ESOTERIC X-03

Μηνύματα
3.317
Reaction score
434
Επειδή η φίρμα ανήκει στην Teac, μήπως να έρθεις σε επαφή με αυτούς; Μήπως έχουν λύση;

Κώστα έχω έρθει σε επικοινωνία με όλους εκτός από JAPAN που δεν σου δίνει πρόσβαση.
Η ESOTERIC Ευρώπης μου πρότεινε σε γενικές γραμμές να το πετάξω κ να πάρω καινούργιο με το ανάλογο κόστος !!!
Λέγοντας μου ότι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά για τόσο παλιό μοντέλο.
Μάλλον έχουν ημερομηνίες λήξης αυτά .....αίσχος.
Επειδή η φίρμα ανήκει στην Teac, μήπως να έρθεις σε επαφή με αυτούς; Μήπως έχουν λύση;

Καμία λύση κανείς ....αίσχος !!!
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.234
Reaction score
39.512
δε γνωριζω απο δαυτα, αλλα επιτρεπστε μου τον παρακατω σχολιασμο,

Κόστος μιας γκαρσονιέρας στην Κυψέλη έχει το ρημάδι
:king:σε μερικα χρονια θα φτιακσουν μετρο, δεν κσερω αν θα αλλακσει αντιστοιχα και το κοστος επισκευης...

μου απάντησε ο υπεύθυνος .....ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΑΛΛΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ !!!!!!!
τουριστικη προσεγγιση... :angel:
 

Μηνύματα
339
Reaction score
434
Έτσι είναι όπως τα λες Κώστα αλλά τόσο ακριβό μηχάνημα με ελάχιστες ώρες να είναι μη είναι επισκευάσιμο ;;
Ούτε τα servis manual για τον προγραμματισμό στα τσιπάκια του SACD δεν έχουν .....ντροπή.
Κόστος μιας γκαρσονιέρας στην Κυψέλη έχει το ρημάδι ..... ντροπή !!

Αν διαβάζει ο Σάκης ας μας διαφωτίσει .....

Δεν υπάρχει καμία επικοινωνία Γιάννη μου με TEAC η ESOTERIC στην Ιαπωνία.
Το έψαξα κ εγώ κ άλλοι εξιδικευμένοι φίλοι.
Έφτασα πολύ ψηλά .....
Μου απάντησε ένας υπεύθυνος από την Ευρώπη ...πάρτε ένα καινούργιο με -40% .... δηλ 20.000€ -40% = 12.000€ .......
Για να έχω πάλι πρόβλημα στην 12ετία .... Ε όχι !!!!!
Ντροπή τους !!!
Στο τέλος μου απάντησε ο υπεύθυνος .....ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΑΛΛΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ !!!!!!!
Αυτα σου λενε.. Νομιζουν πως οι ανθρωποι που τα αγαοράζουν αυτα τα μηχανήματα ειναι κοροιδα με απεραντες τσεπες. Αυτα δεν μου αρεσουν. Σκετη κοροιδια. Κριμα
Με το καλημερα 40% έκπτωση πάντως δημιουργεί αποριες για την τιμολογιακή πολιτικη της εταιρείας :p
Οχι ότι δεν το γνωριζουμε οι περισσότεροι εδώ μέσα αλλά ετσι για υπενθύμιση
Ε, δεν φαινονται και σουπερ ντουπερ εσωτερικά. Ειναι ομορφα ομως απ εξω..
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.316
Reaction score
1.389
Μηπως θα επρεπε να γραψεις την ταλαιπωρια, σε καποιο φορουμ του εξωτερικου (μαλλον Ευρωπαικο) μηπως και τους πονεσει λιγο?
 


Μηνύματα
28.075
Reaction score
26.458
TEAC,ανέκαθεν ένας σοβαρός κατασκευαστής μηχανών ηχογράφησης και αναπαραγωγής ήχου.
ESOTERIC το high end τμήμα της TEAC που ανέλαβε την σχεδίαση και εκτέλεση των ακριβών κομματιών της εταιρείας .
Δεν είναι subsidiary , μέρος της εταιρείας είναι που ασχολείται με το high end κατά πως το ζητάνε οι πελάτες.
Δεν τους θεωρώ απατεώνες , απλά παίζουν σε μία άλλη λίγκα από αυτήν των καταναλωτικών ηλεκτρονικών .
Οτι ζητάει ο πελάτης.
Ναι είναι ακριβά . Αφού υπάρχει κοινό που τα ζητάει και τα αγοράζει καλά κάνουν .
Το 1990 1992 , το X1 , X1S κόστιζαν πάνω από 1.000.000 δραχμές . Ανάθεμα και αν κατάλαβα ποτέ γιατί κόστιζε τόσο αυτό το τανκ της TEAC. Το δανείστηκα από τον αντιπρόσωπο που έμενα απέναντι και το άκουσα 2-3 μέρες , συγκριτικά με το δικό μου ταπεινό , CD-Z 5000.
Δεν κατάλαβα καμία διαφορά , εκτός του ότι έπαιζε ελαφρά πιό δυνατά σε στάθμη . Αγνωστό το γιατί .Μάλλον λόγω προενίσχυσης.
Ηχητικά σε χροιές και τα ρέστα ήταν ακριβώς το ίδιο με το δικό μου . Δεν υπήρχε η παραμικρή διαφορά.
Ψηνόμουν να το αγοράσω , αλλά μετά το τεστ είπα όχι , δεν πρόκειται γιατί δεν δικαιολογεί την διαφορά χρημάτων.
Οταν αργότερα βγήκε το sacd έριξα λεφτά σε αυτό και πήρα sony που έχω ακόμα .
Πολύ καλό μηχάνημα ,αλλά και πάλι πολύ ακριβό την εποχή του .
Με ότι έχω μάθει πλέον ,σήμερα δεν θα έδινα με τίποτα όλα αυτά τα χρήματα για super duper μηχάνημα αναπαραγωγής.
Εχω ταϊσει και γω εταιρείες , αλλά όχι άλλο πλέον .
Η TEAC πλέον ανήκει στον όμιλο της ONKYO αν δεν απατώμαι , και αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι η TEAC που ήταν παλιά. Κρίμα.
Οσο για τα ESOTERIC προίόντα της , ε ! όποιος έχει τα γένια τελικά έχει και τα χτένια.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.179
Reaction score
186
Έτσι είναι όπως τα λες Κώστα αλλά τόσο ακριβό μηχάνημα με ελάχιστες ώρες να είναι μη είναι επισκευάσιμο ;;
Ούτε τα servis manual για τον προγραμματισμό στα τσιπάκια του SACD δεν έχουν .....ντροπή.
Κόστος μιας γκαρσονιέρας στην Κυψέλη έχει το ρημάδι ..... ντροπή !!

Αν διαβάζει ο Σάκης ας μας διαφωτίσει .....

Δεν υπάρχει καμία επικοινωνία Γιάννη μου με TEAC η ESOTERIC στην Ιαπωνία.
Το έψαξα κ εγώ κ άλλοι εξιδικευμένοι φίλοι.
Έφτασα πολύ ψηλά .....
Μου απάντησε ένας υπεύθυνος από την Ευρώπη ...πάρτε ένα καινούργιο με -40% .... δηλ 20.000€ -40% = 12.000€ .......
Για να έχω πάλι πρόβλημα στην 12ετία .... Ε όχι !!!!!
Ντροπή τους !!!
Στο τέλος μου απάντησε ο υπεύθυνος .....ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΑΛΛΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ !!!!!!!
Πως είσαι σίγουρος ότι είναι θέμα προγραμματισμού στο τσιπάκια (πράγμα εξαιρετικά δύσκολο για μένα) και κάποιο άλλο component από τη πλακέτα? Στο επιβεβαίωσε ο Κώστας?
 

Μηνύματα
3.317
Reaction score
434
Πως είσαι σίγουρος ότι είναι θέμα προγραμματισμού στο τσιπάκια (πράγμα εξαιρετικά δύσκολο για μένα) και κάποιο άλλο component από τη πλακέτα? Στο επιβεβαίωσε ο Κώστας?
Δεν είναι θέμα προγραμματισμού στα τσιπάκια..... είναι κατεστραμμένα τα 2 τσιπάκια του αριστερού καναλιού που αποδικοποιούν το σήμα του SACD.
Δεν υπάρχουν σαν ανταλλακτικό, ούτε αυτά ούτε η πλακέτα.
Υπάρχουν όμως τα τσιπάκια στο εμπόριο τα οποία είναι προγραμματιζόμένα με ειδικό λογισμικό πρόγραμμα της ESOTERIC το οποίο η ESOTERIC το έχει απωλέσει, δεν το έχει.
Ο Τροβάς ο Κωστής αδυνατεί να το επισκευάσει. Το κράτησε πάνω από 2 μήνες.
Το πάλεψε αλλά τίποτα.
Δεν είναι θέμα προγραμματισμού στα τσιπάκια..... είναι κατεστραμμένα τα 2 τσιπάκια του αριστερού καναλιού που αποδικωποιούν το σήμα του SACD.
Δεν υπάρχουν σαν ανταλλακτικό, ούτε αυτά ούτε η πλακέτα.
Υπάρχουν όμως τα τσιπάκια στο εμπόριο τα οποία είναι προγραμματιζόμένα με ειδικό λογισμικό πρόγραμμα της ESOTERIC το οποίο η ESOTERIC το έχει απωλέσει, δεν το έχει.
Ο Τροβάς ο Κωστής αδυνατεί να το επισκευάσει. Το κράτησε πάνω από 2 μήνες.
Το πάλεψε αλλά τίποτα.
TEAC,ανέκαθεν ένας σοβαρός κατασκευαστής μηχανών ηχογράφησης και αναπαραγωγής ήχου.
ESOTERIC το high end τμήμα της TEAC που ανέλαβε την σχεδίαση και εκτέλεση των ακριβών κομματιών της εταιρείας .
Δεν είναι subsidiary , μέρος της εταιρείας είναι που ασχολείται με το high end κατά πως το ζητάνε οι πελάτες.
Δεν τους θεωρώ απατεώνες , απλά παίζουν σε μία άλλη λίγκα από αυτήν των καταναλωτικών ηλεκτρονικών .
Οτι ζητάει ο πελάτης.
Ναι είναι ακριβά . Αφού υπάρχει κοινό που τα ζητάει και τα αγοράζει καλά κάνουν .
Το 1990 1992 , το X1 , X1S κόστιζαν πάνω από 1.000.000 δραχμές . Ανάθεμα και αν κατάλαβα ποτέ γιατί κόστιζε τόσο αυτό το τανκ της TEAC. Το δανείστηκα από τον αντιπρόσωπο που έμενα απέναντι και το άκουσα 2-3 μέρες , συγκριτικά με το δικό μου ταπεινό , CD-Z 5000.
Δεν κατάλαβα καμία διαφορά , εκτός του ότι έπαιζε ελαφρά πιό δυνατά σε στάθμη . Αγνωστό το γιατί .Μάλλον λόγω προενίσχυσης.
Ηχητικά σε χροιές και τα ρέστα ήταν ακριβώς το ίδιο με το δικό μου . Δεν υπήρχε η παραμικρή διαφορά.
Ψηνόμουν να το αγοράσω , αλλά μετά το τεστ είπα όχι , δεν πρόκειται γιατί δεν δικαιολογεί την διαφορά χρημάτων.
Οταν αργότερα βγήκε το sacd έριξα λεφτά σε αυτό και πήρα sony που έχω ακόμα .
Πολύ καλό μηχάνημα ,αλλά και πάλι πολύ ακριβό την εποχή του .
Με ότι έχω μάθει πλέον ,σήμερα δεν θα έδινα με τίποτα όλα αυτά τα χρήματα για super duper μηχάνημα αναπαραγωγής.
Εχω ταϊσει και γω εταιρείες , αλλά όχι άλλο πλέον .
Η TEAC πλέον ανήκει στον όμιλο της ONKYO αν δεν απατώμαι , και αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι η TEAC που ήταν παλιά. Κρίμα.
Οσο για τα ESOTERIC προίόντα της , ε ! όποιος έχει τα γένια τελικά έχει και τα χτένια.
Γιαννάκη μου ούτε γένια ούτε χτένια υπάρχουν.
Είναι σαν να αγοράζεις ένα αυτοκίνητο 20κ και όταν γίνει μια ζημιά στα 12-13 χρόνια πας στο σέρβις ,,,όχι το ανύπαρκτο Ελληνικό,,,, και σου λένε πέτα το κ πάρε καινούργιο !!! ΑΙΣΧΟΣ !!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
3.317
Reaction score
434
Μηπως θα επρεπε να γραψεις την ταλαιπωρια, σε καποιο φορουμ του εξωτερικου (μαλλον Ευρωπαικο) μηπως και τους πονεσει λιγο?
Θα γίνει κ αυτό. Πάντως υποστήριξη από Έλληνα αντιπρόσωπο δεν υπήρξε .......
δε γνωριζω απο δαυτα, αλλα επιτρεπστε μου τον παρακατω σχολιασμο,


:king:σε μερικα χρονια θα φτιακσουν μετρο, δεν κσερω αν θα αλλακσει αντιστοιχα και το κοστος επισκευης...


τουριστικη προσεγγιση... :angel:
Αισχρή προσέγγιση !!!!
Θα γίνει κ αυτό.
Πάντως υποστήριξη από Έλληνα αντιπρόσωπο δεν υπήρξε .......ούτε καν δέχτηκε να του παραδώσω το player για να το στείλει στην TRIPLEX SERVIS στην Γερμανία που αυτός μου πρότεινε να το στείλω εκεί !!!
Ντροπή, κ είναι κ φίλος..... !!!!

Αισχρή προσέγγιση !!!!
δε γνωριζω απο δαυτα, αλλα επιτρεπστε μου τον παρακατω σχολιασμο,


:king:σε μερικα χρονια θα φτιακσουν μετρο, δεν κσερω αν θα αλλακσει αντιστοιχα και το κοστος επισκευης...


τουριστικη προσεγγιση... :angel:
Μακάρι να μπορούσαν να το επισκευάσουν !!!!
Σε πιάνει τρέλλα .......
 
Last edited:

Μηνύματα
3.317
Reaction score
434
Δεν χρειάζεται service manual , για τον προγραμματισμό , αλλά το ίδιο το firmware , για τα τσιπάκια.
Και ένας προγραμματιστής που τα φλασάρει και το περνάει. Αλλά μάλλον είναι σπάνια βλάβη και δεν έχει χρειαστεί ίσως συχνά να ασχοληθούν .
Αν μπορούσες να βρείς ένα μεταχειρισμένο θα έκανες τη δουλειά σου.
Γιάννη τα τσιπάκια είναι επάνω στην ξεχωριστή πλακέτα της αποδικωποίησης του SACD και είναι off.
Συνήθως αλλάζουν πλακέτα ολόκληρη, εάν δεν υπάρχει πλακέτα, που δεν υπάρχει, ψάχνεις να βρεις το πρόβλημα.
Το ίδιο πρόβλημα λοιπόν εντοπίστηκε στα δύο αυτά τσιπάκια του αριστερού καναλιού που βρίσκονται καρφωμένα επάνω στην πλακέτα του SACD από τους εξής :

1. ΚΩΣΤΑ ΤΡΟΒΑ
2. TRIPLEX SERVIS GERMANY
3. TIMOR SERVIS HOLLAND
Ο Έλληνας "φίλος" αντιπρόσωπος δεν καταδέχτηκε καν να κάνει μια ποσοτική παραλαβή στο μηχάνημα, που αντιπροσωπεύει, κ να το στείλει στην TRIPLEX SERVIS GERMANY που αυτός μου πρότεινε.
Το κόστος μεταφοράς για ιδιώτη είναι 470€ με τις γνωστές μεταφορικές ενώ για επαγγελματία είναι 120€.
Ευτυχώς που με εξυπηρέτησε ένας καλός φίλος επαγγελματίας εισαγωγέας που αντιπροσωπεύει κάποιους από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές του παγκόσμιου HI END συσκευών και μάλιστα δεν ήθελε να του πληρώσω κ τα 120€ !!!!!
Δεν έχουν firmware να μας δώσουν, δεν έχουν τπτ !!!!!!!!!!
Τα 2 κ 3 σέρβις είναι συνεργαζόμενα με την ESOTERIC και κράτησαν το μηχάνημα 5 μήνες ο TRIPLEX και 2 μήνες ο TIMOR.
Στο παιχνίδι της επικοινωνίας έβαλα τους καλούς κ παλιούς μου φίλους Νίκο Μενδρινό, ο τότε στέλεχος του αντιπροσώπου της ESOTERIC και τον Νίκο Κορακάκη , SIGNAL PROJECT, οι οποίοι εξάντλησαν το θέμα της επικοινωνίας με τους υπεύθυνους της ESOTERIC EUROPE.
Από ESOTERIC JAPAN καμία επαφή .....
Εφόσων δεν υπάρχει ανταλλακτική πλακέτα η firmware για τα προβληματικά τσιπάκια το μηχάνημα είναι off.
Ο δε υπεύθυνος ESOTERIC EUROPE με σνόμπαρε ......και μου είπε σε μνμ ότι εφόσων δεν αποδέχομαι την αγορά Καινούργιου με -40% τότε δεν έχει κάτι άλλο να μου πει κ δεν θα επανέλθει !!!!
Αίσχος !!!!!!!
Θα μπορούσε να μου προτείνει .....αφήστε το μηχάνημα σας στον Έλληνα αντιπρόσωπο κ θα σας παραδώσουμε ένα νέο μηχάνημα σε τιμή χοντρικής η σε τιμή κόστους.
Παίζει μόνο απλά CD!!!
 

Μηνύματα
839
Reaction score
1.022
Λυπάμαι ειλικρινά όταν διαβάζω τέτοιες ιστορίες. Άνθρωποι επένδυσαν, καλώς ή κακώς, πολλά χρήματα σε μία κατά τα άλλα πολύ γνωστή εταιρία και τώρα τους λένε...ξέρεις, καλά τα λεφτά που μας έδωσες κάποτε, αλλά πλέον δεν μας συμφέρει να σε υποστηρίξουμε. Η λύση που σας έδωσαν είναι...δώστε μας περισσότερα λεφτά για προϊόν μας (που επίσης θα σταματήσουμε να υποστηρίζουμε στο μέλλον).
Λύση δεν μπορώ να σας δώσω δυστυχώς, μόνο να πάρω μάθημα μπορώ από την περίπτωσή σας.
 

Μηνύματα
574
Reaction score
417
Γιάννη τα τσιπάκια είναι επάνω στην ξεχωριστή πλακέτα της αποδικωποίησης του SACD και είναι off.
Συνήθως αλλάζουν πλακέτα ολόκληρη, εάν δεν υπάρχει πλακέτα, που δεν υπάρχει, ψάχνεις να βρεις το πρόβλημα.
Το ίδιο πρόβλημα λοιπόν εντοπίστηκε στα δύο αυτά τσιπάκια του αριστερού καναλιού που βρίσκονται καρφωμένα επάνω στην πλακέτα του SACD από τους εξής :

1. ΚΩΣΤΑ ΤΡΟΒΑ
2. TRIPLEX SERVIS GERMANY
3. TIMOR SERVIS HOLLAND
Ο Έλληνας "φίλος" αντιπρόσωπος δεν καταδέχτηκε καν να κάνει μια ποσοτική παραλαβή στο μηχάνημα, που αντιπροσωπεύει, κ να το στείλει στην TRIPLEX SERVIS GERMANY που αυτός μου πρότεινε.
Το κόστος μεταφοράς για ιδιώτη είναι 470€ με τις γνωστές μεταφορικές ενώ για επαγγελματία είναι 120€.
Ευτυχώς που με εξυπηρέτησε ένας καλός φίλος επαγγελματίας εισαγωγέας που αντιπροσωπεύει κάποιους από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές του παγκόσμιου HI END συσκευών και μάλιστα δεν ήθελε να του πληρώσω κ τα 120€ !!!!!
Δεν έχουν firmware να μας δώσουν, δεν έχουν τπτ !!!!!!!!!!
Τα 2 κ 3 σέρβις είναι συνεργαζόμενα με την ESOTERIC και κράτησαν το μηχάνημα 5 μήνες ο TRIPLEX και 2 μήνες ο TIMOR.
Στο παιχνίδι της επικοινωνίας έβαλα τους καλούς κ παλιούς μου φίλους Νίκο Μενδρινό, ο τότε στέλεχος του αντιπροσώπου της ESOTERIC και τον Νίκο Κορακάκη , SIGNAL PROJECT, οι οποίοι εξάντλησαν το θέμα της επικοινωνίας με τους υπεύθυνους της ESOTERIC EUROPE.
Από ESOTERIC JAPAN καμία επαφή .....
Εφόσων δεν υπάρχει ανταλλακτική πλακέτα η firmware για τα προβληματικά τσιπάκια το μηχάνημα είναι off.
Ο δε υπεύθυνος ESOTERIC EUROPE με σνόμπαρε ......και μου είπε σε μνμ ότι εφόσων δεν αποδέχομαι την αγορά Καινούργιου με -40% τότε δεν έχει κάτι άλλο να μου πει κ δεν θα επανέλθει !!!!
Αίσχος !!!!!!!
Θα μπορούσε να μου προτείνει .....αφήστε το μηχάνημα σας στον Έλληνα αντιπρόσωπο κ θα σας παραδώσουμε ένα νέο μηχάνημα σε τιμή χοντρικής η σε τιμή κόστους.
Παίζει μόνο απλά CD!!!
Στην Αμερική αναφέρουν θετικές εντυπώσεις οι χρήστες από το after sales service της Esoteric . Μήπως να δοκιμάσεις να στείλεις εκεί και να μιλήσεις ; Ναι οκ τα μεταφορικά θα είναι πολλά αλλά μπορεί και να στο κάνουν καινούριο …
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.379
Μηνύματα
2.900.365
Members
38.033
Νεότερο μέλος
Π.Α.Η.
Top