Πυρκαγιές, πλημμύρες, φυσικές καταστροφές

Μηνύματα
2.383
Reaction score
2.956
Πρέπει να κάνουν σοβαρή μελέτη για αντιπυρικές ζώνες. Αν χρειάζονται περισσότερες και μεγαλύτερες να γίνουν... καλύτερα να χαθούν λίγα δέντρα πάρα όλο το δάσος.
 

Μηνύματα
3.302
Reaction score
10.826
Μια χαρά τα ασφαλίζουν. Κανένα θέμα.
Έχω φίλο με ξύλινο σπίτι μέσα στο δασος στο βουνό , ειναι ασφαλισμένος και δίνει κάτι λιγότερο απο 300€ το χρόνο για ασφάλεια απο φωτιά.
οταν το άκουσα , επιφυλάχτηκα να σχολιάσω κ απλα , σκέφτηκα ότι αν συμβεί η κακιά στιγμή , ….. θα του δώσουν 350000€ που το έχει ασφαλισμένο ; :thumbsup:
Μακαρι, άλλά μου φαίνεται κάπως ….. εσάς ;
 



Μηνύματα
14.256
Reaction score
16.068

Κάνει ένα καλό πάνινγκ η κάμερα (1.46 και μετά) και φαίνεται η περιοχή ακριβώς δίπλα στην κολώνα. Σας φαίνεται καμένο ; Πάντως και οι μαρτυρίες για 4-5 εκρήξεις που λένε οι κάτοικοι οτι άκουσαν δεν λέει τίποτε η Πυροσβεστική ; Δεν βρήκε ίχνη που να το επιβεβαιώνουν ή όχι. ;
 
Last edited:

Μηνύματα
20.503
Reaction score
15.309
Από τις φυσικές καταστροφές παίρνω Πλημμυρες από εχθές το βράδυ : Μετά από μια καυτή μέρα μέχρι 40 C,έριξε τόσο νερό σε λίγα λεπτά,ώστε πλημμύρισε το υπόγειο και sud terrain….12 cm νερό ….Καλεσαμε την πυροσβεστική που ήρθε μετα από ώρα με 6-7 άτομα διότι οι κλησεις έκτακτης ανάγκης ήταν δεκαδες….
Σημερα μας έφεραν πέντε αφυγραντηρες από τη μια ασφάλεια για το κτίριο - και Περιμενω τον ανταποκριτή της δεύτερης ασφαλείας για τις υλικές ζημιές…Εβγαζα φωτογραφίες και βίντεο την ώρα που ανέβλυζε το νερό από κάθε τρύπα που υπήρχε στο κελάρι…Όπως βλέπει κανείς σε φιλμ καταστροφης…

Απο τύχη το πήραμε είδηση…Ήταν 21:30 το βράδυ….

Σε αλλά σπίτια οι ιδιοκτήτες είναι σε διακοπές και δεν γνωρίζουν τι τους περιμένει…
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.408
Reaction score
34.108

Attachments



Μηνύματα
20.988
Reaction score
14.990

Μηνύματα
14.256
Reaction score
16.068
Σαν τα σαλιγκάρια βγαίνουν σιγά σιγά :D

Η φωτιά με το διαβατήριο στο στόμα :D

Mega πυρκαγιά :D ... εν τω μεταξύ αυτό είναι εντελώς άλλο πράγμα , θα είδε κανένα ντοκιμαντέρ. :D

Η Βούλτεψη έχει πολύ πλάκα. Μπορεί να πεί κάτι πολύ σωστό που δεν το έχει σκεφτεί κανείς και την επόμενη στιγμή καπάκι κάτι εντελώς λάθος και κουφό. :D
 


Μηνύματα
14.256
Reaction score
16.068
Μα ξαναπαίρνει φωτιά λέει το καμένο, αφού επιστρέφουν οι φλόγες γιατί... οι ειδικές ανάγκες από την ξηρασία! Να την ακούμε την Βούλτεψη, ξέρει τι λέει... :geek: :party:
Εγώ την χωνεύω , μου αρέσει που δεν μπορεί να πεί καλά ψέματα και αυτό το κάνει εμφανές πολλές φορές. :D Εν τω μετάξυ δεν πτοείται κιόλας και η αναδίπλωση της όταν γίνεται πάλι πολύ πλάκα έχει όταν την κάνει. :D
 


Μηνύματα
14.256
Reaction score
16.068
Εγώ δεν την χωνεύω, θα την χώνευαν όμως τα γατάκια μου αν γινόταν κιμάς και την έκαναν πατέ! :roflmao: :lolsign:
Για να την διαλέγει ο Μπρέτσος που έχει χιούμορ ..... ξέρει τι κάνει. :D
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.688
Reaction score
29.380
Έχω φίλο με ξύλινο σπίτι μέσα στο δασος στο βουνό , ειναι ασφαλισμένος και δίνει κάτι λιγότερο απο 300€ το χρόνο για ασφάλεια απο φωτιά.
οταν το άκουσα , επιφυλάχτηκα να σχολιάσω κ απλα , σκέφτηκα ότι αν συμβεί η κακιά στιγμή , ….. θα του δώσουν 350000€ που το έχει ασφαλισμένο ; :thumbsup:
Μακαρι, άλλά μου φαίνεται κάπως ….. εσάς ;
Δεν γίνεται να μη τα δώσουν. Έχει συμβόλαιο. Έχω γνωστό που του κάηκε το σπίτι. Ήταν ασφαλισμένο. Πήρε περίπου 20.000€ από το κράτος, από την ασφαλιστική περίπου το 80%-85% του ποσού ασφάλισης, και έφτιαξε νέο σπίτι.

Έχω ακούσει και στο ραδιόφωνο άνθρωπο που τον είχαν καλέσει πριν μήνες να μιλήσει για την περιπέτεια του. Και αυτός με καμένο σπίτι. Και αυτός περίπου τα ίδια, συν ότι 11 μήνες μετά έπαιρνε ακόμα επίδομα ενοικίου.

Το κράτος δεν θα φτιάξει νέο σπίτι σε κανέναν. Για αυτό αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο το ασφαλίζεις. Για μένα πρέπει να είναι υποχρεωτικό.
 

Μηνύματα
20.988
Reaction score
14.990
Για να την διαλέγει ο Μπρέτσος που έχει χιούμορ ..... ξέρει τι κάνει. :D
Συναγωνίζεται με τον Άδωνι, για το ποιος από τους δυο θα πετάξει τη μεγαλύτερη μ@λ@κί@ και ποιος θα ουρλιάζει περισσότερο! Αχτύπητο δίδυμο, αυτοί οι δυο θα έπρεπε να βγαίνουν ταυτόχρονα ως καλεσμένοι σε εκπομπές! :roflmao:o_O
 

Μηνύματα
14.256
Reaction score
16.068
Συναγωνίζεται με τον Άδωνι, για το ποιος από τους δυο θα πετάξει τη μεγαλύτερη μ@λ@κί@ και ποιος θα ουρλιάζει περισσότερο! Αχτύπητο δίδυμο, αυτοί οι δυο θα έπρεπε να βγαίνουν ταυτόχρονα ως καλεσμένοι σε εκπομπές! :roflmao:o_O
Όχι βρε ο Άδωνις είναι προφέσορ συγκριτικά με την Βούλτεψη. :D
 


Μηνύματα
20.988
Reaction score
14.990
Όχι βρε ο Άδωνις είναι προφέσορ συγκριτικά με την Βούλτεψη. :D
Εντάξει, ο Άδωνις έχει PhD, η Βούλτεψη είναι ακόμα στο τελευταίο μάθημα για το πτυχίο... :lolsign: :roflmao:
 

Μηνύματα
14.256
Reaction score
16.068
Νόμιζα ότι αν το χεις ασφαλισμένο δεν δικαιούσαι αποζημίωση.

Γουάτ??
Ο μάι γκοντ.. :o
Το διόρθωσα , σε πρόλαβα. :)

Τον ξέρω τον Άδωνη απο τα φοιτητικά του χρόνια. Καλό παιδί άσε τι λέμε και τι λέει ο ίδιος.

Δεν λέω παραπάνω γιατί δεν θα μου ξαναμιλήσει ο Σώτος. 😍
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.441
Μηνύματα
2.904.275
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top