Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.448
Reaction score
27.901
Κάποτε είχα φάει μαζί με άλλον έναν μια ολόκληρη μουσκαροκεφαλή, τι να με κάνουν μόνο τα μαγουλάκια... :roflmao:
Που λες, ψηνόταν για 12 ώρες σε φούρνο μαγαζιού που ψήνει ψωμιά, είχε γίνει λουκούμι, είχε λιώσει!!
Ρε γμτ στην επαρχία μένω και δεν βρίσκω! Ούτε μοσχαροκεφαλή ούτε μυαλά ούτε αμελέτητα. >:(
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.901
Reaction score
33.038
Πολύ μερακλήδες είστε παληκάρια μου. Άκου μοσχαροκεφαλές μυαλά και αμελέτητα. Μόνο κανένα σπληνάντερο που δεν είπατε.

Μια φορά που λέτε, πριν καμια 15ρια χρόνια λέμε τώρα, μου είπε ο @Μελίδης Μιχάλης έλα από το μαγαζί ψήνω σπληνάντερο. Ααα δεν έχω φάει Μιχάλη, πώς είναι; Έλα και θα διαπιστώσεις. Δοκιμάζω, περίεργη σπογγώδη υφή αυτό το σπληνάντερο, του λέω, βρε Μιχάλη!
Μάλλον ήταν τελικά σπλην@@δο!
 

Μηνύματα
20.379
Reaction score
14.970
Δυο μέρες στη σειρά 2 x :πράσινα φρέσκα φασολάκια με λίγη μελιτζάνα μέσα και λίγο κολοκυθάκι,δίκη μου ντομάτα και φρέσκα κρεμμυδάκια,μαϊντανό από τον κήπο μου.

Με ελαιόλαδο και τα σπαράγγια σαλάτα.

Αγορασα από Γερμανό ιδιοκτητη ελαιώνα στην Πελοπόννησο - κάπου ανάμεσα σε Καλαμάτα και Πυλο μου είπε -και σπίτι ( αυτό με πόνεσε λίγο )πέντε λίτρα με 58€.Αγνο παρθένο.

Ειναι καλή η τιμή?
Ρε γμτ στην επαρχία μένω και δεν βρίσκω! Ούτε μοσχαροκεφαλή ούτε μυαλά ούτε αμελέτητα. >:(
Κι εγώ τα τρώω αυτά.Και συκώτι.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.901
Reaction score
33.038
Για Γερμανία φαντάζομαι είναι σούπερ τιμή. Εάν είναι καλό τοπικό έξτρα παρθένο πιθανώς και για Ελλάδα. Περίπου στα επίπεδα που έχει στα σουπερμάρκετ το εμπορικό παρθένο.
 

Μηνύματα
20.379
Reaction score
14.970
Σε γεύση είναι απίθανο!Απο δικές του ελληνικές ελιες.Για το ένα κιλό θέλει 14€.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.307
Reaction score
44.728
Ρε γμτ στην επαρχία μένω και δεν βρίσκω! Ούτε μοσχαροκεφαλή ούτε μυαλά ούτε αμελέτητα. >:(
Στη επαρχία μένεις αλλά δεν είσαι βλάχος ;)
Εγώ σαν βλάχος που είμαι έχω πολλούς φίλους και γνωστούς που ασχολούνται με τη κτηνοτροφία, ψωνίζω μόνο από αυτούς.
Έχω και ένα φίλο που εκτρέφει αγριογούρουνα, είναι το μοναδικό χοιρινό κρέας που τρώω
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.432
Reaction score
28.478
Εγώ πάντως πήρα ένα κεφάλι χοιρινό και επειδή είναι τεράστιο, έβαλα το μισό στον φούρνο να σιγοψήνεται μέσα στην γάστρα.
Μπήκε στις 10 ακριβώς σε προθερμασμένο φούρνο και θα βγει μισή ώρα μετά τα μεσάνυχτα.
Τα μάγουλά του μόνο ήταν περίπου 1,5 κιλό.
Στο μισό κεφάλι που έβαλα.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.432
Reaction score
28.478
Μα πρέπει να μπαίνει το κρέας πάντα σε προθερμασμένο φούρνο.
Από την στιγμή που θα μπει μέσα μετράει η ώρα.
Το λένε όλοι οι σεφ, με τατουάζ και χωρίς.
Το λέει και η θειά μου η Μαριγώ.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.081
Reaction score
127.864
Αυτό ήταν το πρωινό μου, σήμερα.
Ξύπνησα με πείνα, πράγμα πολύ σπάνιο.
Είχα κάτι περισσεύματα μπριζόλας black Angus Αργεντινής από χθες στο ψυγείο, έριξα και δύο αβγά μέσα, αλάτι πιπέρι και ψέκασα ελαιόλαδο με λίγο τσίλι μέσα:

1000011544.jpg


Πρωινό της προκοπής. Μετά καφές.

Προ λίγου (δεν έβγαλα φωτογραφία, σόρρυ) έψησα μερικά μπριζολάκια αρνίσια, λουκουμάκια γίνανε.

Για αύριο έχω πάρει μπριζολάκια από μαύρο χοίρο, δεν έχω ξαναδοκιμάσει τέτοιο κρέας στην ψησταριά μου, θα δούμε πως θα πάει..
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.307
Reaction score
44.728
Μαϊμού θα πας χαμένος με τη διατροφή που κάνς, βαρέθκα να στο λέω, εσύ δεν βαρέθκες να τρώς αυτές τις σαχλαμάρες?
Ελπίζω στη φορολογία λίπους του μπουμπούκου, ίσως έτσι το γυρίσεις το μπιφτέκι :lolsign:
IMG_20240529_133028.jpg


Χτυπάω ένα δηλητήριο (καφέ) στα γρήγορα και σηκώνομαι να σας μάθω να τρώτε :biggrin:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.995
Reaction score
38.955
εχω να φαω απο χτες βραδυ (κινεζικο) πεινασα -αδειο το ψυγειο-ντουλαπια 🐒
 




Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.168
Μηνύματα
2.891.101
Members
37.998
Νεότερο μέλος
Stathis82
Top