν έχεις μέτρηση. Έκανες κάτι εσύ η δε μετραγε;
Σε τι απόσταση μπήκε ο αισθητήρας από το th; Ρωταω γιατί εχω ένα θέμα σε συγκεκριμένη θερμοκρασία
 

Μηνύματα
4.536
Reaction score
7.839
Βλέπω ένα σημείο που δεν έχεις μέτρηση. Έκανες κάτι εσύ η δε μετραγε;
Σε τι απόσταση μπήκε ο αισθητήρας από το th; Ρωταω γιατί εχω ένα θέμα σε συγκεκριμένη θερμοκρασία
κάνω δοκιμές και κλείνω το γενικό. δεν είχε τάση. ¨ενα μέτρο είναι το καλώδιο. τελικά αποφάσισα και το έβαλα στη πάνω πλευρα μέσα απο τη μόνωση , γιατί με το διπλο κυάθιο έρχεται σε άμεση επαφή με την αντίσταση και λένε ότι δεν έχει σωστή θερμοκραία.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.409
Reaction score
7.688
τελικά αποφάσισα και το έβαλα στη πάνω πλευρα μέσα απο τη μόνωση , γιατί με το διπλο κυάθιο έρχεται σε άμεση επαφή με την αντίσταση και λένε ότι δεν έχει σωστή θερμοκραία.
Εξαρτάται από τη θέση. Πρέπει όταν το βιδώσεις να φροντίσεις το κυάθιο του αισθητήρα να είναι κάτω από την αντίσταση και όχι από πάνω. Εγώ το στράβωσα και ελαφρώς προς τα κάτω και δεν επηρεάζεται καθόλου από την αντίσταση.

Το πιο σωστό βέβαια για να πω την αλήθεια θα ήταν να έχεις δύο αισθητήρες, έναν όπως το έχω εγώ και έναν όπως το έχεις εσύ, πάνω. Και λαμβάνοντας υπόψιν και τις δύο θερμοκρασίες να βγάζεις ένα metric που δεν θα είναι ακριβώς θερμοκρασία, ή θα είναι θερμοκρασία μαζί με έναν βαθμό βεβαιότητας. Αλλά μάλλον υπερβολή για τη χρήση.
 

Μηνύματα
1.455
Reaction score
1.217
Εγώ έχω ένα θέμα με τον ds18b20.Το τοποθέτησα δούλεψε. Οποότε λέω τέλεια. Υπάρχει όμως ένα σημείο μεταξύ 33-39 βαθμούς το οποίο δε μετράει θερμοκρασία. Έχω βάλει προέκταση καλωδίου με cat6e και αντίσταση 4,7K Ω. Χτές δοκίμασα χωρίς αντίσταση πάλι τα ίδια και της άλλαξα θέση.την είχα πρίν τον αισθητήρα θερμοκρασίας τη μετέφερα δίπλα στο thr πάλι τα ίδια. Υποψιάζομαι μήπως φταίει ο αισθητήρας θερμοκρασίας και παιδεύομαι άδικα. Δεν είναι περίεργο να το κάνει μόνο στη θερμοκρασία που ανέφερα; Αν ήταν θέμα καλωδίου η αντίστασης δε θα έπρεπε να μη δουλεύει καθόλου ή έστω σε τυχαίες στιγμές; Εστειλα στη sonoff μου απάντησαν μέσα σε 3 μέρες και όταν τους είπα πως έβαλα προέκταση καλωδίου δικιά μου εξαφανίστηκαν :p
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.409
Reaction score
7.688
Ο ds18b20 είναι ψηφιακός αισθητήρας, όχι αναλογικός όπως τα θερμίστορ (που μπορεί να επηρεάζονται από την αντίσταση του καλωδίου κλπ.).

Οπότε, ασχέτως καλωδίου ή πρόσθετης αντίστασης, το λογικό θα ήταν να έχει 2 modes:
Δουλεύει
Δεν δουλεύει

Το να δουλεύει αλλά όχι για συγκεκριμένο range θερμοκρασίας, οδηγεί στο συμπέρασμα πως μάλλον πρόκειται για πρόβλημα του αισθητήρα.

Αν έχεις (ή μπορείς να βρεις εύκολα) άλλον διαθέσιμο, δοκίμασε. Αν όχι, δοκίμασε τον αισθητήρα χωρίς προέκταση να δεις αν κάνει το ίδιο. Δεν είναι δύσκολο να τον φέρεις σε θερμοκρασία 33-39.
 

Μηνύματα
1.455
Reaction score
1.217
Ο ds18b20 είναι ψηφιακός αισθητήρας, όχι αναλογικός όπως τα θερμίστορ (που μπορεί να επηρεάζονται από την αντίσταση του καλωδίου κλπ.).

Οπότε, ασχέτως καλωδίου ή πρόσθετης αντίστασης, το λογικό θα ήταν να έχει 2 modes:
Δουλεύει
Δεν δουλεύει

Το να δουλεύει αλλά όχι για συγκεκριμένο range θερμοκρασίας, οδηγεί στο συμπέρασμα πως μάλλον πρόκειται για πρόβλημα του αισθητήρα.

Αν έχεις (ή μπορείς να βρεις εύκολα) άλλον διαθέσιμο, δοκίμασε. Αν όχι, δοκίμασε τον αισθητήρα χωρίς προέκταση να δεις αν κάνει το ίδιο. Δεν είναι δύσκολο να τον φέρεις σε θερμοκρασία 33-39.
Και εγώ έτσι το σκέφτηκα αλλα είπα να κάνω δοκιμή με την αντίσταση μπας και. Έχω παραγγείλει άλλο αισθητήρα να δω τι παίζει.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.409
Reaction score
7.688
Αν και τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα υπάρχει και η άλλη εξήγηση, που ίσως είναι και η πιο πιθανή:
Να φταίει το Sonoff

Τώρα πως/γιατί, δεν ξέρω. Αλλά πιο λογικό να μην ριπορτάρει σωστά τη θερμοκρασία το Sonoff για συγκεκριμένο range, παρά ο αισθητήρας να παθαίνει blackout μόνο σε συγκεκριμένες θερμοκρασίες. Αν έχεις κάποιο Arduino κλπ. θα μπορούσες να το δοκιμάσεις, αν κάνει κι εκεί το ίδιο.
 

Μηνύματα
4.536
Reaction score
7.839
Εξαρτάται από τη θέση. Πρέπει όταν το βιδώσεις να φροντίσεις το κυάθιο του αισθητήρα να είναι κάτω από την αντίσταση και όχι από πάνω. Εγώ το στράβωσα και ελαφρώς προς τα κάτω και δεν επηρεάζεται καθόλου από την αντίσταση.

Το πιο σωστό βέβαια για να πω την αλήθεια θα ήταν να έχεις δύο αισθητήρες, έναν όπως το έχω εγώ και έναν όπως το έχεις εσύ, πάνω. Και λαμβάνοντας υπόψιν και τις δύο θερμοκρασίες να βγάζεις ένα metric που δεν θα είναι ακριβώς θερμοκρασία, ή θα είναι θερμοκρασία μαζί με έναν βαθμό βεβαιότητας. Αλλά μάλλον υπερβολή για τη χρήση.
Πιστεύω με ένα καλιμπραρισμα να είμαι οκ, αλλά δεν είναι τίποτα να βάλω ένα δεύτερο και να έχω το avarage.

Τώρα ψάχνω μερικούς έτοιμους αυτοματισμούς να ξεκινήσω.

ένας που βρήκα....

type: entities
entities:
- entity: automation.boiler_on_timer
icon: mdi:counter
name: Automation timer
- entity: switch.sonoff_10015b118a
icon: mdi:water-boiler
secondary_info: last-changed
name: Boiler
- entity: input_number.boiler_counter
icon: mdi:timelapse
name: Boiler timer
- entity: timer.timer
- entity: automation.boiler_on
icon: mdi:water-boiler
- entity: automation.boiler_off
icon: mdi:water-boiler-off
- entity: input_datetime.boiler_on
- entity: input_datetime.boiler_off
icon: mdi:clock-time-four
- entity: automation.boiler_on_midday
icon: mdi:water-boiler
- entity: automation.boiler_off_midday
icon: mdi:water-boiler-off
- entity: input_datetime.boiler_on_midday
icon: mdi:clock-time-four
- entity: input_datetime.boiler_off_midday
icon: mdi:clock-time-four
show_header_toggle: false
state_color: true
footer:
type: buttons
entities: []
title: Boiler


```- id: '1630232555536'
alias: Boiler on night
description: ''
trigger:
- platform: time
at: input_datetime.boiler_on
condition: []
action:
- service: switch.turn_on
data: {}
target:
entity_id: switch.sonoff_10015b118a
- delay:
hours: 0
minutes: 0
seconds: 5
milliseconds: 0
- service: automation.turn_off
data:
stop_actions: true
target:
entity_id: automation.boiler_on
mode: single
- id: '1630238420388'
alias: Boiler off night
description: ''
trigger:
- platform: time
at: input_datetime.boiler_off
condition: []
action:
- service: switch.turn_off
data: {}
target:
entity_id: switch.sonoff_10015b118a
- delay:
hours: 0
minutes: 0
seconds: 5
milliseconds: 0
- service: automation.turn_off
data:
stop_actions: true
target:
entity_id: automation.boiler_off
mode: single
- id: '1630239536013'
alias: Telegram boiler on
description: ''
trigger:
- platform: state
to: 'on'
for:
hours: 0
minutes: 0
seconds: 0
entity_id:
- switch.sonoff_10015b118a
condition: []
action:
- service: telegram_bot.send_message
data:
message: Boiler is on
mode: single
- id: '1630239609147'
alias: Telegram boiler off
description: ''
trigger:
- platform: state
to: 'off'
for:
hours: 0
minutes: 0
seconds: 0
entity_id:
- switch.sonoff_10015b118a
from: 'on'
condition: []
action:
- service: telegram_bot.send_message
data:
message: Boiler is off
mode: single
- id: '1633768485508'
alias: Boiler on timer
description: ''
trigger:
- platform: state
to: 'on'
entity_id:
- switch.sonoff_10015b118a
condition: []
action:
- delay:
minutes: '{{ states(''input_number.boiler_counter'')| int}}'
- service: switch.turn_off
data: {}
target:
entity_id: switch.sonoff_10015b118a
mode: single
... (19 lines left)


- id: '1677562139685'
alias: Boiler midday on if water below 42
description: ''
trigger:
- platform: time
at: '16:00:00'
condition:
- condition: state
entity_id: switch.sonoff_10015b118a
state: 'off'
- condition: numeric_state
entity_id: sensor.external_ds18b20_temperature
below: 42
- condition: state
entity_id: automation.boiler_on_midday
state: 'off'
action:
- service: automation.turn_on
data: {}
target:
entity_id:
- automation.boiler_on_midday
- automation.boiler_off_midday
mode: single
- id: '1677562405220'
alias: Boiler night on if water below 37
description: ''
trigger:
- platform: time
at: 06:45:00
condition:
- condition: state
entity_id: switch.sonoff_10015b118a
state: 'off'
- condition: numeric_state
entity_id: sensor.external_ds18b20_temperature
below: 37
- condition: state
entity_id: automation.boiler_on
state: 'off'
action:
- service: automation.turn_on
data: {}
target:
entity_id:
- automation.boiler_on
- automation.boiler_off
mode: single

image.png image123.png
 

Μηνύματα
1.455
Reaction score
1.217
Αν και τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα υπάρχει και η άλλη εξήγηση, που ίσως είναι και η πιο πιθανή:
Να φταίει το Sonoff

Τώρα πως/γιατί, δεν ξέρω. Αλλά πιο λογικό να μην ριπορτάρει σωστά τη θερμοκρασία το Sonoff για συγκεκριμένο range, παρά ο αισθητήρας να παθαίνει blackout μόνο σε συγκεκριμένες θερμοκρασίες. Αν έχεις κάποιο Arduino κλπ. θα μπορούσες να το δοκιμάσεις, αν κάνει κι εκεί το ίδιο.
Δεν έχω. Να είναι θέμα software ή hardware; θα δοκιμάσω τον αισθητήρα που περιμένω να μου στείλουν και βλέπουμε
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.409
Reaction score
7.688
Πιστεύω με ένα καλιμπραρισμα να είμαι οκ, αλλά δεν είναι τίποτα να βάλω ένα δεύτερο και να έχω το avarage.
Κουβέντα να γίνεται τώρα, αλλά το average δεν αρκεί.

Σκέψου τα εξής σενάρια:

1. Ένα χειμωνιάτικο βράδυ. Την ημέρα που πέρασε είχε σχετική ηλιοφάνεια και η θερμοκρασία του νερού τώρα είναι στους 50C στο κέντρο του boiler και στους 60C πάνω. Μέσος όρος 55C. Αρκεί για να κάνουν μπάνιο δύο άτομα; Σαφώς, ενδεχομένως και παραπάνω με λίγη οικονομία.

2. Το νερό είναι κρύο (π.χ. 30C) και ανάβεις την ηλεκτρική αντίσταση. Μετά από λίγο, το νερό στο κέντρο παραμένει στους 30C αλλά πάνω πάνω έχει ανέβει στους 80C. Μέσος όρος 55C. Αρκεί για να κάνουν μπάνιο δύο άτομα; Όχι, ενδεχομένως ούτε καν ένα.

Τώρα ψάχνω μερικούς έτοιμους αυτοματισμούς να ξεκινήσω.
Δυστυχώς με HA δεν έχω καμία επαφή.
 

Μηνύματα
4.536
Reaction score
7.839
Το νερό είναι κρύο (π.χ. 30C) και ανάβεις την ηλεκτρική αντίσταση. Μετά από λίγο, το νερό στο κέντρο παραμένει στους 30C αλλά πάνω πάνω έχει ανέβει στους 80C. Μέσος όρος 55C. Αρκεί για να κάνουν μπάνιο δύο άτομα; Όχι, ενδεχομένως ούτε καν ένα.
Μα αν το βάλεις σε κυαθιο στο κέντρο θα πάρει άμεσα θερμοκρασία απο την αντίσταση και στην πάνω πλευρά θα είναι η θερμοκρασία που εχει πάρει το μέταλλο από το ζεστό νερό... δεν το έχω δοκιμάσει, θα το δω τι θα δείξει και με αντίσταση και βλέπουμε...

Αλήθεια αυτή την εποχή με σχετική ηλιοφάνεια τι θερμοκρασία ανεβάζει?
 


Μηνύματα
4.536
Reaction score
7.839
αθτη τι στιγμή έχουμε κάνει και ντουζ δείχνει 58 έβαλα να τρέχει η ποιο κοντινή βρύση και να γεμίζει μια λεκάνη. το θερμόμετρο έδειξε 57.3
 

Μηνύματα
1.455
Reaction score
1.217
Ήρθε ο νέος αισθητήρας.τον κουμπωνω επάνω στο thr πριν το κόψω το κρατάω στο χέρι και δουλεύει τέλεια. Λέω εδώ είμαστε μακάρι να λυθεί να ξεμπερδευω.κολλαω τα καλώδια βάζω και την αντίσταση φυσικά δοκιμάζω πάλι τα ίδια . Τι άλλο να κάνω; δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει μιας και το κάνει σε συγκεκριμένη θερμοκρασία και δε στέκει. Να δοκιμάσω μικρότερη αντίσταση ; τώρα έχω ενώσει το κάθε καλώδιο του αισθητήρα με δύο καλώδια από το utp( με το χρωματικό ζεύγος). Να δημιουργεί κάποια παρεμβολή αυτό; πάλι περίεργο. Εγώ το έκανα για καλύτερα μιας και περισσεύουν τα καλώδια
 

Μηνύματα
4.536
Reaction score
7.839
Ήρθε ο νέος αισθητήρας.τον κουμπωνω επάνω στο thr πριν το κόψω το κρατάω στο χέρι και δουλεύει τέλεια. Λέω εδώ είμαστε μακάρι να λυθεί να ξεμπερδευω.κολλαω τα καλώδια βάζω και την αντίσταση φυσικά δοκιμάζω πάλι τα ίδια . Τι άλλο να κάνω; δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει μιας και το κάνει σε συγκεκριμένη θερμοκρασία και δε στέκει. Να δοκιμάσω μικρότερη αντίσταση ; τώρα έχω ενώσει το κάθε καλώδιο του αισθητήρα με δύο καλώδια από το utp( με το χρωματικό ζεύγος). Να δημιουργεί κάποια παρεμβολή αυτό; πάλι περίεργο. Εγώ το έκανα για καλύτερα μιας και περισσεύουν τα καλώδια
εχεις fb? δες εδώ τι θα πουν https://www.facebook.com/groups/737565763625771
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.118
Μηνύματα
2.929.703
Members
38.137
Νεότερο μέλος
SoulaΜ
Top