Featured Κατάργηση του πολυπριζου και των συν αυτώ.

Μηνύματα
680
Reaction score
516
Ε ναι τόσοι γράφουν αηδίες στο Avsite , εσένα θα μπανάρουν;
Αυτο λεω και γω
Ασχολείσαι επαγγελματικά με τεχνητές νουμοσυνες και ξέρεις ότι είναι το πιο προηγμένο στον κόσμο;
Οταν λες να ασχολουμαι επαγγελματικα τι εννοεις? Οχι δεν ειμαι σε καποια προγραμματιστικη ομαδα αναπτυξης AI. Μπορεις ομως να δεις καποια benchmark και πως συγκρινεται με αλλα μοντελα.

Το ΑΙ χρησιμοποιειται ευρεως στον επαγγελματικο μου χωρο και κλαδο, φυσικα οχι ακριτα και ελεγχοντας τον κωδικα και τις απαντησεις που δινει.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.739
Reaction score
20.563
Είναι θέμα των moderators. Εγω θα έβαζα αυστηρές ποινές για χρήση κειμένων από ΑΙ χωρίς αναφορά.

Είναι ένα θέμα που θα πρέπει να εξεταστεί στους κανονισμούς.
Κι αν παίρνουμε στοιχεία και τα ''εμπλουτίζουμε'' με δικές μας φράσεις για cover πως θα μας πάρετε χαμπαρ' ? :tongue:

E? :fuckyou:

Οι απαγορεύσεις και οι ποινές γεννούν την αντίσταση κύριοι.. 8-)

:lolsign:
 

Μηνύματα
478
Reaction score
484
Αυτά που λες είναι (το λιγότερο) επικίνδυνα.

Δεν υπάρχει "να πιάνει το χέρι του" και να μη χρειάζεται sleeves η τοποθέτηση πολυκλωνου καλωδίου ρεύματος, διότι κάθε επαφή ρεύματος θέλει πολύ ισχυρό σφίξιμο, και σε πολύ ισχυρό σφίξιμο αντέχουν μόνον τα μονόκλωνα, τα πολυκλωνα θα κοπούν κάποιοι κλώνοι τους στο σφίξιμο, με αποτέλεσμα η επαφή να είναι μικρότερης διατομής, αυξημένης αντίστασης και να ζεσταίνεται.

Έχω ανοίξει αρκετά πολυμπριζα, και τα περισσότερα είχαν σλιβς φυσικά, ως προβλέπεται.

Κάποια πολυμπριζα της πλάκας, όντως δεν έχουν σλιβς, είναι κακοκατασκευασμένα. Χρειάζεται να μπουν σωστά σλιβς και να σφιχτούν τέρμα οι βίδες στις επαφές. Στα ρεύματα χρειάζεται πολύ ισχυρό σφίξιμο, τέλος.
Εξαρτάται από το τι είδους είναι το πολυκλωνο.Aν είναι π.χ.Kimber που έχει κλώνους σαν τρίχες,έχει νόημα.
Αν όμως είναι πχ.Audioquest που αν και πολυκλωνο, έχει πολύ πιο παχείς κλωνους,όχι.
Έχω τερματίσει εκατοντάδες ποιοτικά καλώδια ρεύματος,τα περισσότερα πολυκλωνα.Ακομη και σε περιπτωσεις που εφυγαν κλώνοι εν γνώσει μου,ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα θερμοκρασίας.Και πως να υπάρξει όταν έχει ήδη διατομη- υπερβολή όπως τη χαρακτηρίζεις;Πρόβλημα θα υπάρξει μόνο στα "επαρκή" όπως τα χαρακτηρίζεις,καλώδια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.923
Reaction score
130.554
Τα πιο συνηθισμένα βύσματα των πολυκλωνων αγωγών ρεύματος είναι αυτά:

1000012520.png


Για φις και πολυμπριζα, χρησιμοποιούνται αυτά:

1000012517.jpg



Ωραίες συσκευασίες θα βρείτε

1000012516.jpg


Και ένα εργαλείο σύσφιξης

1000012518.jpg


Για αυτά τα βύσματα, τα σλιβς:

1000012515.jpg

Ακομη και σε περιπτωσεις που εφυγαν κλώνοι εν γνώσει μου,ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα θερμοκρασίας.
Όπως σου έχω ξαναπεί, αυτά που λες είναι λίαν επιεικώς επικίνδυνα.

Το ότι δε ζεστάθηκαν οι επαφές, είναι διότι χρησιμοποιούνται σε συσκευές πολύ μικρής κατανάλωσης (κάτι ψεύτικα ενισχυτάκια που έχετε.).

Άμα τα βάλω στους 2kW ενισχυτές των σαμπ μου, θα λιώσουν.
 

Μηνύματα
478
Reaction score
484
Τα πιο συνηθισμένα βύσματα των πολυκλωνων αγωγών ρεύματος είναι αυτά:

View attachment 340417

Για φις και πολυμπριζα, χρησιμοποιούνται αυτά:

View attachment 340418


Ωραίες συσκευασίες θα βρείτε

View attachment 340421

Και ένα εργαλείο σύσφιξης

View attachment 340420

Για αυτά τα βύσματα, τα σλιβς:

View attachment 340419
Που 'ναι η φωτογραφία των WBT;
Δε ρωτώ για Furutech για ευνόητους λόγους!
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.256
Reaction score
9.500
Το ΑΙ χρησιμοποιειται ευρεως στον επαγγελματικο μου χωρο και κλαδο, φυσικα οχι ακριτα και ελεγχοντας τον κωδικα και τις απαντησεις που δινει.
Καλό εργαλείο είναι το ΑΙ και χρήσιμο. Το θέμα που έχω εγω προσωπικά είναι ότι μπαίνω εδώ μέσα για να μιλήσω με ανθρώπους. Αν θέλω ΑΙ απαντήσεις θα πάω να τις βρω εγώ εκεί που ξέρω.

Γι'αυτό καλύτερα να διαβάζουμε ότι μας λέει το ΑΙ και να αποκτάμε την όποια γνώση μας δίνει με τα καλά της και τα κακά της, και τέλος να μπαίνουμε εδώ για να λέμε εμείς τα δικά μας.

Μην καταντήσει η ανθρώπινη επικοινωνία, συνομιλία ΑΙ bots δι αντιπροσώπων...
 

Μηνύματα
680
Reaction score
516
Καλό εργαλείο είναι το ΑΙ και χρήσιμο. Το θέμα που έχω εγω προσωπικά είναι ότι μπαίνω εδώ μέσα για να μιλήσω με ανθρώπους. Αν θέλω ΑΙ απαντήσεις θα πάω να τις βρω εγώ εκεί που ξέρω.

Γι'αυτό καλύτερα να διαβάζουμε ότι μας λέει το ΑΙ και να αποκτάμε την όποια γνώση μας δίνει με τα καλά της και τα κακά της, και τέλος να μπαίνουμε εδώ για να λέμε εμείς τα δικά μας.

Μην καταντήσει η ανθρώπινη επικοινωνία, συνομιλία ΑΙ bots δι αντιπροσώπων...
Σωστα δε διαφωνω. Μολις 3 στις 678 αναρτησεις μου ηταν ενα copy paste απο ΑΙ. Συγκεκριμενα με εβρισκε συμφωνο γιαυτο το παρεθεσα ως εχει.

Τελος παντων για να το κλεισουμε το θεμα, αλλο να λεμε οτι ξερεις ανθρωπε μου προσεξε που ξοδευεις λεφτα και ιεραρχησε τα σημαντικοτερα πρωτα , και αλλο να λεμε με απολυτη σιγουρια αν επηρεαζει η οχι κατι τον ηχο. Η σιγουρια θα μας φαει.
 

Μηνύματα
3.766
Reaction score
5.763
Ας πούμε ότι πάνω κάτω όλα τα AI κυκλοφορούν στο εμπόριο κάπου υπερτερούν και κάπου υστερούν αλλά κανένα δεν δίνει αξιόπιστες απαντήσεις για να μπορούν να αναρτηθούν σε ένα δημόσιο forum.
Αυτό το τελευταίο είναι και το πιο βασικό. Το να απαγορευτεί σε κάποιον να γράφει κάτι που πιστεύει ακόμα και αν είναι λάθος είναι δύσκολο για ηθικους λόγους, οπότε αν ο άλλος λέει ότι ακούει διαφορές σε καλώδια δεν είναι λόγος για να φάει μπαν.
Το να απαγορευτεί όμως να αντιγράφεις κείμενο από ΑΙ είναι αυτονόητο και αν και ακόμα δεν το απαγορεύουν οι κανονισμοί το θεωρώ λάθος. Τουλάχιστον γράψε ότι είναι απάντηση από AI να την αγνοήσουμε.
 

Μηνύματα
680
Reaction score
516
Εγω προσωπικα για το αν θα αγνοησω μια αναρτηση η οχι δε θα το κρινει αν προερχεται απο ανθρωπο η ΑΙ. Υπαρχει κατι που λεγεται κριτικη σκεψη και κατι αλλο που λεγεται ερευνα. Σε αρκετες περιπτωσεις ουτε αυτα τα εργαλεια οδηγουν με μεγαλη πιθανοτητα σε βεβαιοτητα. Αν βρεθω με μεγαλες πιθανοτητες αβεβαιοτητας θα τηρησω μια πιο ουδετερη/αγνωστικιστική θεση, ειδικα οταν δεν ειναι κρισιμο να παρω μια αποφαση.

Στην τελικη καθε τι που βλεπεις αναρτημενο ειναι στη δικη σου κριση τι θα το κανεις. Ειτε ειναι γραμμενο απο ανθρωπο ειτε οχι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.923
Reaction score
130.554
Που 'ναι η φωτογραφία των WBT;
Δε ρωτώ για Furutech για ευνόητους λόγους!
Η WBT όπως και η φούρουψεφτ, είναι βιοτεχνιούλες της πλάκας, μικρής κλίμακας για παιδάκια.
Λέγκο για βλαμμένα παιδάκια.

Δεν ασχολείται σοβαρός άνθρωπος με τέτοιες.
 

Μηνύματα
413
Reaction score
543
. Μια καφετιέρα με 2 κιλοβάτ αντίσταση έχει περισσότερες απαιτήσεις, αλλά εκεί "μας κάνει" το μαμά μαύρο καλώδιο. Τρέλα..
Εγώ εχω πεί σε πολλούς coffee snobs να βάλουν audiophile καλώδιο ρευματος για ποιό πλούσια γέυση αλλα όλοι γελάνε οταν τους το λέω, ξεχνάμε και τις τοστιέρες...

/sarcasm
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.009
Reaction score
82.167
Υπάρχουν ενισχυτές εντός προδιαγραφών και εκτός προδιαγραφών.
Το ίδιο και τα καλώδια, εντός και εκτός προδιαγραφών.
Τα εντός προδιαγραφών και οι συνδυασμοί τους μεταφέρουν την ενισχυμένη πληροφορία ως έχει στο ηχείο.

Τα εκτός προδιαγραφών, είναι πιθανόν να αλλάξουν την πληροφορία, και να ακούγεται διαφορετικά, σε κάποιους συνδυασμούς τους. Αυτό μπορεί να αρέσει, υπό συνθήκες, ή να μην αρέσει. Περισσότερο ή λιγότερο.

Οταν ακούτε διαφορές, είστε εκτός προδιαγραφών.
 


Μηνύματα
478
Reaction score
484
Υπάρχουν ενισχυτές εντός προδιαγραφών και εκτός προδιαγραφών.
Το ίδιο και τα καλώδια, εντός και εκτός προδιαγραφών.
Τα εντός προδιαγραφών και οι συνδυασμοί τους μεταφέρουν την ενισχυμένη πληροφορία ως έχει στο ηχείο.

Τα εκτός προδιαγραφών, είναι πιθανόν να αλλάξουν την πληροφορία, και να ακούγεται διαφορετικά, σε κάποιους συνδυασμούς τους. Αυτό μπορεί να αρέσει, υπό συνθήκες, ή να μην αρέσει. Περισσότερο ή λιγότερο.

Οταν ακούτε διαφορές, είστε εκτός προδιαγραφών.
Ούτε τα μαύρα,τα Belden και τα Mogami(εντός προδιαγραφών και τα τρια)δεν ακουγονται ίδια.Εισαι εκτός προδιαγραφών και δεν το ξέρεις.
 

Μηνύματα
478
Reaction score
484
Η WBT όπως και η φούρουψεφτ, είναι βιοτεχνιούλες της πλάκας, μικρής κλίμακας για παιδάκια.
Λέγκο για βλαμμένα παιδάκια.

Δεν ασχολείται σοβαρός άνθρωπος με τέτοιες.
Ενώ οι σοβαροί άνθρωποι ασχολούνται με τις Κινεζομαυροεταιριες-κολοσσους.Μιλαμε για τεράστια έρευνα και εξέλιξη στο μαυρο βυσματοκαλωδιο.Στην αυτοκινητοβιομηχανία,όταν οι Κινέζοι κατάλαβαν ότι οι άλλοι παίρνουν τα προϊόντα τους στην πλάκα,απεφάσισαν να πουλήσουν ποιότητα.
Και τότε τους πήραν πολύ σοβαρά.
Πόσο σοβαρός είναι κάποιος όταν δίνει βάση στα μαύρα καλώδια δηλαδή στα πρώτα Κινεζικα αυτοκίνητα;
 

Μηνύματα
413
Reaction score
543
Ενώ οι σοβαροί άνθρωποι ασχολούνται με τις Κινεζομαυροεταιριες-κολοσσους.Μιλαμε για τεράστια έρευνα και εξέλιξη στο μαυρο βυσματοκαλωδιο.Στην αυτοκινητοβιομηχανία,όταν οι Κινέζοι κατάλαβαν ότι οι άλλοι παίρνουν τα προϊόντα τους στην πλάκα,απεφάσισαν να πουλήσουν ποιότητα.
Και τότε τους πήραν πολύ σοβαρά.
Πόσο σοβαρός είναι κάποιος όταν δίνει βάση στα μαύρα καλώδια δηλαδή στα πρώτα Κινεζικα αυτοκίνητα;
1724682918970.png
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.573
Reaction score
28.511
Σωστα δε διαφωνω. Μολις 3 στις 678 αναρτησεις μου ηταν ενα copy paste απο ΑΙ. Συγκεκριμενα με εβρισκε συμφωνο γιαυτο το παρεθεσα ως εχει.
Δεν καταλαβαίνω τι σε έβρισκε σύμφωνο. Ούτε πού θα διαφωνούσε κανείς. Ανοιχτές θύρες. Τα πάντα όλα, τετριμμένα, χιλιοειπομένα εδώ και χρόνια, ήξεις αφήξεις και το αλγεβρικό άθροισμα μηδέν. Εν ολίγοις ΑΙ. Όπως ο ξύλινος πολιτικός λόγος.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.532
Μηνύματα
2.908.664
Members
38.059
Νεότερο μέλος
unferth
Top