Ποδήλατο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.467
Reaction score
21.227
Ευχαριστώ παιδιά, θα ενημερώσω το thread για τυχόν εξελίξεις.
 

Μηνύματα
878
Reaction score
1.067
...
και που λέτε πάω εχθές στο "βασανιστή" με το BMC να πάμε μία ανάβαση να δούμε και την κασέτα αν με καλύπτει. Φτάνω στο σπίτι, με βλέπει από μακριά και ενθουσιάζεται... σπάνιο πράγμα γι' αυτόν. Μου λέει από μακριά τα καλορίζικα και καθώς πλησιάζει μου λέει:
-Τι λάστιχα έχεις βάλει;
Απαντάω...
-Continental GP 5000 TR...δεν είναι και πολύ fan των tubeless.
-Έχεις βάλει υγρά;
-Βεβαίως!
-Ωραία. Βγάλε τώρα το συρραπτικό που έχει καρφώσει στο πίσω λάστιχο να δούμε τι λέει το υγρό και το tubeless.

Έμεινα με το στόμα ανοιχτό βλέποντας στο πίσω καινούργιο λάστιχο καρφωμένο ένα συρραπτικό:o. Ίδρωσα...
Το τραβάω και καλά cool, πέταξε υγρό και σταμάτησε.
Λέει ο βασανιστής...
-Θα μας πάει ή θα παίρνουμε τηλέφωνα απογευματιάτικα;
-Θα μας πάει μην ανησυχείς!
Σε όλο το δρόμο εγώ όμως ανησυχούσα, πέραν από τον κλασσικό ιδρώτα είχα και τον "ιδρώτα του ελαστικού" αλλά όλα ΟΚ.

Άντε μετά να μην πιστεύεις στο μάτι:).
 


Μηνύματα
21.439
Reaction score
15.462
...
και που λέτε πάω εχθές στο "βασανιστή" με το BMC να πάμε μία ανάβαση να δούμε και την κασέτα αν με καλύπτει. Φτάνω στο σπίτι, με βλέπει από μακριά και ενθουσιάζεται... σπάνιο πράγμα γι' αυτόν. Μου λέει από μακριά τα καλορίζικα και καθώς πλησιάζει μου λέει:
-Τι λάστιχα έχεις βάλει;
Απαντάω...
-Continental GP 5000 TR...δεν είναι και πολύ fan των tubeless.
-Έχεις βάλει υγρά;
-Βεβαίως!
-Ωραία. Βγάλε τώρα το συρραπτικό που έχει καρφώσει στο πίσω λάστιχο να δούμε τι λέει το υγρό και το tubeless.

Έμεινα με το στόμα ανοιχτό βλέποντας στο πίσω καινούργιο λάστιχο καρφωμένο ένα συρραπτικό:o. Ίδρωσα...
Το τραβάω και καλά cool, πέταξε υγρό και σταμάτησε.
Λέει ο βασανιστής...
-Θα μας πάει ή θα παίρνουμε τηλέφωνα απογευματιάτικα;
-Θα μας πάει μην ανησυχείς!
Σε όλο το δρόμο εγώ όμως ανησυχούσα, πέραν από τον κλασσικό ιδρώτα είχα και τον "ιδρώτα του ελαστικού" αλλά όλα ΟΚ.

Άντε μετά να μην πιστεύεις στο μάτι:).
ΔΙάβασα βιαστικά στην αρχή το κομμάτι για το συρραπτικό, και νόμιζα ότι ο "βασανιστής" πήρε το συρραπτικό και έκανε επί τόπου δοκιμή αν λειτουργεί... το ζουμί! :roflmao: :party:
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
681
Reaction score
1.988
Να βοηθήσω σε σχέση με τα Gaerne. Έχω και εγώ μεγάλο πέλμα μπροστά και μου είναι αρκετα καλά. Στην αρχή υπέφερα καπως, αλλά με μια σόλα από το γνωστό κατάστημα στη μεσογειων ίσιωσε το πόδι μου αμέσως.

Αν βοηθάει, στα αθλητικά παπούτσια το πόδι μου ταιριαζει σε Salomon και Saucony.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.266
Reaction score
47.152
Για παπούτσι εγώ επιλέγω πάντα τη ναυαρχίδα της gaerne, έχω τα ίδια σε mtb αλλά και σε έκδοση road.
Η gaerne έχει γενικά στενή γραμμή στο μετατάρσιο και στο εμπρός μέρος, αυτό εξαρτάται όμως και από μοντέλο σε μοντέλο.
Η προηγούμενη ναυαρχίδα είχε πραγματικά στενή γραμμή, η νέα σειρά είναι σαφώς πιο άνετο παπούτσι με περισσότερο χώρο στα μετατάρσια.
Αυτό που κάνει για μένα τη διαφορά και επιλέγω gearne είναι η εφαρμογή και η φιλοσοφία σύσφιξης των boa, η σύσφιξη των boa πλάι δεν ασκεί πίεση στο πόδι και μπορείς να τα έχεις αρχικά πολύ σφιχτά χωρίς να χρειάζονται στη πορεία επιπλέον σύσφιξη. Τα υλικά είναι κορυφαία και αυτό αποδεικνύεται σε βάθος χρόνου, τα παπούτσια δεν χάνουν τη φόρμα στο άνω μέρος και η επιλογή του ud carbon στο πάτο είναι το ίδιο άκαμπτος όσο ήταν καινούριος.
Για μένα είναι μονόδρομος τα gaerne G. STL με δείκτη ακαμψίας 12, είναι τα μόνα που μπορούν να υποστηρίξουν τη δύναμη που βάζω ώστε να περνά ατόφια στα πεντάλ χωρίς απώλεια. Για αναβάτες που δεν τρώνε μπάμιες η σειρά έχει φτηνότερα μοντέλα με stiffness index 10.

Η δική πρόταση Γιώργη για σένα είναι αυτή.
Τα νούμερα είναι ρεαλιστικά στη gaerne, και πιστεύω θα είσαι κομπλέ με το συγκεκριμένο για πολύ καιρό.
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.266
Reaction score
47.152
Κυκλοφόρησε καινούριους τροχούς η LIGHTWEIGHT για όπχιον ενδιαφέρεται...

Αυτό που με έκανε εντύπωση είναι που κόντρα στη τρέλα με τα φαρδιά στεφάνια για μεγάλα ελαστικά προτίμησε τη κλασική έως τώρα διάσταση 18.2mm εσωτερικό με 24mm εξωτερικά.
Το ίδιο παρατηρώ και εγώ το λίγο χρονικό διάστημα με τους bora, ότι και να λένε τα διάφορα reviews τα 28mm ελαστικά έχουν μεγαλύτερη αντίσταση, στη επόμενη αλλαγή επιστρέφω στα 25mm και άσε τους δήθεν ειδικούς να τραγουδάνε.
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.266
Reaction score
47.152
Σε συνέχεια επιλογής gps, αποφάσισα να αγοράσω καινούριο.
Απο ότι κυκλοφορεί στη αγορά εστίασα αρχικά στο νέο hammerhead Karoo 3, το νέο Karoo φαίνεται πολλά υποσχόμενο για μελλοντική χρήση με τις ενημερώσεις που θα υπάρξουν, υπάρχει όμως ένα τεράστιο θέμα.
Τη hammerhead τη εξαγόρασε η sram, έτσι έφαγε πόρτα από τη shimano και δεν είναι συμβατό με τη di2, υπήρχε στα παλιότερα μοντέλα ένας πλάγιος τρόπος ώστε να λειτουργεί, πλέον όμως δεν υπάρχει ούτε αυτή η επιλογή ως λύση.
Καθόμουν και το έψαχνα διότι θέλω να φύγω από το οικοσύστημα της garmin, το software της garmin είναι μια χαρά, οι συσκευές όμως όχι.
Έπεσα λοιπόν σε τοίχο... Και για ένα ακόμα λόγο. Αυτή τη φορά θα ήθελα μεγαλύτερη οθόνη, οθόνη όπως αυτή του 530 κατά τη διάρκεια της προπόνησης, με γυαλιά ηλίου, με πρεσβυωπία δεν μου είναι ευανάγνωστη.
Όλα δείχνουν πως θα μείνω στον νταβατζή που λέγεται garmin και πιθανόν θα πάω στο 1040 solar.
 

Μηνύματα
16.177
Reaction score
22.776
γιατί ψόλαρ;
δεν υπάρχει λόγος ρε συ μόνο αν το έχουν ίδια τιμή με το απλό.
η γάρμιν είναι σνα το hotel California , you can check out anytime you want but you can never leave
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.266
Reaction score
47.152
γιατί ψόλαρ;
Γιατί έχει διαφορές στο περιβάλλον λειτουργίας και σε σύγκριση με το απλό έχει διάφορα στη ταχύτητα λειτουργίας και αφής.
Το ψόλαρ ειναι κοροϊδία, έχει μικρά πάνελ τα οποία δεν είναι ικανά για αρκετή αυτονομία, επίσης σε περιοχές όπως η χώρα μας με μπόλικη ηλιοφάνεια και θερμοκρασίες το ψόλαρ σταματά να φορτίζει λόγο θερμοκρασιών.
Κατάλαβες τώρα γιατί τα παίρνω στη κράνα με τη garmin, φούμαρα γιά μεταξωτές κορδέλες πουλά...
 

Μηνύματα
16.177
Reaction score
22.776
να σε δώκω το δικό μου να παίξεις λίγο; γιατί είσαι και περίεργος συ και τα βγανς όλα σκάρτα

1728025006347.png


το ψολαρ είναι +100 και το 1050 άλλα +50.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.266
Reaction score
47.152
να σε δώκω το δικό μου να παίξεις λίγο; γιατί είσαι και περίεργος συ και τα βγανς όλα σκάρτα
Γεννήθηκα σκάρτος γιαυτό με φαίνονται όλα περίεργα, αυτό με έχει σώσει αρκετές φορές και άλλες τόσες με έχει χαντακώσει. :biggrin:

Βρήκα το ψόλαρ σε μια τρέχων προσφορά στα 556€ με δωρεάν μεταφορικά και είμαι ένα κλικ πρίν πατήσω τη σκανδάλη, το μόνο που με κρατάει είναι ότι είναι garmin και σε κάνα δγιό χρόνια (πρώτα ο Θεός) θα είμαι εδώ και θα γκρινιάζω για τη ποιότητα , είμαι απόλυτα σίγουρος γιαυτό...
 

Μηνύματα
16.177
Reaction score
22.776
556 μπορεί να το αγόραζα και εγώ, αλλά έχω την εντύπωση οτι η διαφορά τους είναι μόνο στο υλικό του τζαμιού και στην μνήμη (64 έναντι 32) για αυτονομία δεν το συζητάω καν είναι εντελώς άχρηστο εκτός αν μπορεί να το αφήνεις στο μπαλκόνι και να φορτίζει μαναχοτ που νομίζω δεν γίνεται.
το απλό πόσο το βρίσκεις στο ίδιο γαμαζί;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.266
Reaction score
47.152
Σε λέω έχει διάφορα στο λειτουργικό, τι δεν καταλαβαίντς?
Θες να έρθω από κει και να στο κάνω λιανά?

Άμα έχς χρόνο κάτσε δες το βίνδεο του Γυμνοσάλιαγκα από τη Αουστραλία

Το απλό το βρίσκω στα 500€ παρά κάτι
 

Μηνύματα
16.177
Reaction score
22.776
για 60 ευρώ τότε ψόλαρ να μην έχουμε το ίδιο.

καιδεμελες; πάμε πρωι ζ2 να μαζέψουμε και τον @Drioannis να βγάλουμε κάνα μεροκάμματο;
7 παρά κάτω παραλία ή δεν ξέρω άμα θέλει να πάμε προς μαραθώνα να βολευτούμε ούλοι;
 


Μηνύματα
21.439
Reaction score
15.462
Αν πήγαινα σε αυτά τα επίπεδα τιμης, δεν βλέπω για ποιο λόγο να έπαιρνα το 1040 σκέτο ή solar, κι όχι το 1050. Υπάρχει κάποιο θέμα στο 1050, πέρα από ό,τι είναι λίγο ακριβότερο από το 1040 solar (χωρίς το bundle φυσικά, γιατί πάει άλλο ένα 100ρικο πάνω, άνευ λόγου); Το μόνο που σκέφτομαι, είναι το κούμπωμα του 1050, που άλλαξε θέση και δεν ταιριάζει σε παλιότερες βάσεις, τύπου k-edge...
 

Μηνύματα
16.177
Reaction score
22.776
το 1040 το δοκίμασε πάντως τους μπαίνει
Πάμε, θα κεράσεις καφέ μένα και φαΐ για να έρθει και η Μήτσους!!
μέσα μαρη (σγα μην έρθει η μητσους)
@Drioannis λέγε , παραλία κάτω ή παραλία πάνω; μην βάλουμε βουνό και είμαστε σε peaking , θα πάω και για τρέξιμο στο καπάκι.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.266
Reaction score
47.152
Το μόνο που σκέφτομαι, είναι το κούμπωμα του 1050, που άλλαξε θέση και δεν ταιριάζει σε παλιότερες βάσεις, τύπου k-edge...
Αυτό ακριβώς, συν ότι είναι γενικά πχιο μπαμπάτσικο. Επίσης είναι τρομερά ενεργοβόρο λόγο νέας οθόνης.
Άστα Σώτο, μας πάει μπάλα αυτή η garmin, θέλω να τη κλ@σω και δεν μπορώ...
 

Μηνύματα
878
Reaction score
1.067
το 1040 το δοκίμασε πάντως τους μπαίνει

μέσα μαρη (σγα μην έρθει η μητσους)
@Drioannis λέγε , παραλία κάτω ή παραλία πάνω; μην βάλουμε βουνό και είμαστε σε peaking , θα πάω και για τρέξιμο στο καπάκι.
Δυσκολάκι να πάμε μαζί γιατί πρέπει να πάρεις βαπόρι να βρεθούμε...








Ευχαριστώ πάρα πολύ όμως για την πρόσκληση θα ήταν εξαιρετική βόλτα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.965
Μηνύματα
2.924.171
Members
38.115
Νεότερο μέλος
KostasZaf
Top