Να επιλέξω την xlr σύνδεση;

Μηνύματα
28.216
Reaction score
26.695
Τα καλώδια δεν τα διατρέχει εναλλασόμενο ρεύμα γιατί δεν υπάρχει ροή ηλεκτρονίων από το λιγνίτη της ΔΕΗ μέχρι το ηχείο σου.
Στην περίπτωσή σου, τα καταπίνει το Sansui μόλις μυρίσει κάρβουνο

Με τα φωτοβολταϊκά περνάει ο θόρυβος από τις εκρήξεις του ηλίου και πάει περίπατο το μπάσο, παραμορφώνει έντονα
Εχεις πολλή πλάκα ! το ξέρεις ?
 

Μηνύματα
6.687
Reaction score
506
Προκλητικά επιμένετε να αγνοείτε τη θεμελιώδη σημασία του ρεύματος.Πιστευω θα ήταν χρήσιμο να γίνει έρευνα στους Παρόχους και στο ρεύμα που μας προμηθεύουν.Να λάμψει επιτέλους η Αλήθεια!!!!
Εγώ επέστρεψα στη ΔΕΗ και σώθηκα . Μου τα εξήγησαν όλα στο κατάστημα και τελικά δεν έφταιγε το σύστημα , ούτε το μπομπινόφωνο..
 

Μηνύματα
28.216
Reaction score
26.695
Οχι βέβαια , δεν έφταιγε το σύστημα ούτε το μαγνητόφωνο.
Αλλα πράγματα φταίνε , αλλά τρέχα γύρευε τώρα.
Αφού το εναλλασσόμενο έχει φορά , 50 φορές το δευτερόλεπτο , στην καλύτερη , ε ! τι να κάνει κι αυτό ? Βαρέθηκε και σου λέει ας παίξουμε τις πιτσικουλιές !
 

Μηνύματα
4.016
Reaction score
3.874
Απολαυστικό θέμα, το λέω ειλικρινά, γιατί έχουν γραφεί πολύ ωραίες χιουμοριστικές ατάκες.
Αυτό το καλοκαίρι διαβάζω ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλιαράκι, με τίτλο "η ψυχολογία του μαλάκα" (Public). Μη το πάρετε ως χοντράδα εκ μέρους μου, είναι άκρως κοινωνιολογικό το περιεχόμενό του, προτεινόμενο! :drinks:
 

Μηνύματα
6.687
Reaction score
506
Έχει αντιπροσωπεία sub στην Θεσσαλονίκη;

ΑΝΑΚΡΟΥΣΙΣ - ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ ΛΟΥΚΑΣ. Ηχητικά Συστήματα, Ελευθέριο-Κορδελιό

Λειτουργεί ακόμα η εταιρεία του κ. Στεφανίδη ;
 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.998
Reaction score
35.030
ΑΝΑΚΡΟΥΣΙΣ - ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ ΛΟΥΚΑΣ. Ηχητικά Συστήματα, Ελευθέριο-Κορδελιό

Λειτουργεί ακόμα η εταιρεία του κ. Στεφανίδη ;
ακριβως, το πιο σωστο παραδειγμα για subs !
 
  • Haha
Reactions: TGD

Μηνύματα
6.687
Reaction score
506
Απολαυστικό θέμα, το λέω ειλικρινά, γιατί έχουν γραφεί πολύ ωραίες χιουμοριστικές ατάκες.
Αυτό το καλοκαίρι διαβάζω ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλιαράκι, με τίτλο "η ψυχολογία του μαλάκα" (Public). Μη το πάρετε ως χοντράδα εκ μέρους μου, είναι άκρως κοινωνιολογικό το περιεχόμενό του, προτεινόμενο! :drinks:
Με ένα μόνο βιβλίο δεν κόβεται
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.541
Reaction score
28.398
Το μόνο που δε θυα ήθελα να ακούσω από κάνα ξυπνοπούλι, είναι για το ταξίδι των ηλεκτρονίων. 😁
Τα ηλεκτρόνια είναι ευαισθητούλικα και το θέλουν το τακσύδι τους μήνα του μέλιτος. ΠΧιοι είστε εσείς που θα τους το απαγορέπσετε, εεε??
 



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.700
Reaction score
20.436
Διάβασέ το, είναι δυνατό!!
Ξεκινάει με την παραδοχή ότι είμαστε όλοι μαλάκες, μηδέ του συγγραφέα εξαιρουμένου! ;)
Το λέω 'δω και χρόνια 'φτο από μικρός (όχι μόνο για τη μ@λκία) και τα κ#λόπαιδα οι γνωστοί και φίλοι γελάνε.. :(
Αν το διαβάσω ('πειδή είμαι αντιδραστικός μ@λκας :cry:) θ' αλλάξω τροπάρι οπότε δεν το κάμω.. :tongue::biggrin:
 

Μηνύματα
14.311
Reaction score
16.115
Οχι βέβαια , δεν έφταιγε το σύστημα ούτε το μαγνητόφωνο.
Αλλα πράγματα φταίνε , αλλά τρέχα γύρευε τώρα.
Αφού το εναλλασσόμενο έχει φορά , 50 φορές το δευτερόλεπτο , στην καλύτερη , ε ! τι να κάνει κι αυτό ? Βαρέθηκε και σου λέει ας παίξουμε τις πιτσικουλιές !
Τα ηλεκτρόνια είναι ευαισθητούλικα και το θέλουν το τακσύδι τους μήνα του μέλιτος. ΠΧιοι είστε εσείς που θα τους το απαγορέπσετε, εεε??
Κάτσε να απαντήσω στα αξιότιμα μέλη του Προεδρίου της Επερεσίας ώς έχω υποχρέωση αλλά και για να ευχαριστηθεί και ο Κος Χρήστος @christos77 😍 που πιστεύει λίγο στα καλώδια.

Δεν είναι θέμα ηλεκτρονίων και κίνησης τους με την έννοια που την αντιλαμβανόμαστε. Είναι θέμα του μαγνητικού πεδίου που θα δημιουργηθεί απο την όποια μικρή κίνηση τους όταν θα διαρρέουν ένα αγωγό. Ανισότροπα κρυσταλλικης δομής υλικά όπως ο άνθρακας.οργανικά υλικά, μερικά μέταλλα ή προσμίξεις και πολλά άλλα ... οι φυσικές, χημικές και ηλεκτρικές τους ιδιότητες που εδω στην περίπτωση μας, μας ενδιαφέρουν (ηλεκτρική αγωγιμότητα, θερμική αγωγιμότητα, μαγνητική επιδεκτικότητα ακόμη και το charge των grain τους, ομαλότητα του μαγνητικού πεδίου, ροη και γραμμές) αλλάζουν με την ευθυγραμμία και προσανατολισμό των κρυστάλλων ανάλογα τα facets , planes (100, 111 κοκ).

Τώρα όσον αφορά τα μέταλλα και τον χαλκό κανονικά αυτό δεν συμβαίνει καθώς είναι ισότροπα και καθώς οι κρύσταλοι είναι random τυχαία προσανατολισμένοι, αυτά όλα αυτοακυρώνονται και σαν σύνολο ο αγωγός ως γνωστόν παρουσιάζεται στο σύνολο του ισότροπος.

Τώρα εάν με μηχανικό τρόπο συνήθως , rolling και διάφορες άλλες μεθόδοι που χρησιμοποιούνται σε βιομηχανική κλιμακα και πρακτική (ακόμη και slip casting κάτω απο μαγνητικό πεδίο) δίνουν στους κρυστάλλους έναν συγκεκριμένο προσανατολισμό (σε ένα μόνο plane / facet / πλευρά βέβαια -στο εργαστήριο μπορεί να κάνεις πολύ πιο πολλά πράγματα και πειραματισμούς σε περισσότερα planes) είναι σα να τα κάνεις ανισότροπα και άρα τα παραπάνω (θεωρητικά) apply πειρσσότερο. Αυτό όμως και στην καλύτερη των περιπτώσεων βιομηχανικά γίνεται μόνο σε ένα plane όπως είπα αλλά και η αλλαγή στις ιδιότητες που μπορεί να πετύχεις είναι μικρή σχετικά (δεν ξέρω πόσο άξια συζήτησης και επιρροής). Σαν μάρκετινγκ ακούγεται στην περίπτωση του audio που συζητάμε. Σε άλλες εφαρμογές και άλλες χρήσεις είναι σημαντικό πεδίο έρευνας της ηλεκτρομηχανικής φαντάζομαι. Αλλά, φορά που πρέπει να ακολουθήσεις, εάν δεν κοιμόταν ο εργοδηγός ή εάν δεν έπεσες σε καμιά αλλαγή υλικού και τα πρώτα δεν ξέρω μέτρα είναι ανάποδα χα χα ... όντως υπάρχει αλλά .... τι σημασία και αντίκτυπο έχει το συγκεκριμένο ... ? δεν γνωρίζω. Μόνο που γίνεται σε ένα plane απο τα πάρα πολλά, είναι αμφίβολο ότι θα προσφέρει κάτι. Η αρχή και η λογική αυτή είναι πάντως.
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.482
Μηνύματα
2.905.886
Members
38.052
Νεότερο μέλος
s tv
Top