Tesla (απο 1/1/23)


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.262
Reaction score
7.325
Μόνο αν είχαν π.χ. 8 και μόνο οι 4 ήταν ανοιχτοί σε όλους. Αλλιώς τι; Θα πας στον άλλον που περιμένει στην ουρά και θα του πεις κάνε άκρη να περάσει ένα Tesla; Εννοώ και πρακτικά δεν γίνεται.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.764
Reaction score
9.534
Θα μπορούσε πράγματι για ένα αριθμό φορτιστών να κάνει κάποιο είδος αυτόματης κράτησης, ας πούμε 30'-45' πριν ώστε ο ιδιοκτήτης Tesla να μην περιμένει, αλλά και ο ιδιοκτήτης άλλης μάρκας αυτοκινήτου να έχει το χρόνο να φορτίσει πλήρως (πρακτικά όλα σχεδόν τα EV πάνε 10%-80% SOC σε αυτό το χρονικό διάστημα) ή μερικώς, γνωρίζοντας από την αρχή το χρόνο που έχει στη διάθεσή του.

Πηγαίνοντας το ένα βήμα παραπέρα, αυτό το σύστημα κρατήσεων θα μπορούσε να εφαρμοστεί από όλους τους γενικούς παρόχους ώστε να γνωρίζεις ότι θα υπάρχει ένας φόρτισης διαθέσιμος για σένα την ώρα που θα φτάσεις, με ρήτρα χρέωσης αν δεν εμφανιστείς.

Από ότι καταλαβαίνω από αυτά που γράφει ο Κώστας πάντως, προς το παρόν δεν υπάρχει πρόβλημα. Εφόσον αυξάνονται οι φορτιστές παράλληλα με τον αριθμό των οχημάτων, τότε όλα καλά.
 
Last edited:

Μηνύματα
960
Reaction score
2.698
Πηγαίνοντας το ένα βήμα παραπέρα, αυτό το σύστημα κρατήσεων θα μπορούσε να εφαρμοστεί από όλους τους γενικούς παρόχους ώστε να γνωρίζεις ότι θα υπάρχει ένας φόρτισης διαθέσιμος για σένα την ώρα που θα φτάσεις, με ρήτρα χρέωσης αν δεν εμφανιστείς.
H Dei Blue το κάνει εδώ και καιρό σίγουρα (το έχω χρησιμοποιήσει, αρκεί να δουλεύει ο φορτιστής τους :biggrin:) , και νομίζω το έχω δει και σε άλλους.
 

Μηνύματα
442
Reaction score
280
Αταλάντη. Έτρεχα, έτρεχα, δε κατάφερα να το μηδενίσω. 2%..

View attachment 338421

250+ kW με το "γειά σας, καλωσήρθατε"..


Ούτε αναμονές φόρτισης, ούτε app, ούτε τίποτα. Δουλεύει.

Μεγάλη υπόθεση παιδιά.
Ξέρω περίπτωση Tesla που το άφησε στο 0% και μετά δε μπορούσε να το φορτίσει με τίποτα και το πήγε στο συνεργείο. Γενικά δεν είναι να παίζεις με το 0%.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.594
Reaction score
29.276
Στο 0% παίζει και να "μπρικάρουν" πως το λένε, και μετά θες οδική και συνεργείο.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.306
Reaction score
11.735
Αυτός ο Ψαθοπυργος στη διαδρομή Νέο Οιτυλο -Θεσσαλονίκη πως προέκυψε βρε @costas EAR ?Εκτος βέβαια της ανάγκης για ταχύ φορτιστή Tesla
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.539
Reaction score
129.143
Αυτός ο Ψαθοπυργος στη διαδρομή Νέο Οιτυλο -Θεσσαλονίκη πως προέκυψε βρε @costas EAR ?Εκτος βέβαια της ανάγκης για ταχύ φορτιστή Tesla
Θέλαμε γέφυρα Ρίου, πρώτη φορά από κει.

Επίσης, κάναμε βόλτες σε περιοχές στον Μπράλο. Επίσης πρώτη φορά, ως τώρα μόνο από Σαββόπουλο το ήξερα.

20°C είχε κει πάνω. Πλάκα είχε κι η Γραβιά. 🤣

Ειδάλλως, από Οιτιλο, πιο κοντά (300χλμ) και πιο σύντομη διαδρομή είναι οι superchargers στην Αθήνα, και μετά καρφί Αταλάντη.

Άμα βιάζεσαι, έτσι πας, ακολουθώντας αυτή τη διαδρομή που προτείνει και το software του αυτοκινήτου.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.395
Μηνύματα
2.901.305
Members
38.036
Νεότερο μέλος
ChristosM
Top