Τι πυκνωτής σε supertweeter;

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.780
Reaction score
12.678
Ισχύει το παραπάνω που σου έγραψα. Πάνω από 2Κ, οπότε με το κατάλληλο woofer.
 

Μηνύματα
5.328
Reaction score
6.473
H ευαισθησια ενος ηχειου οριζεται απο αυτην της μοναδας των χαμηλων , οποτε ποιος ο λογος να μπλεξει καποιος με τοσο υψηλης ευαισθησιας μεγαγωνα υψηλων με ολα τα κακα που κουβαλουν;;
 

TGD

Μηνύματα
8.365
Reaction score
8.376
Αλλά το πρόβλημα είναι ότι οι μονάδες υψηλών σπανίως έχουν ικανή πρόσληψη ισχύος, οπότε σε εφαρμογές που χρειάζεσαι την ένταση έχεις πρόβλημα. Στα χαμηλά μπορείς να βάλεις περισσότερες μονάδες. Στα υψηλά πρέπει να πας κατ' ευθείαν σε array αλλιώς υπάρχουν προβλήματα ακυρώσεων από τις συμβολές.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.780
Reaction score
12.678
H ευαισθησια ενος ηχειου οριζεται απο αυτην της μοναδας των χαμηλων , οποτε ποιος ο λογος να μπλεξει καποιος με τοσο υψηλης ευαισθησιας μεγαγωνα υψηλων με ολα τα κακα που κουβαλουν;;
Στις μονάδες υψηλών είναι εύκολο να πετύχεις υψηλής ευαισθησία, όπως εύκολο είναι και να την ρίξεις.
Έτσι κερδίζεις σε ισχύ με έμμεσο τρόπο, (μονάδα συν φόρτιση κόρνας), ενώ μπορείς να έχεις και χαμηλότερη <<συχνότητα διαχωρισμού>>.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.328
Reaction score
6.473
Τα ξερω αυτα, εσεις ξερετε οτι ακουει σπιτι του; :rolleyes::D
Για να δουμε τις ευαισθησιες των απαραμορφωτων χαμηλων εναντι ενος κλασικου τουιτερ...εγω λεω και τουιτερ να βαλει παλι αντισταση θα θελει ... supertweeter μαλιστα λεει κιολας ο νηματοθετης...
 

Μηνύματα
187
Reaction score
41
Εγω είμαι ακόμα στο μαθένω,και αν κατάλαβα καλά μπορεί να θέλω ότι νομίζω ότι θέλω αλλά πρέπει να τα προσαρμοσο και στο χόρο που θα πέζουν ,τώρα πέζουν δύο ηχειακια... αυτά ,το Τουίτερ... είναι σαν να μην υπάρχει και θέλω να κάνω κάτι καλύτερο
Εγω είμαι ακόμα στο μαθένω,και αν κατάλαβα καλά μπορεί να θέλω ότι νομίζω ότι θέλω αλλά πρέπει να τα προσαρμοσο και στο χόρο που θα πέζουν ,τώρα πέζουν δύο ηχειακια... αυτά ,το Τουίτερ... είναι σαν να μην υπάρχει και θέλω να κάνω κάτι καλύτερο
Σκεφτόμουνα να βάλω αυτά τα οικονομικά με κάνα Τουίτερακι έχω κάτι mdrive.
Εγω είμαι ακόμα στο μαθένω,και αν κατάλαβα καλά μπορεί να θέλω ότι νομίζω ότι θέλω αλλά πρέπει να τα προσαρμοσο και στο χόρο που θα πέζουν ,τώρα πέζουν δύο ηχειακια... αυτά ,το Τουίτερ... είναι σαν να μην υπάρχει και θέλω να κάνω κάτι καλύτερο

Σκεφτόμουνα να βάλω αυτά τα οικονομικά με κάνα Τουίτερακι έχω κάτι mdrive.
 

Attachments


Μηνύματα
187
Reaction score
41
Μου έχει στηλεί ο Πέτερ μενή ένα λινκ για ένα κιτ ,θα φτιάξω την καμπίνα που την προχοραω,έχω δύο mdrive Τουίτερ,ήρθαν και τα γουφερακια,είναι ωραία και βαριά φενονται για το μέγεθός τους 1100 γραμμάρια τεσπά ,έχω παραγγείλει και τους σωλήνες από το AliExpress δεν τα έβρισκα εδώ. Ωραία δουλίτσα θα γίνει.
Μου έχει στηλεί ο Πέτερ μενή ένα λινκ για ένα κιτ ,θα φτιάξω την καμπίνα που την προχοραω,έχω δύο mdrive Τουίτερ,ήρθαν και τα γουφερακια,είναι ωραία και βαριά φενονται για το μέγεθός τους 1100 γραμμάρια τεσπά ,έχω παραγγείλει και τους σωλήνες από το AliExpress δεν τα έβρισκα εδώ. Ωραία δουλίτσα θα γίνει.
Μου έχει στηλεί ο Πέτερ μενή ένα λινκ για ένα κιτ ,θα φτιάξω την καμπίνα που την προχοραω,έχω δύο mdrive Τουίτερ,ήρθαν και τα γουφερακια,είναι ωραία και βαριά φενονται για το μέγεθός τους 1100 γραμμάρια τεσπά ,έχω παραγγείλει και τους σωλήνες από το AliExpress δεν τα έβρισκα εδώ. Ωραία δουλίτσα θα γίνει.

Μου έχει στηλεί ο Πέτερ μενή ένα λινκ για ένα κιτ ,θα φτιάξω την καμπίνα που την προχοραω,έχω δύο mdrive Τουίτερ,ήρθαν και τα γουφερακια,είναι ωραία και βαριά φενονται για το μέγεθός τους 1100 γραμμάρια τεσπά ,έχω παραγγείλει και τους σωλήνες από το AliExpress δεν τα έβρισκα εδώ. Ωραία δουλίτσα θα γίνει.




 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
187
Reaction score
41
Να του μπουμπουνησω και αυτό το κρος? Η να το αφήσω ελεύθερο το γουφερακι? Και να βάλω ένα πυκνωτή στο Τουίτερακι? Τη πρότεινε πάνω κάτω κροσομοντο ? 😁

 





PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.780
Reaction score
12.678
Αλήθεια πες μου, τη δεν κατάλαβα..?

Οκ κατάλαβα, ότι έπρεπε να πάρω το Κιτ για τα κουτιά που έφτιαξα.
Ολόκληρο το κιτ. Μεγάφωνα, crossover συν τις καμπίνες. Αυτά συνδυάστηκαν για να βγει αυτό το κιτ.
Αν αλλάξεις κάτι δεν θα έχεις σωστό αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
16.193
Reaction score
22.803
Και με αυτές τις καμπίνες όπως τις φτιάχνεις θα έχεις θέμα αλλά αυτό πες το ξαναφτιάχνεις αργότερα
 

Μηνύματα
187
Reaction score
41
Και με αυτές τις καμπίνες όπως τις φτιάχνεις θα έχεις θέμα αλλά αυτό πες το ξαναφτιάχνεις αργότερα
Οι καμπίνες είναι αυτές που έχει στο σχέδιο το Κιτ.
 

Μηνύματα
16.193
Reaction score
22.803
Ναι ρε άνθρωπε αλλά έχουν πατούρα στο σχέδιο και με τον τρόπο άνοιξες τις τρύπες δεν έχεις τρόπο να την πετύχεις.
Χρειάζεσαι δουλειά κατασκευαστικα
 

Μηνύματα
5.328
Reaction score
6.473
Για όσους δεν έχουν. ρούτερ και όχι μόνο ένας τρόπος είναι δεύτερο φύλλο mdf 0.8 cm και χάραξη των στεφανιών των μεγαφώνων , και κόλλημα εξωτερικά .
Η καλύτερη είναι να τα δώσεις σε μαραγκό που με μικρό κόστος να στις ανοίξει και πλέον μένει μόνο η συναρμολόγηση.
 

Μηνύματα
16.193
Reaction score
22.803
Έχεις δεν έχεις ρούτερ δεν είναι κόψιμο αυτό που βλέπουμε. Είναι πολύ βιαστική δουλειά και με ξεπετα καμπίνες δεν φτιάχνονται.
Και το 4αρι, 6αρι ή 8αρι mdf για να κοπεί να γίνει πατούρα σωστή με σέγα θέλει υπομονή και το σωστό κοπτικό αλλά και πάλι δεν έχουν όλα τα μεγάφωνα σασί ίδιο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.780
Reaction score
12.678
Πόσο μάλλον όταν τα ηχεία μπουν σε σαλόνι, που σημαίνει και καλή εμφάνιση.
Βέβαια το κόστος των καμπινών, αν γίνουν όπως πρέπει, δεν είναι καθόλου μικρό.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.134
Reaction score
1.579
Να του μπουμπουνησω και αυτό το κρος? Η να το αφήσω ελεύθερο το γουφερακι? Και να βάλω ένα πυκνωτή στο Τουίτερακι? Τη πρότεινε πάνω κάτω κροσομοντο ? 😁

Αυτό δεν είναι δύο δρόμων, είναι μόνο το φίλτρο για το tweeter!
Υ.Γ. ο φίλος εδώ μας έχει ξανα-απασχολήσει με τις κατασκευές του... και τότε ΔΕΝ άκουγε...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.999
Μηνύματα
2.924.981
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top