Ποδήλατο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.464
Reaction score
21.225
Ευχαριστώ παιδιά, θα ενημερώσω το thread για τυχόν εξελίξεις.
 

Μηνύματα
877
Reaction score
1.066
...
και που λέτε πάω εχθές στο "βασανιστή" με το BMC να πάμε μία ανάβαση να δούμε και την κασέτα αν με καλύπτει. Φτάνω στο σπίτι, με βλέπει από μακριά και ενθουσιάζεται... σπάνιο πράγμα γι' αυτόν. Μου λέει από μακριά τα καλορίζικα και καθώς πλησιάζει μου λέει:
-Τι λάστιχα έχεις βάλει;
Απαντάω...
-Continental GP 5000 TR...δεν είναι και πολύ fan των tubeless.
-Έχεις βάλει υγρά;
-Βεβαίως!
-Ωραία. Βγάλε τώρα το συρραπτικό που έχει καρφώσει στο πίσω λάστιχο να δούμε τι λέει το υγρό και το tubeless.

Έμεινα με το στόμα ανοιχτό βλέποντας στο πίσω καινούργιο λάστιχο καρφωμένο ένα συρραπτικό:o. Ίδρωσα...
Το τραβάω και καλά cool, πέταξε υγρό και σταμάτησε.
Λέει ο βασανιστής...
-Θα μας πάει ή θα παίρνουμε τηλέφωνα απογευματιάτικα;
-Θα μας πάει μην ανησυχείς!
Σε όλο το δρόμο εγώ όμως ανησυχούσα, πέραν από τον κλασσικό ιδρώτα είχα και τον "ιδρώτα του ελαστικού" αλλά όλα ΟΚ.

Άντε μετά να μην πιστεύεις στο μάτι:).
 


Μηνύματα
21.436
Reaction score
15.458
...
και που λέτε πάω εχθές στο "βασανιστή" με το BMC να πάμε μία ανάβαση να δούμε και την κασέτα αν με καλύπτει. Φτάνω στο σπίτι, με βλέπει από μακριά και ενθουσιάζεται... σπάνιο πράγμα γι' αυτόν. Μου λέει από μακριά τα καλορίζικα και καθώς πλησιάζει μου λέει:
-Τι λάστιχα έχεις βάλει;
Απαντάω...
-Continental GP 5000 TR...δεν είναι και πολύ fan των tubeless.
-Έχεις βάλει υγρά;
-Βεβαίως!
-Ωραία. Βγάλε τώρα το συρραπτικό που έχει καρφώσει στο πίσω λάστιχο να δούμε τι λέει το υγρό και το tubeless.

Έμεινα με το στόμα ανοιχτό βλέποντας στο πίσω καινούργιο λάστιχο καρφωμένο ένα συρραπτικό:o. Ίδρωσα...
Το τραβάω και καλά cool, πέταξε υγρό και σταμάτησε.
Λέει ο βασανιστής...
-Θα μας πάει ή θα παίρνουμε τηλέφωνα απογευματιάτικα;
-Θα μας πάει μην ανησυχείς!
Σε όλο το δρόμο εγώ όμως ανησυχούσα, πέραν από τον κλασσικό ιδρώτα είχα και τον "ιδρώτα του ελαστικού" αλλά όλα ΟΚ.

Άντε μετά να μην πιστεύεις στο μάτι:).
ΔΙάβασα βιαστικά στην αρχή το κομμάτι για το συρραπτικό, και νόμιζα ότι ο "βασανιστής" πήρε το συρραπτικό και έκανε επί τόπου δοκιμή αν λειτουργεί... το ζουμί! :roflmao: :party:
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
681
Reaction score
1.988
Να βοηθήσω σε σχέση με τα Gaerne. Έχω και εγώ μεγάλο πέλμα μπροστά και μου είναι αρκετα καλά. Στην αρχή υπέφερα καπως, αλλά με μια σόλα από το γνωστό κατάστημα στη μεσογειων ίσιωσε το πόδι μου αμέσως.

Αν βοηθάει, στα αθλητικά παπούτσια το πόδι μου ταιριαζει σε Salomon και Saucony.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.250
Reaction score
47.139
Για παπούτσι εγώ επιλέγω πάντα τη ναυαρχίδα της gaerne, έχω τα ίδια σε mtb αλλά και σε έκδοση road.
Η gaerne έχει γενικά στενή γραμμή στο μετατάρσιο και στο εμπρός μέρος, αυτό εξαρτάται όμως και από μοντέλο σε μοντέλο.
Η προηγούμενη ναυαρχίδα είχε πραγματικά στενή γραμμή, η νέα σειρά είναι σαφώς πιο άνετο παπούτσι με περισσότερο χώρο στα μετατάρσια.
Αυτό που κάνει για μένα τη διαφορά και επιλέγω gearne είναι η εφαρμογή και η φιλοσοφία σύσφιξης των boa, η σύσφιξη των boa πλάι δεν ασκεί πίεση στο πόδι και μπορείς να τα έχεις αρχικά πολύ σφιχτά χωρίς να χρειάζονται στη πορεία επιπλέον σύσφιξη. Τα υλικά είναι κορυφαία και αυτό αποδεικνύεται σε βάθος χρόνου, τα παπούτσια δεν χάνουν τη φόρμα στο άνω μέρος και η επιλογή του ud carbon στο πάτο είναι το ίδιο άκαμπτος όσο ήταν καινούριος.
Για μένα είναι μονόδρομος τα gaerne G. STL με δείκτη ακαμψίας 12, είναι τα μόνα που μπορούν να υποστηρίξουν τη δύναμη που βάζω ώστε να περνά ατόφια στα πεντάλ χωρίς απώλεια. Για αναβάτες που δεν τρώνε μπάμιες η σειρά έχει φτηνότερα μοντέλα με stiffness index 10.

Η δική πρόταση Γιώργη για σένα είναι αυτή.
Τα νούμερα είναι ρεαλιστικά στη gaerne, και πιστεύω θα είσαι κομπλέ με το συγκεκριμένο για πολύ καιρό.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.962
Μηνύματα
2.923.979
Members
38.115
Νεότερο μέλος
KostasZaf
Top