Featured Όταν είσαι άρρωστος!


Μηνύματα
312
Reaction score
326
Προσωπικά έχω μια απορία εδώ και πολλά χρόνια: εφόσον υπάρχουν σε πολύ οικονομικές τιμές τα εξαιρετικά ενισχυτικά της χύπεξ, για ποιο λόγο ασχολείστε με οτιδήποτε άλλο;

Ειλικρινά, δε θα κοιτούσα προσωπικά τίποτε άλλο, ούτε για πλάκα.

ΥΓ. Μην απαντάτε, δεν υπάρχει λόγος, με την απορία θα μείνω.
Αποψη είναι αυτή.Γνωστος μου που δεν την συμμερίζεται,άκουσε τους δεύτερους από την κορυφή και προτίμησε ν' αγοράσει τους κορυφαίους Pilium που κοστίζουν 100 φορες περισσότερα.
Επειδή δεν έχω κοιτάξει,βγάζει και προενισχυτες η Hypex-Ncore;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.793
Reaction score
130.048
Αποψη είναι αυτή.Γνωστος μου που δεν την συμμερίζεται
Θα σου'λεγα τώρα για σιναντ και μετρήσεις, αλλά δε βαριέσαι..

Ναι, "άποψη" είναι. Η δική μου άποψη, είναι "για ενισχυτικά, πάρε για όλα τα λεφτά χύπεξ".

Κι έχω σοβαρά αντικειμενικά κριτήρια να υποστηρίζουν αυτήν την "άποψη".

Ειδάλλως, εάν θεωρούμε πως ο καθένας "γνωστός" "δικαιούται" μιας "άποψης" γιατί "έτσι", επειδή δήθεν με τα "τάδε" καβλώδια στο δείνα "σαλόνι" με "κεινα" τα 4-ιντσα ηχεία που τα βρήκε "ευκαιρία" δε βγήκε απαραμόρφωτα η δεξερωγωποιά "φωνή" της "τάδε" χυμαστοκύμα ηχογράφησης του '50, στα 6 μέτρα απόσταση ακρόασης, τότε αυτές οι "απόψεις" είναι σα τις κ@λοτρυπίδες, όλοι έχουν μια, Ε, ας τις χαίρονται.
 

Μηνύματα
312
Reaction score
326
Θα σου'λεγα τώρα για σιναντ και μετρήσεις, αλλά δε βαριέσαι..

Ναι, "άποψη" είναι. Η δική μου άποψη, είναι "για ενισχυτικά, πάρε για όλα τα λεφτά χύπεξ".

Κι έχω σοβαρά αντικειμενικά κριτήρια να υποστηρίζουν αυτήν την "άποψη".

Ειδάλλως, εάν θεωρούμε πως ο καθένας "γνωστός" "δικαιούται" μιας "άποψης" γιατί "έτσι", επειδή δήθεν με τα "τάδε" καβλώδια στο δείνα "σαλόνι" με "κεινα" τα 4-ιντσα ηχεία που τα βρήκε "ευκαιρία" δε βγήκε απαραμόρφωτα η δεξερωγωποιά "φωνή" της "τάδε" χυμαστοκύμα ηχογράφησης του '50, στα 6 μέτρα απόσταση ακρόασης, τότε αυτές οι "απόψεις" είναι σα τις κ@λοτρυπίδες, όλοι έχουν μια, Ε, ας τις χαίρονται.
Πρόσθεσε 1,25 ιντσες,ανέβα στις πέντε οκτάβες,απευθυνσου στην πασιγνωστη Elektra Records αλλά μια δεκαετία μετα,κατέβα στα 2 μέτρα και με βρήκες!
 


Μηνύματα
3.750
Reaction score
5.727
Εγώ πάντως θα συνεχίσω να υποστηρίζω ότι υπό συνθήκες δεν είναι απαραίτητα τα Σάμπ ούτε τεράστιοι δορυφόροι. Τα dynaudio που είχα με 2 οκταιντσα woofer το καθένα μια χαρά έπαιζαν από την δεύτερη οκτάβα. Άριστα θα έλεγα αν δεν υπήρχε μεγάλη ανάγκη για στάθμες όπως πχ σε μια πολυκατοικία. Βέβαια τα ηχεία με 2 οκταιντσα είναι πολύ μικρά για να θεωρούνται full range. Για μικρότερα ηχεία τύπου ένα 6.5 woofer δεν γίνεται καν λόγος. Το 5.25 είναι πολύ καλή διάσταση για μιντ σε μεγάλο ηχείο που χρειάζεται μεγάλη κατευθυντικότητα μιας και προορίζεται για μεγάλες αποστάσεις αλλά μέχρι εκεί. Για woofer ούτε λόγος. Μόνο για nearfield ηχεία συνοδευόμενα με Σάμπ και πάλι μόνο για το γραφείο θα τα έπαιρνα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.793
Reaction score
130.048
Άλλαξες θρεντ αλλά σε βρήκα. 😁

Kαι στα SΜPS (διακοπτικά τροφοδοτικά) υπάρχει ένα μικρός πυκνωτής 47-100μF (400-600 V DC).
Ναι, αυτό λέω.

Δεν υπάρχουν οι ακριβοί μεγάλοι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές τροφοδοσίας.
 


Μηνύματα
366
Reaction score
478
Εννοείται πως δεν έπρεπε να το κάνεις....
Πρώτα έλεγχος να δεις τι φταίει (π.χ. μπορεί να βραχυκύκλωνε κάποια έξοδος ηχείων..) και μετά με κανονική ασφάλεια πάλι δοκιμή...
Ετσι εκαψα και εγώ τον ενισχυτή μου πρίν απο καιρό, εφυγε το καλώδιο απο την υποδοχή και ακουμπησε στο άλλο. αλλα τώρα ειναι φτιαγμένος ευτυχώς
Μέσα στην συσκευασία υπήρχαν και 3 ανταλλακτικές ασφάλειες. Υπάρχει δίπλα στην
Πριν κανένα μήνα κάηκε η πρώτη. Μετά την αλλαγή της όλα δούλευαν κανονικά, μέχρι χθες...
Τι λες τώρα, ειναι σαν η εταιρία να σου λεει, ε καποιες φορές καιγεται η ασφαλεια αλλα βαλε αλλη δεν εχει κατι ????
 

Μηνύματα
366
Reaction score
478
Αυτοί οι τελικοί είναι πολύ ευαίσθητοι. Και ο τωρινός (o evo) και ο προηγούμενος ο απλός 160, με το ρεύμα δεν τα πάνε καλά. Έλα όμως που μου αρέσει ο ήχος τους! Τώρα με τον yamaha τα μουσικά μου κομμάτια είναι αδύνατο να τα απολαύσω. Διαχωρισμός μάπα, λεπτομέρεια το ίδιο, ανάλυση, αστα να πάνε. Το τελευταίο κομμάτι που έκανα ακρόαση ήταν τζαζ με γυναικεία φωνή. Δεν άντεξα, στο δεύτερο λεπτό τα έκλεισα όλα και άνοιξα το τάμπλετ για να περάσει η ώρα και να πάω ζοχαδιασμένος για ύπνο.
Παρε και εσύ κανα καλό πολύμπριζο ρε φίλε :lolsign:
 

Μηνύματα
366
Reaction score
478
Προσωπικά έχω μια απορία εδώ και πολλά χρόνια: εφόσον υπάρχουν σε πολύ οικονομικές τιμές τα εξαιρετικά ενισχυτικά της χύπεξ, για ποιο λόγο ασχολείστε με οτιδήποτε άλλο;

Ειλικρινά, δε θα κοιτούσα προσωπικά τίποτε άλλο, ούτε για πλάκα.

ΥΓ. Μην απαντάτε, δεν υπάρχει λόγος, με την απορία θα μείνω.
Εχει πλάκα ο πειραματισμός. Αν και, και εγώ θα δοκίμαζα τους hypex nilai να δω πως ειναι, ειναι και σε πολύ καλη τιμή, αλλα δεν θελω 2 ενισχυτες μου φτανει ενας
εφυγε το καλώδιο
Ξεχασα να γράψω, "καλώδιο ηχείων"
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.559
Reaction score
8.534
Ετσι εκαψα και εγώ τον ενισχυτή μου πρίν απο καιρό, εφυγε το καλώδιο απο την υποδοχή και ακουμπησε στο άλλο. αλλα τώρα ειναι φτιαγμένος ευτυχώς



Τι λες τώρα, ειναι σαν η εταιρία να σου λεει, ε καποιες φορές καιγεται η ασφαλεια αλλα βαλε αλλη δεν εχει κατι ????
Έχεις απόλυτο δίκιο. Το μηχάνημα έδειξε ότι κάπου έχει πρόβλημα... Αλλά εγώ, πέρα βρέχει... Εκ των υστέρων βλέπω το τι έκανα, αλλά είναι δυστυχώς αργά.

Όσο για παραπάνω, φτηνό και καλό, να μου επιτρέψετε να αμφιβάλλω.



Και τώρα θα την βγάζω με τον γιαμι και τα κλιπς... για κάποιο χρονικό διάστημα.
Παλιός καλός συνδιασμός, ήχος γεμάτος live ακούσματα.

Καλά τα chario με την λεπτομέρεια και την ακρίβεια τους, αλλά δυστυχώς θέλουν ρεύμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
366
Reaction score
478
Πάντως φίλε Βάκη αμα σου αρέσει τόσο ο Advance αλλα θες να αλλάξεις, δες προς Atoll, στην δική μου επειρία ειναι κοντά στον ήχο και σε ρευματα, και οι τιμές ειναι επίσης παρόμοιες. Αλλα ο atoll ειναι ποιο απλοικός και purist σε λειτουργείες, αν και ειναι made in France αντι για made in China
 
Last edited:


Μηνύματα
366
Reaction score
478
Θέλω να πω και για όταν έφτιαξα τον δικό μου αλλά άμα θες το κεφάλι σου ελεύθερο μην το διαβάσεις, δεν θέλω να σου βάζω ιδέες. Η περιέργεια σκότωσε την γάτα λένε... Εγώ πάντως σε προειδοποίησα, για να μην έχεις και εσύ φαγούρα χωρίς λόγο.. Όταν έκαψα το ένα κανάλι του ενισχυτή επειδή ακούμπησαν τα καλώδια, το σκεφτόμουν να τον φτιάξω μόνος μου, η με την βοήθεια του πατέρα μου που είναι ηλεκτρονικός. ὲκατσα και βρήκα τι έφταιγε αλλά μου είπε ο πατέρας μου καλύτερα να τον στείλω εκεί που μου τον πήραμε να τον δει τεχνικός, του είπα ΟΚ καλή ιδέα, μην έχω εγώ την ευθύνη άμα τον χαλάσω περισσότερο προσπαθώντας να τον φτιάξω. Τον στέλνω, 80 ευρώ επισκευή, αυτό το πρόβλημα που είχα δει. Τον παίρνω πίσω τον βάζω να παίξει, λειτουργεί, αλλά από ήχο μάπα. Τι σκατά έγινε εδώ; Λέω θα τον ανοίξω δεν γμτ. Ο τεχνικός είχε βάλει καλωδιάκια στα θερμίστορ δίπλα από τις ψήκτρες των MOSFET και τα είχε τοποθετήσει πάνω στις ψήκτρες, (αρκετά καλά να σημειώσω, ήταν στερεωμένα τέλεια χάχα) πού δεν είναι αυτό που κάνε ο Γάλλος. Ο σχεδιαστής τα έχει κάτω στην πλακέτα δίπλα από τις ψήκτρες 1-2χιλ μακριά. Οπότε τα έβγαλα από εκεί και τα έβαλα εκεί που πήγαιναν. Έφτιαξε ο ήχος. Από άτι καταλαβαίνω αυτά τα θερμίστορ λειτουργούν ως θερμική προστασία και αλλάζουν το bias που λειτουργεί ο ενισχυτής, επειδή είναι high biased AB δηλαδή λειτουργεί ποιό κοντά σε τάξη Α σε χαμηλές εντάσεις, όταν το δυναμώνεις και ζεστάνετε πάει ποιό κοντά σε κοινό AB. Με αυτό πού είχε κάνει αυτός μπορεί και να δούλευε σε τάξη Β το μηχάνημα. Το μέτρησα και με το REW και μια κάρτα ήχου που έχω και είχε περισσότερη παραμόρφωση πριν, ίσος αυτό είναι το λεγόμενο "Cross-over Distortion" που κάνει το B και το ΑΒ και η τάξη Α λύνει. Τέλος πάντων. 2 επιλογές. Αυτό ο τεχνικός το έκανε επειδή είναι καλός τεχνικός (δεν υπονοώ σε καμία από τις δύο περιπτώσεις ότι είναι κακός τεχνικός. Σίγουρα εγώ είμαι χειρότερος μίας και δεν έχω πάει σε πανεπιστήμιο να σπουδάσω για αυτό το πράγμα, ένα ΙΕΚ μόλις τελείωσα στους αυτοματισμούς.) αυτό που έλεγα είναι πως η το έχει κάνει επειδή νόμιζε πώς είχε βλάβη επειδή υπερθερμάνθηκε και το έκανε ως χάρη για να μην χαλάσει ξανά (ευχαριστώ για την σκέψη, ακόμα κι αν δεν ήταν τόσο καλή ιδέα στο τέλος.) εκτιμώ αν κάποιος είχε καλές προθέσεις όχι μόνο να το φτιάξει αλλά και να το κάνει καλύτερο. Δεν μπορώ να πω κουβέντα σε κάποιο με καλές προθέσεις. αλλά άμα το έφτιαξε και είδε αυτό που είδα εγώ, ότι για κάποιο λόγο το επισκευασμένο κανάλι ζεσταίνετε περισσότερο από το άλλο που δεν κάηκε και το έβαλε για να κάνει μια επισκευή χανζαπλάστ χωρίς να ασχοληθεί παραπάνω με κανένα σκεπτικό "κάνας 50-60 χρόνος μπάρμπας θα είναι (συγγνώμη :)) σιγά μην καταλάβει τίποτα." Αλλά κοίτα που έπεσε σε περίπτωση και κλείνω τα 20 στο τέλος το μήνα :) άρα δεν έχω χάσει την ακοή μου.. (ακόμα), κάπως απαράδεκτο για 80 ευρώ. Δεν ξέρω τι φταίει αλλά έχω μία δύο ιδέες. 1. Δεν ρύθμισε το offset όταν έβαλε τα νέα mosfet, δύσκολο. Έβαλε mosfet που δεν ήταν ματσαρισμένα και γι αυτό ζεσταίνετε περισσότερο η μία πλευρά. Τώρα δεν ξέρω αν αυτό είναι δυνατό να φταίει αλλά με τρώει. Έχω φαγούρα. Θέλω να τα αλλάξω με άλλα που θα τσεκάρω ότι είναι ματσαρισμένα. Στο τέλος τέλος 2€ το ένα κάνει όχι 80, παίρνω και 5,10 για να έχω ποικιλία. Δεν λέω πως θα έκανα καλύτερη δουλειά αλλά με τρώει ρε πστ μου. Το έστειλα στον ειδικό που ξέρει, πήρε ένα κουβά λεφτά και σωστά δεν το έφτιαξε. Με τρώει. Με τρώει πολύ.. xD
 


Μηνύματα
14.322
Reaction score
16.135
Άμα γράψει κάνεις σχόλιο τύπου "Για αυτό παίρνεις ενεργά" θα τον σκοτώσω. :headbang::biggrin:
Δεν λές που βρήκατε μόσφετ ; 😍 Ματσαρισμένα μόνο εάν ρωτούσες την εταιρία την ίδια ίσως, εάν έχει κρατήσει στόκ ;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.559
Reaction score
8.534
Κάτι αρχάς ένα μπράβο που ασχολείσαι απο αυτή την ηλικία με την ποιοτική ακρόαση. Μετρημένοι στα δάκτυλα θα είστε στην Χώρα μας.
Φαντάζομαι σε αυτό θα βοήθησε πολύ και ο πατέρας σου.
Κάτι γεροντια πια μείνανε που ασχολούνται με αυτό το χόμπι, και όπως ανέφερα πολύ πολύ λίγοι νεώτερης ηλικίας.

Όσον αφορά το χέρι που θα σκαλίσει το μηχάνημα, το φοβάμαι και εγώ πολύ.
Λίγοι είναι οι εναπομείναντες σοβαροί τεχνικοί πια, γιατί λίγοι ασχολούνται όπως είπαμε με αυτό το άθλημα. Και φυσικά το κάνουν σαν αγγαρεία.
Τέλος πάντων.
Θεωρώ ότι ο συνεργάτης τεχνικός της ultimate audio (ευτυχώς έχω μεγάλη εμπιστοσύνη σε αυτή την εταιρεία), θα με διαψεύσει.

Κάποτε με έναν Cambridge audio έπαθα μεγάλες πλάκες.
Η αντιπροσωπεία της c.a. τότε συνεργαζόταν με έναν τύπο .... τύπου Μαστρομητσος, ο οποίος μου τον κράτησε 3μηνες στο εργαστήριο του, και όταν τον παρέλαβα, πήρα ένα πτώμα σε ήχο και εξωτερική κατάσταση. Αμέσως πήγα σε αλλαγή του μηχανήματος φυσικά.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.492
Μηνύματα
2.906.384
Members
38.052
Νεότερο μέλος
s tv
Top