Ποδήλατο

Μηνύματα
59
Reaction score
89
Τελικά όχι μόνο το ένα BOA το δεξί που είχε πρόβλημα μου έστειλαν αλλά ολόκληρο το σετ, 1 ζευγάρι δεξιών και ένα ζεύγος αριστερών….🤌🤌😉
IMG_5457.jpeg
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.356
Reaction score
44.897
Αυτό που επεξεργάζομαι έχει άρτια κατασκευή, πολύ καλή βαφή, ποιοτικά εξαρτήματα συρναμολόγησης, απόλυτη εφαρμογή στα κωνικά ρουλεμάν του λαιμού, πολύ διακριτικά λογότυπα της εταιρίας πάνω στο πλαίσιο, έχω πάθει ένα μικρό σοκ, ειδικά για τις παράδες που στοίχισε!!
IMG_20240711_115710.jpg
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.195
Reaction score
20.782
Ρε συ @bretsos, BMC λέμε, εγγύηση!

Κι όπως είπε κι ο από πάνω, άνοιξετογαμωταυπουργείαμου!! :roflmao: :roflmao:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.356
Reaction score
44.897
άνοιξετογαμωταυπουργείαμου!!
Το άνοιξα Μαρή, έχει έρθει μέρες αλλά σήμερα βρήκα χρόνο να το πασπατέψω, ήρθαν και οι δίσκοι φρένων σήμερα της campagnolo, καμία σχέση με τους iceTech της shimano, τρομερή κατασκευή, μοιάζουν πολύ εμπιστοσύνης σε σχέση με τα παιχνίδια της shimano που στα δυνατά φρένα στραβώνουν. Αν δουλέψουν σωστά στη τριβή με τα τακάκια της shimano θα είναι πολύ εύστοχη αγορά. Επίσης έχουν χαμηλό βάρος, δεν έχουν όμως στη συσκευασία δαχτυλίδια σύσφιξης, λίγο τσίπηδες εκεί στη campagnolo...
Όσο αφορά τους τροχούς, δεν έχω παραλάβει ακόμα, κάπου στράβωσε η δλειά και έχουν καθυστερήσει, ένα άγχος το έχω γιατί έχουν ελεύθερο για κασέτα της campy, πήρα ελεύθερο για shimano αλλά έχω μπερδευτεί άσχημα με τη συμβατότητα στις σελίδες της campagnolo/fulcrum. Φοβάμαι πως θα χρειαστεί αλλαγή στο άξονα του κέντρου και πολύ φοβάμαι πως το ελεύθερο που πήρα είναι λάθος...
IMG_20240711_122412.jpg


IMG_20240711_123721.jpg


Το παλουκόσελο έχει πολύ δλειά, τι έσιαξαν οι άνθρωποι, μπράβο τους!!
IMG_20240711_124134.jpg

Ελπίζω να δουλεύει σωστά και η ρύθμιση σέλας γιατί σε αυτό είμαι πολύ παράξενος και χρειάζεται ρύθμιση πολλές φορές πάν στη προπόνηση
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.356
Reaction score
44.897
Ρε συ @bretsos, BMC λέμε, εγγύηση!
Γιώργη δεν είχα καμία ιδέα τι αγόραζα, ένας φίλος έχει bmc εκτός Αθήνας, όσες φορές έχουμε βρεθεί δεν υπήρξε χρόνος να δω το ποδηλατό του, πατάμε σαν χαζοί και όλα τα υπόλοιπα δεν τα δίνουμε ντίπ σημασία. Έχς δίκιο όμως, το πλαίσιο είναι αρκετά μπαμπάτσικο, φαίνεται αρκετά μασίφ στη μεσαία τριβή με χοντρούς σωλήνες, ειδικά ο διαγώνιος είναι τέρας, είναι σχεδόν το ίδιο μεγάλος σε διάμετρο με αυτόν του mtb που έχω. Πάντα σε τέτοιου είδους αγορές βρίσκω ατέλειες, εδώ δεν υπάρχει το παραμικρό, όλα είναι όπως πρέπει να είναι.
 

Μηνύματα
13.812
Reaction score
15.700
Το άνοιξα Μαρή, έχει έρθει μέρες αλλά σήμερα βρήκα χρόνο να το πασπατέψω, ήρθαν και οι δίσκοι φρένων σήμερα της campagnolo, καμία σχέση με τους iceTech της shimano, τρομερή κατασκευή, μοιάζουν πολύ εμπιστοσύνης σε σχέση με τα παιχνίδια της shimano που στα δυνατά φρένα στραβώνουν. Αν δουλέψουν σωστά στη τριβή με τα τακάκια της shimano θα είναι πολύ εύστοχη αγορά. Επίσης έχουν χαμηλό βάρος, δεν έχουν όμως στη συσκευασία δαχτυλίδια σύσφιξης, λίγο τσίπηδες εκεί στη campagnolo...
Όσο αφορά τους τροχούς, δεν έχω παραλάβει ακόμα, κάπου στράβωσε η δλειά και έχουν καθυστερήσει, ένα άγχος το έχω γιατί έχουν ελεύθερο για κασέτα της campy, πήρα ελεύθερο για shimano αλλά έχω μπερδευτεί άσχημα με τη συμβατότητα στις σελίδες της campagnolo/fulcrum. Φοβάμαι πως θα χρειαστεί αλλαγή στο άξονα του κέντρου και πολύ φοβάμαι πως το ελεύθερο που πήρα είναι λάθος... View attachment 336183

View attachment 336186

Το παλουκόσελο έχει πολύ δλειά, τι έσιαξαν οι άνθρωποι, μπράβο τους!!
View attachment 336187
Ελπίζω να δουλεύει σωστά και η ρύθμιση σέλας γιατί σε αυτό είμαι πολύ παράξενος και χρειάζεται ρύθμιση πολλές φορές πάν στη προπόνηση
Τι μπράβο ; Αυτό έτσι όπως φαίνεται τόσο λεπτό απο την φωτό, με του που θα κάτσει κάποιος στη σέλα μια φορά, θα σπάσει. :D 😍 😍
 
Last edited:


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.356
Reaction score
44.897
το γκρουπ πότε έρχεται;
Όταν θα είναι διαθέσιμο, θέλω γκρουπ χωρίς δίσκους και δισκοβραχίονα, τέτοιο έχει μαναχά το bike discount, θα περιμένω, άλλωστε είναι τόσα πολλά ακόμα, σέλα, τιμόνι, λαιμός, μονωτικά για τους σωλήνες φρένων, πετάλια, λάστιχα.
Παράδες να έχουμε να σκορπάμε!!
Πάντως όπως το κόβω θα βγει λίγο παραπάν από μισές παράδες από αυτές που πωλείται καινούριο ως roadmachine one, σε αυτό ήμαν τυχερός με τις καλοκαιρινές προσφορές του bike 24, μέχρι στιγμής όλα τα πήρα κοψοχρονιά. Σε αυτό ήλπιζα γιατί τα είχα πάρει άσχημα με τις τιμές των νέων μονταρισμένων ποδηλάτων, μλκ οι άνθρωποι δεν είναι καλά, δεν ξέρουν τι ζητάνε, κάθε χρόνο βγάζουν νέο μοντέλο με ελάχιστες διαφορές από το προηγούμενο πλαίσιο και τσιμπάει ένα χιλιάρικο πάν η τιμή... Για μλκες ψάχνουν ή γυαλιστερούς, ούτε το ένα είμαι, ούτε το άλλο!! :biggrin:
Τι μπράβο ; Αυτό έτσι όπως φαίνεται τόσο λεπτό απο την φωτό, με του που θα κάτσει κάποιος στη σέλα μια φορά, θα σπάσει. :D 😍 😍
Έτσι φαίνεται, στη πραγματικότητα όμως είναι πολύ ισχυρό ως υλικό το carbon.
Το ποδήλατο που έχω τώρα έτσι και το σηκώσεις θα πάθεις πλάκα με το ποσό ελαφρύ είναι ως σύνολο. Του έχω πετάξει τα μάτια όξω στο πάτημα, κιχ δεν έχει κάνει!!
Είναι όμως αρκετά φλέξ στο πάτημα, ήθελα κάτι λιγάκι πχιο άκαμπτο, χωρίς όμως να θυσιαστεί η άνεση. Είναι πολύ βασικό συστατικό αυτό για μένα και για αυτό που κάνω.
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.478
Reaction score
85.852
👆TADEJ POGACAR SET TODAY A NEW CLIMBING RECORD ON PLATEAU DE BEILLE:
39 MIN 50 SEC

🎉 THIS IS PROBABLY THE BEST CLIMBING PERFORMANCE OF ALL-TIME!

👌The estimated average power output was 454 watt for 39:50 minutes (23.8 km/h), which equals 6.9 watt per kilogram
 

Μηνύματα
13.812
Reaction score
15.700
Όταν θα είναι διαθέσιμο, θέλω γκρουπ χωρίς δίσκους και δισκοβραχίονα, τέτοιο έχει μαναχά το bike discount, θα περιμένω, άλλωστε είναι τόσα πολλά ακόμα, σέλα, τιμόνι, λαιμός, μονωτικά για τους σωλήνες φρένων, πετάλια, λάστιχα.
Παράδες να έχουμε να σκορπάμε!!
Πάντως όπως το κόβω θα βγει λίγο παραπάν από μισές παράδες από αυτές που πωλείται καινούριο ως roadmachine one, σε αυτό ήμαν τυχερός με τις καλοκαιρινές προσφορές του bike 24, μέχρι στιγμής όλα τα πήρα κοψοχρονιά. Σε αυτό ήλπιζα γιατί τα είχα πάρει άσχημα με τις τιμές των νέων μονταρισμένων ποδηλάτων, μλκ οι άνθρωποι δεν είναι καλά, δεν ξέρουν τι ζητάνε, κάθε χρόνο βγάζουν νέο μοντέλο με ελάχιστες διαφορές από το προηγούμενο πλαίσιο και τσιμπάει ένα χιλιάρικο πάν η τιμή... Για μλκες ψάχνουν ή γυαλιστερούς, ούτε το ένα είμαι, ούτε το άλλο!! :biggrin:


Έτσι φαίνεται, στη πραγματικότητα όμως είναι πολύ ισχυρό ως υλικό το carbon.
Το ποδήλατο που έχω τώρα έτσι και το σηκώσεις θα πάθεις πλάκα με το ποσό ελαφρύ είναι ως σύνολο. Του έχω πετάξει τα μάτια όξω στο πάτημα, κιχ δεν έχει κάνει!!
Είναι όμως αρκετά φλέξ στο πάτημα, ήθελα κάτι λιγάκι πχιο άκαμπτο, χωρίς όμως να θυσιαστεί η άνεση. Είναι πολύ βασικό συστατικό αυτό για μένα και για αυτό που κάνω.
Ναι βρε αστειεύομαι, αφου με ξέρεις, όπως και αυτό που θα πω τώρα : "Αυτό δεν είναι ποδήλατο που θα φτιάξεις, είναι συναρμολογημένο πάζλ". :D 😍 😍
 


Μηνύματα
59
Reaction score
89
👆TADEJ POGACAR SET TODAY A NEW CLIMBING RECORD ON PLATEAU DE BEILLE:
39 MIN 50 SEC

🎉 THIS IS PROBABLY THE BEST CLIMBING PERFORMANCE OF ALL-TIME!

👌The estimated average power output was 454 watt for 39:50 minutes (23.8 km/h), which equals 6.9 watt per kilogram
Απίστευτο αυτό είδαμε χθες και προχθες….αθλητές από άλλο πλανήτη….πιστευω βλέπουμε να γράφεται ιστορία….(*αν δεν σκάσει μετά από λίγα χρόνια κάποιο σκάνδαλο…🫣)
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.356
Reaction score
44.897
Ευχαριστώ μαϊμού, σήμερα ήρθαν οι τροχοι
Ναι βρε αστειεύομαι, αφου με ξέρεις, όπως και αυτό που θα πω τώρα : "Αυτό δεν είναι ποδήλατο που θα φτιάξεις, είναι συναρμολογημένο πάζλ". :D 😍 😍
Έχει πολύ δλειά να στήσεις ένα ποδήλατο, ίσως σε κάποιους να φαίνεται απλό, δεν είναι!!
Έχει ψιλοδλειές, θέλει ειδικά εργαλεία και δγιό τελάρα μπίρες μέχρι να ολοκληρωθεί :biggrin:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.356
Reaction score
44.897
Το Σ/Κ ξεκίνησα με τις πρώτες δλειές, έκοψα λαιμό πιρρουνιού και έσιαξα ένα θκόμ project με αποστάτες λαιμού από τη Scott στο νέο stem της pro vibe, τοποθέτησα τιμόνι.
IMG_20240715_114439.jpg
σαν δεύτερη εργασία έκανα μια τρύπα υπό γωνία ώστε να μπει ο σωλήνας του πίσω φρένου, κανονικά πρέπει να βγει το κάλυμμα αλλά δεν με άρεσε επειδή μένουν 3 εμφανείς τρύπες.
IMG_20240715_114531.jpg


Έβαλα σέλα και πήρα μετρήσεις να δω πάν-κάτ πως θα κουμπώσω και κάπως έτσι ξεκίνησε να μοιάζει με ποδήλατο.
IMG_20240715_114648.jpg


Περιμένω και μια προσφορά από γνωστό μαγαζί των Αθηνών για όλο το group
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.478
Reaction score
85.852
o_O


On the last stage in the final climb Plateau de Bielle Tadej Pogačar did 6.98 ᵉW/Kg for 39:50 min, which is by far the greatest climbing performance ever, taking into account conditions and the stage difficulty. Sea normalized power for this historic effort is 7.27 ᵉW/Kg.

Meanwhile Vingegaard's attack was probably the most powerful attack in cycling history that did not work. 7.33 ᵉW/Kg for 13:24 min alone. 7.65 ᵉW/Kg normalized for sea level. They went so fast that Pogačar in the draft saved 0.27ᵉW/Kg on a 8.41% gradient.

Tadej Pogačar was also faster than Marco Pantani on Plateau de Beille by 3 minutes and 44 seconds.
Pogačar: 39'44"
Vingegaard: 40'52"
Evenepoel: 42'35"
Pantani: 43'28" (1998)
Armstrong: 45'31" (2004)
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.002
Reaction score
33.241
Είχα την εντύπωση ότι οι ψηλοί είχαν το πάνω χέρι, αυτοί είναι 1.75 και 1.76, μέτριοι με ρα σημερινά δεδομένα (ο Δανός δε ίσως και κοντούλης στη χώρα του)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.248
Μηνύματα
2.893.533
Members
38.010
Νεότερο μέλος
ATBG7
Top