Tesla (απο 1/1/23)


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.272
Reaction score
7.345
Μόνο αν είχαν π.χ. 8 και μόνο οι 4 ήταν ανοιχτοί σε όλους. Αλλιώς τι; Θα πας στον άλλον που περιμένει στην ουρά και θα του πεις κάνε άκρη να περάσει ένα Tesla; Εννοώ και πρακτικά δεν γίνεται.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.784
Reaction score
9.569
Θα μπορούσε πράγματι για ένα αριθμό φορτιστών να κάνει κάποιο είδος αυτόματης κράτησης, ας πούμε 30'-45' πριν ώστε ο ιδιοκτήτης Tesla να μην περιμένει, αλλά και ο ιδιοκτήτης άλλης μάρκας αυτοκινήτου να έχει το χρόνο να φορτίσει πλήρως (πρακτικά όλα σχεδόν τα EV πάνε 10%-80% SOC σε αυτό το χρονικό διάστημα) ή μερικώς, γνωρίζοντας από την αρχή το χρόνο που έχει στη διάθεσή του.

Πηγαίνοντας το ένα βήμα παραπέρα, αυτό το σύστημα κρατήσεων θα μπορούσε να εφαρμοστεί από όλους τους γενικούς παρόχους ώστε να γνωρίζεις ότι θα υπάρχει ένας φόρτισης διαθέσιμος για σένα την ώρα που θα φτάσεις, με ρήτρα χρέωσης αν δεν εμφανιστείς.

Από ότι καταλαβαίνω από αυτά που γράφει ο Κώστας πάντως, προς το παρόν δεν υπάρχει πρόβλημα. Εφόσον αυξάνονται οι φορτιστές παράλληλα με τον αριθμό των οχημάτων, τότε όλα καλά.
 
Last edited:

Μηνύματα
972
Reaction score
2.722
Πηγαίνοντας το ένα βήμα παραπέρα, αυτό το σύστημα κρατήσεων θα μπορούσε να εφαρμοστεί από όλους τους γενικούς παρόχους ώστε να γνωρίζεις ότι θα υπάρχει ένας φόρτισης διαθέσιμος για σένα την ώρα που θα φτάσεις, με ρήτρα χρέωσης αν δεν εμφανιστείς.
H Dei Blue το κάνει εδώ και καιρό σίγουρα (το έχω χρησιμοποιήσει, αρκεί να δουλεύει ο φορτιστής τους :biggrin:) , και νομίζω το έχω δει και σε άλλους.
 

Μηνύματα
443
Reaction score
281
Αταλάντη. Έτρεχα, έτρεχα, δε κατάφερα να το μηδενίσω. 2%..

View attachment 338421

250+ kW με το "γειά σας, καλωσήρθατε"..


Ούτε αναμονές φόρτισης, ούτε app, ούτε τίποτα. Δουλεύει.

Μεγάλη υπόθεση παιδιά.
Ξέρω περίπτωση Tesla που το άφησε στο 0% και μετά δε μπορούσε να το φορτίσει με τίποτα και το πήγε στο συνεργείο. Γενικά δεν είναι να παίζεις με το 0%.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.625
Reaction score
29.321
Στο 0% παίζει και να "μπρικάρουν" πως το λένε, και μετά θες οδική και συνεργείο.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.307
Reaction score
11.741
Αυτός ο Ψαθοπυργος στη διαδρομή Νέο Οιτυλο -Θεσσαλονίκη πως προέκυψε βρε @costas EAR ?Εκτος βέβαια της ανάγκης για ταχύ φορτιστή Tesla
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.587
Reaction score
129.354
Αυτός ο Ψαθοπυργος στη διαδρομή Νέο Οιτυλο -Θεσσαλονίκη πως προέκυψε βρε @costas EAR ?Εκτος βέβαια της ανάγκης για ταχύ φορτιστή Tesla
Θέλαμε γέφυρα Ρίου, πρώτη φορά από κει.

Επίσης, κάναμε βόλτες σε περιοχές στον Μπράλο. Επίσης πρώτη φορά, ως τώρα μόνο από Σαββόπουλο το ήξερα.

20°C είχε κει πάνω. Πλάκα είχε κι η Γραβιά. 🤣

Ειδάλλως, από Οιτιλο, πιο κοντά (300χλμ) και πιο σύντομη διαδρομή είναι οι superchargers στην Αθήνα, και μετά καρφί Αταλάντη.

Άμα βιάζεσαι, έτσι πας, ακολουθώντας αυτή τη διαδρομή που προτείνει και το software του αυτοκινήτου.
 


Μηνύματα
8
Reaction score
14
πολύ πρωινό ταξίδι ΑΘήνα Καλαμάτα, model y LR.
Φόρτιση μέχρι 96% στο Golden Hall, παραπάνω διάβασα ότι το regenarative braking γίνεται off
για να μην γίνει υπερφόρτιση της μπαταρίας.

Άφιξη στην Καλαμάτα με 7%. (251km διαδρομή)
Do not try this at home !
άλλα με άδειο δρόμο και έχοντας κάνει το παραπάνω ταξίδι 100αδες φορές τα τελευταία 10 χρόνια
χωρίς να πηγαίνω σαν DPG,
όταν το επέτρεπαν οι συνθήκες πήγα αρκετές φορές 160-180 και κάποια στιγμή και 200.

Συμπέρασμα 250κμ + τα έχει μια φόρτιση χωρίς πρακτικά κανένα περιορισμό!


Επιστροφή με Φόρτιση σε Σκλαβενίτη Καλαμάτας (DEi Blue 50kw) μέχρι 96% και
άφιξη Αθήνα στα βόρεια προάστια με 26%
(252km διαδρομή)

Αυτή την φορά δεν πέρασα ποτέ τα 150 απλώς πήγαινα το πολύ με +20 πάνω από το όριο.
Συμπέρασμα 350κμ+ είναι εφικτά με μια φόρτιση για ταξίδι αλλά σίγουρα είναι ανέφικτο το 400κμ
τουλάχιστον για εμένα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.933
Reaction score
96.175
Επιστροφή με Φόρτιση σε Σκλαβενίτη Καλαμάτας (DEi Blue 50kw) μέχρι 96% και
άφιξη Αθήνα στα βόρεια προάστια με 26%
(252km διαδρομή)
Επειδή αύριο θα κάνω την ίδια διαδρομή, στην Καλαμάτα έχει στην Ηρώων πολυτεχνείου, στο πρατήριο της ΕΚΟ, 2 150άρηδες της Elpefuture.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.587
Reaction score
129.354
σίγουρα είναι ανέφικτο το 400κμ
τουλάχιστον για εμένα.
Με το ίδιο αυτοκίνητο, για μένα είναι ανέτως εφικτό το 450χλμ με μια φόρτιση.

Το 400χλμ είναι ..καθημερινότητα.

Απλώς δεν πάω με 150-160 που λες. Που δεν είναι και νόμιμο εδώ που τα λέμε, πόσο μάλλον το να πηγαίνεις και με 200.

Ερώτηση: τι ιντσών ζάντες φοράς; Τάσια; Υποθέτω δεν οδηγείς στο chill, Ε;
 

Μηνύματα
28.125
Reaction score
26.529
Αυτή την φορά δεν πέρασα ποτέ τα 150 απλώς πήγαινα το πολύ με +20 πάνω από το όριο.
Συμπέρασμα 350κμ+ είναι εφικτά με μια φόρτιση για ταξίδι αλλά σίγουρα είναι ανέφικτο το 400κμ
τουλάχιστον για εμένα.
Είναι εξαιρετικά δύσκολο , να βρείς ελεύθερη εθνική οδό και να πηγαίνεις με τα όρια.
Σε μένα ειδικά είναι απλά αδύνατο.
Εχω ταξιδέψει με απίστευτες ταχύτητες για ώρες πηγαίνοντας Σαλλονίκη , ή κατηφορίζοντας για Πάτρα Πύργο.
Εχω περάσει από μπλόκα , με πινακίδες κρυμμένες , και ούτε που ασχολήθηκε ποτέ κανείς.
Με έχουν σταματήσει με 220 , και μου λένε , κανονικά αυτό είναι αυτόφωρο. Λίγο μπλα μπλά και έφυγα κύριος .
Πείτε τώρα εσείς ότι θέλετε .
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.901
Reaction score
81.696
Υποθέτω δεν οδηγείς στο chill
Εξαιρετικά βαρετό
Είναι εξαιρετικά δύσκολο , να βρείς ελεύθερη εθνική οδό και να πηγαίνεις με τα όρια.
Σε μένα ειδικά είναι απλά αδύνατο.
Εχω ταξιδέψει με απίστευτες ταχύτητες για ώρες πηγαίνοντας Σαλλονίκη , ή κατηφορίζοντας για Πάτρα Πύργο.
Εχω περάσει από μπλόκα , με πινακίδες κρυμμένες , και ούτε που ασχολήθηκε ποτέ κανείς.
Με έχουν σταματήσει με 220 , και μου λένε , κανονικά αυτό είναι αυτόφωρο. Λίγο μπλα μπλά και έφυγα κύριος .
Πείτε τώρα εσείς ότι θέλετε .
Ξάδερφος του Τσακ Νόρις
 


Μηνύματα
28.125
Reaction score
26.529
Αν και τώρα που το σκέφτομαι , αυτός είναι πάντα νόμιμος . Εγώ είμαι ο παράνομος .
Δε βαριέσαι , θα πάω με τον Westley Snipes Που είναι πάντα παράνομος. :rofl:
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.405
Μηνύματα
2.902.135
Members
38.039
Νεότερο μέλος
periklispapasavvas7@gmail
Top