Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.429
Reaction score
78.439
Μη σκάτε.

Ξέρω τι θέλει.

Από μία φάση, έχω τραβήξει ξεχωριστή γραμμή για το σεταπ, με αυτοματακι 20Α (μόνο), αλλά με ειδικό αυτοματακι που δε πέφτει με τα αυξημένα ρεύματα εκκίνησης (τύπου C).

Στις 3 φάσεις του σπιτιού, εκτός από αντηλεκτροπληξιακό κλπ, έχει από ένα αυτοματακι σε κάθε φάση, νομίζω 36Α, αλλά είναι με καμπύλη Β, δηλαδή πέφτει εύκολα, δεν επιτρέπει πολύ υψηλά ρεύματα εκκίνησης.

Τώρα, ενώ δε πέφτει το 20-αρι που έβαλα για τη γραμμή ρεύματος που πάει στο σεταπ, πέφτει το 36-άρι της κεντρικής παροχής, της φάσης. Είναι απλώς θέμα του πόσα μέγιστα στιγμιαία Α ως ρεύματα εκκίνησης επιτρέπει.

Προφανώς είναι πολύ εύκολο για έναν ηλεκτρολόγο να το αλλάξει. Αν έρθει ηλεκτρολόγος θα το κάνει, και επί της ευκαιρίας θα βάλω ένα αυτοματακι με wi-fi στον πίνακα, να το ανοίγω με το κινητό.

Η άλλη επιλογή, είναι sequencer, να τα ανοίγει σε 2 ή 3 δόσεις, δε χρειάζεται περισσότερο. Ή 3 μπριζες με wi-fi, αλλά αρχίζει και γίνεται πανηγύρι με τις πολλές συσκευές wi-fi και δε θέλω πολλά πολλά να προσθέτω.
Πάλι όλα λάθος
θα ακούσουμε τον @Audio Profes αυτή τη φορά
 

Μηνύματα
13.489
Reaction score
15.513
Δεν πιστεύω να έχεις διαλέξει να παίρνεις απο την φάση που έχεις τουλάχιστον μη αντίστασης απλώς φορτία. :D
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.329
Reaction score
7.899
Μη σκάτε.

Ξέρω τι θέλει.

Από μία φάση, έχω τραβήξει ξεχωριστή γραμμή για το σεταπ, με αυτοματακι 20Α (μόνο), αλλά είναι "ειδικό" αυτοματακι που δε πέφτει με τα αυξημένα ρεύματα εκκίνησης (τύπου C).

Στις 3 φάσεις του σπιτιού, στον κεντρικό πίνακα, εκτός από αντηλεκτροπληξιακό κλπ, έχει από ένα αυτοματακι σε κάθε φάση, νομίζω 36Α, αλλά είναι με καμπύλη Β, δηλαδή πέφτει εύκολα, δεν επιτρέπει πολύ υψηλά στιγμιαία ρεύματα εκκίνησης.

Τώρα, ενώ δε πέφτει το 20-αρι που έβαλα για τη γραμμή ρεύματος που πάει στο σεταπ, πέφτει το 36-άρι της κεντρικής παροχής, της φάσης. Είναι απλώς θέμα του πόσα μέγιστα στιγμιαία Α ως ρεύματα εκκίνησης επιτρέπει.

Προφανώς είναι πολύ εύκολο για έναν ηλεκτρολόγο να το αλλάξει. Αν έρθει ηλεκτρολόγος θα το κάνει, και επί της ευκαιρίας θα βάλω ένα αυτοματακι με wi-fi στον πίνακα, να το ανοίγω με το κινητό.

Η άλλη επιλογή, είναι sequencer, να τα ανοίγει σε 2 ή 3 δόσεις, δε χρειάζεται περισσότερο. Ή 3 μπριζες με wi-fi, αλλά αρχίζει και γίνεται πανηγύρι με τις πολλές συσκευές wi-fi και δε θέλω πολλά πολλά να προσθέτω.
Ναι. Κι εγω ηλεκτρολογο εφερα και δεν μπορουσε να βγαλει την παλια ασφαλεια και εσπασε τη μπαρα του πινακα και εβαλε την καινουργια με καλωδια.
Ο ψαλιδοχερης.
Τον πληρωσα κιολας. Ηταν και γνωστος. >:(
Ρε αλλαξε τη μαναχόσ...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.429
Reaction score
78.439
Ναι. Κι εγω ηλεκτρολογο εφερα και δεν μπορουσε να βγαλει την παλια ασφαλεια και εσπασε τη μπαρα του πινακα και εβαλε την καινουργια με καλωδια.
Ο ψαλιδοχερης.
Τον πληρωσα κιολας. Ηταν και γνωστος. >:(
Ρε αλλαξε τη μαναχόσ...
από χθες όμως.....πλέον ξέρεις ποιον να εμπιστευτείς :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.938
Reaction score
127.514
Δεν πιστεύω να έχεις διαλέξει να παίρνεις απο την φάση που έχεις τουλάχιστον μη αντίστασης απλώς φορτία. :D
Σε μια φάση είναι κουζίνα (φούρνοι, πλυντήριο πιάτων, κλπ), οι πάνω 2 όροφοι (ενυδρεία, κλπ), φώτα, 5 κλιματιστικά, κλπ.

Στη δεύτερη φάση είναι πλυντήριο και στεγνωτήριο ρούχων, παροχή για σιδέρωμα ρούχων, θερμοσίφωνας στον ηλιακό (2 φορές το χειμώνα χρειάστηκε για λίγο), φώτα κάτω ορόφου, σέρβερ, φώτα και λοιπά στην αυλή, κάτω κλιματιστικό (χώρου ακρόασης) και προβολέας, και (σημαντικό) φορτιστής ηλεκτρικών αυτοκινήτων, 11 κιλοβάτ.

Στην 3η φάση είναι ξεχωριστά και μόνο του, το ηχητικό σεταπ. Υπερπαραγωγή.. Ποτέ δε χρειάζεται ολόκληρη φάση μόνο για αυτά. Τες πα. Trinnov, πηγές, ηχεία. Μία φάση μόνα τους. Τα 20 αμπέρ δε τα ξεπερνάνε και στο τέρμα γκάζια, δε πέφτει το 20-αρι αυτοματακι (αλλά έχει ανοχές για υψηλά στιγμιαία ρεύματα).


ΥΓ. Είχα πρόβλημα με την απλή γραμμή ρεύματος που είχε στο χώρο, δεν άντεχε, είχε καλωδίωση για 10Α και 10-αρι αυτοματακι (όχι 16-αρι), τυπική οικιακή για φώτα, οπότε αναγκαστικά έφερα ηλεκτρολόγο και τράβηξα εκ νέου ξεχωριστή γραμμή με χοντράδι καλώδιο για το σεταπ, οπότε και χρησιμοποιήσαμε μία φάση μόνον για αυτό, ξεκάθαρα πράγματα.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.505
Reaction score
7.820
Το ξέρω πως λύνεται με αντικατάσταση εξαρτήματος μέσα στον πίνακα, απλώς δε θέλω να βάλω χέρι εγώ στον πίνακα, και δε βρίσκω πρόθυμο ηλεκτρολόγο (😁😜🤣), ευχαριστώ πάντως. 👍

Άμα έρθουν ηλεκτρολόγοι σπίτι για άλλη δουλειά, θα τους βάλω να το αλλάξουν κι αυτό, εννοείται. 😎

Προς ώρας λύθηκε το θέμα με ένα πολυμπριζο.

Σωστά.
Έχει 5 επιλογές επ'αυτού.

View attachment 332605

Για να είναι πιο εύκολα υλοποιησιμο σε περισσότερους οικιακούς χώρους, έχουν χαλαρώσει τις "απαιτήσεις", οπότε δίνουν πλέον ως εφικτό σενάριο το 2-2, με συνολικά 4 σαμπ τοποθετημένα στο δάπεδο.

Προφανώς με τέτοια τοποθέτηση, δεν ελέγχεται το σύνολο των ανακλασεων στο βαθμό που μπορεί να ελεγχθεί με ανυψωμένη τοποθέτηση.

Κάποια στιγμή εντός του τρέχοντος έτους, θα γίνει διαθέσιμη η δυνατότητα του waveforming σε όλους τους κατόχους trinnov, θα ενσωματωθεί στο software όλων των μηχανημάτων με ένα update. Μέχρι τότε, κατά παραγγελία πάει.
Αυτός τοποθέτησε τα 4 σαμπς στις γωνίες και λειτούργησε, έχει ακόμη και έτσι διαφορά προς το καλύτερο, κάτι για στομάχι ειπε🙂
Το έβαλε στο strong αν και απ οτι κατάλαβα, έχει να κάνει και με την προσωπική προτίμηση.
Κώστα ψήσε και τον άλλο φαλακρό να πάρει ένα ακόμη σαμπ για να δουλέψει το waveforming 🤪
 

Μηνύματα
13.489
Reaction score
15.513
Σε μια φάση είναι κουζίνα (φούρνοι, πλυντήριο πιάτων, κλπ), οι πάνω 2 όροφοι (ενυδρεία, κλπ), φώτα, 5 κλιματιστικά, κλπ.

Στη δεύτερη φάση είναι πλυντήριο και στεγνωτήριο ρούχων, παροχή για σιδέρωμα ρούχων, θερμοσίφωνας στον ηλιακό (2 φορές το χειμώνα χρειάστηκε για λίγο), φώτα κάτω ορόφου, σέρβερ, φώτα και λοιπά στην αυλή, κάτω κλιματιστικό (χώρου ακρόασης) και προβολέας, και (σημαντικό) φορτιστής ηλεκτρικών αυτοκινήτων, 11 κιλοβάτ.

Στην 3η φάση είναι ξεχωριστά και μόνο του, το ηχητικό σεταπ. Υπερπαραγωγή.. Ποτέ δε χρειάζεται ολόκληρη φάση μόνο για αυτά. Τες πα. Trinnov, πηγές, ηχεία. Μία φάση μόνα τους. Τα 20 αμπέρ δε τα ξεπερνάνε και στο τέρμα γκάζια, δε πέφτει το 20-αρι αυτοματακι (αλλά έχει ανοχές για υψηλά στιγμιαία ρεύματα).
Σωστός. 👍

Το λέω γιατί ο Πρόεδρος μας ο Κος Χρήστος @christos77 να ξέρεις είναι λίγο ευαίσθητος σε αυτά τα θέματα υγειινής ηλεκτρισμού και αντικραδασμικότητας και κοβει ένα σωρό κόσμο που κανονικά θα διακαιούταν πιστοποίηση ενώ δεν την παίρνουν. :D😍
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.403
Reaction score
19.813
Γιατί βρε δεν κανονίζετε ένα meeting οι διαφωνούντες στον χώρο του διαβόλου :biggrin: να βρεθεί μια άκρη βρε παιδίμ'
Χωρίς λεκτικές εντάσεις - παρωπίδες - pdf και χωρίς φαί - ξίδια :fuckyou: αλλά από κοντά, ανθρώπινα..
Να συζητηθούν οι ενστάσεις ταυτόχρονα με τ' ακούσματα, live..
Θα έχει αξία και ίσως λύσει κάποιες διαφωνίες που εξ αποστάσεως δεν.. (αλλιώς από κοντά)
Τραβάτε βίντεο (όπωσδήποτε) όλο το γεγονός (ιδιαίτερα τις συζητήσεις) και ποστάρετε εδώ ή μην.. ότι γουστάρετε. :idk:
Απλά να αναφέρετε τα όποια συμπεράσματα..

Μετά βγείτε στην αυλή και φάτε - πιείτε μέχρι να σβήσει ο Ηλίας, δεν μας νοιάζ' :tongue:
 

Μηνύματα
13.489
Reaction score
15.513
Γιατί βρε δεν κανονίζετε ένα meeting οι διαφωνούντες στον χώρο του διαβόλου :biggrin: να βρεθεί μια άκρη βρε παιδίμ'
Χωρίς λεκτικές εντάσεις - παρωπίδες - pdf και χωρίς φαί - ξίδια :fuckyou: αλλά από κοντά, ανθρώπινα..
Να συζητηθούν οι ενστάσεις ταυτόχρονα με τ' ακούσματα, live..
Θα έχει αξία και ίσως λύσει κάποιες διαφωνίες που εξ αποστάσεως δεν.. (αλλιώς από κοντά)
Τραβάτε βίντεο (όπωσδήποτε) όλο το γεγονός (ιδιαίτερα τις συζητήσεις) και ποστάρετε εδώ ή μην.. ότι γουστάρετε. :idk:
Απλά να αναφέρετε τα όποια συμπεράσματα..

Μετά βγείτε στην αυλή και φάτε - πιείτε μέχρι να σβήσει ο Ηλίας, δεν μας νοιάζ' :tongue:
Αμα λυθεί το πρόβλημα ... μετά τι θα λέμε ; :D :D Δεν έχεις καταλάβει ότι το θέμα στην ζωή δεν είναι τόσο να λύνονται τα προβλήματα (και ιδιαίτερα του audio) αλλά να λέμε γιατί διψάμε για κοινωνική επαφή, διαφωνία και άλλα τέτοια ψυχολογικά ; :D
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.403
Reaction score
19.813
Αμα λυθεί το πρόβλημα ... μετά τι θα λέμε ;
Έλα ρε 'συ..
Δεν θα λυθεί ποτές αλλά αυτό ίσως.. λέω ίσως.. άνοιγε νέους ορίζοντες στην κουβέντα.. (no :fuckyou:)
Anyway, από ενδιαφέροντα θέματα προς συζήτηση να.. μάτσο.. :tongue:

451302_1d1fca05651c73051c34e49e016c27ec.jpg

443837336_7748763798480237_5712642782042297591_n.jpg

SMALL_PENIS.jpg
 


Μηνύματα
13.489
Reaction score
15.513

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.403
Reaction score
19.813
Πάντως αλήθεια το πιστεύω πως ίσως από κοντά και ακούγοντας μαζί να βρεθούν ''μονοπάτια'' στην κουβέντα που έτσι δεν..
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.448
Reaction score
1.930
Η άλλη επιλογή, είναι sequencer, να τα ανοίγει σε 2 ή 3 δόσεις, δε χρειάζεται περισσότερο.
Κάνε ο,τι ο toulou όταν ήταν φοιτητής (λίγο μετά τον Νώε).
Sequencer από διακόπτη φούρνου κουζίνας 6 θέσεων !
Χειροκίνητο, με μεταβλητές καθυστερήσεις ρηλ-τάιμ, ανάλογα με την ψυχική διάθεση.
Την προτελευταία θέση ακολουθούσε εν σειρά, μισή τοστιέρα σε ρόλο σοφτ-σταρτ (μετά ψύκτρας, παρακαλώ) για τους τελικούς. Μεταβλητές καθυστερήσεις ρηλ-τάιμ, ανάλογα με την ψυχική διάθεση και πάλι! Εννοείται.
 

Μηνύματα
5.296
Reaction score
6.445
Αυτά γιατί οι άχρηστοι που θέλουν ένα κάρο λεφτά δεν έχουν μεταβλητό χρόνο του σοφτ σταρτ :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.938
Reaction score
127.514
Αυτά γιατί οι άχρηστοι που θέλουν ένα κάρο λεφτά δεν έχουν μεταβλητό χρόνο του σοφτ σταρτ :p
Πιο σωστό είναι το εξής:

Γιατί οι άχρηστοι που φτιάχνουν ενισχυτικά στάδια, δεν ενσωματώνουν εν σειρά με την παροχή ρεύματος ένα "current limiter" στο άναμμα της συσκευής τους, και μετά 5-10" να το βγάζουν off με ένα ρελέ. 😎

Κάποια κάποια "ακριβά" ενισχυτικά, διαθέτουν τέτοιες πολυτέλειες (inrush current limiter), ώστε η αρχική φόρτιση των μεγάλης χωρητικότητας (και σημαντικής ποσότητας αποθηκευμένης ενέργειας) πυκνωτών της τροφοδοσίας τους να μην προκαλούν προβλήματα στην οικιακή παροχή, αλλά και φθορές σε διάφορα εξαρτήματα. 😎

Νιός ήμουνα (και γέρασα, και τα ίδια λέω) όταν διάβαζα για inrush current limiters.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.489
Reaction score
15.513
Πάντως αλήθεια το πιστεύω πως ίσως από κοντά και ακούγοντας μαζί να βρεθούν ''μονοπάτια'' στην κουβέντα που έτσι δεν..
Και τι θα το κάνει το σπίτι του ο άνθρωπος ; Κέντρο δειρχομένων του κάθε (χιλιάδων) περίεργου (ων) και διαφωνούντων ; :D

ΟΚ πλάκα κάνω , (ένα) δίκιο το έχεις, όπως πάντα.

Άσε που δεν υπάρχουν διαφωνίες σε τίποτε. Όλα αυτά (τα περισσότερα) είναι πλασματικά.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.403
Reaction score
19.813
Και τι θα το κάνει το σπίτι του ο άνθρωπος ; Κέντρο δειρχομένων του κάθε (χιλιάδων) περίεργου (ων) και διαφωνούντων ; :D
Να μην κάμει τίποτα..
Εγώ θα έβαζα και κρεμαστές καμπανίτσες να δονούνται με το χαμηλό και να εμπλουτίζουν την εμπειρία και δεν θα άνοιγα το σπίτιμ' (αν δεν είχα κέφι) για κανέναν που διαφωνεί με το κρέμαΖμά τους.. :fuckyou: (ότι θέλω 'γω κάμω)
Αυτό που λέω είναι πως βιώνοντας μια εμπειρία ταυτόχρονα με άλλους γίνεται αλλώς η κουβέντα..
(Ακόμα και με ένα μισάωρο άκουσμα σε μία συνάντηση στα πεταχτά)
Γιατί?
Γιατί ο ένας γνωρίζει άριστα (εδικά ο συγκεκριμένος) τι έχει κάμει και οι 2-3 άλλοι (πιθανόν και με επαγγελματική εμπειρία αν καταλαβαίνω σωστά) τι θέλουν - περιμένουν ν' ακούσουν..
Οπότε δεν χρειάζονται άπειρα τεστ..
Άπειρες ίσως είναι οι συζητήσεις μετά :tongue: αλλά θα είναι σε άλλη βάση (εμπειρική) πια.. ;)
 

Μηνύματα
13.489
Reaction score
15.513
Να μην κάμει τίποτα..
Εγώ θα έβαζα και κρεμαστές καμπανίτσες να δονούνται με το χαμηλό και να εμπλουτίζουν την εμπειρία και δεν θα άνοιγα το σπίτιμ' (αν δεν είχα κέφι) για κανέναν που διαφωνεί με το κρέμαΖμά τους.. :fuckyou: (ότι θέλω 'γω κάμω)
Αυτό που λέω είναι πως βιώνοντας μια εμπειρία ταυτόχρονα με άλλους γίνεται αλλώς η κουβέντα..
(Ακόμα και με ένα μισάωρο άκουσμα σε μία συνάντηση στα πεταχτά)
Γιατί?
Γιατί ο ένας γνωρίζει άριστα (εδικά ο συγκεκριμένος) τι έχει κάμει και οι 2-3 άλλοι (πιθανόν και με επαγγελματική εμπειρία αν καταλαβαίνω σωστά) τι θέλουν - περιμένουν ν' ακούσουν..
Οπότε δεν χρειάζονται άπειρα τεστ..
Άπειρες ίσως είναι οι συζητήσεις μετά :tongue: αλλά θα είναι σε άλλη βάση (εμπειρική) πια.. ;)
Ο Bhutia θα έλεγε : "Κουδούνια θα μας κρεμάσουν". :D :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.938
Reaction score
127.514
Είναι λίγο αστείο το θέμα που συζητάτε.. 😜

Το σπίτι μου ήταν (και είναι) πάντα ανοιχτό σε όλο τον κόσμο, κι ήρθαν (και θα έρθουν) σπίτι μου να ακούσουν μουσική πάρα πολλοί άνθρωποι, πολλούς από τους οποίους δε τους γνώριζα καν, άλλους τους ήξερα από παλιά.

Όλοι τους, έχουν ένα κοινό στοιχείο: δεν "γεννήθηκαν χθες" στο χόμπι, είχαν μεγάλη πορεία στο χώρο, πολλά μηχανήματα, κλπ κλπ, και φυσικά "άποψη".

Ιδίως οι δικάναλοι, οι οποίοι είναι προφανώς η πλειοψηφία του κόσμου στο χόμπι (αναμφισβήτητα, για πολλούς και γνωστούς λόγους), με "άποψη" για τον ήχο, την μουσική σκηνή, και όλα τα συναφή (και δε γίνεται διαφορετικά), χόρτασαν να ακούν μουσική στο τσαρδί μου, το φχαριστήθηκε η ψυχούλα τους.

Τα γραπτά μένουν, και στο παρόν θρεντ αν ψάξετε θα βρείτε μπόλικα.

Το πρόβλημα που προκύπτει με κάποιους (ευτυχώς λίγους) επαγγελματίες, είναι φυσικά γνωστό. Εάν καταρρέει μια σωρεία μύθων (όπως τα φτηνά καλώδια, ιδίως μεγάλου μήκους - να κάτι που έθεσε κι ο τελευταίος που εμφανίστηκε προ λίγων μηνυμάτων) αποτελούν οικονομική πληγή στις επιχειρήσεις τους.

Τι α κάεις; Α κατς α μαλώεις; 🤣😁🤪

Μπα, δε χρειάζεται. Χαβαλες γίνεται, κι έχει πολύ πλάκα στην τελική. 😜
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.086
Μηνύματα
2.887.785
Members
37.983
Νεότερο μέλος
gio88
Top