Πώς μπορώ να εξηγήσω στους φίλους μου ότι ασχολούμαι με τον ήχο χωρίς να το κάνω να ακούγεται ηλίθιο?

Μηνύματα
6.535
Reaction score
300
Και εγώ έχω 2 τεράστια σαμπς στο σαλόνι και πολλά ηχεία σε όλο το σαλόνι , και γυναίκα , και πεθερά.
Α και δύο γάτες .
Αν εγώ είχα και την πεθερά στο σπίτι θα ήμουν σήμερα φυλακή
 


Μηνύματα
6.535
Reaction score
300
Eεε μάλλον δεν την έχεις εκπαιδεύσει από μικρή . :tongue:
Τη δική μου πεθερά τη συνάντησα μεγάλη
@daharis666 Γιατί γελάς ρε χαμένε ?
60χ60χ65 δεν είναι μικρά.
Δεν παίζουν ρόλο τα κουτιά του κιλού, αλλά τα μεγάφωνα
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.153
Reaction score
39.306
Δεν μπορεις να κανεις τα μαθηματικα και να εισαι σιγουρος... Ειπα για την υποκειμενικη πρακτικη. Βρισκεις τον κοινο παραγοντα των review(και των τεχνικων), επιβεβαιωνεις με ακροαση.
.... δε θα διαφωνησω με την ακουστικη του θεματως. Ειδες πολλους ενδιαφερομενους/χομπιστες με καλη ακουστικη στον χωρο μετρησεις και αντιληπτικοτητα του πραματως ?
ή αντι-αυτου το εχουν ριξει στην εναλλαγη μηχανηματων, καλωδιων, και δοκσασιων εκσαγοντας λογοτεχνουργηματα.
(ενδεχομενως να σφαλω καπου, καθως σιγουρα δεν ειμαι του χωρου του χομπυ, -μαλλον ειμαι λομπυ?! 🐒 )
 

Μηνύματα
539
Reaction score
382
.... δε θα διαφωνησω με την ακουστικη του θεματως. Ειδες πολλους ενδιαφερομενους/χομπιστες με καλη ακουστικη στον χωρο μετρησεις και αντιληπτικοτητα του πραματως ?
ή αντι-αυτου το εχουν ριξει στην εναλλαγη μηχανηματων, καλωδιων, και δοκσασιων εκσαγοντας λογοτεχνουργηματα.
(ενδεχομενως να σφαλω καπου, καθως σιγουρα δεν ειμαι του χωρου του χομπυ, -μαλλον ειμαι λομπυ?! 🐒 )
Εξαρταται. Για το μηχανημα ας πουμε , αν εχει ενα ηχειο που ειναι rated 300w σταθερα και 400 peak και εχει ενισχυτη 100 w δεν μπορει να παρει τις σταθμες και την καθαροτητα που θα ειχε με ενα πιο δυνατο ενισχυτη. Τα καλωδια και αυτα παιζουν ρολο σε διαφορους τυπους distortion. Σιγουρα ομως πρεπει να ξερει καποια βασικα τεχνικα χαρακτηριστικα στις μετρησεις των ηχειων και τον ηλεκτρονικων που πρεπει να πλοιρουνται για να εχει μια καλη βαση.

Τωρα για το χωρο αν αυτος ειναι κοινοχρηστος δεν μπορεις να κανεις πολλα ποσο μαλλον αν νοικιαζεις και δε σου ανηκει το σπιτι. Dirac η κατι τετοιο εκει
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.289
Reaction score
128.390
Γιατί αν έχει κάποιος 2-4 subs στο σπίτι , υπάρχει περίπτωση να έχει και γυναίκα που ζει στο ίδιο σπίτι ;
Ναι, και με 5, ναι. Για παραπάνω δε ξέρω.

Το λέω εξ ιδίας πείρας.

Βασικά το ιμερσιβ σεταπ, που συνδυάζεται με κινηματογράφο, είναι σαφώς πιο "κοινωνικό" χόμπι, από το παραδοσιακό το πατροπαράδοτο δικαναλο.

Στο δικαναλο που είχα παλιά, δεν ερχόταν κανένα φιλικό ζευγάρι (νορμάλ άνθρωποι, όχι βλαμμένα χαλιεντάδικα ζόμπι) που να μου ζητάνε να κάτσουν στην πολύτιμη θέση ακρόασης να ακούσουν το στέρεο.

Στο ιμερσιβ με τον προβολέα, το 100% των φιλικών ζευγαριών που έρχεται και το βλέπει, παρακαλάει να κάτσουν να δουν ταινία, να ακούσουν και τα σαμπ!

Κοινωνικό, βέρσους ακοινώνητο.

Θινκ εμπάουτ ιτ.
Φουντ φορ θοτ.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.153
Reaction score
39.306
... οπως το βλεπω, και γνωμη μου, περισσοτερα προβληματα διμιουργει το χομπυ παρα λυνει, κατι που επιβεβαιωνει την αποπση μου περι κομπλεξικοτητας..
Περισσοτερα θεματα λυνει η μη ασχολια με το αντικειμενο.
Με πορισμα, αν καποιος δεν μπορει να εξασφαλησει τη φυγη απο αυτη τη κακια φαρσα της οντγιοφιλιας , καλητερα να μη μπει παραμεσα.
 

Μηνύματα
539
Reaction score
382
... οπως το βλεπω, και γνωμη μου, περισσοτερα προβληματα διμιουργει το χομπυ παρα λυνει, κατι που επιβεβαιωνει την αποπση μου περι κομπλεξικοτητας..
Περισσοτερα θεματα λυνει η μη ασχολια με το αντικειμενο.
Με πορισμα, αν καποιος δεν μπορει να εξασφαλησει τη φυγη απο αυτη τη κακια φαρσα της οντγιοφιλιας , καλητερα να μη μπει παραμεσα.
Οπως με ολα τα πραγματα εχει να κανει με την ικανοτητα κρισης και αυτοελεγχου του καθενα. Διαφορετικα καποιος απο το φοβο να μη παρασυρθει απο διαφορες καταστασεις που μπορει να εξαψουν τα παθη του και παρει παρορμητικες αποφασεις θα πρεπει να κλειστει σε μοναστηρι.
 

Μηνύματα
6.535
Reaction score
300
... οπως το βλεπω, και γνωμη μου, περισσοτερα προβληματα διμιουργει το χομπυ παρα λυνει, κατι που επιβεβαιωνει την αποπση μου περι κομπλεξικοτητας..
Περισσοτερα θεματα λυνει η μη ασχολια με το αντικειμενο.
Με πορισμα, αν καποιος δεν μπορει να εξασφαλησει τη φυγη απο αυτη τη κακια φαρσα της οντγιοφιλιας , καλητερα να μη μπει παραμεσα.
Αποκαλείς κακιά φάρσα τoν χαϊφιντελισμό, ένα χόμπι τόσο όμορφο που μόνο χαρές μας δίνει και απόλαυση στον ελέυθερο χρόνο μας.
Εμένα πάντως μου αρέσει και σκεφτομαι τώρα να κινηθώ προς immersive audio για να βλέπουμε ταινίες με φιλικά ζευγάρια
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.153
Reaction score
39.306
Οπως με ολα τα πραγματα εχει να κανει με την ικανοτητα κρισης και αυτοελεγχου του καθενα. Διαφορετικα καποιος απο το φοβο να μη παρασυρθει απο διαφορες καταστασεις που μπορει να εξαψουν τα παθη του και παρει παρορμητικες αποφασεις θα πρεπει να κλειστει σε μοναστηρι.
κανενας φοβος και κανενα παθος.
ο καθενας εχει τα κριτηρια του, αλλωστε.
Αποκαλείς κακιά φάρσα τoν χαϊφιντελισμό, ένα χόμπι τόσο όμορφο που μόνο χαρές μας δίνει και απόλαυση στον ελέυθερο χρόνο μας.
Εμένα πάντως μου αρέσει και σκεφτομαι τώρα να κινηθώ προς immersive audio για να βλέπουμε ταινίες με φιλικά ζευγάρια
η φαρσα τα προσφερει αυτα , ανεξαρτητως προσδιορισμου...
και βεβαια για το ιμερσιβ εχουμε παραδειγματα εντος φορουμ , σμοκ εμ ιφ γιου γκοτ εμ.
-
παντως δε θα εγγυωμουν για αλλους, τις δικες μου πρακτικες.
ακομα και αν ειμουν βεβαιος για το αποτελεσμα τους.
~Και ενα κομματακι.... ετσι για τη παραδοση.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.153
Reaction score
39.306
"κοινωνικό" χόμπι, από το παραδοσιακό το πατροπαράδοτο δικαναλο.
απο αντικοινωνικοτητα το κανουμε (ή απο αντικοινωνικοτητα....το παθαμε) .... :boast:
«Όσα κι αν χτίζουν πολυκανα κι αν ο κλοιός στενεύει / το μονοκαναλο μας είναι αληταριό που όλο θα δραπετεύει»
🐒
 

Μηνύματα
6.535
Reaction score
300
απο αντικοινωνικοτητα το κανουμε (ή απο αντικοινωνικοτητα....το παθαμε) .... :boast:
«Όσα κι αν χτίζουν πολυκανα κι αν ο κλοιός στενεύει / το μονοκαναλο μας είναι αληταριό που όλο θα δραπετεύει»
🐒
κι όταν το μονοκάναλο αληταριό δραπετεύει κανείς δεν το γυρεύει
 


Μηνύματα
539
Reaction score
382
γι αυτο και απιαστο ειμαι! 🐒
Μιλάς πολύ γενικά και δεν λες ακριβώς σε τι αναφέρεσαι . Πρεπει να πεις ποια προβλήματα δημιουργεί , γιατί είναι κομπλεξικό χομπυ και ποια θέματα λύνει η μη ασχολία με το αντικείμενο . Αν και το τελευταίο είναι προφανές αν αναφέρεσαι στα χρήματα
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.596
Reaction score
20.171
Εγώ δεν βρίσκω πάντως πως υπάρχει πρόβλημα στη σχέση sub και γυναικών.. :idk:
Υπάρχει πρόβλημα πιο γενικά αν κυριαρχούμε με τις παύλες μας (ειδικά αν αφορούν μόνο εμάς :whistling:) σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους χωρίς να υπολογίζουμε τίποτα..
Αν πρόκειται για τον όγκο οφείλουμε σε κοινόχρηστους να έχουμε μια ισορροπία, ένα αισθητικό αποτέλεσμα που να δένει τον χώρο και να επιτρέπει να είναι λειρουργικός..
Αν πρόκειται για τις εντάσεις - πίεση που πολλαπλασιάζεται με την προσθήκη sub εκεί χρειάζεται εγκράτεια όπως χρειάζεται και με δύο μικρά ηχεία που σε εντάσεις θα τζιρίζουν και θα ενοχλούν..
Διαφορετικά σπηλιά.. ;)

Στο ιμερσιβ με τον προβολέα, το 100% των φιλικών ζευγαριών που έρχεται και το βλέπει, παρακαλάει να κάτσουν να δουν ταινία, να ακούσουν και τα σαμπ!
Δεν πιάνεται αυτό που λες..
Εσύ τώρα προσφέρεις την εμπειρία κυβερνήτη στη γέφυρα του Enterprise, δημιουργούνται άλλοι συσχετισμοί στο μυαλό για μια εμπειρία που θα ήθελαν να ζήσουν κάποιοι έστω για λίγο.. 8-)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.153
Reaction score
39.306
Μιλάς πολύ γενικά και δεν λες ακριβώς σε τι αναφέρεσαι . Πρεπει να πεις ποια προβλήματα δημιουργεί , γιατί είναι κομπλεξικό χομπυ και ποια θέματα λύνει η μη ασχολία με το αντικείμενο . Αν και το τελευταίο είναι προφανές αν αναφέρεσαι στα χρήματα
... Τροω τωρα, μπω μετα.😎
 

Μηνύματα
13.850
Reaction score
15.723
Για τις χροιες και την οψιμη δαιμονοποιηση της λεκτικης περιγραφης των υποκειμενικων εμπειριων ακουσματων διαφωνω πολυ. Ολα ειναι οψεις του ιδιου νομισματος. Πως θα παρει καποιος την σωστη αποφαση χωρις να λαβει υποψιν την δικη του υποκειμενικη εμπειρια και τον κοινο παραγοντα πολλων υποκειμενικων εμπειριων?

Ενα χροντροκομμενο mapping τενχικων μετρησεων και λεξιλογιου ειναι το παρακατω:


Soundstage

  • Depth: Correlates with impulse response (IR) measurements and the time delay of reflected sounds. A well-defined depth often has distinct early reflections with appropriate timing.
  • Width: Correlates with inter-channel cross-correlation and phase differences between the left and right channels. A wide soundstage typically has lower cross-correlation and controlled phase differences at specific frequencies.
Imaging

  • Precision: Correlates with accurate timing in the impulse response and phase coherence. Precise imaging requires consistent phase across frequencies and sharp transient response.
  • Stability: Correlates with the absence of phase shifts or timing errors as frequency changes. Stable imaging means that the position of instruments in the soundstage remains consistent across the frequency spectrum.
Transparency

  • Low-Level Detail: Correlates with low noise floor measurements and high dynamic range. A transparent system will reveal subtle nuances and quiet passages in the music.
  • Clarity: Correlates with flat frequency response and low distortion. Clarity ensures that each instrument and sound is reproduced distinctly without being masked by other elements.
Attack, Decay, Sustain, Release (ADSR)

  • Envelope Accuracy: Correlates with the precise timing and amplitude of the transient response in the impulse response measurement. Accurate ADSR reproduction captures the unique characteristics of each instrument and sound.
Timbre

  • Harmonic Content: Correlates with frequency response measurements and the relative levels of harmonics in the spectrum. Timbre is heavily influenced by the balance of fundamental and harmonic frequencies.
Naturalness

  • Evenness: Correlates with a smooth frequency response without significant peaks or dips. A natural sound is free of coloration or unnatural emphasis on specific frequencies.
  • Coherence: Correlates with consistent timing and phase across frequencies. Coherent sound has a sense of unity and realism.
Harshness/Smoothness

  • Frequency Response Peaks: Harshness is often associated with narrow peaks in the frequency response, especially in the upper midrange or treble regions. Smoothness is achieved through a balanced frequency response without excessive peaks or resonances.
  • Distortion: Harshness can also be caused by high levels of distortion, particularly harmonic distortion. Smoothness correlates with low distortion measurements across the audible spectrum.
Important Considerations

  • Correlation vs. Causation: While these measurements correlate with the subjective audiophile terms, they don't always guarantee the desired experience. Other factors, such as room acoustics and personal preference, also play a significant role.
  • Subjectivity: Audiophile terms are inherently subjective, and what sounds "natural" or "smooth" to one person may differ for another. Use these measurements as a guide, but trust your ears for the final judgment.
Εμένα πάντως (εκτός απο άλλα) δύο πρακτικά φαινόμενα με ενοχλούν στους "αντικειμενικούς" του audio και μειώνουν την εμπιστοσύνη μου στην υποκειμενική κρίση τους. Για τους Χαι Εντ είναι άλλα (ή και μέρος αυτών) και θα αναφερθώ άλλη φορά, εάν και δεν υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα (που να γράφουν τουλάχιστον τις σκέψεις τους) απο ότι έχω καταλάβει οπότε δεν ξέρω τι νόημα θα είχε μια αναφορά. Θα το σκεφτώ (contemplate).


1) Το kidulting φαινόμενο (που στην περίπτωση μας έχει την μορφή αυτή) : a kidult is an adult whose interests or media consumption is traditionally seen as more suitable for children.

2) Το θέμα που διαπραγματεύεται η ταινία Ραούλ Τροχίδης που εάν και κατά την γνώμη μου καμία σχέση με το να αναπτύσσει το θέμα με την μαγεία και τρόπο του παλιού καλού Γαλλικού σινεμά ... είναι θέμα πρός αναρώτηση για αυτούς που έχουν εμπειρία απο την ζωή σε άλλους τομείς και μπορούν να κατανοήσουν την συχνότητα του φαινομένου αλλά και την διαφορά.

Ο Ραούλ Τροχίδης ξέρει τα πάντα για το ποδήλατο και πως να το φτιάχνει .... αλλά δεν ξέρει και δεν μπορεί να μάθει με τίποτε ποδήλατο. Το ίδιο και για τον φωτογράφο στην δική του τέχνη και για αυτό καταλαβαίνονται μεταξύ τους.

Και το αντίθετο για έναν φίλο του που είναι πρωταθλητής στο ποδήλατο αλλά δεν ξέρει, δεν μπορεί και δεν τον απασχόλησε ποτε πως να το φτιάχνει ή να το φέρνει στην κατάσταση να κερδίζει και που πάντα ζήλευε τον Τροχίδη και ο Τροχίδης ζήλευε πάντα απο παιδιά αυτόν.

 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.153
Reaction score
39.306
Μιλάς πολύ γενικά και δεν λες ακριβώς σε τι αναφέρεσαι . Πρεπει να πεις ποια προβλήματα δημιουργεί , γιατί είναι κομπλεξικό χομπυ και ποια θέματα λύνει η μη ασχολία με το αντικείμενο . Αν και το τελευταίο είναι προφανές αν αναφέρεσαι στα χρήματα
...... δεν ειμαι χαλιεντας-οντιοφιλ-οντιοφις κοκ για να χρειαζομαι επεξηγηση, δε νομιζω να εχω εντονη υπαρξιακη αναζητηση αλα χαλιεντ.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.294
Μηνύματα
2.896.037
Members
38.024
Νεότερο μέλος
soundweirdo
Top