Featured Ηχεία εταιρείας ή DIY

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.905
Reaction score
6.664
F208 vs f226be? Τι γνώμη έχεις ;
F228Be :D

Δύσκολο δίλημμα βάζεις... βασικά, για την Ελλάδα και Ευρώπη πλέον ουκ έσται δίλημμα, γιατί σταμάτησε να στέλνει η Revel ηχεία εις τας Ευρώπας.

Υποθετικότατα λοιπόν...

Αν υπήρχε κόντρα στο να μπει sub, τότε F208.
Αν μπαίνει άφοβα sub, πάλι F208... αλλά και τα F226Be θα λάμψουν.
Πιο δύσκολο δίλημμα δεν έπαιζε να βάλεις :D
 

Μηνύματα
956
Reaction score
806
F228Be :D

Δύσκολο δίλημμα βάζεις... βασικά, για την Ελλάδα και Ευρώπη πλέον ουκ έσται δίλημμα, γιατί σταμάτησε να στέλνει η Revel ηχεία εις τας Ευρώπας.

Υποθετικότατα λοιπόν...

Αν υπήρχε κόντρα στο να μπει sub, τότε F208.
Αν μπαίνει άφοβα sub, πάλι F208... αλλά και τα F226Be θα λάμψουν.
Πιο δύσκολο δίλημμα δεν έπαιζε να βάλεις :D
Το φαντάζομαι . Απλώς επειδή τα ξέρεις και ξέρεις είπα να ρωτήσω μια άποψη σε πρακτικό επίπεδο!
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.905
Reaction score
6.664
Revel F208 @ 2.58m σε εντελώς αφρόντιστο και σχετικά άδειο χώρο, Trinnov flat target curve

View attachment 343814
Στον ίδιο χώρο, άλλη απόσταση και τοποθέτηση (όχι ιδανική, έχω γεμίσει ηχεία στον χώρο σήμερα :D ):
Revel M106 - Trinnov optimizer Off

Revel_M106_In_Room.jpg
 

Μηνύματα
116
Reaction score
36
Συμφωνώ με όσα λες.
Γιαυτό και ανέφερα παραπάνω παράδειγμα με ηχεία κόστους 2500 ευρώ και πάνω.
Αυτό σαν ιδιοκατασκευή θα φτάσει στα χέρια του κατόχου του περίπου στο 40% του εμπορικού, δηλαδή κάτω από 1000 ευρώ.

Ένας Diyer δεν θα ασχοληθεί ποτέ με ηχείο των 300 ευρώ. Δεν μπορεί σήμερα να βγει κάτι τόσο φτηνό.
Ένα ηχείο των 300 ευρώ είναι χαμηλού επιπέδου, (καμπίνες που κουδουνίζουν με φινίρισμα φτηνό αν και ίσως όμορφο, μεγάφωνα των 7-8 ευρώ και υλικά άλλα τόσα). Ένα τέτοιο ηχείο θα βγει από το εργοστάσιο με κόστος το πολύ 70 ευρώ.
Ένα καλοσχεδιασμένο και στιβαρό ζευγάρι καμπινών ηχείου βάσης κοστίζει περισσότερα από 350 ευρώ, όταν δοθεί παραγγελία για περιορισμένα κομμάτια.
πριν λιγα χρονια ειχα ακριβωςαυτους τους προβληματισμους γιατι ηθελα αναβαθμιση επειγοντος στα ηχεια.
ψαχνοντας λοιπον,ηξερα οτι αφαινως πως δεν εχω μια περιουσια να διαθεσω,και αφαιτερου ομως ειχα και ενα ας πουμε καλο ποσο να διαθεσω.
θεωρησα λοιπον σωστο να ρισκαρω και να επενδυσω σε μια επιλογη η οποια θα ητανε και αυτο που λεμε vfm, οσο το δυνατων μπορουσα να διαβασω και να ασχοληθω τουλαχιστων.
μετα απο μελετη και συμβουλες απο φιλους,εκμεταλλευτηκα μια ευκαιρια σε ενα ετοιμο ηχειο με αυτες τις δυνατοτητες που περιεγραψα.
οτι κρητικες διαβασα ητανε διθυραμβηκες,το ιδιο και οτι ακουσα και εγω μεσω του διαδικτυου.
ειναι τα Goldenear Triton One.
ειλικρινα θα ηθελα την αποψη σας.
προσωπικα μου αρεσουν πολυ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.793
Reaction score
12.742
πριν λιγα χρονια ειχα ακριβωςαυτους τους προβληματισμους γιατι ηθελα αναβαθμιση επειγοντος στα ηχεια.
ψαχνοντας λοιπον,ηξερα οτι αφαινως πως δεν εχω μια περιουσια να διαθεσω,και αφαιτερου ομως ειχα και ενα ας πουμε καλο ποσο να διαθεσω.
θεωρησα λοιπον σωστο να ρισκαρω και να επενδυσω σε μια επιλογη η οποια θα ητανε και αυτο που λεμε vfm, οσο το δυνατων μπορουσα να διαβασω και να ασχοληθω τουλαχιστων.
μετα απο μελετη και συμβουλες απο φιλους,εκμεταλλευτηκα μια ευκαιρια σε ενα ετοιμο ηχειο με αυτες τις δυνατοτητες που περιεγραψα.
οτι κρητικες διαβασα ητανε διθυραμβηκες,το ιδιο και οτι ακουσα και εγω μεσω του διαδικτυου.
ειναι τα Goldenear Triton One.
ειλικρινα θα ηθελα την αποψη σας.
προσωπικα μου αρεσουν πολυ.
Μια χαρά τίμια ηχεία είναι, που φαίνεται πως κρύβουν αρκετές ώρες σχεδιασμού (βασικό) από πίσω τους.
Τώρα, τα περίπου 5 db που τσιμπάνε από τους 9 KHz και επάνω είναι εντελώς απίθανο να γίνουν αντιληπτά και να ενοχλήσουν.
 


Μηνύματα
116
Reaction score
36
Εδω τελειωνουν ολα, αφου σου αρεσουν πολυ καλες ακροασεις
καλημερα φιλε και ευχαριστω.
η ερωτηση δεν ειχε να κανει με επιβραυευση η κατι τετοιο.
διαβαζοντας την αναλυση που γινεται ειναι ενδιαφερων να εχω μια αποψη απο ανθρωπους που κατεχουν και τεχνικα χαρακτηρηστικα,και αν προσεξεις η φιλοσοφια μου ητανε να επενδυσω σε ηχειο το οποιο να εχει και το vfm.
οταν λοιπον ειδα πως αν το φτιαξεις μονος σου η στο φτιαξει ενας που να γνωριζει,και την διαχειρηση των χρηματων σου που θα επενδυσεις,μου κεντρισε το ενδιαφερων για μελλοντικα σχεδια ισως.
γιαυτο και ανεφερα το ηχειο που επελεξα,για να ξερω αν με αυτα τα χρηματα η κοντα σε αυτα θα μπορουσα η θα μπορω στο μελλον να φτιαξω κατι με καλυτερο αποτελεσμα απο αυτα.

ο δευτερος και κυριοτερος λογος που εγραψα ειναι μια χρονια βαρυκοια που με ταλαιπωρει,η οποια οπως καταλαβαινεις δεν καλυτερευει με τα χρονια,με αποτελεσμα να χανω σε ενα βαθμο τις υψηλες συχνοτητες(καθαρη αρθρωση τραγουδιστων,σκασημο στα τυμπανα,μερη κρουστων κλπ)

θα ηταν πολυ ενδιαφερων για μενα λοιπον να ξερω πως μπορω ανα πασα στιγμη να δρομολογησω ενα ηχειο που να με καλυπτει,αποφευγοντας την υπερκοστολογηση μιας εταιρειας ας πουμε.
και για να δωσω ενα παραδειγμα....για χρονια ακουγα και με κομματια equalizer.
ετσι αυξανοντας τις υψηλες συχνοτητες,ακουγα με ανεση,ριχνοντας ομως ομολογουμενως την ολη ποιοτητα των μηχανηματων.οποτε τα κατηργησα.
στην πορεια διαβαζοντας βρηκα ηχεια που εχουν αναλογες ρυθμισεις για τις υψηλες(οπως το δικο μου εχει ενσωματωμενα ενεργα subwoofers για τις χαμηλες) αλλα ηταν πολυ ακριβα(φυσικα)για μενα τουλαχιστων.
η βιομηχανια εχει προβλεψει για αυτες τις ιδιαιτεροτητες στην ακροαση οπως την δικη μου φυσικα.
ενα τετοιο ηχειο πουληθηκε προσφατα και εδω στο σαιτ.
δεν ηθελα να κουρασω,αλλα διευκρινιζω το ερωτημα,καλη συνεχεια σε ολους.
Μια χαρά τίμια ηχεία είναι, που φαίνεται πως κρύβουν αρκετές ώρες σχεδιασμού (βασικό) από πίσω τους.
Τώρα, τα περίπου 5 db που τσιμπάνε από τους 9 KHz και επάνω είναι εντελώς απίθανο να γίνουν αντιληπτά και να ενοχλήσουν.
καλημερα και σας ευχαριστω.
για να μην κουρασω και εσας και τους υπολοιπους που παρακολουθουν εις διπλουν,
εγραψα καποια πραγματα σε καποιον φιλο οσων αφορα την αιτια που ρωτησα αρχικα.
αν και ειναι προσωπικος ο προβληματισμος,ειμαι σιγουρος ομως πως τον εχουν αρκετοι ακομη,και ειδικα σε ενα τετοιο ποστ.
αν θελετε και το βρειτε,στειλτε μου την γνωμη σας,μιας και απ'οτι καταλαβαινω απο τα γραφομενα,το κατεχετε το ζητημα.
ευχαριστω και παλι.
 
Last edited:

Μηνύματα
299
Reaction score
172
καλημερα φιλε και ευχαριστω.
η ερωτηση δεν ειχε να κανει με επιβραυευση η κατι τετοιο.
διαβαζοντας την αναλυση που γινεται ειναι ενδιαφερων να εχω μια αποψη απο ανθρωπους που κατεχουν και τεχνικα χαρακτηρηστικα,και αν προσεξεις η φιλοσοφια μου ητανε να επενδυσω σε ηχειο το οποιο να εχει και το vfm.
οταν λοιπον ειδα πως αν το φτιαξεις μονος σου η στο φτιαξει ενας που να γνωριζει,και την διαχειρηση των χρηματων σου που θα επενδυσεις,μου κεντρισε το ενδιαφερων για μελλοντικα σχεδια ισως.
γιαυτο και ανεφερα το ηχειο που επελεξα,για να ξερω αν με αυτα τα χρηματα η κοντα σε αυτα θα μπορουσα η θα μπορω στο μελλον να φτιαξω κατι με καλυτερο αποτελεσμα απο αυτα.

ο δευτερος και κυριοτερος λογος που εγραψα ειναι μια χρονια βαρυκοια που με ταλαιπωρει,η οποια οπως καταλαβαινεις δεν καλυτερευει με τα χρονια,με αποτελεσμα να χανω σε ενα βαθμο τις υψηλες συχνοτητες(καθαρη αρθρωση τραγουδιστων,σκασημο στα τυμπανα,μερη κρουστων κλπ)

θα ηταν πολυ ενδιαφερων για μενα λοιπον να ξερω πως μπορω ανα πασα στιγμη να δρομολογησω ενα ηχειο που να με καλυπτει,αποφευγοντας την υπερκοστολογηση μιας εταιρειας ας πουμε.
και για να δωσω ενα παραδειγμα....για χρονια ακουγα και με κομματια equalizer.
ετσι αυξανοντας τις υψηλες συχνοτητες,ακουγα με ανεση,ριχνοντας ομως ομολογουμενως την ολη ποιοτητα των μηχανηματων.οποτε τα κατηργησα.
στην πορεια διαβαζοντας βρηκα ηχεια που εχουν αναλογες ρυθμισεις για τις υψηλες(οπως το δικο μου εχει ενσωματωμενα ενεργα subwoofers για τις χαμηλες) αλλα ηταν πολυ ακριβα(φυσικα)για μενα τουλαχιστων.
η βιομηχανια εχει προβλεψει για αυτες τις ιδιαιτεροτητες στην ακροαση οπως την δικη μου φυσικα.
ενα τετοιο ηχειο πουληθηκε προσφατα και εδω στο σαιτ.
δεν ηθελα να κουρασω,αλλα διευκρινιζω το ερωτημα,καλη συνεχεια σε ολους.

καλημερα και σας ευχαριστω.
για να μην κουρασω και εσας και τους υπολοιπους που παρακολουθουν εις διπλουν,
εγραψα καποια πραγματα σε καποιον φιλο οσων αφορα την αιτια που ρωτησα αρχικα.
αν και ειναι προσωπικος ο προβληματισμος,ειμαι σιγουρος ομως πως τον εχουν αρκετοι ακομη,και ειδικα σε ενα τετοιο ποστ.
αν θελετε και το βρειτε,στειλτε μου την γνωμη σας,μιας και απ'οτι καταλαβαινω απο τα γραφομενα,το κατεχετε το ζητημα.
ευχαριστω και παλι.
Δεν ειναι θεμα επιβραβευσης αυτο που ειπα ,ειναι απλως η γενικοτερη αποψη μου για τετοια θεματα. Μπορει καλλιστα κατι που εχει πολυ καλες μετρησεις η θεωρουν πολλοι οτι ειναι καλο η καλυτερο σε σενα για οποιοδηποτε λογο να μην ταιριαζει ενω να σου "καθεται" καποιο αλλο χωρις τα παραπανω. Αυτο που σου αρεσει καλως και το επιλεγεις
 

Μηνύματα
116
Reaction score
36
Δεν ειναι θεμα επιβραβευσης αυτο που ειπα ,ειναι απλως η γενικοτερη αποψη μου για τετοια θεματα. Μπορει καλλιστα κατι που εχει πολυ καλες μετρησεις η θεωρουν πολλοι οτι ειναι καλο η καλυτερο σε σενα για οποιοδηποτε λογο να μην ταιριαζει ενω να σου "καθεται" καποιο αλλο χωρις τα παραπανω. Αυτο που σου αρεσει καλως και το επιλεγεις
συμφωνω και μου εχει τυχει κιολας προφανως.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.086
Μηνύματα
2.927.764
Members
38.129
Νεότερο μέλος
Alexkon33
Top