Barista Corner




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.878
Reaction score
133.549
View attachment 344436

Αμέσως ήρθαν πάντως. Στον San Gabriel δεν είχε 250γρ και πήρα μισοκιλο. Ημερομηνίες καβουρδισματος από 18.9 ο Ρουάντα μέχρι 1.10 (!!) ο μπόμπας.
Καφεδάρες, και για μένα ο μπομπας είναι ένα κλικ καλύτερος από τον gitesi, ιδίως με 5-10" προεκχύλιση, που βγάζει τέρμα τις ωραίες του οξύτητες.
 

Μηνύματα
1.452
Reaction score
1.211
Πίνετε τόσους καφέδες καθημερινά η δε σας νοιάζει όταν θα καταναλωσετε το καφέ να έχει περάσει 2 μηνο ; Εγώ αγόραζα 2 - 2 τα πακέτα και πλέον τα παίρνω ένα ένα για να είναι ολοφρεσκα!!! Σίγουρα δε συμφέρει η πρακτική μου οικονομικά λόγο μεταφορικών αλλά νομίζω αξίζει από θέμα γευστικής απόλαυσης
Όσον αφορά το san Gabriel για μένα είναι ο καλύτερος καφες με ιδιαίτερη γεύση και άρωμα, που μέχρι στιγμής δεν έχω καταλάβει τι μου θυμίζει
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.856
Reaction score
35.100
Εβδομαδιαία κατανάλωση περίπου 20x17-18 γραμμάρια. Η συσκευασία των 250 βγάζει ζόρι 5 μέρες. 1,5 κιλό το μήνα το έχουμε πολύ άνετα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.856
Reaction score
35.100
Ο Gitesi βγάζει πολύ λιγότερο καϊμάκι, το οποίο σύντομα διαλύεται τελείως, και μένει σκέτος μαύρος καφές στο φλυτζάνι.
Σίγουρα;
Μάλλον αρκετό μου έβγαλε... Έτσι είναι μετά από 6 λεπτά!

IMG_20241004_185533_edit_187259690013611.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.878
Reaction score
133.549
Βρε εννοείται, δεν είπα το αντίθετο.

Στο διάφανο ποτήρι που εκχυλίζεται σε μένα ο καφές, βλέπω πόση ποσότητα, πόσο πάχος έχει το καϊμάκι, αυτό είπα. Ο μπομπας είναι όλο το ποτήρι καϊμάκι.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.454
Reaction score
89.254
Μόλις είδα ότι ανάμεσα στις παραγγελίες ποτ προμηθεύτηκα από 3 διαφορετικά μαγαζιά είχε κι ένα μισόκιλο μπόμπα που είχα ξεχάσει ότι τον είχα παραγγείλει.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.454
Reaction score
89.254
Κάποιος αρχαιολόγος 1000 χρόνια από τώρα θα ξύνει απορημένος το κεφάλι του όταν θα ανακαλύψει την περίφημη αποθήκη

H βασική αποθήκη έχει αμέτρητα πράγματα που δεν θυμάμαι καν, εκτός κι αν είναι σε σημείο που φαίνονται.

Τρόφιμα όμως ποτέ δεν αποθηκεύω. Μόλις "λήξουν" τα πετάω.
 





Μηνύματα
1.452
Reaction score
1.211
Το ίδιο και εγώ εδώ και πολύ καιρό. Είχα σταματήσει για διάφορους λογους.Μετά τις διακοπές έχω πάρει αρκετά νέα καφεδάκια που έβγαλε. Δεν με ικανοποίησε κανένα εκτός του wubanchi. Δε ξετρελαθηκα αλλά θα τον ξανά έπαιρνα. Έδωσα μια α τελευταία ευκαιρία σε αυτόν σήμερα και αν δεν, δε ξαναδοκιμαζω κάτι άλλο.
Ο καφές που σερβίρει κατά κύριο λόγο είναι Κένυα ο οποίος δε πίνετε απλώς. Πήρα τις προάλλες να κεράσω συνάδελφο που πίνει ότι μπορείς να φανταστείς και δεν τον ήπιε.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.454
Reaction score
89.254
Μόνο η Area 51 έχει σταθερά καλή ποιότητα. Οι άλλοι το παίζουν ψαγμένοι και πουλάνε πολλές μπούρδες.
 

Μηνύματα
1.452
Reaction score
1.211
Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ εκτός από ένα μαγαζί που υπάρχει στο νησί μου το οποίο έχει καφέ από area 51. Δεν ενθουσιάστηκα ώστε να πω θα πάρω για το σπιτι όταν γυρίσω απο διακοπές. Ίσως έφταιγε ο μπαριστα ίσως η ποικιλία
Γενικά πάντως προτιμώ μαγαζιά που μπορώ να πάω από εκεί να δω δύο πράγματα και να έχω προσωπική επαφή. Η Παιανία δε με βολεύει...
Για πες αν θέλεις 2 αγαπημένα σου καφεδάκια να κάνω μια παραγγελία από περιέργεια.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.454
Reaction score
89.254
Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ εκτός από ένα μαγαζί που υπάρχει στο νησί μου το οποίο έχει καφέ από area 51. Δεν ενθουσιάστηκα ώστε να πω θα πάρω για το σπιτι όταν γυρίσω απο διακοπές. Ίσως έφταιγε ο μπαριστα ίσως η ποικιλία
Γενικά πάντως προτιμώ μαγαζιά που μπορώ να πάω από εκεί να δω δύο πράγματα και να έχω προσωπική επαφή. Η Παιανία δε με βολεύει...
Για πες αν θέλεις 2 αγαπημένα σου καφεδάκια να κάνω μια παραγγελία από περιέργεια.

Μία διευκρίνηση.

Όταν λέω για μπούρδες καφέδες εννοώ αυτούς που δεν είναι καλής ποιότητας για την τιμή τους ή δεν είναι ιδανικά ψημένοι. Μπορεί κάλλιστα ένας πολύ καλός καφές, όσον αφορά τα παραπάνω, να μη μας αρέσει γευστικά.
Ξεχωρίζω δηλαδή το γούστο από το καλό προϊόν.

Όλες οι μεγάλες εταιρείες προσπαθούν να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους εκμεταλλευόμενες το όνομα που έχτισαν όταν πράγματι προσπαθούσαν για το καλύτερο. Σήμερα έχουν γιγαντωθεί και οι μεγάλοι όγκοι χονδρικής είναι αδύνατο να έχουν τα ποιοτικά στάνταρ που απαιτεί ο ψαγμένος.

Από Area 51 η τελευταία παρτίδα Βραζιλία και Κόστα Ρίκα ήταν υπέροχη. Το μόνο που δεν ξέρω είναι το τι παίζει με τις ημερομηνίες στην online αγορά. Ψωνίζω από 2-3 καταστήματα που φέρνουν και πάντα παίρνω τον πιο φρέσκο ανεξαρτήτως προέλευσης.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.038
Μηνύματα
2.926.132
Members
38.125
Νεότερο μέλος
YANNIS1960
Top