Featured Ηχεία εταιρείας ή DIY

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.903
Reaction score
6.659
F208 vs f226be? Τι γνώμη έχεις ;
F228Be :D

Δύσκολο δίλημμα βάζεις... βασικά, για την Ελλάδα και Ευρώπη πλέον ουκ έσται δίλημμα, γιατί σταμάτησε να στέλνει η Revel ηχεία εις τας Ευρώπας.

Υποθετικότατα λοιπόν...

Αν υπήρχε κόντρα στο να μπει sub, τότε F208.
Αν μπαίνει άφοβα sub, πάλι F208... αλλά και τα F226Be θα λάμψουν.
Πιο δύσκολο δίλημμα δεν έπαιζε να βάλεις :D
 

Μηνύματα
956
Reaction score
806
F228Be :D

Δύσκολο δίλημμα βάζεις... βασικά, για την Ελλάδα και Ευρώπη πλέον ουκ έσται δίλημμα, γιατί σταμάτησε να στέλνει η Revel ηχεία εις τας Ευρώπας.

Υποθετικότατα λοιπόν...

Αν υπήρχε κόντρα στο να μπει sub, τότε F208.
Αν μπαίνει άφοβα sub, πάλι F208... αλλά και τα F226Be θα λάμψουν.
Πιο δύσκολο δίλημμα δεν έπαιζε να βάλεις :D
Το φαντάζομαι . Απλώς επειδή τα ξέρεις και ξέρεις είπα να ρωτήσω μια άποψη σε πρακτικό επίπεδο!
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.903
Reaction score
6.659
Revel F208 @ 2.58m σε εντελώς αφρόντιστο και σχετικά άδειο χώρο, Trinnov flat target curve

View attachment 343814
Στον ίδιο χώρο, άλλη απόσταση και τοποθέτηση (όχι ιδανική, έχω γεμίσει ηχεία στον χώρο σήμερα :D ):
Revel M106 - Trinnov optimizer Off

Revel_M106_In_Room.jpg
 

Μηνύματα
114
Reaction score
35
Συμφωνώ με όσα λες.
Γιαυτό και ανέφερα παραπάνω παράδειγμα με ηχεία κόστους 2500 ευρώ και πάνω.
Αυτό σαν ιδιοκατασκευή θα φτάσει στα χέρια του κατόχου του περίπου στο 40% του εμπορικού, δηλαδή κάτω από 1000 ευρώ.

Ένας Diyer δεν θα ασχοληθεί ποτέ με ηχείο των 300 ευρώ. Δεν μπορεί σήμερα να βγει κάτι τόσο φτηνό.
Ένα ηχείο των 300 ευρώ είναι χαμηλού επιπέδου, (καμπίνες που κουδουνίζουν με φινίρισμα φτηνό αν και ίσως όμορφο, μεγάφωνα των 7-8 ευρώ και υλικά άλλα τόσα). Ένα τέτοιο ηχείο θα βγει από το εργοστάσιο με κόστος το πολύ 70 ευρώ.
Ένα καλοσχεδιασμένο και στιβαρό ζευγάρι καμπινών ηχείου βάσης κοστίζει περισσότερα από 350 ευρώ, όταν δοθεί παραγγελία για περιορισμένα κομμάτια.
πριν λιγα χρονια ειχα ακριβωςαυτους τους προβληματισμους γιατι ηθελα αναβαθμιση επειγοντος στα ηχεια.
ψαχνοντας λοιπον,ηξερα οτι αφαινως πως δεν εχω μια περιουσια να διαθεσω,και αφαιτερου ομως ειχα και ενα ας πουμε καλο ποσο να διαθεσω.
θεωρησα λοιπον σωστο να ρισκαρω και να επενδυσω σε μια επιλογη η οποια θα ητανε και αυτο που λεμε vfm, οσο το δυνατων μπορουσα να διαβασω και να ασχοληθω τουλαχιστων.
μετα απο μελετη και συμβουλες απο φιλους,εκμεταλλευτηκα μια ευκαιρια σε ενα ετοιμο ηχειο με αυτες τις δυνατοτητες που περιεγραψα.
οτι κρητικες διαβασα ητανε διθυραμβηκες,το ιδιο και οτι ακουσα και εγω μεσω του διαδικτυου.
ειναι τα Goldenear Triton One.
ειλικρινα θα ηθελα την αποψη σας.
προσωπικα μου αρεσουν πολυ.
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.079
Μηνύματα
2.927.403
Members
38.129
Νεότερο μέλος
Alexkon33
Top