Featured Ηχεία εταιρείας ή DIY

Μηνύματα
14.556
Reaction score
16.393

View attachment 341365

τι καλυτερο θα εκανε ενας εξωτερικος επεξεργαστης με dirac σε genelec με sub?
Ότι και να πάρεις, τώρα που χωρίσαμε και στο μέλλον ακόμη περισσότερο θα (μας) χωρίσουνε τα τσανάκια μας με την Κίνα .... αναταλλακτικά δεν θα βρίσκεις. :D Ούτε για την καφετιέρα σου. :D 😍
 

Μηνύματα
3.827
Reaction score
5.961
Άλλο πράγμα το speaker eq και άλλο το room eq. Δυστυχώς υπάρχει παρανόηση. Για λόγους ευκολίας αφήνουμε την Trinnov έξω από αυτή την κουβέντα γιατί εκεί μπλέκεται λίγο αυτό. Ακόμα και το phase correction του Dirac που θα αλλάξει το περίφημο imaging θα αλλάξει και το timbre αλλά όλα αυτά τα αλλάζει σε σχέση με την θέση μέτρησης. Αν το ηχείο μετράει στο γάμο του Καραγκιόζη δεν σώζεται. Επίσης μόλις αλλάξεις τα φίλτρα σε ένα ηχείο (ή το κύκλωμα του κρος για τους παραδοσιακούς) αλλάζει εντελώς η συμπεριφορά του και αυτό που ακούς. Αν δεν υπάρχουν περιορισμοί λόγω μηχανικών χαρακτηριστικών των μονάδων όπως πχ ιδιοσυντονισμοι σε συγκεκριμένες συχνότητες παίζοντας με τα φίλτρα κάνεις τρελές αλλαγές και είναι λες και ακούς διαφορετικό ηχείο κάθε φορά με διαφορετικά χαρακτηριστικά.
Για να γυρίσουμε πάντως στο θέμα με τα Dutch όταν μπορείς να πάρεις αυτό με 12 χιλιάρικα
Δεν έχει νόημα να πας αλλού εκτός και αν παίζει παντόφλα.
 

Μηνύματα
4.621
Reaction score
8.013
Αυτο το λες γιατι εχεις εμπειρια με τα επαγγελματικα μονιτορ κλειστου τυπου? Ο τζουφιος και χαρτινος ηχος ειναι το φορτε τους !
Τι ακριβώς θέλεις να μας πεις με τον όρο τζούφιος δικάναλος ;
Δεν σου γεμιζει το μάτι, ή θα σου λείψουν οι ψαροκασέλες ;
Δεν μπορούμε να κάνουμε κάθε τρεις και λίγο εντατικά φροντιστήρια εδώ μέσα για τους καινούργιους.

Ξεκινήστε με αυτά για δικάναλο και μολις τα κατανοήσετε έχω αλλά 3 για πολυκάναλο :biggrin:



 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.459
Reaction score
40.243
.... η αρχικη ερωτηση που τιθετε ειναι μεχρι πιο σημειο ολοκληρωμενου και συνολικου αποτελεσματος θελει να φτασει ο πιθανος μελλοντικος χρηστης (και αν δεν καλυπτεται απο ετοιμες υλοποιησεις ή μεσω παραμετροποιησης αυτων).
 


Μηνύματα
759
Reaction score
570
Δεν μπορούμε να κάνουμε κάθε τρεις και λίγο εντατικά φροντιστήρια εδώ μέσα για τους καινούργιους.

Ξεκινήστε με αυτά για δικάναλο και μολις τα κατανοήσετε έχω αλλά 3 για πολυκάναλο :biggrin:
Απλως να τα λετε στον εαυτο σας για το πολυκαναλο :D
 


Μηνύματα
6.852
Reaction score
653
Δεν μπορούμε να κάνουμε κάθε τρεις και λίγο εντατικά φροντιστήρια εδώ μέσα για .....
Δεν σε ρώτησαν που θα παρακολουθήσουν μαθήματα ακουστικής, ούτε για τα φροντιστήρια. στο youtube. Σε ρώτησαν γιατί κατηγόρησες τα συγκεκριμένα ηχεία της D & D με τον μπακάλικο όρο που χρησιμοποίησες.
Έχεις σοβαρους λόγους να κατηγορείς με αυτό τον άκομψο τρόπο τη συγκεκριμένη εταιρεία ?
Όμως απάντησες με βιντεάκι της Genelec
 

Μηνύματα
6.852
Reaction score
653

View attachment 341365

τι καλυτερο θα εκανε ενας εξωτερικος επεξεργαστης με dirac σε genelec με sub?
Για να το λέει η εταιρεία ενδεχομένως έτσι είναι.
Τα ηχεία διαβάζω ότι φεύγουν ρυθμισμένα απο το εργοστάσιο ώστε να βελτιωθούν τα όποια ενδογενή θέματα των μεγαφώνων και του ηχείου γενικότερα.
Η ρύθμιση για την ενταξή του ηχείου στο δικό μας χώρο πρέπει να γίνει με άλλα εργαλεία SW , μικρόφωνα κλπ
Η καθε προσθετη παρέμβαση μόνο κακό τους κάνει.
Δεν είναι το παιχνιδάκι μας για να περνάμε με αυτό την ώρα μας σκαλίζοντας το διαρκώς.
Υπάρχουν και άλλες ανωμαλίες για να ασχοληθει κανείς
 
Last edited:

Μηνύματα
759
Reaction score
570
Για να το λέει η εταιρεία ενδεχομένως έτσι είναι.
Τα ηχεία διαβάζω ότι φεύγουν ρυθμισμένα απο το εργοστάσιο για να βελτιωθούν τα ενδογενή θέματα των μεγαφώνων και του ηχείου γενικότερα.
Η ρύθμιση για την ενταξή του ηχείου στο δικό χώρο πρέπει να γίνει με άλλα εργαλεία SW , μικρόφωνα κλπ
To θεμα ειναι οτι λεει οτι ειναι ευθυγραμμισμενα χρονικα απο το εργαστασιο (οπως ολα τα ηχεια) , η μονη χρονικη ευθυγραμμιση που κανει αφορα τα sub με τα mains (αυτη και μονο η χρονικη ευθυγραμμιση εχει νοημα) και το glm κανει room correction δηλαδη εφαρμοζει καποια φιλτρα συχνοτικα. Αρα δε χρειαζεται το dirac. Δεν μπορει το dirac να ξερει καλυτερα τα genelec απο την ιδια την genelec και πως αυτα πρεπει να διορθωθουν στο χωρο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.086
Reaction score
131.089
Δεν μπορει το dirac να ξερει καλυτερα τα genelec απο την ιδια την genelec και πως αυτα πρεπει να διορθωθουν στο χωρο.
Το θέμα δεν είναι τι ξέρει το Dirac για τα Genelec, αλλά τι αλγόριθμος διόρθωσης χρησιμοποιούνται για ισοσταθμιση χώρου, κυρίως κάτω από την ζώνη του σρόεντερ.

Χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες για το GLM, επειδή θεωρώ κορυφαία φίρμα την Genelec, τείνω στο να συμφωνήσω μαζί σου, πως πιθανώς να μην χρειάζεται κάτι παραπάνω ένα φουλ Genelec setup, από το δικό τους software, το GLM, αλλά πραγματικά δε ξέρω τις δυνατότητες αυτού του σοφτγουερ, ούτε στην ενσωμάτωση πολλαπλών σαμπ, ούτε στην ισοστάθμιση ιμερσιβ σεταπ. Το κάνει; Δε ξέρω.

Το Dirac τα κάνει όλα και συμφέρει.

Το Dirac μπαίνει πλέον πολύ δυναμικά στο παιχνίδι, στην σοβαρή διόρθωση με πολλαπλά σαμπ, στην άριστη ενσωμάτωση του αθροίσματος των σαμπ.

Δεν ξέρω τι ψάρια πχιανει το GLM. Σαφώς η ενσωμάτωση ενός ομόσταυλου σαμπ, θα είναι παιχνιδάκι, με οποιοδήποτε σοφτγουερ, διότι έχουν ήδη μεριμνήσει οι μηχανικοί της Genelec. Τι γίνεται όμως με 2 σαμπ; Με 4 σαμπ; Τα δουλεύει σωστά το GLM?

Δηλώνω άσχετος. Μόνο με τρινοβ ξέρω. 🤭
 

Μηνύματα
15.928
Reaction score
22.330
δηλαδη εφαρμοζει καποια φιλτρα συχνοτικα
σε καμία περίπτωση
απολύτως καμία.
το πεδίο συχνοτήτων δεν έχει καμία αξία σε αυτή τη διεργασία.
δεν τίθεται θέμα αν ξέρει καλύτερα η genelec από την dirac ή την trinnov κλπ , το room correction είναι εντελώς ανεξάρτητη διαδικασία από το speaker correction, δεν έχει καμία σχέση απολύτως.
φυσικά και βοηθάει ένα διορθωμένο ηχείο να πετύχει καλύτερα η διαδικασία του room correction αλλά είναι άλλη διαδικασία.
η dirac εφαρμόζει μια συγκεκριμένη τακτική , η genelec μια άλλη , η trinnov άλλη κλπ.
στην ουσία όλοι προσπαθούν να αντιστρέψουν την συνάρτηση μεταφοράς που δημιουργεί ο χώρος, ωστόσο ο τρόπος που πραγματοποιούν τις μετρήσεις στον χώρο (σημεία, συνδυασμοί ηχείων κλπ) και ο τρόπος που τις επεξεργάζονται μαθηματικά είναι διαφορετικός.

δεν διορθώνουν το ηχείο (προφανώς συμμετέχει στην αλυσίδα της αναπαραγωγής του διορθωμένου σήματος) αλλά το σύνολο, οπότε δεν έχει αξία αν ξέρεις τι έχεις κάνει πιο πριν στο ηχείο.

σημασία έχει τι κριτήρια χρησιμοποιούνται ώστε να θεωρηθεί αποδεκτή η μέτρηση και σωστό το διορθωμένο αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
759
Reaction score
570
σε καμία περίπτωση
απολύτως καμία.
το πεδίο συχνοτήτων δεν έχει καμία αξία σε αυτή τη διεργασία.
δεν τίθεται θέμα αν ξέρει καλύτερα η genelec από την dirac ή την trinnov κλπ , το room correction είναι εντελώς ανεξάρτητη διαδικασία από το speaker correction, δεν έχει καμία σχέση απολύτως.
φυσικά και βοηθάει ένα διορθωμένο ηχείο να πετύχει καλύτερα η διαδικασία του room correction αλλά είναι άλλη διαδικασία.
η dirac εφαρμόζει μια συγκεκριμένη τακτική , η genelec μια άλλη , η trinnov άλλη κλπ.
στην ουσία όλοι προσπαθούν να αντιστρέψουν την συνάρτηση μεταφοράς που δημιουργεί ο χώρος, ωστόσο ο τρόπος που πραγματοποιούν τις μετρήσεις στον χώρο (σημεία, συνδυασμοί ηχείων κλπ) και ο τρόπος που τις επεξεργάζονται μαθηματικά είναι διαφορετικός.

δεν διορθώνουν το ηχείο (προφανώς συμμετέχει στην αλυσίδα της αναπαραγωγής του διορθωμένου σήματος) αλλά το σύνολο, οπότε δεν έχει αξία αν ξέρεις τι έχεις κάνει πιο πριν στο ηχείο.

σημασία έχει τι κριτήρια χρησιμοποιούνται ώστε να θεωρηθεί αποδεκτή η μέτρηση και σωστό το διορθωμένο αποτέλεσμα.
Δεν ειπα οτι διορθωνει το ηχειο.

Η μετρηση δε γινεται με το μικροφωνο κολλημενο στο ηχειο αλλα στη θεση ακροασης.

Λοιπον δεν διευκρινιζει αν εφαρμοζει peq filters η και fir filters το glm. Τελος παντων για να μη τα μπλεκουμε. Εγω ξεκινησα αυτο το θεμα για να πω οτι το neumann το genelec και το dd διορθωθηκαν για το χωρο του τυπου που τα παρουσιασε, οποτε υποστηριζω οτι πανω κατω εμειναν οι διαφορες τους ως ηχεια. Απλως ξεφυγε το θεμα για τα σοφτγουερ τωρα... Επισης ειμαι υπερ του dirac και οταν βαλω sub θα το προτιμησω.
Δηλώνω άσχετος. Μόνο με τρινοβ ξέρω. 🤭
Τη ζωαρα σου εσυ :D
 

Μηνύματα
6.852
Reaction score
653
σε καμία περίπτωση
απολύτως καμία.
το πεδίο συχνοτήτων δεν έχει καμία αξία σε αυτή τη διεργασία.
δεν τίθεται θέμα αν ξέρει καλύτερα η genelec από την dirac ή την trinnov κλπ , το room correction είναι εντελώς ανεξάρτητη διαδικασία από το speaker correction, δεν έχει καμία σχέση απολύτως.
φυσικά και βοηθάει ένα διορθωμένο ηχείο να πετύχει καλύτερα η διαδικασία του room correction αλλά είναι άλλη διαδικασία.
η dirac εφαρμόζει μια συγκεκριμένη τακτική , η genelec μια άλλη , η trinnov άλλη κλπ.
στην ουσία όλοι προσπαθούν να αντιστρέψουν την συνάρτηση μεταφοράς που δημιουργεί ο χώρος, ωστόσο ο τρόπος που πραγματοποιούν τις μετρήσεις στον χώρο (σημεία, συνδυασμοί ηχείων κλπ) και ο τρόπος που τις επεξεργάζονται μαθηματικά είναι διαφορετικός.

δεν διορθώνουν το ηχείο (προφανώς συμμετέχει στην αλυσίδα της αναπαραγωγής του διορθωμένου σήματος) αλλά το σύνολο, οπότε δεν έχει αξία αν ξέρεις τι έχεις κάνει πιο πριν στο ηχείο.

σημασία έχει τι κριτήρια χρησιμοποιούνται ώστε να θεωρηθεί αποδεκτή η μέτρηση και σωστό το διορθωμένο αποτέλεσμα.
Σημασία έχει στο τέλος της ημέρας να ακούς στο σπίτι σου μουσική, όσο πιο πιστά γινεται.
Κι οπως ακριβώς είπε κάποιο μελος σε αυτό το νήμα, δεν υπάρχει free meal.
Σε όλα πρέπει να γίνουν συμβιβασμοί. Φτιάχνεις τη μια παράμετρο , σου χαλάει η διπλανή .
Τόσα χρόνια μια χαρά δεν άκουγες απο τα ηχεία της MTZ ;
Οταν τα είχα ακούσει κι εγώ στο σπίτι σου, δεν είχες ούτε dirac ουτε άλλες ψηφιακές παρεμβάσεις.
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
2.657
Το θέμα δεν είναι τι ξέρει το Dirac για τα Genelec, αλλά τι αλγόριθμος διόρθωσης χρησιμοποιούνται για ισοσταθμιση χώρου, κυρίως κάτω από την ζώνη του σρόεντερ.

Χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες για το GLM, επειδή θεωρώ κορυφαία φίρμα την Genelec, τείνω στο να συμφωνήσω μαζί σου, πως πιθανώς να μην χρειάζεται κάτι παραπάνω ένα φουλ Genelec setup, από το δικό τους software, το GLM, αλλά πραγματικά δε ξέρω τις δυνατότητες αυτού του σοφτγουερ, ούτε στην ενσωμάτωση πολλαπλών σαμπ, ούτε στην ισοστάθμιση ιμερσιβ σεταπ. Το κάνει; Δε ξέρω.

Το Dirac τα κάνει όλα και συμφέρει.

Το Dirac μπαίνει πλέον πολύ δυναμικά στο παιχνίδι, στην σοβαρή διόρθωση με πολλαπλά σαμπ, στην άριστη ενσωμάτωση του αθροίσματος των σαμπ.

Δεν ξέρω τι ψάρια πχιανει το GLM. Σαφώς η ενσωμάτωση ενός ομόσταυλου σαμπ, θα είναι παιχνιδάκι, με οποιοδήποτε σοφτγουερ, διότι έχουν ήδη μεριμνήσει οι μηχανικοί της Genelec. Τι γίνεται όμως με 2 σαμπ; Με 4 σαμπ; Τα δουλεύει σωστά το GLM?

Δηλώνω άσχετος. Μόνο με τρινοβ ξέρω. 🤭
Το glm πάνω από την σροεντερ δεν πειράζει τίποτα
Υποστηρίζει μέχρι 80 ηχεία , subs , ταυτόχρονα
Σε χάλια χώρο καλύτερα χωρίς glm :p
 

Μηνύματα
15.928
Reaction score
22.330
Σημασία έχει στο τέλος της ημέρας να ακούς στο σπίτι σου μουσική,
ναι
όσο πιο πιστά γινεται.
όχι απαραίτητα , δεν αρέσει σε όλους αυτό, στους περισσότερους μάλλον όχι
Οταν τα είχα ακούσει κι εγώ στο σπίτι σου, δεν είχες ούτε dirac ουτε άλλες ψηφιακές παρεμβάσεις.
ναι, αλλά αποδείχθηκε οτι ο συγκεκριμένος χώρος δεν δημιουργούσε προβλήματα, θες γιατί ήταν 3.4χ4χ3.1 ; θες γιατί απο πίσω υπήρχε μια τεράστια βιβλιοθήκη που πιθανότατα λειτουργούσε ως διαχύτης και σε πολύ μεγάλο εύρος;

στον παρόντα χώρο δεν παίξανε ποτέ ξανα όπως εκεί, μέχρι να διορθωθούν 2 3 πράμματα. και φυσικά η μετατροπή σε ενεργά βοήθησε να δημιουργηθούν κάποια άλλα δεδομένα και ακόμα πιο φυσικά το dirac έκανε αυτό που έπρεπε.

στον τότε χώρο δεν θα υπήρχε λόγος να αλλάξει κάτι, στον παρόντα χρειάστηκε ηχείο να δουλεύει στα 3+ μέτρα και σε πιο ρεαλιστικές στάθμες.
χρειάστηκε, παπάρια , καταναλωτική ανάγκη το λες, δεν είναι οτι δεν μπορούσα να ζήσω για άλλα 10 χρόνια με το ενεργό μτζ μου και το dirac, απλά είναι αυτό που παθαίνεις άμα δεν ξέρεις τι να κάνεις για να ξοδέψεις λεφτά, είναι ζήτημα να ακούω πάνω από 2 ώρες μουσική στο σπίτι το μήνα. ευτυχώς έχουν και παλτουδάκι τα ηχεία και δεν σκονίζονται.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.733
Reaction score
12.478
Να δούμε και ένα παράδοξο, μιας και αναφέρθηκε το Wharefedale Dovedale...

Το Wharefedale Heritage Linton είναι ένα μεγάλο ηχείο βάσης, που φοράει 8ιντσο woofer, 5ιντσο mid και κλασικό tweeter. Είναι κατασκευασμένο στην Κίνα και η τιμή του είναι γύρω στα 1200 ευρώ.

Το Wharefedale Heritage Dovedale είναι κοντά στο προηγούμενο, αλλά με 10ιντσο woofer.
Η μεγαλύτερη μονάδα χαμηλών, οι υψηλότερες απαιτήσεις για δέσιμο της καμπίνας συν τα επιπλέον λίτρα δικαιολογούν μια αύξηση της τιμής του γύρω στο 40, το πολύ 50%. Άντε η τελική τιμή του με τα εμπορικά δεδομένα να ανέβει στα 2000 ευρώ.

Παρόλα αυτά η τιμή του δεύτερου εκτοξεύτηκε στα 6800 ευρώ, για το λόγο πως το ταμπελάκι αναγράφει πλέον Made in UK και όχι Made in China.
 

Μηνύματα
4.621
Reaction score
8.013
Δεν σε ρώτησαν που θα παρακολουθήσουν μαθήματα ακουστικής, ούτε για τα φροντιστήρια. στο youtube. Σε ρώτησαν γιατί κατηγόρησες τα συγκεκριμένα ηχεία της D & D με τον μπακάλικο όρο που χρησιμοποίησες.
Έχεις σοβαρους λόγους να κατηγορείς με αυτό τον άκομψο τρόπο τη συγκεκριμένη εταιρεία ?
Όμως απάντησες με βιντεάκι της Genelec
Κλασσική περίπτωση βλάβης. Κατηγόρησα τα ηχεία, με το μυαλό του βέβαια, αλλά ας συμφωνησουμε ότι είναι έτσι. Πως τόλμησα δηλαδή, έρχονται να μου βγάλουν το μάτι.
Ρε δεν μας παρατάτε λέω εγώ που θα δώσουμε 14000 χιλιάρικα για 2 ηχεία?
Επειδη σας πεισανε εσάς ότι έτσι πρέπει?
Υπάρχουν πολύ πιο Vfm επιλογές.
Πρώτον με τέτοια ποσα ξεχνάς το πολυκαναλο. Δεύτερον χρειάζεται κι αυτό το ηχειακι το σαμπ του. Ευτυχώς το σκέφτηκαν και έχουν έξοδο για σαμπ.
Επομένως σχεδόν μονοκαναλο χωρίς σαμπ, ε το λες και τζουφιο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.778
Reaction score
20.664
Να δούμε και ένα παράδοξο, μιας και αναφέρθηκε το Wharefedale Dovedale...

Το Wharefedale Heritage Linton είναι ένα μεγάλο ηχείο βάσης, που φοράει 8ιντσο woofer, 5ιντσο mid και κλασικό tweeter. Είναι κατασκευασμένο στην Κίνα και η τιμή του είναι γύρω στα 1200 ευρώ.

Το Wharefedale Heritage Dovedale είναι κοντά στο προηγούμενο, αλλά με 10ιντσο woofer.
Η μεγαλύτερη μονάδα χαμηλών, οι υψηλότερες απαιτήσεις για δέσιμο της καμπίνας συν τα επιπλέον λίτρα δικαιολογούν μια αύξηση της τιμής του γύρω στο 40, το πολύ 50%. Άντε η τελική τιμή του με τα εμπορικά δεδομένα να ανέβει στα 2000 ευρώ.

Παρόλα αυτά η τιμή του δεύτερου εκτοξεύτηκε στα 6800 ευρώ, για το λόγο πως το ταμπελάκι αναγράφει πλέον Made in UK και όχι Made in China.
Αν προσπαθήσουμε όμως να σιάξουμε κάτι ''κοντινό'' ή λίγο καλύτερο DIY (θα βγεί κάπου στα 1000 - 1200 πάνω κάτω? υπολογίζοντας πάν' κάτ' με τον δικό σου μπούσουλα) δεν θα 'χουμε την χρυσή Αγγλική εγγύηση.. :whistling::tongue::rolleyes:
 

Μηνύματα
6.852
Reaction score
653
Τα ηχεία με το υψηλότερο NAF
Κλασσική περίπτωση βλάβης. Κατηγόρησα τα ηχεία, με το μυαλό του βέβαια, αλλά ας συμφωνησουμε ότι είναι έτσι. Πως τόλμησα δηλαδή, έρχονται να μου βγάλουν το μάτι.
Ρε δεν μας παρατάτε λέω εγώ που θα δώσουμε 14000 χιλιάρικα για 2 ηχεία?
Επειδη σας πεισανε εσάς ότι έτσι πρέπει?
Υπάρχουν πολύ πιο Vfm επιλογές.
Πρώτον με τέτοια ποσα ξεχνάς το πολυκαναλο. Δεύτερον χρειάζεται κι αυτό το ηχειακι το σαμπ του. Ευτυχώς το σκέφτηκαν και έχουν έξοδο για σαμπ.
Επομένως σχεδόν μονοκαναλο χωρίς σαμπ, ε το λες και τζουφιο.
Αν σου πέφτουν ακριβά απλώς μην απαντάς ότι είναι τζούφια. Πες κατι άλλο σν θέλεις για να βοηθήσεις το διάλογο.
Για δικάναλο λίγοιι θα χρειαστούν sub.
Θα παω να τα ακούσω εντος του μήνα για να δω αν με καλύπτει στο μπάσο.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.634
Μηνύματα
2.911.996
Members
38.078
Νεότερο μέλος
Νικος11
Top