Featured Να επιλέξω την xlr σύνδεση;

Μηνύματα
480
Reaction score
488
Μα τους ρωτάω, γιατί σε ολόκληρη την αλυσίδα παραγωγής απο το λαιβ, την ηχογράφηση και το στούντιο μέχρι το μηχάνημα κοπής βινυλιου χρησιμοποιούν απλά μαύρα καλώδια και σου λένε ότι είναι μεγάλα τα μήκη δηλαδή οικονομικό το θέμα, βέβαια ένα βελάκι κατεύθυνσης δεν κοστίζει τίποτα. Εδώ δεν υπάρχει απάντηση.
Μετά ανοίγεις κάτι πανάκριβες συσκευές και βλέπεις κάτι λεπτά καλωδιακια χωρίς βελάκια πάλι. Πωλούνται μάλιστα με καλώδια ρεύματος απλά.
Τους δουλεύουν κανονικά αλλά είναι σαν τους κερατάδες, θα το μάθουν τελευταιοι:biggrin:
Κοιτάξτε μήπως ανήκετε στους ευτυχισμένους κερατάδες,αυτούς που δε θα το μάθουν ποτέ!Υπαρχουν συσκευές που έχουν επώνυμα καλώδια μαζί η καλώδια με το σήμα της ίδιας της εταιριας.Λεει αυτό κάτι;
Οι περισσότερες εταιρίες αφήνουν στους αγοραστές να επιλέξουν οι ιδιοι τα aftermarket καλώδια τους.
Αν κόψεις τη τζαζ και γίνεις πιο σκληροπυρηνικός θ' αρχίσεις να διατυπώνεις λογικες σκέψεις όπως ότι όπου δεν υπάρχει βελάκι,υπάρχει φορά γραμμάτων κι όπου δεν υπάρχει ούτε αυτή(αποκλείοντας τα καλώδια που λόγω ακροδεκτων θα μπουν αναγκαστικά με συγκεκριμένη φορά αλλιώς δε μπορεί να γίνει σύνδεση)τα συνδέεις όπως να'ναι και μένουν έτσι.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.746
Reaction score
20.594
Λύκε με προβιά προβάτου. :D :D
Με παρεξήγησες..
Εγώ αγαπώ τη γυαλάδα και μισώ τα μικρόφωνα..
Γνήσιος ιθαγενής..
Άλλο τι κάμω κι άλλο τι λέω.. (βασικά δεν κάμω τίποτα..:fuckyou:)
Άσε που παρακολουθούν οι υπηρεσίες και η Al τα πάντα οπότε οφείλω να είμαι χαοτικός στις απόψεις μου για να έχει μια ελπίδα η επανάσταση όποτε ή όταν χρειαστεί να ξεκινήσει.. :biggrin::tongue::whistling:
 

Μηνύματα
14.438
Reaction score
16.283
Με παρεξήγησες..
Εγώ αγαπώ τη γυαλάδα και μισώ τα μικρόφωνα..
Γνήσιος ιθαγενής..
Άλλο τι κάμω κι άλλο τι λέω.. (βασικά δεν κάμω τίποτα..:fuckyou:)
Άσε που παρακολουθούν οι υπηρεσίες και η Al τα πάντα οπότε οφείλω να είμαι χαοτικός στις απόψεις μου για να έχει μια ελπίδα η επανάσταση όποτε ή όταν χρειαστεί να ξεκινήσει.. :biggrin::tongue::whistling:
Δεν καταλαβαίνει το (κανένα) "σύστημα" απο τέτοια. Οι μέθοδοι του πολλοί. :D Αιώνες μελετημένα πράγματα. :D

Τελικά ποιό είναι το bottom line ;


Like a cat dragged in from the rain
Who goes straight back out and do it all over again
I'll be back for more
Something that is out of our hands
Something we will never understand
It's a hidden law
The apple falls
Destiny calls
I follow you
Like a pawn on the eternal board
Who's never quite sure what he's moved towards
I walk blindly on
And heaven is in front of me
Your heaven beckons me enticingly
When I arrive it's gone
The river flows
The wise man knows
I follow you
I'm yearning, I'm burning
I feel love's wheels turning
Like a moth on love's bright light
I will get burned each and every night
I'm dying to
The sun will shine
The bottom line
I follow you
I'm yearning, I'm burning
I feel love's wheels turning
Like a moth on love's bright light
I will get burned each and every night
I'm dying to
The sun will shine
The bottom line
I follow you
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.746
Reaction score
20.594
Δεν καταλαβαίνει το (κανένα) "σύστημα" απο τέτοια. Οι μέθοδοι του πολλοί. :D Αιώνες μελετημένα πράγματα. :D
Εγώ πετάω μελάνι γιατί 'φτο μπορώ, αυτό κάμουν οι σουπιές απέναντι στους κινδύνους καθώς δεν κουβαλάνε Τommy gun μαζίτσ'.. :biggrin:
Όταν θα με τσιμπήσει μεταλλαγμένη αράχνη και γίνω Σπαιντερμαν θ' αλλάξω τροπάρι.. :fuckyou: :smoke:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.385
Reaction score
13.436
Μια που οπως φαινεται θα διαγραψω τον Αρχιτρανσμεταλοφρικουλα λεω να προσλαβω τον κ. ΙΩΑΝΝΗ ΑΛΛΑ να τον δοκιμασω πρωτα :sneaky:
Κ.Ιωαννη ποσα πνευστα πεζνε στο Μουσικον Τεμαχιον;;;; αναλογα με την απαντηση θα εχουμε συνεχεια για πιο δυσκολα παντα στο ιδιο κομματι
 



Μηνύματα
417
Reaction score
547
Δεν μας δίνεις και κανένα Link που με επιστημονικό τρόπο να αναλύει αυτά που λέει η εμπειρία σου;
Στους ενισχυτές ο καθε κατασκευαστής συσκευών εξόδου (BJT, Fet κλπ) το λεει rising time , και στα ηχεία νομίζω ενωωει το impulse response που εχει να κάνει με την μάζα του μεγαφώνου. Τα Μαγνητοστατικά και ηλεκτροστατικά ηχεία ειναι ποιό "γρήγορα"
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.937
Reaction score
130.592
Εντάξει, εσύ θα μπορούσες να είσαι ο 3ος γιος του thva (μπορεί να έχει μεγαλύτερα παιδιά από σένα, εγώ έχω), δικαιούσαι να μη ξέρεις, αυτός ο παππούς ο θηβας όμως, δικαιούται; Δε δικαιούται. Αδικαίωτος. Λόγητος. Όλο μαζί.

Χρόνια πολλά βρε!
 


Μηνύματα
13.064
Reaction score
10.338
Τρίτη πας.
Πρέπει να έχουμε μιλήσει μαζί στην έκθεση. Είδατε που οι εκθέσεις γνωρίζουν κόσμο μεταξύ τους;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.746
Reaction score
20.594
Ουτε εγώ τον ξέρω τον Κ. Κατσενη. Ομως σήμερα κλείνω τα 20 :)
Σου έχω ματαπεί 'φτά τα νούμερα 'δω μέσα δεν θα τ' αναφέρεις.. :O_o:
Χρόνια πολλά μπρε.. 8-)

Παναφτιαξωναζεστοχαμομηλιναρθωσταισαμ' :smoke:
 

Μηνύματα
417
Reaction score
547
Πρέπει να έχουμε μιλήσει μαζί στην έκθεση.
Χμμ ήσουν ενας κύριος με μια πορτοκαλί μπλούζα στην εκθεση ήχος εικόνα 2022? 23? Που γνωριστήκαμε στο δωμάτιο με κατι πολύ μικρά davis Που είχε κάποια JBL 305? Με σαμπ? Δέν θυμάμαι να έχω γνωρίσει καποιον αλλο σε εκθεση. Ίσως γνωρίσω καποιους φέτος που λεει θα γίνει και σε νέο χώρο!

Τώρα που το σκέυτομαι ίσως εχω δεί αρκετούς απο εσάς αμα είσασταν στο δωμάτιο του φόρουμ, με αυτό τον κύριο που μίλαγε παθιασμένα για τηλεωράσεις xD
Σου έχω ματαπεί 'φτά τα νούμερα 'δω μέσα δεν θα τ' αναφέρεις.. :O_o:
Χρόνια πολλά μπρε.. 8-)

Παναφτιαξωναζεστοχαμομηλιναρθωσταισαμ' :smoke:
Oops i did it again (ευχαριστώ)
 
Last edited:

Μηνύματα
480
Reaction score
488
Κοιτάξτε μήπως ανήκετε στους ευτυχισμένους κερατάδες,αυτούς που δε θα το μάθουν ποτέ!Υπαρχουν συσκευές που έχουν επώνυμα καλώδια μαζί η καλώδια με το σήμα της ίδιας της εταιριας.Λεει αυτό κάτι;
Οι περισσότερες εταιρίες αφήνουν στους αγοραστές να επιλέξουν οι ιδιοι τα aftermarket καλώδια τους.
Αν κόψεις τη τζαζ και γίνεις πιο σκληροπυρηνικός θ' αρχίσεις να διατυπώνεις λογικες σκέψεις όπως ότι όπου δεν υπάρχει βελάκι,υπάρχει φορά γραμμάτων κι όπου δεν υπάρχει ούτε αυτή(αποκλείοντας τα καλώδια που λόγω ακροδεκτων θα μπουν αναγκαστικά με συγκεκριμένη φορά αλλιώς δε μπορεί να γίνει σύνδεση)τα συνδέεις όπως να'ναι και μένουν έτσι.
Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων,οι πρώτες δύο. γραμμές εχουν μεταφορική σημασία.
 

Μηνύματα
2.423
Reaction score
5.218
impulse response που εχει να κάνει με την μάζα του μεγαφώνου. Τα Μαγνητοστατικά και ηλεκτροστατικά ηχεία ειναι ποιό "γρήγορα"
Δηλαδή αν βάλω ένα κομάτι στο cd διαρκειας π.χ 3 λεπτών, θα τελειώσει πιο γρήγορα αν το ακούσω με ηλεκτροστατικά ηχεία και πιο αργά αν το ακούσω από ηλεκτροδυναμικά;
 

Μηνύματα
14.438
Reaction score
16.283
Χμμ ήσουν ενας κύριος με μια πορτοκαλί μπλούζα στην εκθεση ήχος εικόνα 2022? 23? Που γνωριστήκαμε στο δωμάτιο με κατι πολύ μικρά davis Που είχε κάποια JBL 305? Με σαμπ? Δέν θυμάμαι να έχω γνωρίσει καποιον αλλο σε εκθεση. Ίσως γνωρίσω καποιους φέτος που λεει θα γίνει και σε νέο χώρο!

Τώρα που το σκέυτομαι ίσως εχω δεί αρκετούς απο εσάς αμα είσασταν στο δωμάτιο του φόρουμ, με αυτό τον κύριο που μίλαγε παθιασμένα για τηλεωράσεις xD

Oops i did it again (ευχαριστώ)
Χρόνια Πολλά.

Υ.Γ. Α, εσύ θες να γνωρίσεις κόσμο που ασχολείται με το audio ; Ε, τι να σου πω, τα θέλει και εσένα ο οργανισμός σου. :D

Εγώ όποτε βλέπω κανέναν .... στρίβω στην αντίθετη κατεύθυνση, Στις εκθέσεις (λίγες που έχω πάει) δεν μπορώ να ξεφύγω .... είναι παντού. Με πιάνει κρίση πανικού. :D
 

Μηνύματα
1.914
Reaction score
4.525
Δεχόμενοι την υποκειμενικότητα της αίσθησης αλλά και την πρόβλεψη από την Κβαντική Θεωρία περί μεταβολής του παρατηρούμενου φαινομένου εξαιτίας της ίδιας της παρατήρησης δεν γίνεται ν'αποκλειόταν το ενδεχόμενο ο εκάστοτε ακροατής ν'αντιλαμβανόταν με διαφοροποιημένο χρονισμό και το αντίστοιχο μουσικό δρώμενο άμα είχε πρόσβαση σ'εκείνο ενόσω γινόταν η σύλληψη και καταγραφή αυτού.
Ειναι πολυ πιθανο. Αλλα εδω μιλαμε για κατι αλλο, πιο χειροπιαστο και χρησιμο.
Στην ουσια για την συγκριτικη αποτιμηση και αξιολογηση απο συγκεκριμενο ακροατη
συσκευων και συστηματων, οσον αφορα την ικανοτητα τους να μεταδωσουν πιστα
την βασικη παραμετρο της μουσικης, τον χρονο και τον συγχρονισμο.
Πολυ κρισιμο, ειδικα για την κατανοηση ορισμενων ειδων οπως παρατηρησε ο thva.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.937
Reaction score
130.592
Από δω το πάτε, από κει το γυρνάτε, πάλι στις κοτσανες του Μιχαλάκη του φρεμιερ θα καταλήξουμε μου φαίνεται. Ρυθμός, συγχρονισμός.

Κανονίστε, θα πα να πηδηχτώ απ'το παράθυρο.
 

TGD

Μηνύματα
8.078
Reaction score
8.054
Όπως είχε πει ένας μαέστρος "η μουσική είναι το κενό ανάμεσα στις νότες".
Αναρωτιέμαι αν οι ίδιοι οι άνθρωποι που λένε κοτσάνες τον ρυθμό και τον συγχρονισμό έβαζαν λάικ στο βίντεο του Σελιμπιντάτσε που έλεγε για την υποκειμενική αίσθηση του χρόνου και την επίδραση της ακουστικής στην κατανόηση του ρυθμού.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.537
Μηνύματα
2.908.864
Members
38.060
Νεότερο μέλος
John-Paul
Top