Featured Ηχεία εταιρείας ή DIY

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.093
Reaction score
82.514
Τo step response είναι παρόμοια μέτρηση.
Όχι.
Δες τι είναι το step response (από κοντά, όχι από θέση ακρόασης) παράδειγμα απο το ηχείο που συζητούσαμε προχτες στο stereophile

IMG_7432.jpeg


Ψαξτο σου λέω, τα έχεις μπερδέψει.
 

Μηνύματα
6.879
Reaction score
673
Όχι.
Δες τι είναι το step response (από κοντά, όχι από θέση ακρόασης) παράδειγμα απο το ηχείο που συζητούσαμε προχτες στο stereophile

View attachment 341577

Ψαξτο σου λέω, τα έχεις μπερδέψει.
Για το step response μπορείς να χρησιμοποίησεις τετραγωνικό παλμό.
Αλλο σήμα για το Impulse response., παρόμοιο αλλα με μεγάλο εύρος και πολύ μικρή διάρκεια
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.093
Reaction score
82.514
Η διαδικασία είναι συγκεκριμένη.
Το σύνηθες είναι αυτό που είδες, είτε από το stereophile είτε με REW.
Και όταν παίρνεις την μέτρηση από κοντά είναι πιο ακριβής ως προς το step response.

Αυτό που περιγράφεις ως step response δεν το έχω δει δημοσιευμένο πουθενά.
 

Μηνύματα
6.879
Reaction score
673
Όχι.
Δες τι είναι το step response (από κοντά, όχι από θέση ακρόασης) παράδειγμα απο το ηχείο που συζητούσαμε προχτες στο stereophile

View attachment 341577

Ψαξτο σου λέω, τα έχεις μπερδέψει.
Μάλλον δεν κατάλαβες ποιο ήταν το ζητούμενο. Το stereοphile παρουσιάζει άλλο ηχείο άλλο step response ή impulse, δεν έχει πρακτικα τόση μεγάλη διαφορά . Και τα δύο μας λένε πολλά για το ηχείο.
Το τέλειο θα ήταν να βγεί το αποτέλεσμα 'τετράγωνο'. Δύσκολο αλλα γίνεται με την κατάλληλη επεξεργασία των transfer functions του συστήματος ( freq & Phase).

SquareWaveSpeaker.gif


Οσο πιο πολύ ομοιάζει το σχήμα με τετράγωνο (step) τόσο καλύτερο είναι και το αποτέλεσμα, στη θεωρία τουλάχιστον για όσους πιστεύουν στις μετρήσεις.

Ζήτησα δική σου ηχογράφηση τετραγωνικού παλμού κι εσύ φίλτατε μας παραπέμπεις σε παλαιότερα θέματα για να δούμε τις μετρήσεις σου ;
Αν δεν έχεις χρόνο άσε το για άλλη φορά ,. Δεν θα χαθούμε
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.093
Reaction score
82.514
Ζήτησα
Πρώτα θα ανεβάσεις εσύ μετρήσεις, όλες τις αντίστοιχες με τις δικές μου , και μετά θα ζητάς.
Και επίσης δεν θα ζητάς άσχετα. Μάθε την καθιερωμένη μεθοδολογία και μετά τα ξαναλέμε.
Αντε γεια.
 



Μηνύματα
6.879
Reaction score
673
Πρώτα θα ανεβάσεις εσύ μετρήσεις, όλες τις αντίστοιχες με τις δικές μου , και μετά θα ζητάς.
Και επίσης δεν θα ζητάς άσχετα. Μάθε την καθιερωμένη μεθοδολογία και μετά τα ξαναλέμε.
Αντε γεια.
Παρεξηγήθηκες κιόλας.
Ήμουν σίγουρος ότι θα μου ζητούσες να ανεβάσω δικές μου μετρήσεις. Δεν πρόκειται να γίνει αυτό ακόμα.
Προφανώς μετρούσες τα ηχεία σου ακολουθώντας κάποιες οδηγίες χωρίς να καταλαβαίνεις για ποιο λόγο το κάνεις και γιατί .
Μόλις βρω το χρόνο θα σου εξηγήσω πως πρέπει να μετράει ένα ηχείο σωστα on-axis και πως αυτό επηρεάζει το off-axis response , οταν ακούς στερεοφωνική μουσική ή και πολυκαναλική , όπου τα transfer functions του συστήματος χώρου και ηχείων δημιουργούν πολλαπλά images με χρονικές καθυστερήσεις.
Ο costas Ear τα γνωρίζει πολύ καλά αυτά τα θέματα και συνεχώς το βελτιώνει το σύστημα. Δεν το κάνει μηχανικά και για αυτό το λόγο έχει τόσο καλά αποτέλεσματα.

Μακάρι να μπορούσα να το ακούσω το συστημά του και να μου δείξει τι ακριβώς κάνει κυρίως με το Trinnov.
Η δυσκολία θσ ηταν να τεκμηριωθει η επίδραση των καλωδίων διασύνδεσης των ηχείων στη μέτρηση, κι αν αυτό μπορεί να φανεί και να διορθωθεί.
Εχω δει σε πειραματικό στάδιο ενα ηχειο το οποίο αναπαράγει τετραγωνα με μεγάλη ακρίβεια.
Άψογο step response και σχεδον ακαριαία η απόσβεση σε impulse response..
Όλα αυτά με χρηση των transfer functions συχνοτήτων και χρόνου με διόρθωση real time.






.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.627
Reaction score
8.023
Ήμουν σίγουρος ότι θα μου ζητούσες να ανεβάσω δικές μου μετρήσεις. Δεν πρόκειται να γίνει αυτό ακόμα.
:biggrin:
Αληθεύει ότι η τελευταία φορά που έπιασες μικρόφωνο στα χέρια σου ήταν πριν 10 χρόνια σε βραδιά καραόκε? :lolsign:
 

Μηνύματα
6.879
Reaction score
673
Μου είπαν ότι στόχος είναι να τοποθετηθεί μέσα στο ηχείο ένα Raspberry Pi5 .
Μας περιμένουν ωραία πράγματα τα επόμενα 1 με 2 χρόνια.
:biggrin:
Αληθεύει ότι η τελευταία φορά που έπιασες μικρόφωνο στα χέρια σου ήταν πριν 10 χρόνια σε βραδιά καραόκε? :lolsign:
Μην το γελάς, αλλά όντως κέρδισα σε βραδιά καραάκε ένα τριήμερο στο Grecotel στην Κυλλήνη, πριν ένα χρόνο.
 

Μηνύματα
6.879
Reaction score
673
Πολύ ενδιαφέρον νήμα για αυτούς που επιμένουν να μετρούν τα ηχεια τους με διάφορους τρόπους .

Square wave response of loudspeakers

 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.093
Reaction score
82.514
Προφανώς μετρούσες τα ηχεία σου ακολουθώντας κάποιες οδηγίες χωρίς να καταλαβαίνεις για ποιο λόγο το κάνεις και γιατί .
:lolsign:
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.800
Reaction score
6.376
Πολύ ενδιαφέρον νήμα για αυτούς που επιμένουν να μετρούν τα ηχεια τους με διάφορους τρόπους .

Square wave response of loudspeakers

Άκυρο εντελώς αυτό το πράγμα που κάνει και το σκεπτικό σου για αξιολόγηση ηχείου με square wave signal. Δεν υφίστατο σαν κριτήριο αξιολόγησης (περισσότερο μπορεί να γίνει όργανο καταστροφών)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.093
Reaction score
82.514
Άκυρο εντελώς αυτό το πράγμα που κάνει και το σκεπτικό σου για αξιολόγηση ηχείου με square wave signal. Δεν υφίστατο σαν κριτήριο αξιολόγησης (περισσότερο μπορεί να γίνει όργανο καταστροφών)
Το πως μετριέται το step response ενός ηχείου μπορεί να βρεθεί εύκολα στο Ίντερνετ.
Αν θέλει κάποιος μπορεί να γράψει ένα paper για εναλλακτική μέτρηση step response ηχείου με square wave και να το στείλει για δημοσίευση στην AES.
Όταν (και εάν :roflmao: ) περάσει το peer review και καθιερωθεί ως industry standard, τότε και μόνο τότε θα έχει νόημα η συζήτηση.

Μέχρι τότε παρακαλώ μην μας τα κάνετε τσουρέκια με μπούρδες.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.800
Reaction score
6.376
Πάντα θα βρεθεί κάποιος (ειδικά κάτι reviewers σε "φιλελεύθερα" sites του εξωτερικού) να σκεφτεί κάποια φαεινή ιδέα για να... ξεχωρίσει το review του, ή να βρει τρόπο να μην θάψει ένα ηχείο που κανονικά είναι για θάψιμο :D

Εγω λέω πλέον να αξιολογώ τα ηχεία παίζοντας το startup sound των Windows 98. Όποιο το παίζει κατά την υποκειμενική μου άποψη καλύτερα, θα είναι και το καλύτερο ηχείο :D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.653
Μηνύματα
2.912.889
Members
38.081
Νεότερο μέλος
ΒΡΕΖΑ
Top